4 min
funkcjonalny-darmowy-nowoczesny-wybierz-ror-dopasowany-do-twoich-potrzeb

Wypłata wynagrodzenia czy emerytury w zdecydowanej większości przypadków odbywa się na rachunek bankowy. Dziś nawet najmłodsi, posiadają dostęp do swojego konta, co ma za zadanie przyzwyczajać ich i uczyć obycia się z pieniędzmi i właściwego dysponowania nimi. Pojęcie konta osobistego nie jest chyba dla nikogo obce, jednak kiedy ktoś posługuje się sformułowaniem ROR, nie do końca mamy pewność, czy aby napewno dobrze rozumiemy znaczenie tego słowa. Czym jest rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy i jak z niego prawidłowo korzystać?

Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy w praktyce – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Pytając przypadkowych ludzi na ulicy czy posiadają konto osobiste, z pewnością większość odpowiedziałaby przytakująco. Jeśli zaś pytanie to dotyczyłoby ROR, część z nich zaczęłoby się zastanawiać, czym właściwie jest ten skrót. Dziś przyjrzymy się, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami i co warto wiedzieć o ROR.

Co to jest rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy?

Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy to nic innego jak konto osobiste, którym dysponuje większość z nas. To, co wyróżnia ROR, jest fakt, iż produkt ten przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób fizycznych, a więc nie mogą się nim posługiwać firmy. Rachunek ten pozwala nam na dokonywanie wpłat, wypłat, a także gromadzenia środków.

ROR w banku – dla kogo?

Rachunek ROR w banku to propozycja dla każdego, kto chce otrzymywać wpływy na konto, korzystać z niego podczas regulowania rachunków czy odkładania pieniędzy. Pierwszy ROR otworzyć można już po ukończeniu 13. roku życia, pamiętając, że możliwości korzystania z karty i konta w ich przypadku mogą być nieco ograniczone.

ROR za darmo – jak go otworzyć?

Darmowe konto ROR to propozycja, która znajduje się w ofercie niemal każdego banku. Aby otworzyć konto osobiste ROR, najłatwiej udać się do banku, w którym chcielibyśmy posiadać rachunek i poprosić o to pracownika. Aby podpisać umowę o ROR w banku, należy posiadać ważny dowód osobisty. Wiele banków umożliwia wypełnienie formularza o ROR na stronie internetowej oraz podpisanie umowy za pośrednictwem kuriera. 

Przelew na ROR – jak zrobić? Czy jest taka możliwość?

ROR to nic innego jak konto osobiste, a więc z łatwością możemy zarówno wykonywać przelewy na ROR, jak i z naszego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Aby dokonać owej płatności, należy zalogować się do serwisu internetowego naszego banku i wybrać odpowiednią opcję. Podczas wykonywania przelewu należy podać:

  • nr ROR odbiorcy;
  • dane odbiorcy;
  • kwotę przelewu;
  • tytuł przelewu.

Wyciąg z ROR – czym jest i jak go pobrać?

Zaletą posiadania rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego, jest możliwość bieżącego analizowania wszelkich wpływów i wydatków. W tym celu warto skorzystać z wyciągu z ROR, który wygenerować możemy samodzielnie. Aby pobrać historię wydatków z ROR, wystarczy zalogować się do serwisu internetowego i wybrać odpowiednią opcję. Dokument taki otrzymać możemy także podczas wizyty w banku, jednak bardzo często wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat.

ROR bez opłat – czy można mieć ROR za darmo?

Jakie jest najlepsze konto ROR? Niewątpliwie to, które nie generuje dodatkowych opłat. Mimo iż większość podstawowych rachunków rozliczeniowo – oszczędnościowych jest za darmo, spotkać możemy się z pewnymi dodatkowymi wymogami. Zdarza się, że niektóre z instytucji bankowych wymagają aktywnego korzystania z konta bądź karty, co oznacza, że aby móc korzystać z ROR bez opłat należy wykonać określoną ilość operacji kartą.

Kredyt w rachunku ROR – czy to możliwe?

Częstą praktyką, która pozwala na wykorzystanie dodatkowych środków w niespodziewanych sytuacjach, jest kredyt w rachunku ROR. Potocznie zwany jest on debetem bądź kredytem odnawialnym, który przyznawany jest na określoną kwotę i czas trwania. Zaletą kredytu w ROR jest automatyczna spłata w momencie wpływu środków na rachunek bankowy.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego – jak zrezygnować z posiadania ROR?

Aby zrezygnować z rachunku ROR, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie o odstąpieniu od umowy rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Wzór takiego dokumentu dostępny jest w każdej placówce banku, a także na jego stronie internetowej. Warto pamiętać, że aby móc zrezygnować z prowadzenia ROR, nie możemy posiadać na nim zadłużenia.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)