6 min
niezaleznosc-finansowa-czym-jest-i-jak-ja-osiagnac-sprawdzone-sposoby

Pojęcie niezależności finansowej wpajane jest człowiekowi od najmłodszych lat. Uważa się, że jest ona niezbędnym elementem spokojnego, bezpiecznego życia oraz stanowi niejaką poduszkę bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Do niezależności finansowej bardzo często dążą młodzi ludzie, którzy tuż po zakończeniu edukacji zamierzają zrobić pierwszy krok w swoim dorosłym życiu, polegający na usamodzielnieniu się. Wiele osób jednak nie do końca wie, w jaki sposób osiągnąć ową niezależność finansową i często popełnia błędy, które oddalają ich od zamierzonego celu. Czym właściwie jest niezależność finansowa i czy zawsze oszczędzanie jest dobrym sposobem na jej osiągnięcie?

Znajdziemy dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem!

Skontaktuj się z doradcą Habza Finanse!

Niezależność finansowa — korzyści z posiadania oszczędności w aspekcie kryzysu gospodarczego

Droga do osiągnięcia niezależności finansowej niejednokrotnie bywa długa i wyboista. Zdarza się, że musi upłynąć wiele lat, aby móc stwierdzić, że znajdujemy się w takim położeniu, w którym czujemy się bezpiecznie niezależnie od sytuacji, jakie mogą przytrafić się jutro. Dla wielu osób niezależność finansowa polega na oszczędzaniu i samodzielnym tworzeniu własnego kapitału, który wykorzystać można w nieprzewidzianych sytuacjach. Bardzo dobrym przykładem jest kryzys gospodarczy, który sprawia, że znacznie lepiej dysponujemy swoimi pieniędzmi, starając się nie tylko oszczędzać, ale przede wszystkim czerpać korzyści z kapitału, jakim dysponujemy. Niezależność finansowa pozwala żyć na własnych warunkach i jest ważnym elementem życia, jednak nie każdy potrafi tak zarządzać swoim budżetem, aby móc stwierdzić, że jest niezależny finansowo.

Niezależność finansowa — definicja

Niezależność finansowa z definicji jest możliwością zaspokajania swoich potrzeb bez konieczności udziału w tym osób trzecich. Pojęcie to jest jednak mocno otwarte, bowiem dla każdego sposób finansowania owych potrzeb może przybierać różne formy. Jedni zadowalają się możliwością pokrywania wszelkich potrzeb życiowych z oszczędności, które na bieżąco gromadzą. Drugi typ osób czy przedsiębiorców stara się budować kapitał, bądź też tak nim dysponować i tak go inwestować, aby przynosił zyski. Są też tacy ludzie, dla których niezależność finansowa oznacza samodzielne funkcjonowanie, nawet jeśli miałoby to oznaczać, że posiadane przez niego zasoby finansowe umożliwiają opłacenie bieżących wydatków bez możliwości gromadzenia oszczędności.

Jak osiągnąć niezależność finansową?

Wiele osób, które miewa przejściowe problemy z płynnością finansową, zastanawia się, jak osiągnąć niezależność finansową. Niektórzy błędnie uważają, że możliwość bycia niezależnym finansowo to przywilej ludzi bogatych. W praktyce jednak każdy z nas osiągnąć może niezależność finansową decydując się na podjęcie pewnych kroków w tym kierunku. Jakich?

  • odwaga do podejmowania decyzji — niejednokrotnie w życiu mamy do czynienia z sytuacjami, które na pozór mogą wydawać się wymagające, jednak rezultat, jaki przynoszą, pozwala na zaspokojenie naszych potrzeb. Wielu ludzi boi się zmian, które mogą mieć realny wpływ na nasze dalsze życie. Mowa tu między innymi o inwestowaniu kapitału, zmianie zatrudnienia, które pozwala zwiększyć zarobki czy relokacji w związku z chęcią rozwoju.
  • umiejętność rozsądnego wydawania pieniędzy — bardzo ważną kwestią w osiągnięciu niezależności finansowej jest skrupulatne analizowanie wydatków. Zdarza się, że pieniądze wydajemy na produkty, których zupełnie nie potrzebujemy bądź chcąc zaoszczędzić, decydujemy się na zakup artykułów niższej jakości, co sprowadza się do tego, że niejednokrotnie wydajemy podwójnie. 
  • inwestycja w rozwój osobisty — to jeden z najważniejszych kroków, jaki każdy z nas może uczynić, aby osiągnąć sukces. Rozwój osobisty oraz ciągła nauka nowych rzeczy pozwala na zdobywanie coraz to wyższych stanowisk, a co za tym idzie zarobków, które stać mogą się kapitałem do dalszych inwestycji.

Niezależność finansowa — sposoby na pasywny dochód

Jednym ze sposobów na osiągnięcie niezależności finansowej jest posiadanie pasywnego dochodu. Co to oznacza? W praktyce pasywny dochód jest dodatkowym zabezpieczeniem, które z reguły nie wymaga od nas zaangażowania oraz wykonywania określonej pracy. Do najpopularniejszych sposobów na pasywny dochód zaliczyć możemy:

  • wynajem nieruchomości – tutaj niekiedy wymagane jest poczynienie inwestycji w postaci zakupu domu czy mieszkania, jednak niejednokrotnie dysponujemy wolnym piętrem w domu czy mieszkaniem po dziadkach, które zamiast zarabiać, stoi bezużytecznie;
  • inwestycje finansowe – w obecnej sytuacji coraz bardziej opłacalne stają się różnego rodzaju lokaty oraz konta oszczędnościowe. Dla bardziej odważnych świetnym rozwiązaniem jest inwestowanie kapitału na giełdzie czy poprzez zakup akcji i obligacji;
  • kryptowaluty – które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. W zależności od naszych preferencji zdecydować możemy się zarówno na ich zakup inwestycyjny, jak i dokonywanie spekulacji na dedykowanej giełdzie;
  • umieszczenie reklam — w tym przypadku zdecydować możemy się zarówno na korzystanie z reklam, będąc twórcami internetowymi, jak i udostępnienie swojej działki czy samochodu do umieszczenia na nich billboardów reklamowych. W przypadku reklamy na samochodzie sprawdza się ona szczególnie u osób, które dużo i często jeżdżą.

Wskaźnik niezależności finansowej — czym jest?

Jak już wspomnieliśmy, pojęcie niezależności finansowej jest mocno względne, bowiem dla każdego człowieka może ono oznaczać inne wartości. Aby jednak jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście jesteśmy niezależni od osób trzecich, w tym także banków i firm pożyczkowych, które są w stanie poprawić stan naszego budżetu, warto skorzystać z prostych kalkulacji. Dla ułatwienia najlepiej przyjąć rok, jako okres, w którym badamy nasz wskaźnik niezależności finansowej. Co to oznacza? Przez założony okres czasu należy starannie zapisywać wszelkie uzyskane przez nas przychody, a więc będące zarówno dochodem pasywnym, jak i aktywnym. W tym samym czasie notujemy także wszelkie nasze wydatki, nawet te najmniejsze, które wydawać by się mogły, że z punktu widzenia finansów nie są istotne. Jeśli relacja wydatków do uzyskiwanych dochodów mieści się w zakresie 0,5 – 1,0 możemy jednoznacznie stwierdzić, że jesteśmy niezależni finansowo.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)