WIBOR 3M czy 6M – który jest korzystniejszy i czym się różnią?

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw i układów konsumenckich

4 min. czytania
wibor-3m-czy-6m-ktory-jest-korzystniejszy-i-czym-sie-roznia

Który WIBOR jest korzystniejszy, 3M czy 6M i czym się od siebie różnią?

Na koszt kredytu bankowego wpływa nie tylko wysokość stóp procentowych, ale także wskaźnik WIBOR, którego wartość dodawana jest do marży banku. Zdecydowana większość umów kredytowych bazuje na którejś z dwóch stawek referencyjnych – WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Czym różnią się od siebie te wskaźniki? Który WIBOR jest korzystniejszy – 3M czy 6M? Dlaczego WIBOR 6m jest wyższy od 3m?

Czym się różni WIBOR 3M od 6M?

Zarówno WIBOR 3M, jak i 6M, to stawki referencyjne, które wyznaczają wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Wysokość stawek WIBOR wyznaczana jest każdego dnia roboczego przez przedstawicieli największych banków w Polsce. Aktualizacja danych odbywa się na fixingu o godzinie 11:00, a dane publikowane są na stronie organu nadzorującego ten proces, GPW Benchmark S.A.  

W Polsce mamy łącznie aż 8 stawek referencyjnych WIBOR, jednak to właśnie WIBOR 3M i WIBOR 6M są najbardziej znane. Wynika to z tego, że kredyty hipoteczne, konsumpcyjne, a nawet kredyty inwestycyjne dla firm opierają się właśnie o ten wskaźnik. Łączny koszt kredytu zależy więc od stawki WIBOR 3M/6M, która jest dodawana do marży banku oraz wysokości stóp procentowych wyznaczanych przez RPP przy NBP. 

Zastanawiając się, jaki wskaźnik jest lepszy – WIBOR 3M / WIBOR 6M, warto na wstępie zaznaczyć, że obydwie stawki nie różnią się od siebie pod względem sposobu obliczania. Jedyna różnica między WIBOR 3-miesięcznym a WIBOR 6-miesięcznym dotyczy horyzontu czasowego i okresu aktualizacji. Zgodnie z nazewnictwem WIBOR 3M rozliczany jest co 3 miesiące, co oznacza, że warunki i harmonogramy umów kredytowych są aktualizowane kwartalnie dla kredytów opartych o ten wskaźnik. Analogicznie wygląda sytuacja ze stawką referencyjną WIBOR 6M, która aktualizowana jest co 6 miesięcy. 

Dlaczego WIBOR 6M jest wyższy od 3M?

Porównanie WIBOR 3M i 6M pod względem jakościowym nie ma większego znaczenia, ponieważ obydwie stawki referencyjne różnią się tylko horyzontem. Ich powstanie również jest arbitralne i wynika z praktyki oraz potrzeb sektora finansowego. Warto zwrócić uwagę na to, że stawka referencyjna o najdłuższym horyzoncie czasowym to WIBOR 1Y (WIBOR jednoroczny). Z kolei kwestia tego, dlaczego WIBOR 6M jest wyższy od 3M, wynika z bieżącej sytuacji gospodarczej i kalkulacji ryzyka uczestników rynku finansowego. Gdy WIBOR 6M jest wyższy od stawki o krótszym terminie aktualizacji, może to potwierdzać prognozy, że długoterminowa sytuacja na rynku finansowym wygląda bardziej pesymistycznie, od sytuacji krótkoterminowej.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.

Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Jaki lepszy – WIBOR 3M czy 6M? 

Okres aktualizacji nie ma przełożenia na to, który WIBOR jest lepszy – 6M czy 3M. Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego zawsze warto obserwować wykres WIBOR 3M/6M, notowania, a także bieżącą sytuację gospodarczą. Może się okazać, że w pewnym momencie dla kredytobiorcy bardziej opłacalne będzie ubieganie się o kredyt hipoteczny (lub inny) bazujący na stawce WIBOR 3M. Innym razem może okazać się, że korzystniejszy jest WIBOR 6M. W sytuacji, gdy rynek finansowy w danym momencie odnotowuje gorszy czas, ale prognozy na kolejne półrocze są optymistyczne, korzystniejsze może być wybranie kredytu opartego na stawce WIBOR 6M. 

Kredyt hipoteczny – WIBOR 3M czy 6M?

Zmiany na rynku finansowym, rynku nieruchomości, a także poziom inflacji i wysokość stóp procentowych to czynniki, które cały czas się zmieniają. Nie można zatem jednoznacznie powiedzieć, który WIBOR jest korzystniejszy (3M czy 6M) dla osób, które ubiegają się np. o kredyt hipoteczny. WIBOR 6-miesięczny zmienia się rzadziej od stawki trzymiesięcznej, dlatego może to być dobre rozwiązanie dla osób, które preferują większą stabilność nawet kosztem ewentualnej różnicy w opłacalności. Rynek jednak cały czas podlega zmianom, także na skutek działań ustawodawcy. Planowane zastąpienie stawek WIBOR stawką WIRON może znacznie wpływać na sektor kredytowy w Polsce.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)