Na czym polega odroczenie terminu płatności i czy warto z niego skorzystać?

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw i układów konsumenckich

9 min. czytania
odroczenie-terminu-platnosci-na-jakiej-zasadzie-dziala

Obecnie produkty finansowe, które wyróżnia formuła “kup teraz, zapłać później” zyskują na popularności. Dzięki nim można cieszyć się zakupami już teraz i opłacić je z pewnym opóźnieniem. To właśnie odroczenie terminu płatności. Zostaje przesunięta o określony czas (zwykle miesiąc). Jeżeli zobowiązanie nie zostanie pokryte, wierzyciel zacznie pobierać dodatkowe opłaty.

Co to znaczy odroczenie terminu płatności?

Odroczona płatność służy tysiącom Polaków, którzy w ten sposób opłacają zakupy, ubrania, sprzęt czy nawet wakacje. Polega na tym, że opłacamy usługę lub produkt teraz przy pomocy pożyczonych środków i oddajemy całość później z odsetkami czy też prowizją. Odroczenie terminu płatności jest więc idealnym rozwiązaniem, jeżeli potrzebujemy czegoś w danej chwili, a budżet niekoniecznie na to pozwala.

Nie należy jednak nadużywać tego rodzaju usług. Warto wiedzieć, na czym polega kredyt z odroczoną spłatą przed jego zaciągnięciem. Takie zobowiązania nie są darmowe. To tylko przeniesienie na dalszą przyszłość momentu zapłaty. Należy zawsze przeczytać dokładnie umowę i zrozumieć wszystkie warunki. Chwilówki z odroczoną spłatą czy też duże kredyty udzielane w tej formie – niezależnie od rodzaju produktu, zawsze ponosimy pewien koszt. Możliwe jest także odroczenie terminu płatności np. kredytu czy pożyczki. Wtedy kredytodawca modyfikuje harmonogram spłat. Taka usługa również zwykle jest płatna. W Polsce można także odroczyć spłatę podatków.

Kredyt gotówkowy z Habza Finanse to szybka decyzja kredytowa i minimum formalności.

Zaufaj ekspertom z wieloletnim doświadczeniem, którzy uzyskują pozytywne decyzje kredytowe nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek przedpłat i na najlepszych możliwych warunkach.

Kto daje możliwość skorzystania z płatności odroczonej?

Skorzystanie z odroczonego terminu płatności przy zakupach jest bardzo proste. Można je wykorzystać w wielu najpopularniejszych sklepach – np. Media Markt, Decathlon, H&M czy Allegro.

Odroczone płatności są oferowane przez różne firmy, które się w tym specjalizują. Najczęściej trafimy na:

  • PayPo – jeden z najpopularniejszych dostawców płatności odroczonych w Polsce. Umożliwia przeniesienie płatności o 30 dni bez żadnych kosztów. Można tu również rozłożyć zobowiązanie na raty,
  • Klarna – szwedzka firma, która oferuje usługi “kup teraz, zapłać później” w wielu krajach. Można odroczyć płatność o 30 dni lub rozłożyć ją na raty,
  • Twisto – pozwala odroczyć płatność o 21 dni lub rozłożyć ją na raty. Można również korzystać z dedykowanych kart kredytowych,
  • Allegro Pay – usługa dostępna wyłącznie na Allegro. Umożliwia odroczenie płatności o miesiąc lub opłacenie jej w ratach, przy których pobierana jest prowizja.

Warto wiedzieć, że dostawcy tego rodzaju usług będą oferować różne limity dla konkretnej osoby. Zależą one przede wszystkim od zdolności kredytowej, historii spłat poprzednich zobowiązań lub są narzucone przez politykę serwisu.

Odroczenie terminu płatności jest dostępne także w przypadku kredytów. Można wnioskować o zmianę harmonogramu spłat, jeżeli np. występują przejściowe problemy finansowe. Dostępne są nawet dedykowane usługi, które pozwalają przełożyć spłatę. Co to wakacje kredytowe? Są one właśnie jedną z takich usług, umożliwiają przeniesienie spłaty o kilka tygodni. Odroczenie terminu płatności występuje także w przypadku podatków. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków.

Czy płatność odroczona może zostać rozłożona na raty?

Wiele firm, które oferują usługi z rodziny “kup teraz, zapłać później” umożliwia elastyczne zarządzanie wydatkami i finansami przez klientów. Zwykle rozłożenie płatności na raty będzie możliwe. Zamiast spłacić całą kwotę jednorazowo, możemy ją wygodnie podzielić. Warto wiedzieć, że najczęściej odroczenie terminu płatności będzie darmowe – rozłożenie długu na raty jednak kosztuje. Takie praktyki stosuje większość instytucji, które oferują takie usługi.

Możliwość rozkładania płatności na raty znacząco ułatwia planowanie budżetu. Jest to także wydłużenie okresu spłaty – zwykle aż do kilku miesięcy. Takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze szczególnie przy dużych zakupach (np. meble lub sprzęt elektroniczny).

Pozyskaj środki na dowolny cel dzięki korzystnemu kredytowi gotówkowemu.

Z naszą pomocą nie przepłacisz, a potrzebne środki w krótkim czasie znajdą się na Twoim koncie. Zadbamy o niską ratę, której terminowa spłata nie będzie dla Ciebie problemem i przejmiemy na siebie wszelkie formalności.

Jak napisać wniosek o odroczenie terminu płatności?

Wyżej wymienione serwisy, które oferują usługi “kup teraz, zapłać później” nie wymagają składania wniosków. Cały proces jest bardzo prosty i kończy się podpisaniem umowy – najczęściej elektronicznie. Zakupy nie różnią się mocno w tym przypadku od standardowych płatności przy pomocy karty kredytowej.

Wniosek o odroczenie terminu płatności składamy jednak np. kiedy chcemy zmienić harmonogram spłaty kredytu lub pożyczki. Jakie elementy powinien zawierać taki dokument? Oto one:

  • dane identyfikacyjne kredytobiorcy oraz banku,
  • szczegóły umowy kredytowej,
  • wyraźne określenie celu pisma oraz uzasadnienie prośby o odroczenie terminu płatności,
  • zapewnienie o odpowiedzialności związanej ze spłatą w nowym terminie,
  • alternatywne rozwiązania (np. spłata należności od razu lub rozłożenie na raty).

Szczególnie istotne jest uzasadnienie swojej prośby. Wniosek o odroczenie terminu płatności najczęściej składa się w przypadku przejściowych trudności finansowych lub sytuacji losowych. Niekiedy jednak powodem są opóźnienia przy rozliczeniach czy też sezonowość prowadzonej działalności. Jeżeli można udokumentować swoje uzasadnienie prośby, warto to zrobić.

Jaki jest termin, aby złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności podatku?

W niektórych sytuacjach możliwe jest odroczenie terminu płatności podatków. Regulują to przepisy Ordynacji podatkowej. Warunkiem odroczenia płatności jest wystąpienie ważnych przyczyn uzasadniających (np. przejściowe trudności finansowe, sytuacje losowe, brak terminowych płatności od kontrahentów).

Odpowiednio przygotowany wniosek składamy do urzędu skarbowego przed upływem terminu płatności podatków. Można to zrobić osobiście lub przez platformę ePUAP. We wniosku należy zaproponować nowy termin spłaty oraz uzasadnić swoją prośbę. Złożenie takiego dokumentu może wiązać się z opłatą prolongacyjną, jeśli urząd wyrazi zgodę.

Po upływie terminu płatności możliwe jest wyłącznie umorzenie odsetek lub rozłożenie zaległości na raty. Należy więc koniecznie złożyć wniosek wcześniej, by odroczyć spłatę.

Jak wygląda zależność między odroczeniem terminu płatności a odsetkami?

Odsetki w przypadku odroczenia terminu płatności prezentują się nieco inaczej przy kredycie, usłudze “kup teraz, zapłać później” oraz podatkach. Przyjrzymy się tym trzem sytuacjom:

  • odroczenie terminu płatności kredytu – zwykle odsetki za okres odroczenia są również doliczane (najczęściej do przyszłych rat). Niekiedy występują opłaty dodatkowe zależne od wewnętrznej polityki banku,
  • odroczenie terminu płatności w przypadku usług “kup teraz, zapłać później” – zwykle odroczenie do 30 dni jest całkowicie bezpłatne. Brak terminowej płatności oznacza jednak doliczenie odsetek. Dodatkowo płatne jest rozłożenie długu na raty,
  • odroczenie terminu płatności w przypadku podatków – odsetki w okresie odroczenia nie są naliczane. Podatnik zwykle musi jednak opłacić opłatę prolongacyjną.

Odroczenie terminu płatności to najczęściej niewielki wydatek w skali całego zobowiązania. Niewielka zmiana harmonogramu spłat może być bezpłatna.

Jakie są skutki niedotrzymania odroczonego terminu płatności?

Niedotrzymanie nowego terminu płatności po odroczeniu może mieć bardzo dotkliwe skutki. Przede wszystkim dłużnik ponosi dodatkowe koszty pod postacią odsetek za zwłokę lub kar umownych. Oprócz tego zadłużenie bardzo negatywnie wpłynie na historię i zdolność kredytową.

W razie długoterminowego unikania spłaty wierzyciele mogą podjąć kroki windykacyjne. Wtedy należności są egzekwowane z majątku dłużnika.

Jakie korzyści niesie za sobą odroczenie terminu płatności?

Takie rozwiązanie pozwala zyskać dodatkowy czas na zebranie oszczędności, które pozwolą spłacić zobowiązanie. Odroczenie terminu płatności umożliwia utrzymanie płynności finansowej, uniknięcie dodatkowych kosztów (np. wynikających z opóźnienia), a także chroni reputację kredytową.

Jeżeli przewidujemy, że nie uda nam się opłacić należności w terminie – warto rozważyć odroczenie. Takie rozwiązanie jest najczęściej bezpłatne lub mało kosztowne, a pozwala naprawdę wiele zyskać. Przede wszystkim unikamy niezwykle dotkliwych konsekwencji, które mogłyby wystąpić w przypadku opóźnienia.

Przeczytaj również:

Na czym polega odroczenie terminu płatności?

Odroczenie terminu płatności pozwala dokonać zakupu w sklepie internetowym i w krótkim czasie otrzymać potrzebny towar, nie płacąc za niego w momencie zawarcia transakcji. Zazwyczaj płatność można odroczyć maksymalnie o kilkadziesiąt dni, niektórzy usługodawcy pozwalają także rozłożyć ją na raty.

Ile kosztuje odroczenie terminu płatności?

Odroczenie terminu płatności jest całkowicie darmowe, pod warunkiem, że opłacimy zakup w wyznaczonym terminie. Jeśli nie spóźnimy się z wpłatą, będziemy musieli uregulować dług tylko w wysokości wartości zamówienia, bez jakiejkolwiek prowizji czy odsetek.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc odroczyć termin płatności?

Żeby móc odroczyć termin płatności, konieczne będzie wypełnienie odpowiedniego wniosku, między innymi informacjami na temat swoich dochodów i aktualnych zobowiązań. Na tej podstawie algorytm obliczy zdolność kredytową. Odroczenie płatności jest dostępne jedynie dla zakupów na małą kwotę, więc w większości przypadków decyzja jest pozytywna, ale przy niskiej zdolności kredytowej można spotkać się z odmową.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)