czy-mozna-miec-dwa-kredyty-konsolidacyjne

Czy można mieć dwa kredyty konsolidacyjne?

Kredyt konsolidacyjny to atrakcyjne rozwiązanie, które zmniejsza wysokość miesięcznych rat, a także ilość posiadanych zobowiązań, poprawiając tym samym naszą sytuację finansową.

Może się jednak zdarzyć, że nie skonsolidujemy wszystkich długów za pierwszym razem i te, których nie połączyliśmy, zaczną sprawiać nam problem. Bywa również, że z uwagi na podwyższoną dzięki konsolidacji zdolność kredytową po jej przeprowadzeniu wzięliśmy kolejne kredyty lub pożyczki, które trudno nam teraz spłacać.

Tak czy inaczej jest wiele sytuacji, w których, mimo posiadania już jednego kredytu konsolidacyjnego, może pojawić się potrzeba zaciągnięcia kolejnego. Tylko czy w ogóle istnieje taka opcja? Czy można mieć dwa kredyty konsolidacyjne?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, mający za zadanie odciążyć (zarówno mentalnie, jak i finansowo) osoby, które spłacają wiele różnych zobowiązań jednocześnie. Często dzieje się tak, że nawet nie zwracamy uwagi na to, jak kumulują się kolejne zobowiązania, tylko zaciągamy następne, a po jakimś czasie pojawia się problem.

 

Z uwagi na wysokie ceny mieszkań i niskie zarobki w naszym kraju, bardzo wielu Polaków spłaca kosztowne kredyty hipoteczne, które bywają jedyną szansą na posiadanie własnych czterech kątów. Do tego wielokrotnie dochodzi kredyt samochodowy, a także pomniejsze kredyty gotówkowe na różne cele (zakup sprzętu elektronicznego, wakacje, remont czy inne bieżące potrzeby).

Może to sprawić, że nie będziemy w stanie spłacić wszystkiego na czas, co z kolei zaowocuje naliczaniem odsetek, a w dalszej kolejności pojawianiem się negatywnych wpisów w BIK czy nawet wpisaniem kredytobiorcy na listę dłużników.

Nawet jeśli jeszcze radzimy sobie finansowo ze spłatą wszystkich kredytów i pożyczek bywa, że konieczność spłaty kilku bądź nawet kilkunastu rat w jednym miesiącu, ale w różnych dniach, doprowadza do sytuacji, w której po prostu zapominamy opłacić czegoś w terminie. Konsolidacja pozwala uniknąć tego typu przypadków, jako że znacznie redukuje ilość rat, które musimy co miesiąc uregulować.

Kredyt konsolidacyjny to także rozwiązanie, o którym warto pomyśleć, jeśli co prawda stać nas na terminowe spłacanie wszystkich zobowiązań, ale chcielibyśmy co miesiąc płacić mniejsze raty aby posiadać więcej środków na inne cele.

czy mozna miec dwa kredyty konsolidacyjne - wykres dluznicy

1 Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/492450/kredyt-trendy-raport-bik-za-rok-2019

Dwa kredyty konsolidacyjne w tym samym czasie – czy to możliwe?

Długi, które łączone są za pomocą kredytu konsolidacyjnego w jedno zobowiązanie, to między innymi różnego rodzaju kredyty (gotówkowy, samochodowy, odnawialny, hipoteczny), wykorzystane limity na kartach kredytowych i pożyczki pozabankowe. Nie ma jednak obowiązku, żeby skonsolidować wszystkie posiadane w danej chwili długi, poza tym można również zaciągnąć nowe, już po konsolidacji. Pojawia się w związku z tym: czy można mieć dwa kredyty konsolidacyjne?

Nie istnieje żadne odgórne ograniczenie Komisji Nadzoru Finansowego czy innego organu, które zakazywałoby posiadania więcej niż jednego kredytu konsolidacyjnego. Każdy bank może mieć swoje własne zasady w tej kwestii, natomiast samo posiadanie kredytu konsolidacyjnego z pewnością nie oznacza automatycznej dyskwalifikacji z otrzymania jakiegokolwiek nowego zobowiązania, w tym kolejnego kredytu konsolidacyjnego. To czy nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zależne jest jednak od wielu różnych czynników.

Bardzo istotna jest przede wszystkim nasza zdolność kredytowa. Każdy bank wylicza ją nieco inaczej i przykłada wagę do różnych aspektów, co oznacza, że podczas gdy dla jednej instytucji finansowej nasza zdolność kredytowa będzie zbyt niska, druga może uznać ją za wystarczającą. Kalkulowana jest na podstawie takich czynników, jak:

  • wysokość dochodów
  • historia kredytowa
  • aktualnie posiadane kredyty i pożyczki
  • koszty utrzymania.

Pewną rolę mogą odegrać nawet takie pozornie nieznaczące elementy jak wiek, wykształcenie czy stan cywilny. Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem finansowym, tak więc obniża naszą zdolność kredytową. Jednak z drugiej strony musimy wziąć pod uwagę fakt, że gdybyśmy go nie zaciągnęli, mielibyśmy więcej kredytów i pożyczek, o wyższych ratach, które wpłynęłyby na zdolność kredytową jeszcze bardziej.

Odpowiedź na pytanie, czy można mieć dwa kredyty konsolidacyjne, jest więc jak najbardziej pozytywna: pod warunkiem, że spełnimy wszystkie tradycyjne wymagania banku, czyli przede wszystkim będziemy posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Czy drugi kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy drugi kredyt konsolidacyjny się opłaca, ponieważ wiele zależy od indywidualnych okoliczności: tego, jaka jest nasza sytuacja finansowa i jakie zobowiązania chcemy skonsolidować.

Alternatywnym rozwiązaniem dla dwóch kredytów konsolidacyjnych może być skonsolidowanie pierwszego z nich w ramach drugiego, ostatecznie pozostając tylko z jednym. Nie zawsze będzie to jednak możliwe, z uwagi na fakt, że w takim wypadku kwota kredytu konsolidacyjnego będzie musiała być prawdopodobnie znacznie wyższa, a więc tym samym wyższa będzie również wymagana zdolność kredytowa.

 

Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy, aby podjąć odpowiednią decyzję, warto skontaktować się z dobrym doradcą kredytowym. Rozważy on naszą sytuację i ustali dla nas najlepszy plan na pozyskanie potrzebnego finansowania tak, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

Dwa kredyty konsolidacyjne – podsumowanie

Sytuacja, w której posiadamy już jeden kredyt konsolidacyjny, a potrzebny okazuje się następny, nie jest wcale bardzo rzadko spotykana. Konsolidacja jest narzędziem, które można stosować w wielu różnych okolicznościach, głównie z uwagi na fakt, że jej warunki można na wielu poziomach indywidualnie dopasować.

Niższa miesięczna rata i mniejsza ilość posiadanych zobowiązań to argumenty, które niewątpliwie przemawiają za połączeniem sprawiających nam problemy długów. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że konsolidując kredyty, jednocześnie wydłużamy całkowity okres ich spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz