9 min
czy-mozliwy-jest-leasing-dla-nowych-firm-bez-wplaty-wlasnej

Leasing należy do najpopularniejszych form finansowania inwestycji w polskich przedsiębiorstwach. Nie ma się co dziwić. Na jego korzyść przemawiają: niewielka ilość formalności, elastyczne warunki umowy i szybki dostęp. To właśnie te elementy sprawiają, że leasing maszyn czy samochodów jest wybierany zdecydowanie częściej niż kredyt. Sprawdź, czy nowe firmy także mogą skorzystać z tej formy finansowania i czy możliwe jest otrzymanie leasingu bez wpłaty własnej po przedstawieniu odpowiedniemu podmiotowi dokumentów finansowych. 

Na czym polega leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej?

Leasing to forma finansowania, która dostępna jest także dla nowych firm, często bez konieczności dokonywania wpłaty własnej. Jak to możliwe? Wynika to przede wszystkim ze specyfiki leasingu, który uznawany jest za stosunkowo bezpieczną formę finansowania dla wierzyciela. Według definicji leasing to umowa pomiędzy przedsiębiorcą a firmą leasingową, która dzierżawi mu na określony czas dany przedmiot. W zamian za to leasingobiorca deklaruje regularne spłacanie ustalonych rat. Czym może być przedmiot leasingu? Do takich przedmiotów objętych leasingiem mogą należeć zarówno obiekty konsumpcyjne, inwestycyjne, jak i nieruchomości. Trudno jednoznacznie powiedzieć, co jest najczęstszym przedmiotem leasingu. Ta forma finansowania służy wielu różnym branżom. Leasing samochodów jest jednak tym, o którym słyszy się najczęściej.

W internecie można znaleźć całą masę ofert leasingów dla „nowych firm”. Problem polega jednak na tym, że definicja nowej firmy dla każdego leasingodawcy jest nieco inna. Nie ma także żadnych regulacji prawnych, które zabraniałyby prowadzenia takiej polityki. W związku z tym analizując poszczególne oferty, możemy zauważyć, że tak naprawdę nieliczne firmy leasingowe udzielają finansowania przedsiębiorstwom już od pierwszego dnia ich działalności. Z całą pewnością nie będzie to finansowanie bez wpłaty własnej. Większość leasingodawców jako bezpieczną granicę uznaje pół roku prowadzenia działalności, jednak na ofertę umowy leasingowej bez opłaty wstępnej mogą liczyć główne firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, czyli takie ze stażem powyżej 12 miesięcy. 

Nowe przedsiębiorstwa nie są w stanie udokumentować odpowiednio wysokiej zdolności leasingowej, dlatego muszą liczyć się z koniecznością wniesienia czynszu inicjalnego na poziomie około 20% lub ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia umowy leasingu. Zabezpieczenie leasingu majątkiem własnym to sposób leasingodawców na ograniczenie ryzyka.

Dodatkowe zabezpieczenie umowy mogą stanowić:

  • hipoteka na nieruchomość,
  • weksel in blanco,
  • blokada środków na koncie.

Jak działa w praktyce leasing bez wkładu własnego?

Tak naprawdę należy pamiętać o tym, że w przypadku nowych firm leasing rozpatrywany jest indywidualnie. Faktem jest też, że leasing dla nowych firm może być łatwiej dostępny niż kredyt bankowy. Potrzebne są tylko dokumenty rejestrowe firmy i dobra zdolność finansowa. Wynika to ze specyfiki tych dwóch form finansowania. W przypadku leasingu instytucja finansowa posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci przedmiotu leasingu. W przypadku problemów ze spłatą, w ostateczności leasingodawca może zobowiązać stronę umowy do oddania go.

Nie oznacza to jednak, że każda firma dostanie leasing bez dodatkowej analizy jej wypłacalności czy wiarygodności. Przed podpisaniem umowy sprawdzana jest stabilność finansowa przedsiębiorstwa i może zdarzyć się tak, że leasingodawca wystąpi o dodatkowe zabezpieczenie w postaci np. wpłaty własnej.

Warto pamiętać także o tym, że leasing udzielany jest na krótszy okres niż kredyt bankowy, więc brak wkładu własnego będzie miał także dodatkowe konsekwencje. Przedsiębiorca musi liczyć się z wyższą ratą leasingową co miesiąc, a także wyższą kwotą wykupu na koniec okresu leasingowania. Leasing bez wkładu własnego może więc być dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie planują wykupu przedmiotu po zakończeniu jego trwania.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.

Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Dla jakich branż przeznaczony jest leasing bez wpłaty początkowej?

Leasing to forma finansowania, która powstała z myślą o przedsiębiorcach. Korzystanie z niej przynosi dwojaką korzyść: pozwala na optymalizację podatkową i uzyskanie zewnętrznego źródła finansowania. Firmy leasingowe nie wprowadziły dodatkowych ograniczeń, które określałyby dla jakiej branży czy konkretnego rodzaju działalności, przeznaczony jest ich produkt. Tak naprawdę leasingobiorcą może zostać zarówno spółka prawa cywilnego, spółka cywilna, jak i jednoosobowa działalność gospodarcza. Do leasingu mogą przystąpić także przedstawiciele zawodów wolnych jak np. rolnicy czy lekarze prowadzący prywatną praktykę lekarską.

Co więcej, umowę leasingową mogą podpisać także osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności. Wtedy jest to tak zwany leasing konsumencki. Choć nie jest on tak popularny, jak leasing dla firm, to wiele firm decyduje się na umieszczenie go w swoim katalogu produktów.

Leasing 0 wpłaty własnej dla nowych firm – poznaj jego warunki!

Opłata wstępna nazywana jest czynszem inicjalnym i w wielu przypadkach stanowi jeden z warunków otrzymania leasingu. Wpłata własna jest bezzwrotna, a od warunków umowy zależy, jak zostanie wykorzystana. Leasingodawca może przeznaczyć ją na zabezpieczenie w celu pokrycia ewentualnych zaległości w opłacaniu rat. Przeważnie jego wartość wynosi od 0 do 40% wartości leasingowanego przedmiotu.

W ofercie firmy leasingowej znajdują się także propozycje, w których czynsz inicjalny wynosi 0%. Jest to właśnie typowy leasing bez wpłaty własnej. Każdy leasingodawca stosuje swoje, wewnętrzne kryteria oceniające przyznawanie leasingu bez wkładu własnego, dlatego nie sposób jest wyszczególnić konkretne warunki. Elementy, które mogą mieć na to wpływ to: tryb zawarcia umowy, sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, wartość leasingowanego przedmiotu, a także staż przedsiębiorstwa na rynku.

Pomimo konieczności spełnienia dodatkowych warunków, leasing pozostaje atrakcyjniejszą i bardziej dostępną formą finansowania niż kredyt bankowy. 

Leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej – dokumenty

Tak jak wspominaliśmy wcześniej minimalna ilość formalności to jedna z największych zalet leasingu, którą doceniają przedsiębiorcy. Pomimo tego, przyszły leasingobiorca musi przedstawić podstawowe dokumenty, które posłużą do rozpatrzenia jego wniosku i sprawdzenia sytuacji finansowej firmy. Leasingodawca może poprosić Cię o:

  • wpis do CEIDG,
  • dowód osobisty,
  • umowę spółki (o ile dotyczy),
  • oświadczenie o stanie zobowiązań finansowych,
  • oświadczenie o niezaleganiu w ZUS-ie czy Urzędzie Skarbowym,
  • zeznanie roczne.

Każda firma leasingowa może dostosować wymagane dokumenty do własnych wytycznych. W tym przypadku nie ma ustalonego, zamkniętego katalogu. Dlatego, jeśli planujesz wziąć leasing dla nowych firm, zapoznaj się z ofertą konkretnego leasingodawcy i ustal, jakich dokumentów będziesz potrzebował do podpisania umowy.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Na co możesz przeznaczyć leasing dla nowych firm bez wpłaty?

Za pomocą leasingu dla nowych firm, możesz sfinansować wiele środków trwałych. Tak naprawdę zależy to od oferty leasingodawcy, jednak przeważnie są to różnego rodzaju maszyny, pojazdy czy sprzęt elektroniczny. W wielu przypadkach finansowanie udzielane jest także na sprzęt rolniczy, najczęściej standardowe ciągniki. Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie prościej jest otrzymać finansowanie na standardowe, popularnie wykorzystywane maszyny niż na nietypowy sprzęt. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Nowe firmy to potencjalnie ryzykowny klient dla leasingodawcy. W przypadku braku płatności, popularne maszyny rolnicze można szybko spieniężyć, a odzyskanie środków z nietypowego sprzętu może okazać się trudniejsze.

Najpopularniejszą formą finansowania jest leasing na samochody osobowe i dostawcze o masie poniżej 3,5 tony. Co ciekawe, zdecydowanie prościej jest uzyskać go na samochody nowe, które pochodzą z pewnego źródła niż na używane. Pomimo tego, przedsiębiorcy prowadzący firmę poniżej roku, muszą liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty wstępnej na poziomie około 20% wartości pojazdu. Oczywiście szczegółowe ustalenia zależą od leasingodawcy.

Większe wymagania będą musieli spełnić przedsiębiorcy, którzy chcą leasingować auta ciężarowe czy maszyny i specjalistyczne urządzenia. Wynika to przede wszystkim z tego, że ich wartość jest zdecydowanie wyższa. Dlatego leasingodawcy stosują dodatkowe zabezpieczenia. Firmy, które działają na rynku krócej niż 6 miesięcy, raczej nie będą mogły skorzystać z tej formy finansowania. Pomocne w uzyskaniu leasingu może być doświadczenie zawodowe, dodatkowe zabezpieczenie finansowe lub aktywne kontrakty potwierdzające płynność finansową przedsiębiorstwa. 

Leasing bez pierwszej wpłaty – wady i zalety

Dla wielu przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę na rynku, leasing może okazać się korzystną formą finansowania. Głównie ze względu na to, że pozwala na odciążenie budżetu, który na początku działalności zwykle jest nadwyrężony. Dla niektórych to jedyny sposób na zakup wysokiej klasy sprzętu niezbędnego do funkcjonowania.

Dodatkowym atutem jest wyjątkowo prosta procedura, a także szybka decyzja wydana po rozpatrzeniu wniosku. Leasing dla nowych firm to wygodna forma finansowania, która sprowadza formalności do absolutnego minimum.

Korzystając z oferty leasingu bez wpłaty własnej, trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku droższych maszyn czy pojazdów, ich cena może przełożyć się na wysoką ratę miesięczną.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?
Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej – podsumowanie

Leasing dla nowych firm to ciekawa oferta, którą warto rozważyć. Dla wielu przedsiębiorców jest to jedyna szansa na rozpoczęcie działalności czy przeniesienie jej na wyższy poziom. Tak naprawdę, to czy warto skorzystać z tej opcji, czy lepiej postawić na standardowy leasing z wpłatą własną, a do tego ewentualne zabezpieczenie leasingu, zależy od indywidualnej sytuacji działalności gospodarczej.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek