5 min
co-to-oznacza-wibor-1m-i-jaka-jest-aktualna-stawka

Co oznacza WIBOR 1M i jaka jest aktualna stawka?

Stawka WIBOR oznacza wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek na rynku międzybankowym. Ma ona bezpośredni wpływ na oferty banków oraz instytucji pozabankowych. Oprócz tego kredytodawcy doliczają swoje prowizje, dodatkowe opłaty oraz oprocentowanie w razie opóźnień spłaty. WIBOR 1M – co to oznacza i jaka jest aktualna stawka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

WIBOR 1M – co to jest?

W skrócie jest to oprocentowanie pożyczki miesięcznej na rynku międzybankowym. WIBOR 1M nie pozostaje stały, wartość cały czas się zmienia. Co miesiąc jest ona inna, więc warto na bieżąco monitorować stawkę, by korzystnie zaciągnąć kredyt. Ten wskaźnik zmienia się często, co sprawia, że WIBOR 1M będzie zawsze najbliższy rzeczywistym stopom procentowym w bankach i instytucjach pozabankowych.

Przy obliczaniu raty kredytu wykorzystuje się między innymi WIBOR 1M. Oznacza to przede wszystkim tyle, że zmiana wartości wskaźnika spowoduje obniżenie lub podniesienie comiesięcznych zobowiązań.

Warto wiedzieć, że stawki różnią się również w zależności od okresu spłaty pożyczki. Można również sprawdzić na przykład WIBOR 6M lub WIBOR 12M. Odpowiadają one kolejno kosztom 6-miesięcznego oraz 12-miesięcznego kredytu. Skrót wskaźnika można natomiast rozwinąć jako Warsaw Interbank Offered Rate.

Jak obliczyć WIBOR 1M? Praktyczne wskazówki

Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Najprostszą metodą pozostaje skorzystanie z internetowych kalkulatorów wskaźnika WIBOR 1M. Wystarczy tam wpisać datę początkową i końcową pożyczki. Program automatycznie wylicza wartość. Mimo wszystko można to również zrobić samodzielnie.

WIBOR 1M jest podawany jako określony procent kwoty kredytu. To swego rodzaju sugerowane oprocentowanie dla wszystkich banków i instytucji pożyczkowych w kraju. Wartość jest podawana w procentach. Warto tu również zauważyć, że na wysokość WIBOR 1M NBP nie ma wpływu. Ta stawka jest wyznaczana na podstawie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego – lombardowej, depozytowej i referencyjnej.

Wyliczenie wartości samodzielnie nie będzie trudne. Wystarczy tylko od wartości całego kredytu (wraz z opłatami) wyliczyć WIBOR 1M na podstawie podanej jego stawki. Parametr podano w procentach, wystarczy pomnożyć tylko kwotę kredytu, by otrzymać daną wartość.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.

Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Ile wynosi aktualny WIBOR 1M?

WIBOR 1M jest zawsze najbliższy stopom procentowym w bankach i instytucjach pozabankowych, jak wspomniałem powyżej. Mimo wszystko zmienia się on przez cały czas. Na dzień 8 grudnia 2022 roku WIBOR 1M wynosi 7,02%. Ta wartość jest brana pod uwagę przy zawieraniu dowolnej umowy kredytowej lub pożyczkowej. Ma rzeczywiste odzwierciedlenie przede wszystkim w wysokości rat każdego zobowiązania finansowego.

Należy szczególnie zwracać uwagę na wyżej wymienioną wartość. Przy zawieraniu umowy kredytowej trzeba sprawdzić, z jaką konkretnie stawką WIBOR 1M mamy do czynienia. Im jest ona niższa, tym lepiej. Stopy procentowe w bankach i instytucjach pożyczkowych są zawsze bliskie powyższej wartości, ale nie będą równe. Różnice się pojawiają, można więc nawet porównywać oferty różnych banków między sobą, ponieważ koszty kredytów są inne.

WIBOR 1M – co to oznacza i jaka jest aktualna stawka? Już wiesz. Teraz musisz tylko odpowiednio wykorzystać tę wiedzę. Przy zaciąganiu kredytu obliczaj stawkę WIBOR, podpisuj umowę, kiedy będzie ona możliwie najniższa. To najprostszy sposób, by oszczędzić podczas pożyczania środków. Warto również sprawdzić prognozy analityków. Dzięki temu dowiesz się, czy teraz w ogóle warto zaciągać jakiekolwiek kredyty.

WIBOR 1M – zmiany wartości najbardziej odczuwają osoby korzystające z krótkoterminowych pożyczek

Jak wspominałem powyżej, WIBOR 1M jest średnim kosztem pożyczki jednomiesięcznej na rynku międzybankowym. Tak więc każda jego zmiana będzie odczuwalna przy krótkoterminowych zobowiązaniach finansowych. Wartość może spaść lub wzrosnąć, więc kredytobiorcy mogą stracić albo zyskać. Koszty kredytów krótkoterminowych ciągle się zmieniają, jak wspomniałem wyżej – WIBOR 1M to odzwierciedla w postaci jednej wartości.

Obecnie mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Wartość jest nie tylko wysoka, ale i dość często rośnie. Oznacza to tyle, że kredyty krótkoterminowe są obecnie stosunkowo drogie. Niekoniecznie warto je zaciągać. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe, długoterminowe przewidywania dotyczące wartości WIBOR 1M.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki  i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

WIBOR 1M – prognozy długoterminowe. Przewidywania na 2023 rok

Wraz z dniem 1 stycznia 2023 roku sytuacja będzie znacznie lepsza niż teraz. Obecnie WIBOR 1M jest naprawdę wysoki – kredyty krótkoterminowe, jak i długoterminowe są bardzo nieopłacalne. Nowy Rok oznacza wprowadzenie nowych zasad związanych z hipoteką. Będzie wykorzystywany inny wskaźnik, co spowoduje prawdopodobnie spadki, które działają na korzyść kredytobiorców. Kredyty hipoteczne będą wykorzystywały WIRD, a WIBOR pozostanie przy konsumenckich produktach finansowych.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)