11 min
kredyt-na-swieta

Wiele osób chce zaciągnąć kredyt na Święta Bożego Narodzenia. To okres w roku, kiedy wydatków jest więcej, ponieważ trzeba kupić prezenty dla bliskich, ozdobić mieszkanie czy dom, czy też przygotować się na domowe spotkanie.

Dodatkowo najczęściej podczas świąt nie pracujemy, więc również dochód może być niższy. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka wsparcia w produktach finansowych. W naszym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje, jeśli chodzi o kredyt na święta.

Kredyt na święta – czym on jest? Podstawowe informacje

Kredyt na święta można rozumieć różnie, ponieważ nie jest to produkt finansowy określony prawnie. Co może kryć się pod tą nazwą?

 • Standardowy kredyt gotówkowy na święta, który jest zaciągany według podstawowej oferty banku. Różni się on od klasycznego zobowiązania wyłącznie przeznaczeniem, wydajemy go, by pokryć świąteczne wydatki.
 • Specjalny produkt finansowy, który bank przygotowuje w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zwykle jest on tańszy i ma lepsze warunki niż klasyczne kredyty gotówkowe. Najczęściej kredytodawcy narzucają jednak, że kwota musi zostać wydana w okresie świątecznym.

Kredyt na święta powinien mieć cel jeszcze przed zaciągnięciem. Każde zobowiązanie jest uciążliwe, za pożyczone środki należy zapłacić. Dlatego właśnie banki wprowadziły konieczność podania celu kredytu. Oczywiście świąteczne wydatki mogą być tym, na co przeznaczysz pożyczone środki i banki pozytywnie rozpatrują takie wnioski.

Kto powinien sięgnąć po kredyt na Święta Bożego Narodzenia?

Wiele zależy tutaj od możliwości finansowych kredytobiorcy oraz konkretnie tego, na co zostaną przeznaczone pożyczone środki. Zwykle klienci banków wybierają niższe kwoty, ponieważ jednorazowe wydatki nie są aż tak wysokie. Można wyróżnić trzy cele, które najczęściej są wybierane, jeśli chodzi o kredyt na święta:

 • Wyjazd rodzinny – jest to zwykle bardzo duży wydatek. Kredyt na święta pokryje takie rozwiązanie. Boże Narodzenie w cieplejszych krajach stało się przez ostatnie lata pewnym trendem.
 • Drogi prezent – kredyt gotówkowy na święta pomoże również w tej kwestii. Dzięki niemu można sfinansować nawet takie wydatki jak samochód czy droga elektronika.
 • Imprezy okolicznościowe – to również spory wydatek. Zorganizowanie dużej imprezy (nawet dla rodziny) kosztuje sporo i nie każdy może sobie pozwolić na taki koszt.

Kredyt na święta nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie ma konkretnego celu. Najlepiej mieć możliwie jak najmniej zobowiązań finansowych, ponieważ gwarantuje to komfort psychiczny, który jest niezwykle ważny szczególnie podczas Bożego Narodzenia.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać kredyt gotówkowy na święta?

Nie każdy może otrzymać kredyt na święta. Należy spełniać pewne wymagania określone przez kredytodawcę, czyli bank. Najczęściej warunki są bardzo podobne. Kredyt gotówkowy na święta otrzymają osoby, które:

 • mają wysoką zdolność kredytową, która według banku wystarczy do spłaty konkretnego zobowiązania;
 • mają stałe zatrudnienie (umowa o pracę) i regularny dochód, który pozwoli na pokrycie comiesięcznych rat;
 • złożą odpowiednio przygotowany wniosek kredytowy ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami.

Kredytobiorca nie może być wpisany do bazy dłużników takiej jak BIK czy KRD, ponieważ bank odrzuci jego wniosek. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, można również skorzystać z innego produktu finansowego – idealna będzie pożyczka na święta.

W którym banku zaciągnąć kredyt na święta?

Aby wybrać najkorzystniejszą propozycję, należy przeanalizować koszty kredytu. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Ważna będzie comiesięczna rata oraz RRSO. Wysokość tych wartości pozwoli określić, czy kredyt nie będzie zbyt mocno obciążał budżetu domowego.

Bardzo ważny pozostaje również okres spłaty. Im jest on dłuższy, tym zwykle niższą ratę oferuje bank, to także wygodniejsze rozwiązanie dla kredytobiorcy. Niektórzy wolą jednak spłacić zobowiązanie wcześniej i wtedy zwykle całkowity koszt kredytu będzie mniejszy.

Oczywiście istotna jest także prowizja, jaką pobiera bank – można ją znaleźć w umowie. W internecie znajdziesz bardzo dużo porównywarek kredytów gotówkowych. Dzięki nim znajdziesz najkorzystniejszą dla siebie propozycję zupełnie za darmo.

Obecnie najlepsze oferty można znaleźć w Alior Banku, BNP Paribas i PKO Banku Polskim. Nie należy jednak się tym sugerować, ponieważ banki ciągle zmieniają warunki kredytów gotówkowych, by były bardziej przystępne dla klientów. Najlepiej skorzystać z darmowej porównywarki lub samodzielnie sprawdzić kilku najpopularniejszych kredytodawców.

Pożyczka a kredyt na święta – jakie są najważniejsze różnice?

Pożyczka na święta czy kredyt gotówkowy – to pytanie zadaje sobie wiele osób przed Bożym Narodzeniem. Należy jednak pamiętać, że te produkty finansowe mają pewne wymagania. Zobowiązanie w banku mogą zaciągnąć tylko osoby mające konto bankowe i wysoką zdolność kredytową. Pożyczka na święta, która wyróżnia się krótkim okresem spłaty, jest natomiast dostępna dla niemal każdego, tutaj nie ma restrykcyjnych warunków.

Jakie są jednak różnice? Kredyt na święta charakteryzuje się najczęściej znacznie niższym kosztem niż dowolna pożyczka świąteczna. Przy zaciąganiu zobowiązania należy przede wszystkim analizować ofertę pożyczki pod kątem, ile trzeba będzie zapłacić za dany produkt finansowy. Całkowita kwota pożyczki uzależniona jest od wielu czynników.

Warto jednak wiedzieć, że sporadycznie zdarzają się specjalne promocje firm pozabankowych udzielających pożyczek. Można wtedy nawet zaciągnąć zobowiązanie całkowicie za darmo, jeżeli zostanie spłacone w bardzo krótkim terminie (na przykład do trzech miesięcy). Po upłynięciu tego okresu zwykle naliczane są ogromne koszty, które musi ponieść kredytobiorca nawet przy niskich kwotach kredytu gotówkowego.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Pożyczka na święta bez BIK – czy można ją uzyskać?

Firmy pozabankowe oferują często specjalne pożyczki świąteczne dla osób zadłużonych. W 2022 roku można było zobaczyć nawet konkretnie oferty na święta bez sprawdzania rejestru BIK. Osoby zadłużone mogą oczywiście uzyskać pożyczkę. Najłatwiej będzie ubiegać się i otrzymać tzw. chwilówkę, czyli zobowiązanie finansowe na niską kwotę o bardzo krótkim okresie spłaty.

Warto wiedzieć, że można uzyskać nawet kredyt na święta. Banki zawsze sprawdzają BIK, jednak naprawdę dobra zdolność kredytowa powinna tutaj wystarczyć – szczególnie przy bardzo niskich kwotach bankowej pożyczki świątecznej.

Mimo wszystko osoby zadłużone powinny szukać ofert właśnie w firmach pozabankowych. Tam niektóre pożyczki na święta wymagają wyłącznie okazania dokumentu tożsamości i posiadania obywatelstwa polskiego. Szybki kredyt to rozwiązanie dla każdego.

Kredyt lub pożyczka na święta – jak złożyć wniosek? Poradnik krok po kroku

Wniosek o kredyt na święta lub pożyczkę można złożyć na dwa sposoby – tradycyjnie w oddziale lub online. Wybór zależy tutaj bezpośrednio od kredytobiorcy, jednak warto pamiętać, że dostarczenie dokumentów przez internet będzie szybszym rozwiązaniem. Zwykle w ten sposób wniosek zostanie po prostu znacznie szybciej rozpatrzony.

Jak uzyskać kredyt na święta lub pożyczkę w praktyce? Podążaj za poniższymi krokami:

 1. Wypełnij wniosek kredytowy lub pożyczkowy – jeżeli wybierasz opcję zaciągania pożyczki świątecznej online, dane osobowe i kontaktowe oraz specyfikę umowy podajesz na stronie internetowej. W innym przypadku należy wypełnić papierowy dokument, a następnie dostarczyć go do placówki banku.
 2. Porozmawiaj z konsultantem banku lub firmy pożyczkowej – po złożeniu wniosku online, skontaktuje on się telefonicznie. W placówce banku od razu zostanie przeprowadzona odpowiednia rozmowa oraz przedstawienie oferty kredytów gotówkowych na święta. Dokonana zostanie także procedura sprawdzenia zdolności kredytowej.
 3. Czekaj na decyzję banku lub firmy pożyczkowej – prawdopodobnie otrzymasz ją znacznie szybciej w przypadku wnioskowania online w firmie pożyczkowej. Instytucje działające online cechują się minimum formalności.

Podczas składania wniosku o kredyt świąteczny mogą być potrzebne również dodatkowe dokumenty, na przykład dowód osobisty. Jeżeli tak będzie, po prostu je przekaż. Aby wziąć kredyt, najważniejszy jest mimo wszystko sam wniosek kredytowy – musi być odpowiednio wypełniony. Można również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który zrealizuje formalności za Ciebie.

Jak spłacić zaciągnięty wcześniej kredyt na święta?

Kredyt gotówkowy na święta nie różni się od „standardowego” zobowiązania, jakim są np. pożyczki pozabankowe. Spłaca się go dokładnie w taki sam sposób. Bank ustala comiesięczne raty, które należy pokrywać i liczy ze strony kredytobiorcy na terminową spłatę zobowiązania. Warto pamiętać o kilku poniższych zasadach przy zaciąganiu kredytów lub pożyczek:

 • Nie pożyczaj, kiedy nie jest to konieczne – łatwo można wpędzić się w zbyt wysokie comiesięczne raty, nawet jeśli pierwsza pożyczka jest za darmo.
 • Zawsze analizuj swoje warunki finansowe przed zaciągnięciem zobowiązania – nigdy nie przeceniaj możliwości, ponieważ Twój domowy budżet może tego nie udźwignąć.
 • Korzystaj z oferty sprawdzonych kredytodawców – to bardzo ważne, by nie zaciągać zobowiązań u „wątpliwej wiarygodności” firm. Weryfikuj, co znajduje się w ofercie banków udzielających kredytów gotówkowych i pożyczek na święta.
 • Dokładnie analizuj ofertę kredytodawcy – musi być odpowiednio korzystna, nie warto przepłacać (np. dobrze, aby roczna stopa oprocentowania była niższa, niż w ofertach konkurencyjnych, sugeruj się także okresem spłaty).

Najważniejsze, by nie decydować się na zobowiązania, które będzie dla Ciebie ciężko spłacić. W szczególności należy uważać, jeżeli decydujesz się na pożyczki zamiast standardowego kredytu.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Kredyt na święta – wady i zalety takiego rozwiązania

Święta na kredyt zawsze będą ryzykownym rozwiązaniem, gdzie kredytobiorca traci. Każde zobowiązania finansowe po prostu kosztuje, ponieważ firmy pożyczkowe i banki nie udzielają środków za darmo. Trzeba o tym pamiętać, generowanie dodatkowych kosztów, szczególnie w okresie świąt nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Mimo wszystko są pewne zalety. Kredyt na święta daje szybki dostęp do środków, więc można lepiej spędzić ten czas z bliskimi. Wyjazdy rodzinne lub imprezy są coraz popularniejsze w okresie Bożego Narodzenia. Dzięki kredytowi koszty zostaną rozłożone na kilka miesięcy zamiast jednorazowego obciążenia budżetu.

Wada to oczywiście koszty każdego zobowiązania finansowego. Kredyt czy też pożyczkę spłacamy co miesiąc, jednak zawsze oddajemy więcej, niż otrzymaliśmy. Dlatego właśnie należy dokładnie analizować swoją sytuację finansową, jeśli chodzi o pożyczanie środków.

Czy warto organizować święta na kredyt?

Takie rozwiązanie nie zawsze będzie najlepsze, jednak tylko przy wyższych zarobkach można sobie pozwolić na tak duży jednorazowy wydatek. Świąteczny kredyt gotówkowy rozkłada koszty na dłuższy czas, jest po prostu wygodny.

Świąteczny kredyt gotówkowy ma swoje wady, jak koszty lub konieczność załatwiania formalności, jednak wciąż wielu kredytobiorców się na niego decyduje. Kredyt w okresie Bożego Narodzenia sprawi, że będziesz mógł kupić droższe prezenty, zorganizujesz wyjazd dla rodziny lub przygotujesz dużą imprezę okolicznościową przy zachowaniu dobrej zdolności kredytowej i bez zbędnych formalności. Dobrze spędzony czas jest bezcenny.

Należy jednak być uważnym. Także kredyt na święta może okazać się później bardzo uciążliwym zobowiązaniem finansowym. Przy odpowiedniej analizie i ocenie ryzyka taki krok nie zmieni jednak bardzo comiesięcznego budżetu domowego.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek