6 min
czym-jest-kredyt-pomostowy

Przy realizacji poważnych inwestycji wielu przedsiębiorców, a także rolników zwraca się o pomoc do Unii Europejskiej. Udzielane przez nią bezzwrotne dotacje są niezwykle pomocne, wiążą się jednak ze sporą dozą formalności, a cały proces nie jest szybki. Generuje to pewne trudności, na które odpowiedzią może być kredyt pomostowy, spotykany w ofertach wielu banków. Tylko czym jest kredyt pomostowy, ile kosztuje i jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać?

Sfinansuj potrzeby Twojej firmy z pomocą Habza Finanse – szybko i bez zbędnych formalności.

Pozyskamy dla Ciebie kredyt firmowy o najlepszych możliwych parametrach, z elastycznym okresem spłaty i niską ratą. Wieloletnie doświadczenie naszych doradców pozwala im na błyskawiczne pozyskiwanie pozytywnych decyzji kredytowych.

Co to jest kredyt pomostowy?

Od momentu zawnioskowania o dotację unijną na realizację inwestycji, do momentu wypłaty środków, może minąć sporo czasu. Wtedy też beneficjenci dotacji narażeni są na utratę płynności finansowej, mogą też nie mieć środków na rozpoczęcie realizacji inwestycji. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie kredyt pomostowy, czyli kredyt mający pomóc zrealizować inwestycję współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej.

Beneficjentem kredytu pomostowego mogą być przedsiębiorcy, ale także rolnicy i jednostki samorządu terytorialnego, a nawet instytucje publiczne. Proces wnioskowania o kredyt pomostowy można rozpocząć jeszcze przed zawarciem umowy z instytucją, która zajmuje się rozdzielaniem środków przyznanych przez Unię Europejską, aczkolwiek niektóre banki mogą wymagać, aby mimo wszystko została ona już podpisana.

Dzięki kredytowi pomostowemu możliwe jest nie tylko utrzymanie płynności finansowej przed wypłatą środków z Unii, ale także wcześniejsze rozpoczęcie inwestycji. Skrócimy w związku z tym oczekiwanie na moment, w którym inwestycja zostanie zrealizowana i firma będzie mogła w związku z tym zacząć przynosić większe (czy jakiekolwiek) zyski. Za pomocą takiego kredytu można sfinansować nawet do 100% wartości inwestycji. Większą jego część pokryje dotacja, a kredytobiorcy pozostaną do spłaty przede wszystkim odsetki i koszty dodatkowe. Ten rodzaj kredytu może być wypłacalny jednorazowo lub w częściach, zwanych transzami.

czym jest kredyt pomostowy - wykres jakosc kredytow

1 Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/409249/wykres-dnia-bik-30-pazdziernika-2018-r

Koszt kredytu pomostowego

Tak samo jak w przypadku każdego innego rodzaju kredytu, koszt kredytu pomostowego może być bardzo różny w zależności od tego, ile chcemy pożyczyć i z jakiej oferty zdecydujemy się skorzystać. Jest ich jednak na rynku bardzo wiele i ciężko niekiedy podjąć korzystną decyzję. Zwłaszcza, że banki w dużej mierze preferują ustalać warunki kredytów pomostowych indywidualnie, więc nie ma możliwości szybkiego ich porównania.

Warto pamiętać, że zazwyczaj im większe dla banku ryzyko związane z udzieleniem kredytu, tym jest on droższy. Kredyty pomostowe należą do jednych z najbezpieczniejszych rodzajów kredytów, z uwagi na fakt, że spłacane są nie bezpośrednio ze środków kredytobiorcy, a z pieniędzy z dotacji unijnej. Oznacza to, że bank może być niemal całkowicie pewny zwrotu pożyczonych środków, a ewentualne opóźnienie w spłacie może wyniknąć co najwyżej z problemów z terminową wypłatą środków z dotacji.

Fakt, że jest to kredyt tak bezpieczny, pozwala na pewną dozę negocjacji, przede wszystkim w zakresie jego oprocentowania. Warto więc zapoznać się z jak największą ilością ofert kredytów i wybrać najlepszą (kierując się między innymi wskaźnikiem RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania), a następnie spróbować jeszcze bardziej ją obniżyć. Najgorsze co może nas spotkać w takiej sytuacji to odmowa zmniejszenia kosztu kredytu, co nic nas przecież nie kosztuje.

Nie przepłacaj na kredytach firmowych. Zaufaj doświadczonym ekspertom.

Szybka decyzja kredytowa, wysoka kwota kredytu i minimum formalności – tym charakteryzuje się kredyt dla firm z Habza Finanse. Rzetelnie przeanalizujemy sytuację Twojej firmy i znajdziemy dla Ciebie najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Kredyt pomostowy – wymagania

Nie każdy wnioskujący otrzyma kredyt pomostowy. Chociaż, jak już wspomniano, jest to zobowiązanie stosunkowo bezpieczne dla kredytodawcy, to i tak konieczne jest spełnienie szeregu warunków, które upewnią bank, że dany klient jest wiarygodny. Do rzeczonych wymagań należą:

  • odpowiednia zdolność kredytowa;
  • pozytywna historia kredytowa;
  • stworzenie dobrego, czytelnego biznesplanu.

Niska zdolność kredytowa, negatywne wpisy w BIK-u czy kiepsko przygotowany biznesplan mogą być przyczynami uzyskania decyzji odmownej. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ten ostatni element, ponieważ niektórzy kredytobiorcy zakładają, że bank i tak nie przeczyta biznesplanu zbyt dokładnie i nie ma potrzeby, aby szczególnie wysilać się przy jego tworzeniu. Jest to oczywiście błędne podejście, które może doprowadzić do odrzucenia wniosku o kredyt.

W jakich bankach można otrzymać kredyt pomostowy?

Kredyty pomostowe udzielane są zarówno przez banki powszechnie znane, jak i te o mniejszym zasięgu, czyli banki spółdzielcze. Oferują je między innymi dwa znane banki komercyjne: BPS Bank i Bank Pekao.

Kredyt pomostowy BPS Banku może sfinansować do 85% kwoty inwestycji netto i udzielany jest nawet na 10 lat. Bank umożliwia do 2 lat karencji kredytu, a także otrzymanie promesy kredytowej.

Inne podejście ma Bank Pekao, w którym kredyt pomostowy może wynosić maksymalnie 10% wartości inwestycji, nie może także przekroczyć wysokości pierwszej transzy dotacji z Unii. Udziela się go na maksymalnie trzy miesiące.

Kredyt pomostowy – podsumowanie

Kredyt pomostowy to ciekawe rozwiązanie dla beneficjentów dotacji unijnych, którzy nie chcą bądź nie mogą czekać z realizacją inwestycji na otrzymanie środków lub którym niezbędne są fundusze na utrzymanie płynności finansowej do czasu otrzymania dotacji. Warto się nim zainteresować z uwagi na jego dużą elastyczność, a potencjalnie także opłacalność.

Kto może otrzymać kredyt pomostowy?

Kredyt pomostowy jest przeznaczony przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale nie tylko. Mogą na niego liczyć także między innymi rolnicy i instytucje publiczne. Jest to specjalny rodzaj kredytu, którego celem jest sfinansowanie działalności do czasu wpłaty środków z Unii Europejskiej.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt pomostowy?

Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów kredytów, bank będzie wymagał od przedsiębiorcy wysokiej zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej. Ponadto konieczne może być stworzenie szczegółowego biznesplanu, w którym zostanie opisane, w jaki sposób zostaną wykorzystane przyznane środki.

Ile kosztuje kredyt pomostowy?

Koszt kredytu pomostowego zależy między innymi od jego kwoty, okresu spłaty, oprocentowania i prowizji, a także wszelkich opłat dodatkowych. Nie da się jednoznacznie wskazać, ile on wynosi, ponieważ każdy bank może w danym momencie oferować inne warunki. Na lepsze parametry kredytu mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy znajdujący się w dobrej sytuacji finansowej, ponieważ udzielenie im kredytu wiąże się dla banku z niewielkim ryzykiem.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek