6 min
zwiekszenie-kwoty-kredytu-gotowkowego-lub-hipotecznego-czy-jest-mozliwe

Zanim zaciągniemy kredyt, czy to gotówkowy, czy hipoteczny, zazwyczaj dokładnie obliczamy jakie środki będą nam potrzebne. Sytuacja może się jednak zmienić i zdarza się, że ostatecznie pożyczona kwota okazuje się niewystarczająca. W takiej sytuacji możemy rozważyć zaciągnięcie kolejnego kredytu, jednak wiele osób zastanawia się również nad inną możliwością: zwiększeniem kwoty obecnego zobowiązania. Tylko czy zwiększenie kwoty kredytu gotówkowego lub hipotecznego jest w ogóle możliwe?

Zwiększenie kwoty kredytu gotówkowego – czy jest możliwe?

Kredyty gotówkowe są wśród Polaków bardzo popularne między innymi z uwagi na fakt, że bank nie weryfikuje sposobu, w jaki wykorzystujemy pozyskane środki. W związku z tym możemy je przeznaczyć na cokolwiek tylko zapragniemy – wakacje, remont, sprzęt elektroniczny czy rachunki. Nie ma też ograniczenia na temat ilości różnych sposobów, na które możemy rozdysponować przyznane nam fundusze, tak więc finansowanie wielu celów jednym kredytem jest jak najbardziej wykonalne. Co jednak jeśli pożyczona kwota okaże się niewystarczająca? Czy możliwe jest zwiększenie kwoty kredytu gotówkowego?

Nie wszystkie banki dopuszczają taką możliwość, ale nie da się ukryć, że można się z nią spotkać coraz częściej. W zależności od danego banku bardzo różne mogą być warunki, koszty i ograniczenia związane z taką operacją. Niezbędne będzie prawdopodobnie wypełnienie wniosku, po otrzymaniu którego wierzyciel ponownie przeanalizuje naszą zdolność kredytową. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, bank przekaże nam dobraną kwotę i ustali nowy harmonogram spłaty zobowiązania. Jak łatwo można się domyślić, dobranie kredytu gotówkowego oznacza zwiększenie całkowitego kosztu zobowiązania, a także wysokości poszczególnych rat.

 

Czy można dobrać środki do kredytu hipotecznego?

Kredytów hipotecznych z reguły udziela się na stosunkowo wysokie kwoty, głównie z uwagi na fakt, jak kosztowna jest obecnie budowa bądź zakup nawet dość skromnego lokum. Mimo wszystko może się okazać, że remont, wykończenie czy umeblowanie domu lub mieszkania jest zbyt dużym wyzwaniem, aby zrealizować je w ramach pożyczonej nam kwoty i potrzebne są dodatkowe środki. Nie zawsze w takiej sytuacji będziemy chcieli (bądź mogli) zaciągnąć nowe zobowiązanie, z pewnością więc zadamy sobie pytanie, czy można dobrać środki do kredytu hipotecznego. Sytuacja jest niestety stosunkowo skomplikowana. Faktycznie niektóre banki pozwalają na dokapitalizowanie kredytu hipotecznego (a więc zwiększenie kapitału, czyli pożyczonej kwoty) poprzez przygotowanie i podpisanie odpowiedniego aneksu do pierwotnej umowy kredytowej. Zazwyczaj jednak uzyskane w ten sposób środki będzie można przeznaczyć na ten sam cel, na który zaciągany był pierwotny kredyt. Jeśli więc wzięliśmy kredyt hipoteczny na budowę domu, możemy zwiększyć jego kwotę, ale nie możemy dzięki temu kupić telewizora czy kanapy.

Warto zainteresować się takim rozwiązaniem, jeśli na przykład w czasie budowy podrożały niektóre materiały bądź okazało się, że pewne elementy wymagać będą większych nakładów finansowych niż się na początku zakładało. Co jednak zrobić w momencie gdy brakuje nam pieniędzy na meble czy wykończenie? Skąd mamy wziąć dodatkowe środki? Nie będziemy mogli dobrać dodatkowych kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy do obecnego kredytu ale nie oznacza to, że z takiej sytuacji nie ma żadnego wyjścia. Możemy na przykład zastanowić się zaciągnięciem kredytu refinansowego, za pomocą którego jednocześnie spłacimy kredyt w obecnym banku i uzyskamy potrzebne nam dodatkowe fundusze. Musimy bowiem pamiętać, że kredyt hipoteczny można wziąć nie tylko na zakup, remont lub budowę domu ale także na spłatę obecnego kredytu hipotecznego.

zwiekszenie kwoty kredytu gotowkowego i hipotecznego czy jest mozliwe - wykres koszt budowy domu

1 Źródło: https://kb.pl/porady/budowa-domu-w-2018-roku-duzo-drozsza-niz-przed-rokiem/

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – koszty i warunki

Dobierając pewną kwotę do kredytu hipotecznego zwiększamy jego kapitał, a jako, że od wysokości kapitału naliczane są odsetki, także całkowity koszt zobowiązania. Oznacza to przede wszystkim wyższe raty niż w przypadku pierwotnej kwoty kredytu. Zanim bank udzieli nam zgody na zwiększenie kredytu, z pewnością zada sobie pytanie: czy nas na to stać? Należy bowiem pamiętać, że weryfikacja zdolności kredytowej przeprowadzana przed podpisaniem umowy kredytowej, dotyczyła pierwotnej wysokości kredytu. Żeby sprawdzić czy poradzimy sobie ze spłatą większego zobowiązania, bank będzie musiał ponownie zbadać naszą zdolność kredytową, możliwe także, że zażąda ponownej wyceny nieruchomości.

W przypadku kiedy nasza zdolność kredytowa okaże się niewystarczająca dla podwyższonej kwoty kredytu, wniosek zostanie odrzucony. Wiemy już jak wyglądają warunki zwiększenia kwoty kredytu hipotecznego – jak w takim razie przedstawiają się koszty tej operacji? Dużo zależy tutaj od zasad panujących w danym banku. Możliwe, że pobrana zostanie prowizja w wysokości niewielkiej części procentowej (1-2%) dobranej kwoty. Natomiast zdarza się też, że wierzyciel z takiej prowizji zrezygnuje (na przykład w ramach promocji bądź ukłonu w stronę klientów o wysokiej zdolności kredytowej).

Podwyższenie kwoty kredytu hipotecznego po kilku latach

Co jeśli kredyt hipoteczny chcemy dobrać na ten sam cel, na który został on pierwotnie zaciągnięty, już po kilku latach jego spłacania? Czy jest taka możliwość? Niestety, większość banków w takim wypadku zdecyduje się na odrzucenie naszego wniosku. Nawet jeśli dana instytucja finansowa oferuje możliwość dobrania środków do kredytu hipotecznego, z reguły dotyczy to jedynie okresu niedługo po jego zaciągnięciu, kiedy faktycznie może się okazać, że jednak jest on niewystarczający. Jeśli minęło już kilka lat, pozostaje nam refinansowanie kredytu lub zaciągnięcie na dany cel osobnego kredytu gotówkowego.

Zwiększenie kwoty kredytu gotówkowego lub hipotecznego – podsumowanie

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego bądź gotówkowego nie jest niemożliwe, aczkolwiek nie zawsze będzie to łatwe. Z drugiej strony, jest to korzystny sposób na pozyskanie dodatkowego finansowania bez zaciągania kolejnych zobowiązań, tak więc zdecydowanie jest to rozwiązanie, którym warto się zainteresować. O ile wiele banków pozwala na dobranie funduszy do kredytu gotówkowego, o tyle sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku kredytu gotówkowego. Nawet jeśli bank pozwoli na zwiększenie kapitału kredytu, to dotyczyć to będzie mogło jedynie pierwotnego celu zobowiązania, a więc nie na przykład zakupu mebli, jeśli wzięliśmy kredyt na budowę domu. Jednak nawet w takim przypadku nie wszystko jest stracone, bowiem można rozważyć refinansowanie zobowiązania i dobranie w tym procesie potrzebnych środków.

Oceń ten post

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)