5 min
wczesniejsza-splata-pozyczki-ratalnej

Każdy pożyczkobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Może dokonać tego w wybranym przez siebie momencie, w trakcie całego okresu trwającej umowy. Gwarantują to regulacje prawne zawarte w ustawie o kredycie konsumenckim. Przepisy te dotyczą zarówno pożyczek bankowych, jak i pozabankowych.

W stabilniejszej sytuacji finansowej warto sprawdzić czy wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej nie okaże się bardziej opłacalna niż spłacanie pożyczki zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Płać jedną, niższą ratę dzięki atrakcyjnemu kredytowi konsolidacyjnemu z Habza Finanse.

Nasi doradcy posiadają ogromną wiedzę na temat polskiego rynku kredytowego. Wiedzą, gdzie i do kogo się zwrócić, aby uzyskać dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na najlepszych możliwych warunkach. Nie czekaj i połącz swoje zobowiązania, aby wreszcie odzyskać wolność finansową.

Czy wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej się opłaca

W każdej umowie o pożyczkę znajdują się zapisy określające opłatę za czasowe użyczenie ustalonej kwoty. Naliczana jest z góry i spłacana przez cały okres obowiązywania umowy. W przypadku wcześniejszego zwrotu całej pożyczki okres ten ulega skróceniu, a co za tym idzie koszt użyczenia środków powinien zostać obniżony. W takiej sytuacji pożyczkodawca zobowiązany jest na nowo przeliczyć koszty pożyczki tak, by klient płacił tylko za okres, w którym realnie korzystał z pożyczonych środków.

Jednak nie zawsze wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej zmniejsza jej koszty. Firmy pożyczkowe umieszczają w umowach odpowiedni zapis określający wysokość kary za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Najczęściej w postaci prowizji lub innych, dodatkowych opłat. Ponieważ pożyczkodawcy zarabiają głównie na odsetkach, największy zysk przynosi im okres pierwszych kilku miesięcy. Zatem im szybciej klient postanowi spłacić zobowiązanie, tym wyższe mogą okazać się dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę.

Dlatego zaciągając pożyczkę w instytucji pozabankowej, należy bardzo uważnie zapoznać się z warunkami na jakich jest udzielana, by przed podpisaniem umowy znać wszystkie szczegóły, które mogą mieć znaczenie nie tylko w przypadku nieterminowej spłaty rat, ale i wcześniejszej spłaty całej pożyczki. Jeśli umowa nie zawiera zapisu dotyczącego możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania, lepiej skorzystać z oferty innej firmy.

W przypadku już podpisanej umowy, klient powinien odszukać w niej odpowiednie zapisy lub skontaktować się z pożyczkodawcą, by dowiedzieć się jakie opłaty lub kary spowoduje wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej.

Skończ z drogimi kredytami i długim oczekiwaniem na decyzję kredytową.

Skorzystaj z pomocy specjalistów Habza Finanse. Wyróżnia nas szybkie działanie i wysoka skuteczność. Z naszą pomocą możesz liczyć na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej w krótkim czasie i przy minimum formalności. Za nasze wsparcie nie pobierzemy od Ciebie jakichkolwiek przedpłat.

Wcześniejsza spłata pożyczki – wady i zalety

Zazwyczaj wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku pożyczek długoterminowych. Krótsze korzystanie z pożyczonych środków oznacza mniejsze opłaty oraz zwolnienie z części odsetek, a co za tym idzie niższy całkowity koszt pożyczki. Wcześniejszej spłata pożyczki to również natychmiastowe odciążenie domowego budżetu oraz uwolnienie od obowiązku comiesięcznego pilnowania terminu kolejnej raty. To ogromna ulga, zwłaszcza po dłuższym czasie wymagającym skromniejszego dysponowania środkami i uzależnienia od ustalonego harmonogramu spłat. Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej pozwala również uniknąć ewentualnego negatywnego wpisu w BIK i pozostać wiarygodnym klientem w oczach przyszłych pożyczkodawców.

Przedterminowa spłata pożyczki ma również wady. Oprócz dodatkowych opłat, które mogą sprawić, że uregulowanie zobowiązania przed terminem może okazać się nieopłacalne, zwrot pieniędzy przed czasem ogranicza swobodę korzystania z dodatkowej gotówki. Jeśli w wyniku losowych zdarzeń pojawią kłopoty z płynnością finansową lub niespodziewane wydatki, na które zabraknie gotówki, może być konieczne zaciągnięcie kolejnej pożyczki, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Dlatego przed podjęciem decyzji należy przeliczyć czy w danym przypadku wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej przyniesie oszczędności czy dodatkowe koszty, a także rozważyć, czy w wypadku oszczędności mimo wszystko jest opłacalna.

W przypadku wątpliwości związanymi z wcześniejszą spłatą pożyczki ratalnej, warto skorzystać z fachowej porady specjalisty z Habza Finanse – grupy specjalizującej się w uzyskiwaniu trudnych kredytów, konsolidacji chwilówek i kart kredytowych. Profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie pomoże znaleźć rozwiązanie dostosowane do aktualnej sytuacji każdego klienta.

Czy można wcześniej spłacić pożyczkę ratalną?

Chociaż pożyczka ratalna posiada ustalony harmonogram spłat, to nic nie swoi na przeszkodzie, aby częściowo ją nadpłacać lub dokonać całkowitej spłaty przed wyznaczonym terminem. To ciekawe rozwiązanie w przypadku, kiedy wejdziemy w posiadanie dodatkowej gotówki i będziemy w związku w tym w stanie spłacić pożyczkę szybciej niż zakładaliśmy.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata pożyczki?

Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej może wiązać się z dodatkowymi opłatami (na przykład prowizją), ale nie da się jednoznacznie wskazać, ile będą one wynosić. Wszystko zależy od zapisów danej umowy kredytowej, tak więc przed dokonaniem wcześniejszej spłaty należy rzeczoną umowę dokładnie przeanalizować. Może okazać się także, że wcześniejsza spłata pożyczki będzie całkowicie darmowa.

Dlaczego warto wcześniej spłacić pożyczkę?

Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej wiąże się z obniżeniem jej kosztów, ponieważ nie trzeba płacić odsetek za okres pożyczki, którego nie zdecydowaliśmy się wykorzystać. Może to więc być rozwiązanie opłacalne finansowo, które dodatkowo daje pożyczkobiorcy ulgę mentalną, ponieważ nie musi on już pamiętać o comiesięcznym spłacaniu rat.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek