9 min
czy-konsolidacja-kredytow-sie-oplaca

Nawet 75% Polaków przynajmniej raz w życiu brało kredyt lub pożyczkę – tak wynika z danych zebranych na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 

Niektórzy mają na swoim koncie wiele zobowiązań, co może oznaczać kilka różnych terminów płatności i spore miesięczne raty. Wyjściem z takiej sytuacji jest konsolidacja kredytów. Sprawdź, na czym to polega i dlaczego takie rozwiązanie może być opłacalne.

Komu przyda się konsolidacja kredytów?

Zaciągając kredyt na nowy samochód lub mieszkanie, najczęściej bierzemy pod uwagę wyłącznie nasze potrzeby oraz aktualne możliwości finansowe. Gdy nasza sytuacja jest stabilna i łatwo radzimy sobie z terminowym płaceniem rat, chętnie bierzemy dodatkową pożyczkę na nowe meble, egzotyczną wycieczkę lub inne przyjemności. 

Jednak często zdarza się, że niespodziewana utrata pracy, choroba czy wypadek powoduje utratę stabilności finansowej i dotychczasowe zobowiązania zaczynają znacznie przekraczać domowy budżet. 

Bywa też, że to właśnie losowe zdarzenia zmuszają nas do wzięcia dodatkowej pożyczki. W takich sytuacjach szukamy często pomocy w różnych instytucjach finansowych i niejednokrotnie bierzemy wysoko oprocentowane pożyczki. 

W konsekwencji mamy do spłacenia kilka różnych kredytów, które okazują się zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Wówczas warto rozważyć konsolidację kredytów – proste i skuteczne rozwiązanie łączące wszystkie zobowiązania, dzięki któremu będziemy mogli płacić jedną, niższą ratę.

Konsolidacja zobowiązań – na czym polega?

Konsolidacja kredytów to zamiana wielu spłacanych zobowiązań kredytowych w jedno. W praktyce jest to spłata kredytów zaciągniętych w bankach innym kredytem – opiewającym na kwotę pokrywającą całość zobowiązania. 

Przykład. Załóżmy, że spłacasz limit kredytowy na rachunku osobistym, raty za telewizor oraz zadłużenie na karcie kredytowej. Kredyt konsolidacyjny pozwala pozbyć się kilku zobowiązań opłacanych w różnych terminach. W zamian płacisz tylko jedną ratę. 

Mało kto obecnie spłaca tylko jedno zobowiązanie – największym obciążeniem jest kredyt hipoteczny, ale do tego dochodzi z reguły również kilka pożyczek i kredytów z tytułu bieżących kosztów utrzymania, zakupu sprzętu domowego, urządzeń elektronicznych, zaciągniętych kart kredytowych i innego rodzaju długów.

Samo w sobie nie jest to złe, natomiast, kiedy przydarzą nam się trudniejsze chwile (na przykład z racji na chorobę czy utratę pracy) może się okazać, że tak duża ilość zobowiązań jest zbyt wielkim wyzwaniem. Dużą ulgą nie tylko finansową, a również mentalną, może być więc płacenie tylko jednej raty, która ponadto powinna być niższa niż suma dotychczasowo spłacalnych rat. Jak to jest możliwe?

Wszystko dzięki konsolidacji i wydłużeniu okresu spłaty kredytu. Sprawia to, że wysokość miesięcznych rat znacząco spada. Jest ona dopasowywana do indywidualnych potrzeb danej osoby, tak, aby na pewno co miesiąc możliwe było regulowanie kolejnych rat w terminie. Pozwoli to uniknąć stresu, naliczania odsetek karnych i negatywnych wpisów w BIK-u.

Pozbycie się ciężaru wielu długów i zamienienie go w jeden, bardziej korzystny, wpłynie pozytywnie również na naszą zdolność kredytową. Dlatego też konsolidacja zobowiązań cieszy się w ostatnim czasie tak dużą popularnością. 

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Potezny-wzrost-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-7758537.html

Największe zalety konsolidacji kredytów

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. 

  • Masz większą kontrolę nad terminem spłaty

Konsolidacja kredytów oznacza spłatę zobowiązania w jednym terminie – często wybieranym przez samego kredytobiorcę. Pozwala to na przejęcie pełnej kontroli nad kredytem – żadna płatność nie umknie.

Pamiętanie o wykonaniu wielu różnych płatności i przelewów nie jest łatwe, i może doprowadzić do sytuacji, w której przypadkowo nie zapłacimy danej raty i zaczną naliczać się odsetki karne. Jak łatwo się domyślić, znacznie łatwiejsze jest kontrolowanie spłaty tylko jednej raty, co umożliwia konsolidacja zobowiązań.

  • Masz szansę obniżyć wysokość miesięcznej raty

Miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego zwykle jest dużo niższa w porównaniu z całkowitymi kosztami wcześniej spłacanych zobowiązań. Powodów jest kilka: począwszy od możliwości wydłużenia okresu spłaty nawet do kilku lat (im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata), a skończywszy na niższym RRSO.

  • Możesz otrzymać dodatkowe pieniądze na dowolny cel

Konsolidacja kredytów oznacza nie tylko zamianę kilku zobowiązań w jedno, ale daje także szansę na uzyskanie dodatkowych środków. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, a dodatkowa kwota zostanie wliczona w miesięczną ratę.

Dzięki temu nie tylko możliwe jest pozbycie się balastu długów, ale także sfinansowanie bieżących potrzeb – rachunków, zakupu sprzętu elektronicznego, urządzeń domowych czy nawet wakacji. Bank nie będzie kontrolował, w jaki sposób zostały wykorzystane dodatkowe środki.

Interesuje Cię konsolidacja kredytów? Przy wyborze konkretnej oferty nie zdawaj się na przypadek. Jeśli nie wiesz, gdzie i jak zaciągnąć korzystny kredyt konsolidacyjny, jesteśmy do Twojej dyspozycji. 

W Habza Finanse pracują wyłącznie doświadczeni pośrednicy kredytowi, dzięki którym dotrzesz do ofert kredytów najlepiej wpisujących się w Twoje oczekiwania

Wspólnie znajdziemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb i pomożemy w dopełnieniu formalności. 

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Opłacalność kredytu konsolidacyjnego należy rozpatrywać, biorąc pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym jest ryzyko niemożności spłaty rat na czas oraz groźba wpadnięcia w pętlę kredytową. Drugim istotnym czynnikiem jest komfort życia, który w dużej mierze zależy od poczucia bezpieczeństwa finansowego oraz możliwości, jakie co miesiąc daje większa ilość pieniędzy do dyspozycji. 

Jeśli mamy wątpliwości, czy opłaca się konsolidacja kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych instytucjach, warto wziąć pod uwagę wygodę wynikającą z możliwości płacenia tylko jednej raty zamiast wielu, a także realizacji przelewu tylko raz w miesiącu.

Są sytuacje, w których nie powinniśmy się zastanawiać, czy konsolidacja kredytu się opłaca. Na pewno warto z niego skorzystać, kiedy mamy do spłacenia kredyt zaciągnięty na niekorzystnych warunkach, takich jak wyjątkowo wysokie oprocentowanie, duża prowizja i często konieczne ubezpieczenie. 

W takim przypadku z pomocą doświadczonego doradcy możemy znaleźć kredyt konsolidacyjny, który sprawi, że nie tylko będziemy płacić niższą ratę, ale i całkowity koszt nowego kredytu będzie niższy. Profesjonalny doradca kredytowy nie tylko znajdzie najlepszą ofertę na rynku, ale także wynegocjuje z bankiem najbardziej korzystne warunki.

Kolejną sytuacją, w której kredyt konsolidacyjny się opłaca jest brak gotówki na realizację pilnych potrzeb, takich jak spłata prywatnych zobowiązań, drogie leczenie lub inwestycja, która pomoże generować większe lub dodatkowe zyski. 

Razem z kredytem konsolidacyjnym możemy otrzymać również pożyczkę, dzięki której sfinansujemy kurs umożliwiający podjęcie lepszej pracy, kupimy samochód, zrobimy niezbędny remont mieszkania lub wyjedziemy na wakacje, by porządnie odpocząć.

Źródło: https://kredytyporownywarka.pl/kredyt-konsolidacyjny-promocja/

Kiedy jest najlepszy moment na konsolidację kredytów?

Kiedy myślimy o konsolidacji kredytów, mamy już najczęściej poważne problemy ze spłatą zobowiązań i niejednokrotnie spore zadłużenie odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej. 

W takim przypadku nasze szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego spadają. Dlatego nie warto zwlekać. Gdy terminowa spłata rat zaczyna zagrażać naszej stabilności finansowej lub mocno obciążać budżet, to odpowiedni moment na zamianę wielu pożyczek na kredyt konsolidacyjny z jedną, niższą ratą. 

Taką, która nie stanowi dużego obciążenia finansowego i zmniejsza ryzyko wpadnięcia w pętlę kredytową. Kontakt z solidną, sprawdzoną instytucją finansową zatrudniającą profesjonalnych doradców to bezpieczne antidotum na kłopoty. 

Doświadczony doradca Habza Finanse przygotuje optymalną ofertę i pomoże przejść szybko przez cały proces konsolidacji kredytów i pożyczek.

Wspólnie znajdziemy rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb i pomożemy w dopełnieniu formalności. 

Musimy pamiętać, że kiedy zawnioskujemy o kredyt konsolidacyjny, bank postąpi tak samo, jak w przypadku wniosku o każdy inny rodzaj kredytu. Oznacza to, że przede wszystkim zweryfikuje on naszą zdolność kredytową. Zdolność kredytową określa się jako zdolność do terminowej spłaty zobowiązania, a każda instytucja finansowa oblicza ją nieco inaczej.

Zawsze jednak kluczowe okazują się takie aspekty, jak wysokość naszych dochodów, a także ilość i wysokość obecnych zobowiązań, historia kredytowa czy ilość osób na utrzymaniu. Jak łatwo można się domyślić, większość osób, które spłacają jednocześnie wiele różnych kredytów i pożyczek, przez co zainteresowane są kredytem konsolidacyjnym, nie może pochwalić się zbyt wysoką zdolnością kredytową.

Dlatego też zdecydowanie warto zainteresować się konsolidacją zobowiązań już w momencie, kiedy kłopoty finansowe pojawią się na horyzoncie i nie zdążą jeszcze nam zaszkodzić (czyli na przykład zanim pojawią się negatywne wpisy w BIK-u). W ten sposób można oszczędzić sobie dużej ilości niepotrzebnych nerwów.

Konsolidacja w trudnej sytuacji – czy jest możliwa?

Co, jeśli najlepszy czas na konsolidację już minął i nasza zdolność kredytowa jest niska? Czy nie mamy szans na konsolidację? Niekoniecznie. Jeśli będziemy starać się o nią samodzielnie, prawdopodobnie spotkamy się z odmową. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku, kiedy zdecydujemy się skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika kredytowego.

HABZA Finanse pomaga skutecznie w zdobyciu najlepszego kredytu konsolidacyjnego dostosowanego do indywidualnych możliwości finansowych każdego klienta. Działamy w oparciu o najwyższe standardy obsługi. Gwarantujemy znalezienie optymalnej oferty oraz wsparcie i opiekę naszego doradcy do czasu spłaty ostatniej raty.

Warto skorzystać z usług doświadczonej i sprawdzonej instytucji finansowej, by zyskać ofertę konsolidacji kredytów, która się opłaca.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek