Pożyczka lombardowa – czym jest i jakie są jej warunki?

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw i układów konsumenckich

6 min. czytania
pozyczka lombardowa

Popularnym sposobem na szybkie pozyskanie gotówki jest wizyta w lombardzie. Wystarczy tylko mieć coś, co można oddać pod zastaw. Na początku brzmi świetnie, ale czy to rozwiązanie jest opłacalne? Zobacz, na czym polega pożyczka lombardowa, jakie są jej koszty i ile pieniędzy możesz dostać.

Pożyczka lombardowa – wyjaśnienie pojęcia

Mianem pożyczki lombardowej określa się transakcję, w wyniku której jedna ze stron zobowiązuje się do udostępnienia określonej sumy pieniędzy. Obowiązkiem drugiej strony jest natomiast spłata zobowiązania w określonym terminie oraz ustanowienie zabezpieczenia. Taką definicję umowy pożyczki lombardowej znajdziemy w ustawie z kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Jak działa pożyczka w lombardzie?

Mechanizm działania zastawu nie jest skomplikowany w przypadku pożyczki lombardowej. Definicja przedstawiona wcześniej tłumaczy go wprost. Proces polega na tym, że najpierw klient przynosi do lombardu przedmiot, który ma stanowić zabezpieczenie lombardowe. Firma ocenia, ile wart jest zastaw. Kwota pożyczki zazwyczaj będzie niższa niż wartość przedmiotu (co jest gwarancją zysku na wypadek sprzedaży). Prawo własności zabezpieczenia przenoszone jest na lombard. Tym samym pożyczkobiorca zgadza się na to, że w przypadku braku terminowej spłaty zobowiązania, przedmiot ten pozostanie w rękach pożyczkodawcy i zostanie przez niego sprzedany. Lombard natomiast ma obowiązek przechowywać przedmiot zastawu w taki sposób, aby klient mógł odebrać go w stanie niezmienionym, gdy spłaci pożyczkę na czas.

Pożyczka lombardowa – kto może ją zaciągnąć?

Dla kogo przeznaczona jest oferta umowy pożyczki lombardowej? Tak naprawdę mogą się o nią starać wszystkie osoby pełnoletnie. Trzeba oczywiście mieć również przedmiot, na podstawie którego chcemy otrzymać pożyczkę. Lombard niezwykle rzadko udziela bowiem finansowania bez zastawu.

Pożyczkę lombardową można uzyskać także online. Istnieje wiele serwisów, które skupują wartościowe przedmioty w zamian za gotówkę. Należy jednak pamiętać, aby decyzję o dokonaniu transakcji dobrze przemyśleć.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza Finanse uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Umowa pożyczki lombardowej

Ustawodawca niedawno uregulował dokładnie kwestie związane z pożyczką lombardową. Według wspomnianego aktu prawnego umowa pożyczki lombardowej musi być zawarta na piśmie – inaczej będzie nieważna. Stronami kontraktu są klient zaciągający pożyczkę oraz lombard, czyli przedsiębiorstwo udzielające finansowania. Najważniejsze elementy, których nie może zabraknąć w umowie pożyczki lombardowej, to:

  • dane klienta (imię i nazwisko oraz adres);
  • dane przedsiębiorcy (firma, adres prowadzenia działalności lombardowej, numer rejestru Komisji Nadzoru Finansowego);
  • kwota pożyczki i kwota do spłaty oraz skutki braku zapłaty,
  • określenie przedmiotu zabezpieczenia i jego wartości.

Pełną listę wymagań dotyczących konstrukcji dokumentu można znaleźć w ustawie. Do umowy należy dołączyć zdjęcie zabezpieczenia. Pożyczka lombardowa nie jest rodzajem pożyczki bez formalności. Ich dopełnienie zapewnia obu stronom zastawu bezpieczeństwo.

Jaką kwotę można pożyczyć w lombardzie?

Zastanawiasz się, ile pieniędzy możesz dostać, zaciągając pożyczkę lombardową? To zależy od wartości przedmiotu, który będzie zastawem. Lombard dokona wyceny jego wartości i na tej podstawie oszacuje kwotę pożyczki. Będzie to jednak nie więcej niż 60% skalkulowanej wartości zastawu. Dlaczego tak mało? Lombard to firma jak każda inna – nastawiona na zysk. W ten sposób przedsiębiorca upewnia się, że będzie mógł odpowiednio zarobić na ewentualnej sprzedaży przedmiotu.

Lombard – jakie oprocentowanie pożyczki pod zastaw?

Ile będzie cię kosztować pożyczka lombardowa? To słuszne pytanie, bo w tym wypadku często trzeba liczyć się ze znacznymi kosztami. Maksymalną wysokość odsetek ogranicza ustawa, która wchodzi w życiu na początku roku 2024. Oprocentowanie pożyczki będzie ustalane na podstawie stopy referencyjnej NBP. Jeśli chodzi o koszty pozaodsetkowe, to nie będą mogły przekroczyć 45% wartości kwoty pożyczki.

Pożyczka lombardowa bez zastawu – czy to możliwe?

Okazuje się, że w lombardzie pożyczki bez zastawu również są udzielane. Obejmują jednak niskie kwoty (do 1500 zł). Nie podlegają również tak restrykcyjnym regulacjom, jak zobowiązania zaciągane w bankach i firmach pożyczkowych. Z tego względu uznawane są za mniej bezpieczne i dużo droższe rozwiązanie.

Z pomocą doradcy Habza Finanse możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm.

Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Pożyczka lombardowa – wady i zalety

Zanim zdecydujesz się na zobowiązanie pod zastaw, warto, żebyś poznał jego plusy i minusy. To pomoże Ci podjąć świadomą decyzję. Do zalet pożyczki lombardowej zaliczamy:

  • brak weryfikacji zdolności kredytowej;
  • szybkość;
  • formalności zredukowane do minimum;
  • szeroka dostępność;
  • duże możliwości w kwestii tego, co może stanowić zastaw.

Rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad. Trzeba pamiętać o:

  • wysokim oprocentowaniu,
  • kosztach dodatkowych,
  • zaniżaniu wyceny zabezpieczenia,
  • krótkim okresie spłaty,
  • możliwości utraty przedmiotu będącego zastawem.

Mimo tych minusów, w niektórych przypadkach pożyczka lombardowa będzie dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Jak działa pożyczka lombardowa?

Pożyczka lombardowa to pożyczka pod zastaw udzielana przez firmy prowadzące lombardy. W zamian za gotówkę oddaje się do rąk pożyczkodawcy przedmiot o ustalonej wartości. Jeśli zobowiązanie nie zostanie spłacone na czas, lombard przejmuje zastaw i ma prawo go sprzedać.

Ile pieniędzy można pożyczyć w lombardzie?

Wysokość pożyczki lombardowej jest ograniczona wartością przedmiotu oddanego w zastaw. Wycena zazwyczaj jest zaniżona. To zabieg stosowany przez lombardy celowo. Dzięki niemu mogą sprzedać przedmiot zastawu z zyskiem, gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się ze zobowiązania.

Jakie są koszty pożyczki lombardowej?

Obecnie pożyczanie w lombardzie jest drogie – często przekracza kilkadziesiąt procent. W styczniu 2024 r. w życie wchodzi tzw. ustawa lombardowa, która ogranicza maksymalną wysokość odsetek według stopy referencyjnej NBP, a także ustala maksymalne koszty pozaodsetkowe na 45% wartości zobowiązania.

Czy istnieją pożyczki lombardowe online?

Tak, na rynku istnieją pożyczkowe lombardowe online. Działają podobnie do lombardów stacjonarnych. Można w nich zastawić wartością rzecz w zamian za gotówkę.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)