5 min
czy-ubezpieczenie-kredytu-jest-obowiazkowe

Wielu kredytobiorców w dzisiejszych czasach zadaje sobie pytanie, czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe. W przypadku umowy kredytu hipotecznego – najczęściej tak. Co jednak tyczy się umów o kredyty gotówkowe, hipoteczne czy nawet pożyczki ratalne – konsumenci nie mają prawnego obowiązku, aby wykupić polisę ubezpieczenia, np. na życie.

Zastanawiasz się, jak działa ubezpieczenie spłaty kredytu? Czy jest obowiązkowe? Ochrona kredytobiorcy w razie zaciągnięcia nowego zobowiązania jest bardzo ważna, choć najczęściej polisy proponowane przez banki bardziej chronią interesy instytucji finansowej, aniżeli konsumenta. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, czy obowiązkowe ubezpieczenie do kredytu jest naprawdę konieczne i w jakich sytuacjach warto postawić na ubezpieczenie spłaty kredytu.

Czy ubezpieczenie do kredytu jest obowiązkowe? Najważniejsze informacje dla kredytobiorców

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub innego kredytu konsumenckiego, na pewno chcesz wiedzieć, kiedy ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe, a kiedy będzie w pełni konieczne. Co ciekawe, banki nie mogą nakładać obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej na kredytobiorcę. Niestety, ale w praktyce wygląda to tak, że osoba, która chce zaciągnąć kredyt (najczęściej hipoteczny), jest zobligowania do podpisania umowy ubezpieczenia. W przeciwnym razie bank po prostu odrzuci wniosek kredytowy.

Odpowiadając na pytanie, czy kredyt trzeba ubezpieczyć, warto nadmienić, że dobre ubezpieczenie na życie to gwarancja braku późniejszych problemów związanych ze spłatą zobowiązania na wypadek zdarzeń losowych. Można powiedzieć, że obowiązkowe ubezpieczenie do kredytu może być dobrą formą zabezpieczenia, ale tylko wtedy, kiedy zadbasz o odpowiedni zakres ochrony. Oto kilka kwestii, które warto znać w odniesieniu do polisy ubezpieczenia kredytowego. Polisa chroni kredytobiorcę:

  • w razie choroby powodującej niezdolność do pracy,
  • utraty pracy z winy pracodawcy,
  • wystąpienia problemów związanych z niepełnosprawnością uniemożliwiającą wykonywanie pracy zawodowej.

Co więcej – wysokość polisy ubezpieczenia kredytu jest obliczana indywidualnie na podstawie sytuacji kredytobiorcy, choć najczęściej jej wartość oscyluje w granicy od 150 do 300 złotych miesięcznie.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe? Rodzaje ubezpieczeń kredytowych

W odniesieniu do tego, czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe, warto podkreślić, że nie. Oczywiście leży to w dobrej woli kredytobiorcy, choć brak chęci wykupienia polisy na wypadek niezdolności najczęściej skończy się odmowną decyzją kredytową. Ma to jednak miejsce tylko w przypadku kredytów hipotecznych na duże kwoty. Osoby, które zdecydują się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, mogą w pełni dobrowolnie wykupić ubezpieczenie kredytowe, natomiast jego brak nie powinien w żaden sposób rzutować na to, czy bank wyda pozytywną decyzję odnośnie do udzielenia finansowania. Najpopularniejsze odmiany ubezpieczenia kredytu, to:

  • Ubezpieczenie nieruchomości – według prawa bank nie może wymagać od kredytobiorcy z kredytem hipotecznym zakupu polisy tego typu. Często jednak warunki umowy kredytu wskazują, że polisa jest dodatkowym zabezpieczeniem interesów banku, na wypadek zniszczenia mienia będącego zabezpieczeniem hipotecznym, np. w razie pożaru.
  • Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy – to dobrowolna polisa, która proponowana jest osobom zaciągającym zadłużenia na wysokie kwoty i wiele lat. W tym przypadku obowiązkowe ubezpieczenie do kredytu nie ma zastosowania, aczkolwiek warto je mieć, chociażby po to, aby zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek utraty pracy.
  • Ubezpieczenie na życie – ta forma polisy ubezpieczeniowej jest najczęściej proponowana osobom, które zaciągają kredyty hipoteczne, jak i konsumpcyjne na wysokie kwoty. Czy trzeba brać ubezpieczenie kredytu tego typu? Oczywiście, że nie, choć warto je mieć, co będzie dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek choroby czy nawet śmierci głównego kredytobiorcy.

W dzisiejszych czasach wielu potencjalnych kredytobiorców zastanawia się, czy ubezpieczenie do kredytu jest obowiązkowe. Prawnie banki ani instytucje pozabankowe nie mogą wymagać takiej formy zabezpieczenia od klienta, aczkolwiek instytucje zabezpieczają się w ten sposób na wypadek braku spłaty zobowiązania w razie, np. utraty pracy, zdrowia lub śmierci kredytobiorcy. Brak chęci wykupienia polisy może skutkować tym, że instytucja nie będzie chętna do podpisania umowy kredytowej.

Kiedy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

W ramach ciekawostki warto dodać, że po wykupieniu polisy ubezpieczenia banki będą skore do zaproponowania nieco atrakcyjniejszych warunków finansowania, aniżeli w ramach początkowej oferty. 

A więc, czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe? Zdecydowanie nie, ale jest to korzystna forma zabezpieczenia interesów swoich, a także swojej rodziny w razie wystąpienia w życiu sytuacji losowych, które generują problemy ze spłatą zobowiązania. Nie ma więc jednej zasady odnoszącej się do tego, kiedy należy wykupić ubezpieczenie kredytu. Obowiązek w tym zakresie jest raczej nakładany przez banki pod rygorem odrzucenia wniosku kredytowego.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie kredytu? Sprawdź!

Mimo to, że obowiązkowe ubezpieczenie kredytu raczej nie występuje w odniesieniu do kredytów hipotecznych, gotówkowych i innych form finansowania, to jednak warto wiedzieć, jak wybrać korzystną ofertę zabezpieczenia. Wybór jak najlepszej polisy ubezpieczenia kredytu jest możliwy tylko wtedy, kiedy dokładnie przeanalizujesz kilka kwestii, a mianowicie:

  • zakres ochrony w ramach polisy ubezpieczeniowej,
  • wyłączenia od odpowiedzialności,
  • koszty miesięczne ubezpieczenia,
  • czas trwania umowy.

Dopiero po dokładnej analizie powyższych czynników będziesz w stanie wybrać naprawdę ciekawą ofertę ubezpieczenia kredytowego. Pamiętaj jednak, że w przypadku (już drogich) kredytów hipotecznych dodatkowe ubezpieczenie może być dość mocnym obciążeniem. Nie warto jednak rezygnować z takiej ochrony, o ile polisa realnie zabezpiecza Twoje interesy na wypadek wystąpienia sytuacji losowych.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek