6 min
wzor-pisma-o-restrukturyzacje-kredytu-jak-wyglada

Kiedy pojawiają się kłopoty finansowe, warto rozważyć restrukturyzację kredytu. Jest to zabieg, który pozwala zmienić warunki umowy kredytowej. Dzięki temu można lepiej dostosować je do aktualnej sytuacji kredytobiorcy, jeśli ta uległa zmianie od czasu zaciągnięcia zobowiązania. Pewnie zastanawiasz się, czy czekają na Ciebie skomplikowane procedury. Na szczęście trafiłeś w dobre miejsce, bo pomożemy Ci złożyć wniosek. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wygląda wzór pisma o restrukturyzację kredytu, jak napisać wniosek, jak wniosek wysłać i ile kosztuje restrukturyzacja kredytu. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny!

Wzór pisma o restrukturyzację kredytu

Chcesz starać się o zmianę warunków swojej umowy kredytowej? Jak to zrobić? Trzeba zacząć od pisma o restrukturyzację kredytu – wzór będzie tutaj podstawą. Mimo że nie ma uniwersalnego wniosku, jest kilka głównych elementów, które muszą znaleźć się w każdym dokumencie z prośbą o nowe warunki spłaty. Należą do nich:

  • dane personalne klienta;
  • data i miejsce składania wniosku;
  •  oznaczenie umowy kredytu (data zawarcia, numer);
  • przyczyna, dla której kredytobiorca nie jest w stanie dłużej spłacać kredytu na dotychczasowych warunkach;
  • wskazanie formy restrukturyzacji;
  • czytelny podpis wnioskodawcy.

Jak widać, wzór pisma o restrukturyzację kredytu to nic skomplikowanego. Na pewno masz wszystkie informacje potrzebne do jego wypełnienia. Banki często dodatkowo ułatwiają swoim klientom złożenie wniosku. Dlatego koniecznie sprawdź, czy Twój kredytodawca udostępnia na swojej stronie internetowej stosowny formularz. Wystarczy go tylko uzupełnić.

Jak napisać pismo do banku o restrukturyzację kredytu? Przewodnik krok po kroku

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak wypełnić wzór pisma o restrukturyzację kredytu, spieszymy z pomocą. Polecamy najpierw przygotować wszystkie dokumenty – wtedy cały proces przejdziesz szybko i sprawnie. Przyda się przede wszystkim umowa kredytowa, której warunki chcesz zmodyfikować. Często potrzebne jest też potwierdzenie o zatrudnieniu i za świadczenie o zarobkach lub decyzja o przyznanej emeryturze, lub rencie. W przypadku przedsiębiorców niezbędne jest zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i zobowiązaniami wobec Urzędu Skarbowego. Jeśli możesz udokumentować powód, dla którego składasz wniosek o restrukturyzację kredytu, dołącz do prośby stosowne materiały. Może to być na przykład zaświadczenie od lekarza, jeśli podanie składasz w wyniku choroby.  Kiedy wniosek wymaga, abyś opisał sytuację własnymi słowami, bądź zwięzły i mów na temat. Dzięki temu wzrośnie szansa na to, że szybciej uporasz się ze spłatą swoich zobowiązań.

W piśmie do banku o restrukturyzację kredytu warto przedstawić też perspektywy na poprawę sytuacji finansowej. W jaki sposób zamierzasz wyjść na prostą? Ile czasu Ci to zajmie? Jeśli przyczyną problemów jest utrata pracy, rozwiązaniem może być znalezienie nowej posady. A może za kilka miesięcy uzyskasz prawo do świadczeń emerytalnych? Aby wypełnić poprawnie i rzetelnie dokument, możesz skorzystać z pomocy bliskich, którzy razem z Tobą znaleźli się w trudnej sytuacji. Napisz to we wniosku! Gdy ciężko Ci spłacać kredyt, bo zmniejszyły się Twoje dochody, możesz też obiecać, że podejmiesz dodatkową pracę. Jeśli Twoja działalność gospodarcza ma w prognozach wzrost zysków, także warto o tym wspomnieć. A może przyczyną składania wniosku są niespodziewane wydatki z powodu choroby? Podaj przewidywany czas trwania kuracji, po którym sytuacja powinna wrócić do normy. Możesz też zaproponować dodatkowe zabezpieczenie (hipotekę, poręczenie), jako element pisma o restrukturyzację kredytu. Wzór często przewiduje dodatkowe miejsce przeznaczone właśnie do tego. 

Wiesz już, jak napisać wniosek o restrukturyzację? Gdyby nadal sprawiało Ci to trudność, instrukcja i wzór pisma znajdziesz online.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Wzór pisma o restrukturyzację kredytu – na co zwrócić uwagę?

Błąd w piśmie o restrukturyzację kredytu to coś, czego trzeba za wszelką cenę unikać. Może bowiem doprowadzić do tego, że Twój wniosek zostanie odrzucony. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim bądź skrupulatny. Formularz wypełnij czytelnym pismem lub na komputerze. Dzięki temu wyeliminujesz nieścisłości – w końcu nie każdy jest mistrzem kaligrafii. Gdy uzasadniasz przyczynę prośby o restrukturyzację, nie koloryzuj. Przedstaw swoją sytuację tak, jak naprawdę wygląda. Kłamstwo ma krótkie nogi, a w tym przypadku może mieć też poważne konsekwencje. A w przypadku kredytu zmiana warunków spłaty da same plusy!

Pismo o restrukturyzację kredytu – ważne szczegóły

Zastanawiasz się pewnie do kogo skierować wypełniony wzór pisma o restrukturyzację kredytu? Odpowiedź jest prosta – takie wnioski przyjmowane są bezpośrednio u kredytodawcy. Zazwyczaj można je wysyłać pocztą elektroniczną, listem poleconym lub osobiście zanieść do oddziału banku. A co z kosztami? Podanie zazwyczaj można złożyć nieodpłatnie. Pamiętaj jednak, że w przypadku pozytywnej odpowiedzi banku poniesiesz koszty samej restrukturyzacji. Trzeba liczyć się z tym, że kredytodawca pobierze opłatę za zmianę warunków umowy kredytu oraz podpisanie do niej aneksu. Te koszty będą się różnić pomiędzy bankami i mogą wynieść od 50 do 200 zł. Kolejną bardzo ważną kwestią jest pilnowanie terminów. Prawo bankowe stanowi, że klient ma 14 dni roboczych na złożenie wniosku – od dnia otrzymania wezwania do zapłaty. Warunek oczywiście dotyczy Cię wyłącznie wtedy, gdy masz kredyty i nie spłacasz ich na czas.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Dlaczego warto złożyć pismo do banku o restrukturyzację kredytu?

Nie jesteś jeszcze przekonany, czy starać się o zmianę warunków swojego kredytu? Powinieneś wiedzieć, że takie rozwiązanie ma sporo zalet. Jeśli wydarzyło się coś, przez co prawdopodobnie będziesz mieć problemy z terminową spłatą zobowiązania, reaguj od razu. Nie czekaj, aż pojawią się opóźnienia. Bank będzie bardziej przychylnie patrzył na klienta, który podejmuje działanie i chce pójść na ugodę, zamiast po prostu przestać płacić. Kolejnym plusem jest to, że nie zostaniesz wpisany do rejestru dłużników, a Twoja historia BIK pozostanie „czysta”. Warto starać się o restrukturyzację, bo jest jednym z rozwiązań, które pozwala obniżyć wysokość rat i wydłużyć harmonogram spłaty kredytu. Plusem restrukturyzacji kredytu jest także to, że czasami w jej wyniku można nawet zawiesić kredyt. Dzięki temu zyskujesz przestrzeń do wyjścia z trudnej sytuacji.

Pismo o restrukturyzację kredytu – wzór nie jest tylko dla tych, którzy mają kłopoty! Kto powiedział, że zmiana warunków będzie korzystna tylko wtedy, gdy wydarzy się coś złego? Jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawiła, bo np. dostałeś podwyżkę albo znalazłeś lepiej płatną pracę, także możesz starać się renegocjować warunki. Dzięki temu być może uda Ci się spłacić kredyt szybciej!

2.4/5 - ilość głosów (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek