9 min
czym-jest-i-jak-uzyskac-pomoc-w-oddluzaniu-komorniczym

Coraz trudniej znaleźć osobę, która nie miała zaciągniętego przynajmniej jednego kredytu. Oczywiście znaczna część kredytobiorców doskonale radzi sobie ze spłatą zobowiązania. Są jednak i tacy, którzy przeliczyli swoje możliwości finansowe lub z jakiegoś powodu wpadli w kłopoty. W ich przypadku terminowa spłata zobowiązania nie jest możliwa, co prędzej czy później skutkuje spotkaniem z komornikiem. Nawet jeśli Twoja sprawa trafiła już do komornika, nie musisz załamywać rąk. Możesz postawić na oddłużanie komornicze, licząc na pozytywne załatwienie swojej pracy. Wbrew temu, co wydaje się większości osób, komornikowi również zależy na tym, aby dogadać się z dłużnikiem.

Czym jest oddłużanie komornicze?

Zacznijmy od tego, czym jest i jak uzyskać pomoc w oddłużaniu komorniczym. Oddłużanie komornicze to tak naprawdę skrót myślowy. Używamy go dla określenia możliwości oddłużenia w sytuacji, kiedy doszło już do wydania wierzycielowi tytułu egzekucyjnego i wszczęcia egzekucji. W zdecydowanej większości przypadków oddłużanie komornicze polega więc po prostu na negocjacjach z komornikiem w zakresie możliwości spłaty zadłużenia. Można porozumieć się co do kosztów komorniczych, które nie należą do najniższych, a także tego, jak spłacić zadłużenie, aby było to satysfakcjonujące dla obu stron. Warto pamiętać, że w szczególnych przypadkach komornik może w ogóle odstąpić od naliczania kosztów komorniczych, co jednak wymaga okazania dobrej woli przez dłużnika.

UWAGA: bierność jest najgorszym, na co może zdecydować się dłużnik. Jeśli wcześniej nie podjąłeś decyzji o działaniu, wisząca nad Tobą egzekucja komornicza jest ostatnim momentem, kiedy możesz to zrobić. Później będzie już zdecydowanie za późno. Obecnie pomoc w oddłużaniu komorniczym oferuje wiele firm, które świadczą usługi na naprawdę wysokim poziomie.

Mówiąc o oddłużeniu komorniczym, warto chociaż w kilku słowach wspomnieć, że komornik – nawet jeśli dojdzie do egzekucji – nie może zająć wszystkiego, co posiadasz (kwota wolna od zajęcia komorniczego). Obowiązujące w Polsce prawo chroni wierzycieli, ale nie lekceważy dłużników. Dlatego wszystkie świadczenia i zasiłki, które dostajesz od Państwa, nie będą podlegały egzekucji. Podobnie jest z otrzymywanymi alimentami. Są to pieniądze, z których egzekucji komorniczej prowadzić nie można. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to komornik musi pozostawić Ci kwotę najniższego krajowego wynagrodzenia. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, kiedy jesteś dłużnikiem alimentacyjnym i egzekucja odnosi się właśnie do zadłużenia z tego tytułu. Komornik zawsze pozostawi Ci też to, co jest niezbędne do tego, abyś mógł zarabiać. Jeśli więc jesteś kurierem, nie może zająć Ci samochodu, jeśli pracujesz, pisząc różnego rodzaju artykuły, egzekucja nie obejmie komputera.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Czy konsolidacja długów komorniczych jest możliwa?

Zwracając się o pomoc w zakresie oddłużania komorniczego do specjalistów, poznasz zapewne kilka możliwych wyjść z trudnej sytuacji. Fachowcy zaproponują ci różne formy spłaty długu, takie jak rozłożenie zobowiązania na raty dostosowane do twoich potrzeb i konsolidację długów komorniczych. Na czym polega to drugie rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest możliwy do uzyskania, choć taka pożyczka należy do tzw. trudnych kredytów. Wszystko dlatego, że wiąże się ona z obecnością danych klienta w BIK i niską zdolnością kredytową. Dlatego otrzymanie takiego kredytu w banku jest praktycznie niemożliwe. W procesie oddłużania komorniczego w sprawach konsolidacji fachowcy kontaktują się zazwyczaj z instytucjami pozabankowymi. Wiele z nich oferuje swoim klientom możliwość konsolidacji zadłużeń, czyli połączenia kilku zobowiązań w jedno.

Co możesz wówczas zyskać? Przede wszystkim nowa umowa kredytowa zostanie skonstruowana w taki sposób, abyś był w stanie dokonywać terminowych wpłat. Konsolidacja długów komorniczych umożliwia wydłużenie okresu ich spłaty, co przekłada się na niższą miesięczną ratę. Takie rozwiązanie staje się jednak możliwe dopiero po osiągnięciu porozumienia z komornikiem.

Pomoc w oddłużeniu komorniczym – gdzie szukać pomocy?

Oddłużanie z komornikiem jest naprawdę możliwe. Warto jednak, abyś pamiętał, że samodzielnie może być trudno porozumieć się z tym urzędnikiem państwowym. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się być profesjonalne wsparcie. Obecnie – jak już wspomnieliśmy – nie brakuje firm specjalizujących się w oddłużaniu komorniczym. Przede wszystkim fachowiec przyjrzy się temu, czy egzekucja ma odbywać się zgodnie z prawem. Być może okaże się, że jej wykonanie można zawiesić, co daje więcej czasu na podjęcie konkretnych działań. Po zapoznaniu się ze sprawą fachowiec przystąpi do konkretnych działań. Pomoc w oddłużaniu komorniczym będzie z pewnością polegała na skierowaniu pisma do komornika zajmującego się Twoją sprawą. Być może specjalista zdecyduje się również na wykonanie telefonu po to, aby dać wyraźny i przede wszystkim natychmiastowy sygnał, że nie lekceważysz swojej sprawy i chcesz rozwiązać ją polubownie. Oddłużenie z komornikiem może być Twoją szansą na to, aby wyjść z długów i wrócić do stabilności finansowej. Dlatego nigdy się nie załamuj – z takiej sytuacji również jest wyjście.

Na czym polega oddłużanie komornicze i co jest jego głównym celem?

Oddłużanie komornicze to proces, którego celem jest zawarcie porozumienia z komornikiem i wierzycielami, a także spłata Twoich zobowiązań. Powinieneś do niego przystąpić, jeśli pożyczkodawcy, u których się zadłużyłeś, zdecydowali się przekazać sprawę do rozstrzygnięcia komornikowi. Pomoc dłużnikom oferuje obecnie wiele firm, do których możesz zgłosić się od razu po otrzymaniu pisma dotyczącego egzekucji komorniczej. 

Kiedy należy zdecydować się na oddłużanie komornicze?

Egzekucja komornicza następuje w chwili, gdy wierzyciel zdecyduje o przekazaniu regulacji Twoich długów do innej instytucji. Aby uniknąć eskalacji problemów, oddłużanie komornicze warto wdrożyć natychmiastowo, gdy tylko otrzymasz pierwsze pismo od komornika. Im szybciej zaczniesz działać, tym większe masz szanse na uratowanie swojego majątku i zawarcie korzystnego porozumienia. Najgorsze, co możesz zrobić, to bierne oczekiwanie na rozwój sytuacji.

Czy w przypadku egzekucji komorniczej mogę stracić cały majątek?

Nie. Zgodnie z polskim prawem komornik nie może przejąć otrzymywanych przez Ciebie świadczeń socjalnych. Może on natomiast zająć praktycznie każdą ruchomość, którą posiadasz, na przykład sprzęt elektroniczny. W pierwszej kolejności sprawdzi on jednak wysokość dochodów dłużnika i posiadane przez niego oszczędności. Komornik jest bowiem uprawniony do przejęcia części Twojego wynagrodzenia. Dlatego wdrożenie oddłużania komorniczego jest tak ważnym procesem.

Jak wygląda pomoc w oddłużaniu komorniczym?

Aby uzyskać pomoc w zakresie oddłużania komorniczego, skontaktuj się z odpowiednim specjalistą. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które oferują swoim klientom taką usługę. Fachowiec wykorzysta swoje doświadczenie, aby zabezpieczyć Cię w każdy możliwy sposób. Sprawdzi on, czy egzekucja komornicza odbywa się zgodnie z prawem i czy istnieje możliwość jej zawieszenia. Następnie skontaktuje się z komornikiem, aby dać mu do zrozumienia, że podjąłeś działania, które mają na celu poprawę Twojej sytuacji finansowej.

Jaką firmę oferującą oddłużanie komornicze wybrać?

Korzystając z pomocy w zakresie doradztwa kredytowego lub oddłużania komorniczego, wybieraj tylko te firmy, które charakteryzują się pozytywnymi opiniami otrzymanymi od swoich klientów. Skup się na analizie ofert specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w swojej branży. Ze względu na ryzyko oszustwa i poziom skomplikowania procedury oddłużania komorniczego, nie warto bowiem podejmować współpracy z nowopowstałymi podmiotami.

Czy oddłużanie komornicze jest skuteczne?

Tak, w wielu przypadkach oddłużanie komornicze przynosi pozytywne efekty. Dzieje się tak, ponieważ wbrew pozorom i stereotypom komornikowi także zależy na tym, aby uregulować należności dłużnika i dojść z nim do porozumienia. Pamiętaj, że komornik nie jest wierzycielem, co w znaczący sposób zmienia jego spojrzenie na sprawę. To zewnętrzny specjalista, który wykonuje swoje obowiązki. Dlatego odpowiednie postępowanie w przypadku egzekucji komorniczej może uchronić Cię od dalszych problemów.

Czy pomoc w oddłużaniu komorniczym obejmuje negocjacje z wierzycielami?

Oddłużanie komornicze składa się z wielu etapów, a jego dokładny przebieg zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Na początku należy skontaktować się z komornikiem i przedstawić mu propozycje możliwych rozwiązań trudnej sytuacji finansowej. Przekazuje on oczywiście informacje wierzycielom, ponieważ to oni zadecydowali o skierowaniu Twojej sprawy na drogę egzekucji komorniczej. Dlatego kolejnym krokiem mogą być próby negocjacji z poszczególnymi pożyczkodawcami. Ich perspektywa może się zmienić, jeśli zobaczą, że podjąłeś realne działania w celu pozbycia się zadłużenia.

Jakie możliwości spłaty długów przewiduje oddłużanie komornicze?

Oddłużanie komornicze polega na podjęciu negocjacji z komornikiem i wierzycielami. Aby poprawić swoją sytuację, możesz zaproponować im między innymi rozłożenie długu na raty możliwe do spłaty. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z pomocy fachowców, zapewne zaproponują Ci oni również konsolidację długów komorniczych. To rozwiązanie może wpłynąć na odzyskanie płynności finansowej i wzrost zdolności kredytowej w przyszłości.

Na czym polega konsolidacja długów komorniczych?

Konsolidacja długów komorniczych polega na połączeniu Twoich dotychczasowych zobowiązań w jedno. Taka pożyczka należy jednak do kategorii trudnych kredytów, ponieważ wiąże się z negatywną historią i niską zdolnością kredytową. Z tego powodu w praktyce kredytów konsolidacyjnych dla zadłużonych udzielają jedynie instytucje pozabankowe, czyli prywatne firmy pożyczkowe. Oddłużanie komornicze może obejmować porównanie dostępnych ofert pożyczek na spłatę komornika i konsolidacji.

 W jaki sposób oddłużanie komornicze wpływa na moją zdolność kredytową?

Z oddłużania komorniczego korzystają osoby, które posiadają negatywne wpisy w BIK, co znacznie obniża ich zdolność kredytową. Dopóki nie pozbędziesz się długów, możesz napotkać duże trudności w inwestowaniu i wnioskowaniu o kolejne kredyty. Jednak poprawnie przeprowadzona procedura oddłużania komorniczego i terminowa spłata ustalonych na nowo rat stopniowo poprawi Twoją zdolność kredytową w taki sam sposób, jak uregulowanie innych kredytów.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek