3 min
zycie-na-kredyt-w-polsce

Życie na kredyt to domena Polaków – prawie co druga dorosła osoba ma na swoim koncie przynajmniej jedno zobowiązanie kredytowe. Co sprawia, że rodacy coraz częściej korzystają z zewnętrznego wsparcia finansowego? Dowiedz się więcej, jak wygląda życie z długami.

Jak wynika z danych przygotowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), wśród Polaków jest ponad 15 mln kredytobiorców. Najwięcej zobowiązań zaciągają osoby w przedziale wiekowym 35-44 lata, które interesują się przede wszystkim kredytami mieszkaniowymi oraz kredytami gotówkowymi z możliwością przeznaczenia środków na dowolny cel. 

Dlaczego Polacy wybierają życie na kredyt?

Różne są powody, dla których rodacy decydują się na życie z długami. Jak pokazuje badanie „Dlaczego Polacy się zadłużają” przygotowany na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, najczęściej wynika to z:

  • chęci zakupu drogiego przedmiotu, którego zakup za gotówkę nie jest możliwy (44% kredytobiorców),
  • przejściowych problemów finansowych (29% kredytobiorców),
  • nagłych i nieprzewidzianych wydatków (27% kredytobiorców).

Osoby zamożne także wybierają kredyty

Nie dla wszystkich jednak zaciąganie kredytów to konieczność. Wiele osób zamożnych, które dysponują pokaźnym majątkiem, decyduje się na skorzystanie ze wsparcia finansowego banków. Co powoduje, że wybierają życie na kredyt? 

Częstym powodem jest po prostu niemożność skorzystania ze zgromadzonych oszczędności, np. na skutek zamrożenia środków w różne instrumenty inwestycyjne. Dla niektórych osób zamożnych kredyt stanowi dźwignię finansową, kiedy koszt zadłużenia jest niższy niż koszt kapitału własnego.  

Jak wygląda struktura produktów kredytowych?

Struktura produktów kredytowych wynika m.in. z możliwości finansowych oraz potrzeb poszczególnych kredytobiorców. Analizując rodzaje zaciąganych kredytów, największą popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe – stanowią one niemal 70% łącznej wartości kredytów do spłaty. Drugie miejsce zajmują kredyty konsumpcyjne – stanowią prawie 27% łącznej wartości kredytów do spłaty. 

Życie na kredyt nie tak optymistyczne…

Życie z długami jest dla wielu osób poważnym obciążeniem – nie tylko finansowym. Część kredytobiorców czuje ogromną presję z powodu konieczności spłaty zaciąganego zobowiązania. I choć większość osób stara się terminowo opłacać miesięczne raty, nie wszystkim się to udaje.

Jak pokazują statystyki, problem z terminową spłatą kredytów i rachunków ma ponad 2,5 mln Polaków. Mimo że najwięcej kredytów zaciągają osoby w wieku 35-44 lata, największe opóźnienia w spłacie odnotowywane są u osób poniżej 24 roku życia. Łączna wartość przeterminowanych zobowiązań przekroczyła 64 mld złotych.

Kredytów nie trzeba się bać

Życie na kredyt jest coraz popularniejsze – i nie ma nic w tym złego, o ile decyzja o skorzystaniu z zewnętrznego finansowania jest dokładnie przemyślana. 

Chcesz zaciągnąć kredyt, jednak obawiasz się życia z długami? Skorzystaj z naszego wsparcia – w Habza Finanse pracują eksperci, którzy pomogą wybrać najbardziej dopasowaną ofertę. Pośrednictwo kredytowe to nasza specjalność – wesprzemy Cię nie tylko przy wyborze kredytu, ale i dopełnianiu wszelkich formalności. 

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek