wcześniejsza spłata pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej

Każdy pożyczkobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Może dokonać tego w wybranym przez siebie momencie, w trakcie całego okresu trwającej umowy. Gwarantują to regulacje prawne zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim. Przepisy te dotyczą zarówno pożyczek bankowych, jak i pozabankowych.

W stabilniejszej sytuacji finansowej warto sprawdzić czy wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej nie okaże się bardziej opłacalna niż spłacanie pożyczki zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Czy wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej się opłaca

W każdej umowie o pożyczkę znajdują się zapisy określające opłatę za czasowe użyczenie ustalonej kwoty. Naliczana jest z góry i spłacana przez cały okres obowiązywania umowy. W przypadku wcześniejszego zwrotu całej pożyczki okres ten ulega skróceniu, a co za tym idzie koszt użyczenia środków powinien zostać obniżony. W takiej sytuacji pożyczkodawca zobowiązany jest na nowo przeliczyć koszty pożyczki tak, by klient płacił tylko za okres, w którym realnie korzystał z pożyczonych środków.

Jednak nie zawsze wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej zmniejsza jej koszty. Firmy pożyczkowe umieszczają w umowach odpowiedni zapis określający wysokość kary za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Najczęściej w postaci prowizji lub innych, dodatkowych opłat. Ponieważ pożyczkodawcy zarabiają głównie na odsetkach, największy zysk przynosi im okres pierwszych kilku miesięcy. Zatem im szybciej klient postanowi spłacić zobowiązanie, tym wyższe mogą okazać się dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę. Dlatego zaciągając pożyczkę w instytucji pozabankowej, należy bardzo uważnie zapoznać się z warunkami na jakich jest udzielana, by przed podpisaniem umowy znać wszystkie szczegóły, które mogą mieć znaczenie nie tylko w przypadku nieterminowej spłaty rat, ale i wcześniejszej spłaty całej pożyczki. Jeśli umowa nie zawiera zapisu dotyczącego możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania, lepiej skorzystać z oferty innej firmy.

W przypadku już podpisanej umowy, klient powinien odszukać w niej odpowiednie zapisy lub skontaktować się z pożyczkodawcą, by dowiedzieć się jakie opłaty lub kary spowoduje wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej.

Wcześniejsza spłata pożyczki – wady i zalety

Zazwyczaj wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku pożyczek długoterminowych. Krótsze korzystanie z pożyczonych środków oznacza mniejsze opłaty oraz zwolnienie z części odsetek, a co za tym idzie niższy całkowity koszt pożyczki. Wcześniejszej spłata pożyczki to również natychmiastowe odciążenie domowego budżetu oraz uwolnienie od obowiązku comiesięcznego pilnowania terminu kolejnej raty. To ogromna ulga, zwłaszcza po dłuższym czasie wymagającym skromniejszego dysponowania środkami i uzależnienia od ustalonego harmonogramu spłat. Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej pozwala również uniknąć ewentualnego negatywnego wpisu w BIK i pozostać wiarygodnym klientem w oczach przyszłych pożyczkodawców.

Przedterminowa spłata pożyczki ma również wady. Oprócz dodatkowych opłat, które mogą sprawić, że uregulowanie zobowiązania przed terminem może okazać się nieopłacalne, zwrot pieniędzy przed czasem ogranicza swobodę korzystania z dodatkowej gotówki. Jeśli w wyniku losowych zdarzeń pojawią kłopoty z płynnością finansową lub niespodziewane wydatki, na które zabraknie gotówki, może być konieczne zaciągnięcie kolejnej pożyczki, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Dlatego przed podjęciem decyzji należy przeliczyć czy w danym przypadku wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej przyniesie oszczędności czy dodatkowe koszty, a także rozważyć, czy w wypadku oszczędności mimo wszystko jest opłacalna.

W przypadku wątpliwości związanymi z wcześniejszą spłatą pożyczki ratalnej, warto skorzystać z fachowej porady specjalisty z Habza Finanse – grupy specjalizującej się w uzyskiwaniu trudnych kredytów, konsolidacji chwilówek i kart kredytowych. Profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie pomoże znaleźć rozwiązanie dostosowane do aktualnej sytuacji każdego klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz