3 min
wfk-czym-jest-i-czy-zastapi-wibor

Wśród kredytobiorców pojawiają się coraz większe wątpliwości odnośnie tego czy oprocentowanie kredytu oparte o wskaźnik WIBOR, które obecnie stosowane jest przez polskie banki jest legalne i zgodne z prawem. Pojawiają się nawet pierwsze odważne osoby, które składają wnioski do sądu o uznanie umowy za nieważną. Rząd także zauważył problem związany ze stawką WIBOR, a dokładniej z jej nagłym wzrostem w ostatnich czasach. Dlatego od 1 stycznia 2023 roku planowana jest zmiana w tej kwestii. Co zastąpi stawkę WIBOR wciąż ostatecznie nie wiadomo. Dlatego warto poznać inne wskaźniki i dowiedzieć się jak są regulowane. 

Co to jest WKF?

WKF czyli wskaźnik kosztu finansowania jest uznany przez KNF co oznacza, że może być stosowany przez banki i innych uczestników rynku finansowego. Określany jest dla:

  • 1 miesiąca
  • 3 miesięcy
  • 6 miesięcy
  • 12 miesięcy.

Administratorem jest Instytut Rynku Finansowego.

Jaka jest stawka WKF i od czego zależy?

Dane zbierane są w każdym dniu pracy banków i systemów rozliczeniowych na podstawie danych złożonych przez klientów depozytów w 27 bankach, które określone są jako Banki Panelistów WKF. Oznacza to, że wskaźnik jest całkowicie zależny od ich wskazań. 

Notowania są ogólnodostępne na stronie: www.irf.org.pl.

WKF a WIBOR

Wskaźniki te różnią się przede wszystkim sposobem obliczania. Faworytem, jeżeli chodzi o prostotę jest zdecydowanie WKF. Obliczany jest on na podstawie rzeczywistych transakcji, które przeprowadzają klienci z bankami spółdzielczymi w momencie składania w nich depozytów. Do uzyskania końcowego wyniku stosuje się średnią arytmetyczną z 10 dni, co sprawia, że stopa procentowa jest zdecydowanie bardziej stabilna niż w przypadku codziennych wahań. 

Sposób obliczania stawki WIBOR jest zdecydowanie bardziej skomplikowany i dla wielu kredytobiorców niejasny. Być może dlatego, że opracowywany jest na podstawie algorytmu danych pochodzących ze wszystkich banków przez bank odpowiedzialny, który na ich podstawie przygotowywuje szacunek ekspercki. Dopiero te dane przekazywane są do administratora stawki WIBOR, którym jest obecnie GPW Benchmark SA. 

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Czy WKF zastąpi w przyszłości WIBOR?

To, że WIBOR z dniem 1 stycznia 2023 roku zostanie zastąpiony przez inny wskaźnik jest niemal pewne. Jednak trzeba tutaj wziąć pod uwagę to, że zostało stosunkowo niedużo czasu do wprowadzenia zmian, a nowy wskaźnik musi być zgodny z rozporządzeniem BMR Parlamentu Europejskiego. Wskaźnik WKF otrzymał taką zgodność.

Jako alternatywę podaje się jeszcze stawkę POLONIA lub wskaźnik WIRD. Jednak musiałyby zostać one dostosowane do wymagań rozporządzenia. 

Warto wspomnieć także o tym, że wskaźnik WKF jest już wykorzystywany z powodzeniem przez banki spółdzielcze. Być może będzie to przemawiało za ostatecznym wykorzystywaniem tego wskaźnika, jednak nic nie jest jeszcze przesądzone. Na ostateczną decyzję kredytobiorcy muszą poczekać do początku 2023 roku.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek