5 min
jak-podwyzszyc-zdolnosc-kredytowa

Kredyty to nieco kontrowersyjne instrumenty finansowe, jednak nie da się ukryć, że wielu osobom umożliwiają one spełnianie marzeń (np. o własnym mieszkaniu, domu, samochodzie, firmie itd.). Chcąc jednak otrzymać stosowne finansowanie, trzeba się wykazać tzw. zdolnością kredytową, czyli zapewnić bank lub SKOK, że Twoja sytuacja pozwoli na spłatę zobowiązania. Wysokość zdolności zależy od wielu czynników i wiele osób z pewnością ucieszy fakt, że można ją podwyższyć. Jak? Zapraszamy do lektury!

Czym jest zdolność kredytowa?

Niektórym wydaje się, że instytucje finansowe przy udzielaniu kredytów zwracają uwagę jedynie na zarobki, obciążenia oraz stabilność dochodów. Tymczasem czynników decydujących o zdolności kredytowej jest więcej, szczególnie w przypadku zaciągania większych zobowiązań (np. kredytów hipotecznych). Zdolność kredytowa określana jest w celu upewnienia się, że kredytobiorcę będzie stać na spłacanie comiesięcznych rat. Z tego powodu proces ten może być długotrwały i wymagać dostarczenia bankowi wielu dokumentów. Aby nie ryzykować straty czasu i nerwów, warto zawczasu zadbać o swoją zdolność, by mieć pewność uzyskania kredytu w wymaganej wysokości. Warto również pamiętać, że aby uzyskać większą kwotę kredytu, czasami wystarczy wydłużyć okres spłaty.

Z pomocą specjalistów Habza Finanse możesz liczyć na szybką i pozytywną decyzję kredytową.

Nie martw się o zdolność kredytową. Nasi eksperci dokładnie sprawdzą, w jakiej sytuacji się znajdujesz i ustalą, gdzie możesz liczyć na kredyt na najatrakcyjniejszych warunkach. Przejmą na siebie wszystkie formalności, dzięki czemu kredyt weźmiesz bez stresu i nerwów.

Podwyższenie zdolności kredytowej – analiza dochodów i wydatków

Pierwszą czynnością wykonaną dla powiększenia zdolności kredytowej powinna być analiza dochodów i wydatków. Należy dokładnie policzyć swoje zarobki (tylko te, które da się udokumentować) i wypisać zobowiązania – wszelkie stałe obciążenia wynikające z kart kredytowych, pożyczek, zakupów ratalnych, a także rachunków i innych kosztów. Jeżeli dochody wydają się niskie w zestawieniu z wydatkami, czas działać! Sprawdź, w jaki sposób możesz ograniczyć zobowiązania – dla wielu osób ta droga jest znacznie prostsza niż zwiększenie dochodów. Jeśli jednak masz taką możliwość, postaraj się o awans, podwyżkę, zmień pracę lub rozpocznij dodatkową działalność, która przyniesie Ci chociaż drobny zysk. Postaraj się też sprawdzić, czy możesz spłacić jakieś zaległe pożyczki lub długi z kart kredytowych. Obniżenia zobowiązań można dokonać m.in. poprzez zdecydowanie się na kredyt konsolidacyjny, który da Ci więcej wolnych środków – warto zwrócić się do Habza Finanse, by uzyskać profesjonalną pomoc w tej materii.

Jak podwyższyć zdolność kredytową? Zadbaj o stałość dochodu

Dla banku lub SKOK największe znaczenie mają stałe dochody. Dlatego najbardziej cenione będą pieniądze, które otrzymujesz w ramach wypłaty uzyskiwanej w wyniku umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli jesteś zatrudniony na czas określony, warto poczekać – Twoje „notowania” w banku od razu wzrosną wraz z podpisaniem nowego dokumentu z pracodawcą. Jeśli pracujesz w ramach umowy cywilnoprawnej, być może czas postarać się o etat.

Zadbaj o historię rachunku bankowego i historię kredytową – podwyższenie zdolności kredytowej

Zwykle na największą przychylność można liczyć w tym samym banku, który prowadzi Twoje konto osobiste. Warto jednak wiedzieć, że bank przy wyliczaniu Twojej zdolności kredytowej starannie przejrzy historię transakcji. Postaraj się więc rozsądnie gospodarować pieniędzmi, nie przekraczać przyznanego debetu i nie wydawać środków do zera. Bardzo ważna jest również historia kredytowa w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) – bank na pewno ją sprawdzi. Warto go więc uprzedzić i upewnić się, że nie widnieją tam zaległe zobowiązania. Do swojej historii można zajrzeć bez wychodzenia z domu – przez Internet. Zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza że w rejestrze mogą też znaleźć się błędy wymagające skorygowania.

Zredukuj ilość zobowiązań dzięki korzystnemu kredytowi konsolidacyjnemu.

Doradcy Habza Finanse wynegocjują dla Ciebie niską ratę i wydłużony okres spłaty. Kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci odzyskać wolność finansową i wyjść z pętli założenia. Bez jakichkolwiek przedpłat.

Podwyższanie zdolności kredytowej – co jeszcze warto wiedzieć?

Tak naprawdę na zdolność kredytową pracujemy latami, nawet przez całe dorosłe życie. Warto więc już od początku wdrażać dobre praktyki, to znaczy:

  • korzystać z drobnych kredytów i zakupów ratalnych, założyć kartę kredytową – co pozwoli zbudować pozytywną historię kredytową,
  • spłacać wszystkie zobowiązania w terminie – w przeciwnym razie ich zaciąganie odniesie odwrotny do zamierzonego skutek,
  • monitorować swoją historię w BIK – by na bieżąco korygować nieprawidłowości,
  • korzystać z możliwości obniżenia rat lub konsolidacji – jeśli nie jesteś w stanie spłacać zobowiązania w dotychczasowej wysokości, raty zawsze można obniżyć,
  • mierzyć siły na zamiary – nie korzystać z wielu kredytów jednocześnie, nie zaciągać zbyt dużych zobowiązań, nie spłacać jednego kredytu drugim.

Dlaczego zdolność kredytowa jest taka ważna?

Zdolność kredytowa jest dla banków istotna, ponieważ pozwala im określić, czy daną osobę stać na kredyt, a więc czy będzie w stanie spłacać go w terminie. Nierzetelni klienci są dla banków źródłem dużych strat, w związku z czym niezbędne jest przeprowadzania tego typu weryfikacji.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Każdy bank stosuje inny algorytm do wyliczania zdolności kredytowej, natomiast brane pod uwagę są podobne czynniki, takie jak wysokość wynagrodzenia, forma zatrudnienia, ilość i kwota aktualnych zadłużeń, a także koszty utrzymania.

Jak szybko podwyższyć zdolność kredytową?

Sposobem na szybkie podwyższenie zdolności kredytowej może być między innymi rezygnacja z nieużywanego limitu kredytowego lub karty kredytowej, a także wcześniejsza spłata pomniejszych aktualnych kredytów i pożyczek.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)