7 min
big infomonitor co warto wiedziec o tym rejestrze dluznikow

BIG InfoMonitor jest spisem dłużników, który będzie bardzo przydatny między innymi do sprawdzenia historii kredytowej danej osoby przed zaciągnięciem przez nią zobowiązania finansowego. To jeden z najpopularniejszych rejestrów zaraz obok BIK-u czy KRD. Zbiera on informacje o zaległościach finansowych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat BIG InfoMonitor?

BIG InfoMonitor – co to jest?

BIG InfoMonitor jest jedną z największych baz danych gospodarczych w Polsce. Gromadzi ona informacje o firmach i przedsiębiorstwach. Używają jej przede wszystkim instytucje finansowe, agencje windykacyjne, przedsiębiorcy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. W bazie zawarty jest szeroki zakres informacji dotyczących dłużników – dane teleadresowe, zadłużenie, historia płatności, informacje o windykacji itd.

BIG InfoMonitor zawiera dane z wielu źródeł, jak Krajowy Rejestr Sądowy, Centralny Rejestr Dłużników Niewypłacalnych czy też Główny Urząd Statystyczny. Dzięki temu baza danych jest tak rozbudowana. Przedsiębiorcy mogą sprawdzać wiarygodność potencjalnych kontrahentów. Dzięki BIG InfoMonitor możliwe jest precyzyjne ocenienie ryzyka związanego ze współpracą handlową.

W bazie danych zgromadzono już dużo ponad 80 milionów informacji gospodarczych. Czyni to BIG InfoMonitor bardzo popularnym. Dzięki tak rozbudowanej platformie na przykład banki czy firmy pożyczkowe mogą sprawdzić historię kredytową potencjalnego klienta. Informacje o zadłużeniu są niezwykle ważne w wielu branżach – dlatego takie serwisy jak BIG InfoMonitor, BIK czy KRD wykorzystuje się tak często.

Jakie dane gromadzi Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor?

BIG InfoMonitor gromadzi różne dane dotyczące firm i przedsiębiorstw w Polsce. Są one związane przede wszystkim z zadłużeniem. Warto wiedzieć, że ilość danych może różnić się zależnie od konkretnego przedsiębiorstwa oraz poziomu rozbudowania sprawy. Jakie dane gromadzi BIG InfoMonitor?

 • Informacje teleadresowe – adres siedziby firmy, dane kontaktowe, numer NIP itd. Są to informacje, które służą przede wszystkim do skontaktowania się z danym przedsiębiorstwem czy osobą.
 • Dane o właścicielach i zarządzie – informacje o osobach odpowiedzialnych za zarządzanie firmą. Te dane również służą głównie do kontaktu.
 • Informacje o zadłużeniu – BIG InfoMonitor zbiera informacje o zaległościach, długach, wierzytelnościach oraz wpisach do Centralnego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (KRD). Dzięki temu można natychmiast poznać zadłużenie przedsiębiorstwa.
 • Historia płatności – spis zawiera informacje o terminowości płatności przedsiębiorstwa wobec kontrahentów. Pozwala to między innymi ocenić ryzyko współpracy handlowej.
 • Dane finansowe – informacje o wynikach finansowych, w tym przychodach, zyskach, stratach itd. To bardzo ważne dane również związane z zadłużeniem i jego opłacaniem.
 • Monitorowanie firmy – dane dotyczące zmian w rejestrach takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, Krajowy Rejestr Długów itd. Jest to związane z potencjalnym zadłużeniem firmy.
 • Informacje o działalności – dane dotyczące rodzaju działalności i wykonywanych usług przez dane przedsiębiorstwo.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor działa w zgodzie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Dostęp otrzymają tylko autoryzowane osoby. Mimo wszystko wpis do BIG InfoMonitor może być sporym problemem.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.

Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Jak trafić do BIG InfoMonitor?

Konieczny będzie prawomocny wyrok sądu z klauzulą wykonalności. Ten dokument świadczy o tym, że konsument może wpisać kogoś do BIG InfoMonitor. Dłużnik musi jednak zostać powiadomiony 14 dni przed dokonaniem zapisu. Wpis można wykonać tylko, gdy powiadomiona osoba przez 2 tygodnie nie ureguluje wszystkich należności. Po upływie terminu w serwisie BIG InfoMonitor wystarczy wygenerować umowę, podpisać ją i wysłać do siedziby biura.

Gdy wpisu dokonuje konsument, wysokość długu nie ma większego znaczenia tak jak termin. Istotny jest tutaj wyłącznie prawomocny wyrok sądu z klauzulą wykonalności. Do bazy BIG InfoMonitor można trafić za niespłacanie kredytu czy pożyczki, rachunków, czynszu lub nawet abonamentu. Istnieją jednak pewne wymagania, które zadłużenie musi spełniać:

 • Dług musi wynosić co najmniej 200 zł w przypadku zgłoszenia przez konsumenta i minimum 500 zł, jeśli chodzi o przedsiębiorcę;
 • Okres przeterminowania musi być wyższy niż 30 dni.

Przed dokonaniem wpisu przedsiębiorcy również muszą powiadomić dłużnika wcześniej. Tutaj jednak termin na spłatę jest znacznie dłuższy. Firmy muszą wysłać odpowiednią wiadomość do dłużnika 30 dni przed wpisaniem go na listę BIG InfoMonitor.

Procedura dokonania wpisu jest zawsze bardzo podobna. Przedsiębiorca jednak podpisuje umowę z BIG InfoMonitor przed wygenerowaniem wezwania do zapłaty. Konsument robi to dopiero, gdy minie termin spłaty danego zobowiązania finansowego. Procedura wymaga odczekania odpowiednio 14 lub 30 dni od otrzymania wyroku sądu. Dopiero wtedy zostaje zapisana informacja o dłużniku w bazie BIG InfoMonitor – jest ona dostępna dla każdego użytkownika.

Jakie są skutki wpisu do BIG InfoMonitor?

Przede wszystkim taka osoba będzie miała duży problem z otrzymaniem kredytu lub pożyczki, rat lub nawet abonamentu. Wpis do BIG InfoMonitor powiadamia innych przedsiębiorców o tym, że jesteśmy dłużnikiem. Niewiele firm chce w takiej sytuacji współpracować na płaszczyźnie handlowej.

Wpis do BIG InfoMonitor jest oczywiście odwracalny i warto o to zadbać jak najszybciej. Problemy z pożyczkami, ratami, kredytami lub nawet abonamentem mogą być naprawdę uciążliwe.

Rejestr dłużników BIG InfoMonitor – jak usunąć z niego wpis?

Należy pamiętać, że wpis z bazy danych BIG InfoMonitor może zostać usunięty tylko na wniosek wierzyciela. Sam dłużnik oczywiście ma tutaj ogromne znaczenie, jednak to właściciel długu jest odpowiedzialny za zapis.

Jakie mogą być przyczyny usunięcia wpisu do BIG InfoMonitor?

 • Spłata długu – kiedy dłużnik pokryje całe swoje zobowiązanie wraz z potencjalnymi odsetkami, wpis powinien zostać usunięty.
 • Wygaśnięcie długu – niektóre zobowiązania finansowe mogą się przedawnić, co prowadzi do usunięcia wpisu.
 • Udowodnienie, że dług nie istnieje – dłużnik może, opierając się na faktach, udowodnić, że dane zobowiązanie finansowe nie istnieje. Oczywiście wtedy decyduje o tym sąd.

Warto wiedzieć, że wpisy z BIG InfoMonitor są usuwane natychmiast po całkowitej spłacie, wygaśnięciu długu lub udowodnieniu jego nieistnienia. Nie trzeba tutaj czekać aż 5 lat jak w przypadku BIK. Za usunięcie wpisu odpowiedzialny jest wierzyciel, który ma 14 dni od momentu spłaty długu na zgłoszenie tej informacji do BIG InfoMonitor. Warto wiedzieć, że w innym przypadku zostanie nałożona kara pieniężna, która wynosi aż 30 tys. zł. Usunięcie wpisu z BIG InfoMonitor następuje więc zwykle bardzo szybko.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

BIG InfoMonitor – podsumowanie informacji

BIG InfoMonitor to bardzo popularna platforma dla przedsiębiorców z Polski. Korzysta z niej wielu konsumentów oraz właścicieli firm. Warto zadbać o nienaganną opinię, jeśli chodzi o tę platformę. Zdecydowanie pomoże to w otrzymywaniu kredytów i pożyczek lub korzystaniu z zakupów na raty.

Warto wiedzieć, że platforma udostępnia darmowy raport co 6 miesięcy. Dowiemy się z niego, jak widzą nas banki. To swego rodzaju ocena zdolności kredytowej w pigułce. Na BIG InfoMonitor taka opcja jest całkowicie darmowa. Dzięki temu możemy szybko dowiedzieć się, czy na przykład otrzymamy planowany kredyt.

Jak szybko następuje usunięcie informacji z BIG InfoMonitor?

Zwykle czas oczekiwania wynosi maksymalnie kilka dni od momentu zgłoszenia informacji przez wierzyciela do BIG InfoMonitor. Zmiany są wprowadzane na bieżąco, co można samodzielnie sprawdzić przez platformę internetową.

Czy można usunąć informację z BIG InfoMonitor bez ingerencji wierzyciela?

Taka możliwość niestety nie istnieje. Wpisy są usuwane tylko na wniosek wierzycieli, którzy rzeczywiście mogą potwierdzić spłatę zadłużenia.

Co zrobić, jeżeli w BIG InfoMonitor znajduje się wpis, którego nie powinno tam być?

Należy w tej sprawie skontaktować się z wierzycielem lub BIG InfoMonitor. Nieprawidłowe wpisy są usuwane natychmiast.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek