5 min
zrodla-dochodow-uznawane-przez-firmy-pozyczkowe

Wysokość i źródło dochodu to jedne z podstawowych czynników, które brane są pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków przez firmy pożyczkowe i banki. Istotne jest nie tylko to, ile dana osoba otrzymuje środków co miesiąc, ale także skąd – pewne źródła dochodu są bowiem bardziej stabilne, inne mniej.

Jak wiadomo, banki są w zakresie źródeł dochodu dość srogie i chociaż łatwiej niż wcześniej jest dostać kredyt przykładowo osobom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych, to między innymi dodatki socjalne nie będą do dochodów zaliczane. Pojawia się w związku z tym pytanie: jakie źródła dochodów są uznawane przez firmy pożyczkowe?

Każda firma pożyczkowa ma inną politykę

Na początku trzeba wskazać, że każda firma pożyczkowa ma prawo do stanowienia własnej polityki odnośnie do akceptowanych źródeł dochodu i sposobu ich weryfikacji. Przykładowo, jedna firma może wymagać zaświadczenia o dochodach, podczas gdy druga poprosi o dostęp do wyciągu z konta bankowego. Trzeciej z kolei wystarczy nasze własne oświadczenie (trzeba przy tym wskazać, że kłamanie we wniosku o pożyczkę może mieć dla nas negatywne konsekwencje i nie powinno się tego robić).

Najczęściej spotykana jest druga i trzecia opcja co oznacza, że w większości przypadków źródło dochodów nie będzie weryfikowane wcale lub jedynie pobieżnie, aby potwierdzić ich wysokość. Wysokość i regularność dochodów jest bowiem właśnie tym, co jest dla firm pożyczkowych najważniejsze, a to skąd one rzeczywiście pochodzą schodzi na drugi plan. Dlatego też wiele instytucji pozabankowych jest znacznie bardziej liberalne w zakresie tego, co uznaje za dochód niż banki.

Jakie źródła dochodów zostaną uznane przez firmy pożyczkowe?

Źródła dochodów uznawane przez firmy pożyczkowe to między innymi te, które akceptują także banki, ale nie tylko. Należą do nich:

  • wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej
  • dochód z samozatrudnienia
  • emerytura
  • renta
  • alimenty.

W przeciwieństwie do banków, niektóre firmy pożyczkowe są skłonne zaliczać jako dochód różnego rodzaju zasiłki i świadczenia socjalne, takie jak świadczenie 500+. Pozwala to na wykazanie stosunkowo wysokiego dochodu i otrzymanie pozytywnej odpowiedzi od potencjalnego wierzyciela nawet osobom, które w banku uzyskałyby jedynie zdecydowaną odmowę.

zrodla dochodow uznawane przez firmy pozyczkowe - wykres zrodla dochodow

1 Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/obciazenia-podatkowe-w-polsce-raport-mf/1dg8fj1

Zaświadczenie o dochodach – kiedy będzie potrzebne, a kiedy nie?

Konieczność dostarczenia zaświadczenia o dochodach możemy kojarzyć z wnioskowania o kredyt w banku, chociaż obecnie również w tych instytucjach finansowych coraz rzadziej jest to spotykane. Jak sytuacja wygląda w przypadku firm pożyczkowych, znanych z niewielkiej ilości formalności i szybkości wnioskowania, a także rozpatrywania wniosku?

Wymaganie dostarczenia zaświadczenia o dochodach przez firmę pożyczkową jest spotykane niezbyt często i zdarza się jedynie w przypadku bardzo dużych pożyczek lub w sytuacji, kiedy zdolność kredytowa wnioskującego jest niska, a udzielenie mu pożyczki – ryzykowne.

Nawet jeśli firma pożyczkowa wymaga zaświadczeń o dochodach, zwykle dotyczy to tylko pierwszej pożyczki zaciąganej przez daną osobę, a przy każdej następnej nie ma już takiej potrzeby i ilość formalności jest znacznie ograniczona.

Dlaczego firmy pożyczkowe mają bardziej liberalne zasady niż banki?

Firmy pożyczkowe nie działają na podstawie ustawy Prawo bankowe, a na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Są znacznie mniejszymi instytucjami, o mniej różnorodnych funkcjach niż banki, których upadek jest rzadkim i katastrofalnym dla wielu wydarzeniem. Oznacza to, że mogą podejmować znacznie większe ryzyko, na przykład poprzez maksymalne uproszczenie i skrócenie procedur, a także stosowanie liberalnych zasad, między innymi odnośnie do źródła dochodu.

Niestandardowe źródła dochodu, negatywna historia kredytowa, niska zdolność kredytowa – to co w banku przekreślałoby potencjalnego kredytobiorcę, dla firm pożyczkowych nie jest dużym problemem. Zwiększone ryzyko wynagradzają sobie one często wyższymi niż w bankach kosztami zobowiązania (aczkolwiek trzeba wskazać, że w wielu firmach pożyczkowych można znaleźć ciekawe, korzystne promocje, takie jak „pierwsza pożyczka za darmo”).

Źródła dochodów uznawane przez firmy pożyczkowe – podsumowanie

Źródła dochodów uznawane przez firmy pożyczkowe to bardzo rozległa kategoria, która obejmuje zarówno te bardziej tradycyjne sposoby pozyskiwania środków – jak zatrudnienie na podstawę umowy o pracę, jak i mniej – alimenty czy świadczenia socjalne. Dzięki temu znacznie szersze grono osób może uzyskać dostęp do dodatkowych funduszy.

Udzielanie takich pożyczek jest oczywiście dla pożyczkodawców ryzykowne, ale mogą sobie oni na to pozwolić, głównie z uwagi na posiadanie zupełnie innego modelu działalności niż banki, które są znacznie ściślej nadzorowane i uregulowane. Z uwagi na to pożyczki w instytucjach pozabankowych bywają droższe niż kredyty w bankach, ale nie jest to regułą.

Oceń ten post

1 komentarz

  1. Pingback: Jakie źródła dochodów uznają firmy pożyczkowe? | Blubry.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek