6 min
jak-zwiekszyc-srodki-na-biezaca-dzialalnosc-firmy

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością dysponowania sporym kapitałem. Jest on potrzebny nie tylko do realizowania inwestycji, ale również do pokrywania bieżących wydatków przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak skutecznie zwiększyć dostępność środków. 

Jak wynika z raportu „Finansowanie biznesu w Polsce” przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, średnio 60-84% MŚP wykorzystuje przede wszystkim kapitał własny do finansowania bieżącej działalności. Jest to jednak dość problematyczne, ponieważ zwiększa ryzyko zachwiania płynnością finansową. Dlatego warto rozważyć kredyt dla małych firm, który pozwala na pozyskanie dodatkowych środków. 

Rozwiń swoją firmę dzięki korzystnemu kredytowi dla przedsiębiorców.

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji kredytowej i dowiedz się, w jaki sposób możesz sfinansować działalność swojej firmy kredytem. Doradcy Habza Finanse podpowiedzą Ci, gdzie możesz znaleźć korzystny kredyt dla firm i będą towarzyszyć Ci przez cały okres kredytowania. Z naszą pomocą nie przepłacisz i zyskasz kredyt z dogodną ratą nawet na bardzo wysokie sumy.

Obrotowy kredyt dla małych firm – jak to działa?

Chcąc sfinansować bieżącą działalność, należy wziąć pod uwagę kredyt obrotowy. Daje on dostęp do dodatkowej gotówki, którą można przeznaczyć m.in. na:

  • regulowanie nieprzeterminowanych zobowiązań,
  • zakup towarów lub usług niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • uregulowanie zobowiązań wobec pracowników.

Zatory finansowe to częsty problem w polskich firmach, zwłaszcza małych i początkujących. Opóźnienia w regulowaniu zobowiązań przez kontrahentów mogą sprawić, że firma przestanie zarabiać i nie będzie w stanie sama spłacać swoich długów. Obrotowy kredyt na bieżącą działalność firmy w dużej mierze rozwiąże ten problem, pozwalając na swobodne funkcjonowanie mimo oczekiwania na płatności od klientów.

Często tego rodzaju kredyt dla małych firm udzielany jest w formie linii kredytowej. Oznacza to stały dostęp do środków o odnawialnym charakterze – jakikolwiek wpływ na rachunek firmowy spłaca zadłużenie, co przekłada się na odnowienie przyznanego limitu. 

Nawet jeśli aktualnie nie odczuwamy problemów finansowych, taki kredyt na bieżącą działalność firmy może funkcjonować jako pewnego rodzaju poduszka bezpieczeństwa. Jeśli bowiem zdecydujemy się na linię kredytową, odsetki będą naliczane nie od całości limitu, a jedynie od tej jego części, którą zdecydujemy się wykorzystać.

Oznacza to, że możemy w ogóle nie naruszać przyznanego nam limitu, kiedy firmie wiodło się będzie dobrze. Z kolei w razie nagłego pogorszenia się naszej sytuacji będziemy mieli dostęp do dodatkowej gotówki od razu – bez czekania, składania wniosków i przechodzenia weryfikacji zdolności kredytowej.

Kredyt dla małych firm – dla kogo?

Kredyt dla małych firm – co do zasady – przeznaczony jest dla mniejszych przedsiębiorstw. Nie każde może jednak liczyć na zewnętrzne wsparcie finansowe. Koniecznością jest spełnienie wielu warunków, które uzależnione są od wewnętrznej polityki danego banku.  Można jednak wyróżnić kilka kryteriów – wspólnych dla większości instytucji finansowych. 

Aby ubiegać się o kredyt dla małych firm należy:

  • prowadzić działalność przez co najmniej kilka miesięcy – do rzadkości należą kredyty dla nowych przedsiębiorstw,
  • udokumentować zdolność kredytową poprzez przedstawienie wymaganych dokumentów finansowych, 
  • mieć dobrą historię kredytową, która zwiększa wiarygodność – chodzi o brak przeterminowanych zobowiązań wobec instytucji finansowych oraz innych podmiotów.

W większości przypadków spotkamy się z wymaganiem prowadzenia działalności od co najmniej 12 miesięcy, aczkolwiek zdarza się, że bank zgadza się udzielić kredyt firmie istniejącej od zaledwie 6 czy nawet 3 miesięcy, pod warunkiem, że spełni ona określone wymagania (czyli na przykład od jakiegoś czasu będzie prowadziła w danym banku konto firmowe). Wymaganie to istnieje z uwagi na fakt, że bardzo młode firmy z reguły nie przynoszą jeszcze dużych zysków i mogą mieć problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań.

jak zwiekszyc srodki na biezaca dzialalnosc firmy - wykres zrodla finansowania

1 Źródło: http://leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2016/silna-pozycja-leasingu-w-europie

Jak dużo można otrzymać?

Nie da się jednoznacznie określić, jak duży może być obrotowy kredyt dla małych firm. Często są to bardzo wysokie kwoty sięgające rzędu nawet 40 000 zł. Warto jednak pamiętać, że maksymalna kwota kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej danego przedsiębiorstwa.

A może kredyt konsolidacyjny?

Chociaż to kredyt obrotowy cieszy się dużą popularnością, małe firmy mogą skorzystać z innych rodzajów finansowania. W przypadku spłacania wielu zobowiązań jednocześnie, warto rozważyć kredyt konsolidacyjny.

Chcesz zwiększyć środki na bieżącą działalność swojej firmy?

Masz pomysł na firmowe inwestycje, ale brakuje Ci na nie pieniędzy? A może potrzebujesz dodatkowej gotówki na bieżące wydatki? Nie musisz z niczego rezygnować – doradcy Habza Finanse pomogą Ci uzyskać kredyt dla firm, który można przeznaczyć na wydatki związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Gwarantujemy wsparcie na każdym etapie współpracy oraz indywidualne podejście.

Kredyt konsolidacyjny pozwala na przekształcenie wielu różnych zobowiązań w jedno, łatwiejsze do uregulowania. Dzięki wydłużeniu okresu spłaty, możliwe jest znaczne zmniejszenie miesięcznej raty względem sumy rat skonsolidowanych kredytów i pożyczek. Mniejsza rata to z kolei nie tylko większa zdolność kredytowa, ale także większe szanse na to, że nie dojdzie do żadnych opóźnień, a więc również do powstawania negatywnych wpisów w historii kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny w ostatnich latach zyskał znaczną popularność zwłaszcza wśród osób prywatnych, ale wiele przedsiębiorców nie zdaje sobie nawet sprawy, że dostępny jest również dla firm.

Ubiegając się o niego za pośrednictwem Habza Finanse, możesz liczyć na:

  • zamianę kilku kredytów w jedno zobowiązanie,
  • atrakcyjne warunki finansowe,
  • indywidualne podejście,
  • wsparcie na każdym etapie współpracy.

Nie pobieramy żadnych przedpłat i zapewniamy bezpłatną konsultację kredytową. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, gdzie i na jakich warunkach możesz uzyskać korzystny kredyt obrotowy dla małej firmy.

Jak zwiększyć środki na bieżącą działalność firmy?

Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na to, aby sfinansować bieżącą działalność swojego przedsiębiorstwa, to możesz m. in. wziąć kredyt obrotowy. Da Ci on dostęp do środków finansowych, które możesz wydać na uregulowanie zobowiązań, zakup usług i towarów, które są potrzebne do funkcjonowania firmy czy też na wypłaty dla pracowników. Kredyt obrotowy może także stanowić poduszkę finansową dla przedsiębiorstwa.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla firm?

Zanim bank przyzna przedsiębiorcy środki finansowe, w ramach kredytu obrotowego, wymaga on spełnienia podstawowych warunków. Przede wszystkim firma powinna mieć dobrą historię kredytową, aby być wiarygodna dla instytucji finansowej. Większość banków wymaga też tego, aby firma istniała na rynku od co najmniej kilku miesięcy – w wielu przypadkach minimalny okres wynosi 12 miesięcy. Konieczne będzie też dostarczenie kilku dokumentów finansowych.

Czy otrzymanie kredytu dla firm jest trudne?

Jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w zaciąganiu kredytów firmowych, to cały ten proces może wydać Ci się dość skomplikowany. Nie pomaga fakt, że praktycznie w każdym banku można znaleźć oferty dedykowane przedsiębiorcom i ciężko jest wybrać tę najlepszą, bez wiedzy na temat finansów. Możesz ułatwić sobie wnioskowanie o kredyt, korzystając z pomocy doświadczonego doradcy finansowego. Będzie Ci on towarzyszył podczas rozmów z przedstawicielem banku, wynegocjuje atrakcyjne warunki kredytowania i zajmie się formalnościami.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek