7 min
czy-pozyczka-na-splate-dlugow-sie-oplaca

Osoby poważnie zadłużone mogą niekiedy czuć, że znajdują się w sytuacji bez wyjścia i nie ma żadnego sposobu, aby mogły one ustabilizować swoje finanse i wyjść na prostą. W rzeczywistości jest jednak wiele kroków, które można podjąć, aby pozbyć się długów i cieszyć się większą niezależnością finansową. Jednym z nich jest wzięcie pożyczki na spłatę długów. Tylko czy pożyczka na spłatę długów się opłaca? Jakie są dla niej alternatywy, i czy można ją otrzymać nawet w przypadku niskiej zdolności kredytowej, czy negatywnych wpisów w BIK-u?

Pożyczka pozabankowa sposobem na spłatę długów

Firmy pożyczkowe oferują szeroką gamę produktów finansowych, które mogą posłużyć spłacie bieżących długów. Począwszy od dedykowanych pożyczek konsolidacyjnych, po zwykłe pożyczki gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel lub cele, takie jak właśnie spłata długów. Pożyczki pozabankowe cechują się z reguły stosunkowo liberalnymi wymaganiami wobec pożyczkobiorców, a także maksymalnie uproszczonym procesem zaciągania pożyczki. W wielu przypadkach można go przeprowadzić całkowicie przez Internet, w zaledwie kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut. Na ogół wystarczy wypełnić wniosek i potwierdzić swoją tożsamość przelewem weryfikacyjnym lub w inny sposób.

Pożyczkodawcy najczęściej nie wymagają zaświadczeń od pracodawcy o wysokości dochodów, czy innych tego typu dokumentów. Zarówno kwota, jak i okres spłaty pożyczki potrafią być bardzo różnorodne. Pożyczka na spłatę długów może opiewać, w zależności od naszych potrzeb, możliwości i oferty danej firmy pożyczkowej, od kilkuset złotych, aż po kilkanaście tysięcy złotych. Chociaż najczęściej kojarzonym z firmami pożyczkowymi produktami są chwilówki, których okres spłaty wynosi maksymalnie kilka miesięcy, to warto wiedzieć, że wielu pożyczkodawców oferuje również pożyczki ratalne, które można spłacać nawet kilka lat.

czy pozyczka na splate dlugow sie oplaca - wykres powody zaciagniecia pozyczki

1 Źródło: https://ccnews.pl/2017/07/31/mlodzi-ludzie-biora-kredyt-bo-chca-nowych-doznan/

Spłata długów kredytem konsolidacyjnym

Ciekawą alternatywą dla pożyczki na spłatę długów jest kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu można z pomocą wybranego banku połączyć wiele różnych zobowiązań, takich jak karty kredytowe, kredyty odnawialne czy kredyty gotówkowe w jedno, łatwiejsze do spłaty. Jest to z reguły rozwiązanie tańsze niż pożyczka na spłatę długów, natomiast samodzielne pozyskanie kredytu konsolidacyjnego może być bardzo trudne. Zwłaszcza w przypadku osób, które mają niską zdolność kredytową lub którym zdarzyło się spóźnić ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. Zanim jednak skierujemy się w stronę pożyczek na spłatę długów, warto nawet w bardzo trudnej sytuacji zwrócić się do dobrego pośrednika kredytowego. Z jego pomocą nasze szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej w banku znacznie wzrosną, co pozwoli potencjalnie, na sporych rozmiarów oszczędności.

Czy można dostać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Wiemy już, że niska zdolność kredytowa stanowić może problem w przypadku samodzielnego pozyskiwania kredytu konsolidacyjnego, a firmy pożyczkowe mają w tej kwestii liberalniejsze podejście. Czy oznacza to, że pożyczka na spłatę długów jest możliwa bez zdolności kredytowej? Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że taka pożyczka przyda się przede wszystkim osobom mocno zadłużonym, a z reguły nie mogą się one pochwalić zbyt wysoką zdolnością kredytową. Wbrew powszechnie spotykanej opinii firmy pożyczkowe nie udzielają pozytywnych decyzji absolutnie każdemu. Problem może stanowić przede wszystkim brak jakiegokolwiek dochodu. Można jednak spotkać także pożyczki pozabankowe z gwarantem, w przypadku których nawet bardzo niska zdolność kredytowa wnioskującego nie będzie dużym problemem – o ile oczywiście zdolność kredytowa gwaranta będzie na odpowiednim poziomie.

Gwarant, czy inaczej poręczyciel, będzie musiał oświadczyć, że w razie gdybyśmy my nie spłacali zobowiązania na czas, to on ureguluje raty pożyczki. W ten sposób zmniejsza się ryzyko związane z udzieleniem pożyczki osobie o niskiej zdolności kredytowej. Poręczycielami często zostają członkowie rodziny, czy bliscy przyjaciele, ale równie dobrze może to być osoba całkowicie obca – nie ma to znaczenia dla pożyczkodawcy. Ważne jest, aby miał on gdzie się zwrócić, gdyby pojawiły się problemy z terminową spłatą zobowiązania. Alternatywą dla pożyczek z poręczycielem są pożyczki z zabezpieczeniem (na przykład zastawem samochodu lub innego wartościowego mienia). W tym wypadku również zdolność kredytowa nie jest tak istotna, ponieważ w przypadku opóźnień w spłacie pożyczkodawca będzie mógł przejąć mienie i sprzedać je, aby odzyskać swoją należność.

Pożyczki bez BIK-u – czy istnieją?

Wiele osób zadłużonych, chcących pozyskać kredyt lub pożyczkę, obawia się weryfikacji w bazie Biura Informacji Kredytowej. Przechowuje ona bowiem, między innymi, informacje o niespłaconych w terminie zobowiązaniach, co może utrudnić, czy wręcz uniemożliwić otrzymanie pozytywnej decyzji. Możemy w związku z tym zastanawiać się: czy istnieją pożyczki bez BIK?

W ostatnich latach znacznie zwiększyła się ilość firm pożyczkowych, które współpracują z BIK-iem. Pozwala to na zachowanie większej stabilności i bezpieczeństwa na rynku pozbankowych usług finansowych, ale może stanowić problem dla osób, na temat których w rzeczonej bazie widnieją jedynie negatywne wpisy. Wciąż istnieją jednak firmy pożyczkowe, które z Biurem nie współpracują, aczkolwiek one również przeprowadzają na różne sposoby weryfikację tego, czy dana osoba jest wiarygodna, na przykład sprawdzając ją w rejestrach dłużników (m.in. KRD).

Czy pożyczka na spłatę długów się opłaca?

Można spotkać się z opinią, że nie powinno się zaciągać nowych długów na spłatę obecnych. W rzeczywistości jednak często może być to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kary związane z opóźnieniem w spłacie bieżących zobowiązań mogą znacznie przekroczyć koszt nowego. Ważne jest jednak, aby pożyczkę na spłatę długów, czy kredyt konsolidacyjny brać z głową, po rozważeniu wszystkich za i przeciw. Zdecydowanie warto także zwrócić się do wykwalifikowanego pośrednika kredytowego, aby mieć pewność, że nie przepłacimy na takim zobowiązaniu, a przeciwnie – pozwoli nam ono szybko i bezpiecznie wydostać się z finansowych tarapatów.

Pożyczka na spłatę długów – podsumowanie

Pożyczka na spłatę długów to ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają problem ze spłatą zobowiązań bądź chcą zredukować ich ilość. Ma ona wiele zalet, takich jak stosunkowo niewielka ilość formalności i relatywnie niskie wymagania wobec pożyczkobiorcy, ale też pewne wady. Jako alternatywę do niej warto rozważyć udzielany przez wiele banków kredyt konsolidacyjny. Dobrym pomysłem będzie kontakt z wykwalifikowanym pośrednikiem kredytowym, który przeanalizuje sytuację i określi, które wyjście będzie najkorzystniejsze.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek