9 min
czy-leasing-z-wysoka-wartoscia-wykupu-jest-oplacalny

Z leasingów korzystają firmy, przedsiębiorcy i klienci indywidualni. Warunki umowy mogą różnić się zależnie od konkretnej oferty. Leasing z wysoką wartością zakupu to zwykle gwarancja niskiej miesięcznej raty. Jakie są zalety takiego rozwiązania i czy będzie ono opłacalne? Leasing z wysoką wartością końcową może być naprawdę godny uwagi w wielu sytuacjach.

Czym jest leasing z wysoką wartością wykupu?

Leasing to forma finansowania, w której leasingobiorca płaci regularne raty za korzystanie z danego przedmiotu przez określony czas i ma możliwość jego wykupienia po tym okresie za daną cenę. Wysoka wartość wykupu najczęściej oznacza stosunkowo niskie opłaty. To szczególnie popularne w przypadku samochodów, jeżeli leasingobiorca nie chce mieć wybranego pojazdu na stałe.

Leasing z wysoką wartością wykupu to rodzaj finansowania, w którym najkorzystniej zwrócić przedmiot po zakończeniu umowy. Przejęcie go na stałe oznacza konieczność uiszczenia dość dużej opłaty końcowej.

Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie wiąże się także z pewnym ryzykiem. Wartość rynkowa przedmiotu może okazać się niższa niż cena wykupu po zakończeniu umowy. W niektórych przypadkach leasingobiorca będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty. Leasing z dużym wykupem najlepiej wykorzystać, kiedy zakup przedmiotu jest opcjonalny, a nie konieczny.

Taka forma finansowania charakteryzuje się tym, że ostateczna płatność jest znaczną częścią całkowitej wartości. Wykup powinien być dobrze przeanalizowany. Zwykle ostatnia opłata będzie naprawdę duża – ciężko przewidzieć wahania rynku i wartość przedmiotu po określonym czasie.

Na czym polega leasing z dużą wartością wykupu?

Leasing z wysoką wartością końcową charakteryzuje się gwarantowaną określoną dużą kwotą, za którą leasingobiorca może wykupić przedmiot po zakończeniu umowy. W tej formie finansowania wartość jest ustalona podczas podpisywania dokumentów. Nie ulega zmianom przez okres trwania leasingu.

Leasingobiorca ma możliwość korzystania z przedmiotu przez określony czas pod warunkiem regularnego płacenia rat. Po zakończeniu umowy wykup jest zwykle opcjonalny, jednak zależy to konkretnie od warunków. Leasing z wysoką wartością końcową oznacza najczęściej niższe raty niż tradycyjne rozwiązania. Można przy stosunkowo niewielkich kosztach używać przedmiotu. Po zakończeniu umowy nie trzeba go wykupować za wcześniej ustaloną wysoką kwotę.

Jeżeli zamierzasz ostatecznie kupić przedmiot, należy dokładnie przeanalizować rzeczywistą jego wartość, swoje potrzeby i realne możliwości finansowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z doradcą. Brak odpowiedniej analizy może sprawić, że leasing będzie nieopłacalny dla konsumenta.

Kto powinien zdecydować się na leasing z dużym wykupem?

Decyzja o skorzystaniu z takiej usługi powinna być dobrze przemyślana, o czym wspominaliśmy powyżej. Warto wziąć pod uwagę koszty, jakie ponosimy przez cały okres używania danego przedmiotu. Leasing z wysoką wartością końcową dla niektórych może być bardzo opłacalny. Kto powinien zastanowić się nad taką formą finansowania?

 • Przedsiębiorcy i firmy – leasing z dużym wykupem to korzystne rozwiązanie, kiedy dany przedmiot jest potrzebny do prowadzenia działalności. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcom elastyczność oraz możliwość natychmiastowej odpowiedzi na potrzeby firmy.
 • Osoby korzystające z nowych technologii – dostęp do najnowszych urządzeń jest naprawdę drogi. Leasing z wysoką wartością wykupu umożliwia używanie nawet najdroższego sprzętu na rynku. Zamiast na końcu kupować przedmiot, można tego odmówić i wykupić kolejne urządzenie również opłacając swego rodzaju „raty za korzystanie”.
 • Osoby, które często zmieniają samochody – dostęp do nowych modeli samochodów to bardzo kosztowna kwestia. Leasing z dużym wykupem umożliwia często zmienianie aut, w tym także najnowszych propozycji na rynku.

Oczywiście należy pamiętać, że leasing z wysoką wartością wykupu to wciąż wydatek. Comiesięczne raty są niższe niż w przypadku standardowych rozwiązań, ale wciąż uszczuplają budżet domowy.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?
Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Ile wynosi maksymalny wykup w leasingu i od czego zależy?

Maksymalna wartość wykupu w leasingu zależy od wielu czynników. Każda umowa jest dostosowywania do konkretnego przedmiotu oraz klienta. Nie ma uniwersalnej maksymalnej wartości wykupu. Najczęściej waha się ona od 25 do nawet 65% całkowitej wartości przedmiotu.

Leasing z dużym wykupem charakteryzuje się górnymi granicami tej statystyki. Aby kupić przedmiot po zakończeniu umowy, trzeba uiścić opłatę w wysokości większości jego wartości rynkowej. Wszystkie warunki są ustalane z leasingodawcą na początku jeszcze przed podpisaniem dokumentów.

Od czego zależy maksymalny wykup w leasingu?

 • Wartość przedmiotu – im wyższa wartość rynkowa, tym większa wartość wykupu;
 • Czas trwania umowy – dłuższa umowa najczęściej oznacza niższą wartość wykupu, ponieważ leasingodawca odzyskuje większą część kosztów;
 • Oczekiwane zużycie przedmiotu – eksploatacja przedmiotu wpływa na spadek jego wartości rynkowej. Dlatego też wartość wykupu może być ostatecznie niższa.

Maksymalny wykup w leasingu powinien być adekwatny do realnej wartości rynkowej przedmiotu. Warto przed zawarciem umowy dokładnie przeanalizować opłacalność danej oferty.

Jakie dokumenty należy przygotować do leasingu z dużym wykupem?

Leasing z wysoką wartością wykupu wymaga przygotowania zestawu dokumentów. Warto przyłożyć się do formalności, ponieważ wtedy podpisanie umowy nastąpi szybciej. Jakie dokumenty należy przygotować?

 • Wniosek leasingowy – zawiera on informacje dotyczące tożsamości konsumenta, dane kontaktowe i potwierdzenie sytuacji finansowej;
 • Dokument tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport;
 • Dane kontaktowe – firma leasingowa będzie wymagać adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz adresu e-mail;
 • Dokumenty związane z sytuacją finansową – należy potwierdzić swoją sytuację finansową przed podpisaniem umowy leasingowej. Trzeba dostarczyć wyciągi bankowe, deklaracje podatkowe oraz zaświadczenia o zarobkach w przypadku osób fizycznych. Firmy powinny załączyć do wniosku bilansy, rachunki zysków i strat, zezwolenia na prowadzenie działalności, a także inne dokumenty związane z finansami firmy;
 • Potwierdzenie dochodów – może to być umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciągi bankowe lub inne dokumenty potwierdzające źródło dochodu konsumenta;
 • Informacje o historii kredytowej – leasing z wysoką wartością wykupu może wymagać przedstawienia informacji o historii kredytowej w postaci raportu i wyników oceny wiarygodności.

Zestaw dokumentów może różnić się zależnie od konkretnej oferty. Leasing z dużym wykupem najczęściej wymaga szczegółowego udokumentowania swojej sytuacji finansowej. Dla leasingodawcy to najważniejsza kwestia – musi być pewny, że spłacisz zobowiązania.

Kiedy leasing z wysoką wartością zakupu jest opłacalny?

Takie rozwiązanie będzie opłacalne w wielu sytuacjach. Przede wszystkim długoterminowe użytkowanie przedmiotu może być powodem do skorzystania z leasingu, kiedy nie jesteśmy pewni, czy chcemy posiadać go na stałe. Tradycyjny zakup wymaga jednorazowo dużego nakładu finansowego. Leasing z wysoką wartością wykupu gwarantuje elastyczność, co przyda się szczególnie przedsiębiorcom.

Inwestycje na potrzeby działalności gospodarczej to kolejny powód do zawarcia umowy. Aktualizacja technologiczna, czyli regularne zastępowanie starszego sprzętu nowym również może być przeprowadzana za pośrednictwem leasingowania z wysoką wartością wykupu.

Zawsze, gdy nie jesteśmy pewni, czy chcemy kupić przedmiot na stałe, leasing będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście wcześniej należy dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe.

Leasing z dużą wartością końcową czy małą kwotą wykupu – co jest lepszym rozwiązaniem?

Wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb oraz sytuacji finansowej. Leasing z dużą wartością końcową będzie idealny, gdy zależy Ci na elastyczności finansowej – decyzję o zakupie można podjąć dopiero na końcu. W przypadku droższego przedmiotu umowa z małą kwotą wykupu będzie natomiast bardziej opłacalna. Kiedy natomiast wartość na przykład samochodu szybko spada, wyższa kwota końcowa może być rozsądniejsza. Jeżeli bardziej zależy Ci, by ostatecznie kupić dany przedmiot, mała kwota wykupu będzie idealnym rozwiązaniem. W innych przypadkach raczej duża wartość końcowa okazuje się znacznie bardziej opłacalna.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Leasing z wysoką wartością wykupu – kalkulator pomoże obliczyć comiesięczną ratę

Warto wiedzieć, że koszty leasingu można dość łatwo ocenić. Wystarczy wykorzystać jeden z kalkulatorów dostępnych online. Takie programy są dostępne zupełnie za darmo. Wystarczy podać podstawowe informacje:

 • Wartość przedmiotu leasingu netto;
 • Liczbę miesięcy;
 • Wpłatę własną w procentach wartości przedmiotu leasingu;
 • Wykup końcowy w procentach wartości przedmiotu leasingu.

Kalkulator poda wysokość comiesięcznej raty. Leasing z wysoką wartością wykupu może jednak mieć personalnie dostosowane zasady. Wynik kalkulatora warto traktować jedynie poglądowo, a nie jako pewnik.

Obliczanie raty przed zawarciem umowy pozwala przewidzieć, jak bardzo oferta obciąży comiesięczny budżet. Kalkulatory online są bardzo proste w obsłudze i niezwykle przydatne – warto z nich korzystać.

Leasing z wysoką wartością wykupu – podsumowanie

Leasingi są bardzo wygodnym rozwiązaniem, by otrzymać dany przedmiot już teraz bez konieczności posiadania pełnej kwoty potrzebnej na zakup. Taka forma finansowania pozwala nawet korzystać na przykład z samochodu przez określony czas i później zdecydować się go nie wykupować. To wygodne rozwiązanie, które w wielu sytuacjach gwarantuje konsumentowi elastyczność finansową.

Leasing z wysoką wartością wykupu warto wykorzystać przy przedmiotach, co do których posiadania na stałe nie jesteśmy pewni. Jeżeli zamierzamy używać czegoś tylko przez określony czas, nie opłaca się tego kupować za pełną cenę.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek