10 min
cofniecie-upadlosci-konsumenckiej-–-czy-jest-mozliwe

Cofnięcie upadłości konsumenckiej jest możliwe, ale zwykle dość skomplikowane. Najczęściej muszą wystąpić pewne okoliczności, które umożliwią dłużnikowi pokrycie zobowiązań bez korzystania z planu spłaty zatwierdzonego przez sąd. Procedura wymaga także zgody wierzycieli. Chcesz dowiedzieć się więcej o cofaniu upadłości konsumenckiej? Sprawdź dalszą część artykułu!

Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką – czy można to zrobić?

Odpowiedź brzmi: tak. Można to zrobić przed wydaniem przez sąd postanowienia o rozpoczęciu postępowania upadłościowego. Jeżeli dłużnik zdecyduje, że nie chce kontynuować, może złożyć wniosek o wycofanie wniosku o upadłość konsumencką. Taka opcja jest przewidziana, jednak ostatecznie sąd decyduje, czy dokument zostanie anulowany. Wniosek o wycofanie powinien być złożony tam, gdzie trwa postępowanie. Dłużnik może skorzystać z pomocy prawnika, by przygotować odpowiedni dokument. Cofnięcie upadłości konsumenckiej oznacza przede wszystkim przywrócenie wszystkich zobowiązań, które należy pokryć. Dłużnik będzie musiał opłacić należności samodzielnie, bez umarzania przez sąd czy realizowania planu spłaty.

W jakich sytuacjach cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości jest możliwe?

Można wyróżnić kilka powszechnych sytuacji, w których cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe:

 • Poprawa sytuacji finansowej dłużnika – jeżeli jest on w stanie pokryć swoje zobowiązania samodzielne, współpraca z sądem i syndykiem nie będzie konieczna. Powodem może być otrzymanie spadku, nowa praca, wzrost dochodów itd. Należy przedstawić odpowiednie dowody przed sądem.
 • Porozumienie z wierzycielami – gdy dłużnik porozumie się z większością wierzycieli, co umożliwia samodzielne pokrycie zobowiązania, można rozważać cofnięcie wniosku o upadłość.
 • Błąd lub brak podstawy do upadłości – dłużnik może stwierdzić, że wniosek został złożony na podstawie błędnych informacji lub braku rzeczywistej podstawy. Trzeba przedstawić konkretne dowody.

Cofnięcie upadłości konsumenckiej zależy wyłącznie od sądu. Nawet przy sprzyjających warunkach takie przedsięwzięcie może się nie udać.

Kto może cofnąć wniosek o upadłość konsumencką?

Cofnięcie upadłości konsumenckiej jest możliwe tylko przez osobę, która złożyła wniosek. Dłużnik decyduje o rozpoczęciu procedury oraz ewentualnym jej wycofaniu. Dana osoba musi złożyć wniosek o cofnięcie osobiście na piśmie do sądu. Można skontaktować się z prawnikiem jedynie w ramach pomocy podczas przygotowywania dokumentu. Dłużnik musi być jednak świadomy tego, jakie cofnięcie upadłości konsumenckiej ma konsekwencje. Nie może on wtedy korzystać z ochrony, jaką daje postępowanie upadłościowe. Wierzyciele natychmiast będą mogli dochodzić swoich roszczeń nawet za sprawą egzekucji komorniczej.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości – wzór dokumentu

Cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości wymaga przygotowania nowego dokumentu i złożenia go do sądu odpowiedniego dla danej sprawy. Należy w nim zawrzeć poniższe informacje:

 • Dane identyfikacyjne dłużnika;
 • Informacje dotyczące wniosku o upadłość – data jego złożenia oraz numer referencyjny, jeżeli istnieje;
 • Oświadczenie o cofnięciu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej;
 • Uzasadnienie decyzji;
 • Podpis.

W sieci można bez problemu znaleźć wzór takiego wniosku. Wystarczy go tylko odpowiednio uzupełnić. Najlepiej skorzystać z pomocy prawnika w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Cofnięcie upadłości konsumenckiej przed postępowaniem upadłościowym

Cofnięcie upadłości konsumenckiej przed rozpoczęciem postępowania upadłościowego jest możliwe w niektórych sytuacjach. Najpierw warto skontaktować się z prawnikiem, który doradzi, czy takie działanie ma prawo zaistnienia. Następnie dłużnik powinien przeanalizować konsekwencje cofnięcia upadłości konsumenckiej. Po takim kroku wszystkie zobowiązania będą musiały być pokryte bez planu spłaty, jaki zatwierdza sąd.

Następnie należy zgłosić wniosek o cofnięcie upadłości konsumenckiej. Później odbywa się procedura sądowa, kiedy mogą być konieczne dodatkowe dokumenty. Trzeba również skontaktować się z wierzycielami – muszą zezwolić na cofnięcie upadłości konsumenckiej tak jak sąd.

Cofnięcie upadłości konsumenckiej w trakcie postępowania upadłościowego

Takie rozwiązanie może być znacznie trudniejsze niż cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką przed rozpoczęciem procesu upadłościowego. Tutaj zaleca się kontakt z prawnikiem, ponieważ zwiększy to szanse na powodzenie. Procedura jest jednak niemal taka sama. Należy złożyć wniosek o cofnięcie upadłości konsumenckiej i czekać na decyzję sądu oraz wykonanie odpowiednich procesów. Dodatkowym elementem jest jednak poinformowanie wierzycieli oraz administratora postępowania, które było już rozpoczęte. Od anulowania upadłości, na dłużnika ponownie spadają wszystkie jego zobowiązania. Poinformowani wierzyciele mogą znowu dochodzić swoich roszczeń, także wykorzystując postępowanie komornicze. Dłużnik nie ma żadnej ochrony po cofnięciu upadłości konsumenckiej.

Cofnięcie upadłości konsumenckiej po zakończeniu postępowania

Należy wiedzieć, że cofnięcie upadłości konsumenckiej po zakończeniu postępowania może być niemożliwe. Upadły w takim momencie ma obowiązek stosowania się do planu spłaty zatwierdzonego przez sąd. Cofnięcie oznaczałoby powrót do samodzielnego pokrywania wszystkich zobowiązań. Plan spłaty jest wtedy nieważny, a majątek dłużnika nie będzie chroniony przez syndyka i sąd.

Nie zawsze takie rozwiązanie będzie dostępne. Cofnięcie upadłości konsumenckiej po zakończeniu postępowania jest możliwe tylko w niektórych przypadkach. Należy przygotować odpowiedni wniosek oraz uzasadnienie i złożyć dokumenty do sądu odpowiedniego dla danej sprawy. Procedura sądowa odpowie na pytanie, czy cofnięcie upadłości będzie możliwe.

Jeżeli tak się nie stanie, dłużnik wciąż musi stosować się do planu spłaty zatwierdzonego przez sąd. Gdy odwołanie zostanie odrzucone, najprawdopodobniej cofnięcie upadłości w ogóle nie jest możliwe. Warto korzystać z pomocy prawnika, ponieważ rozwieje on wszelkie wątpliwości. Sąd może ocenić, że cofnięcie upadłości spowodowałoby spore szkody dla dłużnika, wtedy odrzuca wniosek.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką – jakie warunki należy spełniać?

Cofnięcie upadłości konsumenckiej nie jest dostępne dla każdego. Należy spełnić określone warunki, by było to możliwe. Jakie?

 • Brak zatwierdzenia postępowania upadłościowego – wtedy najłatwiej cofnąć wniosek o upadłość. Później cofnięcie działań może być bardzo trudne lub po prostu niemożliwe.
 • Brak naruszenia zasad upadłości – cofnięcie upadłości konsumenckiej może być zależne od tego, czy dłużnik nie naruszył żadnych przepisów. Jeżeli jednak tak się stało, najprawdopodobniej sąd odrzuci wniosek.
 • Brak sprzeciwu ze strony wierzycieli – wierzyciele nie mogą się sprzeciwiać, by cofnięcie upadłości konsumenckiej było możliwe.
 • Zmiana okoliczności finansowych – sytuacja finansowa dłużnika musi się zmienić tak, by samodzielne pokrycie zobowiązań było możliwe. Po cofnięciu upadłości nie obowiązuje plan spłaty zatwierdzony przez sąd, wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń na wiele sposobów.

Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką jest możliwe, ale często dość trudne. Dlatego należy bardzo dokładnie przeanalizować decyzję przed rozpoczęciem postępowania upadłościowego.

Jakie dokumenty są potrzebne do cofnięcia upadłości konsumenckiej?

Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką wymaga odpowiedniego zestawu dokumentów. Tutaj skorzystanie z pomocy doradcy zwiększy szanse na powodzenie. Idealnie przygotowana dokumentacja to jeden z najważniejszych warunków, by cofnięcie upadłości konsumenckiej było możliwe. Jakie dokumenty są potrzebne?

 • Oświadczenie o cofnięciu upadłości – powinno być klarowne i jednoznaczne, należy zawrzeć je we wniosku;
 • Uzasadnienie decyzji – powody, które skłoniły dłużnika do takiej decyzji. Potwierdzeniem mogą być dokumenty ujawniające zmianę sytuacji finansowej;
 • Potwierdzenie spłaty długów – wyciągi bankowe, potwierdzenia przelewów, umowy uregulowania zadłużenia itd.
 • Dokumenty sądowe – orzeczenia sądowe dotyczące postępowania upadłościowego lub decyzje;
 • Informacja dla wierzycieli – listy wysłane do wierzycieli, potwierdzenia odbioru itd.

Zestaw dokumentów może różnić się zależnie od indywidualnej sytuacji. Niekiedy będą potrzebne dodatkowe materiały – można skorzystać z usług prawnika w ramach pomocy przy kompletowaniu dokumentacji.

Kiedy anulowanie upadłości konsumenckiej nie jest możliwe?

Można wyróżnić kilka sytuacji, w których cofnięcie upadłości będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Po zatwierdzeniu postępowania upadłościowego dłużnik ma bardzo trudne zadanie, jeżeli chce anulować proces. Wtedy szansa drastycznie się zmniejsza. Niekiedy dłużnik otrzymuje tylko ograniczony czas, by móc cofnąć upadłość – po jego upływie będzie to niemożliwe.

Złe zachowanie lub oszustwo są kolejnymi powodami, przez które sąd najczęściej odrzuca wniosek o anulowanie procesu. Kiedy dłużnik nie przestrzegał zasad upadłościowych, również najprawdopodobniej nie może już cofnąć upadłości. Sprzeciw wierzycieli także spowoduje, że proces będzie trwał.

W wyżej wymienionych przypadkach szansa na cofnięcie upadłości konsumenckiej jest naprawdę niska. Z tego powodu należy zastanowić się przed podjęciem takiej decyzji. Najczęściej tylko zmiana sytuacji finansowej umożliwi anulowanie procesu.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Jakie korzyści daje cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką?

W niektórych przypadkach cofnięcie upadłości konsumenckiej daje pewne korzyści dłużnikowi. Osoba składająca wniosek może liczyć na:

 • Przywrócenie zdolności kredytowej – upadłość standardowo bardzo negatywnie wpływa na zdolność kredytową dłużnika. Cofnięcie tego procesu pomaga w odbudowie reputacji.
 • Uniknięcie długotrwałych konsekwencji upadłości – upadłość konsumencka ma poważne konsekwencje finansowe oraz społeczne. Dłużnik traci majątek, jest ograniczony, jeśli chodzi o kredyty bankowe, nie może pracować w dowolnym miejscu itd. Cofnięcie procesu umożliwia uniknięcie tych konsekwencji.
 • Mniej negatywnych wpisów do historii kredytowej – upadłość konsumencka ma ogromny negatywny wpływ na historię kredytową. Cofnięcie procesu oznacza mniej wpisów. Dłużnik ma lepszą zdolność kredytową bez upadłości, nawet jeżeli ma zalegające zobowiązania.
 • Zachowanie majątku – w procesie upadłościowym syndyk egzekwuje zobowiązania dłużnika z jego majątku. Właściciel nie może rozporządzać swoimi aktywami bez prawnej zgody. Cofnięcie upadłości pozwala tego uniknąć.

Mimo wszystko nie zawsze cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką będzie możliwe. Dlatego też powyższe korzyści przysługują tylko w wybranych sytuacjach.

Cofnięcie wniosku o upadłość konsumencką – podsumowanie

Cofnięcie upadłości konsumenckiej jest możliwe tylko w określonych sytuacjach. Dłużnik musi spełniać określone warunki i dostarczyć dokumenty wymagane przez sąd. Upadłość konsumencka ma pewne negatywne konsekwencje, jej cofnięcie pozwala ich uniknąć. Mimo wszystko dłużnik będzie zobowiązany do samodzielnej spłaty zobowiązań po anulowaniu procesu – musi dysponować odpowiednimi środkami.

4.7/5 - ilość głosów (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)