7 min
ocena-punktowa-bik

W najbliższym czasie chcesz złożyć wniosek o kredyt i zastanawiasz się, jakie są Twoje szanse na pomyślne przejście procedury kredytowej? Ocena punktowa BIK stanowi ważne źródło informacji, zarówno dla instytucji finansowych, jak i dla obecnych i przyszłych kredytobiorców. Dowiedz się wszystkiego na temat scoringu BIK!

Ocena punktowa BIK – czym jest i skąd się wzięła?

Ocena punktowa BIK (BIK scoring) to specjalna ocena, która stosowana jest względem osób widniejących w bazie Biura Informacji Kredytowej. Ocena ta wyrażana jest liczbowo, a wyliczana jest na podstawie specjalnego algorytmu. 

Podstawowym celem oceny punktowej BIK jest ułatwienie instytucjom finansowym w ocenieniu wiarygodności kredytowej osób, które ubiegają się o kredyt lub pożyczkę. Osoby, które chcą skorzystać z kredytu, podlegają ocenie banku lub innej instytucji. Działanie takie ma na celu sprawdzenie, czy osoba ta jest wiarygodna i czy udzielenie jej kredytu będzie bezpieczne. Innymi słowy, ocena BIK ułatwia bankom i instytucjom finansowym sprawdzenie, czy potencjalny kredytobiorca spłaca swoje zobowiązania w terminie, czy też ma problemy z ich spłatą. 

Znajdziemy dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem!

Skontaktuj się z doradcą Habza Finanse!

Osoby, które spłacają swoje zobowiązania w terminie, mogą cieszyć się dobrą oceną BIK. Dla instytucji finansowych jest to znak, że dana osoba spłaca swoje zobowiązania terminowo, a udzielenie jej kredytu nie wiąże się z dużym ryzykiem – choć oczywiście pod uwagę brane są także inne czynniki, nie tylko ocena BIK. Z kolei osoby, które mają problemy przy spłacie swoich zobowiązań, mogą mieć niską ocenę punktową w BIK. Ocena taka może sprawić, że uzyskanie kredytu lub pożyczki będzie utrudnione – instytucje finansowe mogą uznać, że udzielenie takiej osobie kredytu może być zbyt ryzykowne. 

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje już od wielu lat. Obecnie ponad 25 milionów Polaków posiada profil w BIK. Znajdują się tam informacje na temat kredytów i pożyczek, a czasem także chwilówek. Dane do BIK przekazywane są przede wszystkim przez banki i inne instytucje finansowe. 

Ocena punktowa BIK – skala

Choć sposób wyliczania oceny punktowej BIK jest skomplikowany, warto wiedzieć, jaka jest skala oceny. Otóż każda osoba, które widnieje w bazach BIK, może uzyskać ocenę od 0 do 100. Aby ułatwić interpretację scoringu, stworzone zostały specjalne przedziały:

  • od 0 do 58 punktów – ocena niska, 
  • od 59 do 68 punktów – ocena umiarkowana, 
  • od 69 do 73 punktów – ocena dobra, 
  • od 74 do 79 punktów – ocena bardzo dobra, 
  • od 80 do 100 punktów – ocena doskonała. 

Powyższy sposób oceniania kredytobiorców został wprowadzony w 2017 roku. Taka punktacja uprościła interpretację ocen, nie tylko bankom, ale też osobom, które chcą ubiegać się o kredyt. Dane w BIK są bowiem dostępne także dla osób, które chcą samodzielnie sprawdzić swój scoring. Możliwość uzyskania takich informacji może okazać się szczególnie przydatna dla osób, które planują ubieganie się o kredyt gotówkowy, bądź inny i chcą wiedzieć, jakie są ich szanse na pomyślne przejście procedury kredytowej. 

Ocena punktowa BIK – jaka jest dobra? 

Przed złożeniem wniosku o kredyt lub pożyczkę warto dowiedzieć się, jaka ocena punktowa BIK jest dobra. Należy bowiem mieć świadomość, że nawet doskonały scoring nie daje gwarancji otrzymania kredytu. Banki biorą pod uwagę szereg innych czynników, a informację z baz BIK mogą być dla nich jedynie pewną wskazówką, czy dana osoba ma problemy ze spłacaniem zobowiązań, czy też nie. 

Przyjmuje się, że ocena punktowa BIK w przedziale od 0 do 59 punktów jest niska, w związku z czym szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki są niskie. Oceny, które mają od 60 do 79 punktów, mają spore szanse na kredyt, jednak należy pilnować, aby nie pojawiły się żadne opóźnienia w spłacie rat. Ocena punktowa BIK w przedziale od 80 do 100 punktów daje duże szanse na kredyt, bowiem – w ocenie BIK – osoby posiadające taki scoring spełniają kryteria rzetelnych płatników. 

Ocena punktowa BIK – po jakim czasie?

Zastanawiasz się, po jakim czasie ocena punktowa BIK się poprawia i w jaki sposób można doprowadzić do tego, aby była ona jeszcze lepsza? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że na ocenę BIK wpływają takie czynniki, jak:

  • terminowość w spłacaniu zobowiązań finansowych, 
  • korzystanie z różnego typu produktów kredytowych, 
  • staż kredytowy, 
  • ilość złożonych dotychczas wniosków o kredytowanie, 
  • częstotliwość ich składania. 

Elementy te pozwalają na stworzenie pewnego obrazu. Osoba, która ma stabilną sytuację finansową, nie składa wniosków o kredytowanie bardzo często, a przy tym nie ma żadnych problemów ze spłatą swoich zobowiązań. Z kolei osoby, które często korzystają z różnego typu niewielkich pożyczek czy chwilówek, a przy tym nie spłacają ich w terminie, z pewnością nie są osobami, którym banki czy inne instytucje finansowe chętnie udzieliłyby kredytowania. 

Po jakim czasie aktualizowane są dane w BIK? 

Instytucje finansowe mają obowiązek zgłaszania do BIK wszystkich działań okołokredytowych, które dokonywane są przez klientów, w ciągu zaledwie siedmiu dni od ich zaistnienia. Biuro Informacji Kredytowej ma kolejne siedem dni na zaktualizowane informacji w swojej bazie. Dzięki temu wszystkie instytucje finansowe mają dostęp do aktualnych informacji, dzięki czemu ryzyko udzielenia kredytu osobie niewiarygodnej zostaje zminimalizowane. 

Co można zrobić, aby ocena punktowa w BIK była lepsza? 

Czy można poprawić ocenę punktową BIK? Oczywiście warto przez cały czas dbać o terminowe spłacanie swoich należności. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na poprawę swojego scoringu BIK. Osoby, które mają niską ocenę, powinny rozważyć następujące działania:

  • jak najszybsze uregulowanie wszystkich zaległości finansowych, 
  • rezygnacja z zaciągania wielu pożyczek w krótkim czasie, 
  • unikanie przekraczania limitów na karcie kredytowej, 
  • sprawdzenie, czy dane na temat nieterminowych spłat wciąż są przetwarzane po ustawowym okresie pięciu lat – jeśli tak, można je usunąć,
  • zaciąganie niewielkich zobowiązań, na przykład na sprzęt, które będą spłacane w terminie – oczywiście metoda ta przeznaczona jest na osób, które dopiero chcą zbudować pozytywną historię kredytową w BIK. 

Oczywiście działania te nie sprawią, że ocena punktowa BIK nagle ulegnie poprawie. Z pewnością działania te mogą w pozytywny sposób wpłynąć na scoring. W dłuższej perspektywie jednak terminowa spłata zobowiązań, a także rozsądne korzystanie z kredytowania, jest jedynym skutecznym sposobem na zapewnienie sobie dobrego scoringu. 

Raport BIK z oceną punktową

Zastanawiasz się, skąd można pobrać raport BIK? Przede wszystkim należy wiedzieć, że nie każdy posiada scoring BIK. Ocena punktowa tworzona jest dla osób, które mają odpowiednio długą historię kredytową – czyli gdy obejmuje ona okres co najmniej sześciu miesięcy. 

Aby pobrać raport BIK i sprawdzić swój scoring, wystarczy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej, a następnie wybrać odpowiednią dla siebie opcję: pojedynczy raport BIK lub pakiet kilku raportów. Po założeniu konta w BIK i dokonaniu płatności, wygenerowany zostanie raport, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje. Co ważne, dzięki raportowi BIK nie tylko sprawdzisz historię swoich zobowiązań kredytowych czy ocenę punktową, ale też upewnisz się, że nikt nie wziął na Ciebie kredytu. 

Znajdziemy dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny ze stałym oprocentowaniem!

Skontaktuj się z doradcą Habza Finanse!

Ocena punktowa BIK – podsumowanie

Wiesz już, jak ważna jest ocena punktowa BIK. Ma ona duży wpływ na to, czy uzyskasz kredytowanie. Warto więc dbać o to, aby mieć jak najlepszy scoring. Sposobem na to jest przede wszystkim terminowa spłata zobowiązań, a także rozsądne korzystanie z kredytów i pożyczek. A może chcesz sprawdzić swój scoring? W każdej chwili może pobrać swój raport BIK z oceną punktową. Taki raport warto pobrać szczególnie przed złożeniem wniosku o kredyt – stanowi on bowiem źródło wielu cennych informacji.

Oceń ten post

1 komentarz

  1. Oprócz BIK, polecam również bezpłatny serwis Scorector, gdzie można sprawdzić swój scoring kredytowy. Scorector umożliwia szybko i łatwo dowiedzieć się swojego ratingu kredytowego, a także uzyskać przydatne porady dotyczące poprawy profilu kredytowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)