9 min
likwidacja-a-upadlosc.-czy-likwidowana-firma-moze-oglosic-upadlosc

Likwidacja firmy to proces, podczas którego majątek jest rozdzielany między wierzycieli, a działalność zostaje zamknięta. Gdy jednak przedsiębiorstwo jest niewypłacalne i nie ma możliwości pokrycia zobowiązań samodzielnie, można ogłosić upadłość. Pozwoli to na przeprowadzenie postępowania upadłościowego i opłacenie należności przy sprawiedliwych warunkach. Sprawdź warunki złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki i dowiedz się więcej o procedurze upadłościowej.

Likwidacja a upadłość – czy oznaczają to samo?

Likwidacja i upadłość to dwa zupełnie różne pojęcia. Pierwsze odnosi się do procesu zamykania działalności przedsiębiorstwa oraz rozdzielania jego majątku między wierzycieli. Ten proces mogą rozpocząć właściciele firmy dobrowolnie – na przykład, kiedy jest nieopłacalna. Likwidacja reguluje sprawy finansowe przed zamknięciem oraz kończy się na rozwiązaniu spółki. Likwidacja a upadłość – co więc oznacza drugie pojęcie? Tutaj pojawiają się pewne różnice. Upadłość oznacza postępowanie sądowe, w którym firma zgłasza niewypłacalność i niezdolność samodzielnego uregulowania zobowiązań wobec wierzycieli. Ma to na celu zabezpieczenie interesów właścicieli długów oraz dłużnika. Postępowanie upadłościowe sprawia, że majątek zadłużonej osoby zostaje podzielony między wierzycieli według określonych zasad. Następnie orzeka się likwidację spółki.

Likwidacja a upadłość – różnice

Te dwa pojęcia odnoszą się do innych aspektów kończenia działalności gospodarczej. Likwidacja a upadłość – różnice są naprawdę duże i znaczące, przedstawiamy je poniżej:

 • Cel – likwidacja ma na celu zakończenie działalności firmy i rozdzielenie jej majątku między wierzycieli. Upadłość to formalne postępowanie, gdzie zostaje ogłoszona niewypłacalność. Wtedy sąd prowadzi dłużnika tak, by wszystkie długi zostały sprawiedliwie pokryte. Wykorzystywany jest majątek firmy oraz zadłużonej osoby.
 • Inicjacja – likwidacja jest inicjowana przez właścicieli firmy dobrowolnie. Upadłość ogłasza dłużnik (lub całe przedsiębiorstwo), gdy samodzielna spłata należności będzie niemożliwa.
 • Procedura – podczas likwidacji majątek firmy jest sprzedawany, by pokryć należności dla wierzycieli. Upadłość to formalne postępowanie, którym kieruje sąd. Tam wierzyciele zgłaszają roszczenia, a odpowiednie organy rozporządzają majątkiem dłużnika.
 • Czas trwania – likwidacja jest najczęściej szybkim procesem, jednak to zależy od skali działalności firmy i jej zobowiązań. Postępowanie upadłościowe będzie zwykle bardziej skomplikowane oraz czasochłonne, ponieważ wymaga sporo formalności.

Jeśli chodzi o zależność likwidacja a upadłość firmy, różnic jest sporo. Należy pamiętać, że to zupełnie inne pojęcia – najczęściej niezwiązane.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?

Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.
Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Likwidacja a upadłość firmy – kogo dotyczą te pojęcia?

Pojęcie likwidacji i upadłości może dotyczyć przedsiębiorstw działających jako osoby prawne oraz osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Przy obu tych procesach udział biorą również wierzyciele, którzy powinni otrzymać swoje należności. Czy spółka w likwidacji może ogłosić upadłość? Odpowiedź brzmi: tak – dotyczy to również firm i działalności jednoosobowych.

Likwidacja oraz upadłość dotyczą tych samych osób. Są jednak pewne różnice. Upadłość oznacza, że udział bierze również sąd, który rozporządza majątkiem. W przypadku likwidacji właściciele firmy pokrywają należności po sprzedaży aktywów. Podczas postępowania upadłościowego sąd rozporządza majątkiem dłużnika, by sprawiedliwie wypełnić wierzytelności.

Kiedy upadłość firmy, a kiedy likwidacja – co będzie lepszym wyborem w danej sytuacji?

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy upadłość firmy, a kiedy likwidacja będzie lepszym wyborem, należy wiedzieć, że zależy to od indywidualnej sytuacji. Decyzja należy do właścicieli (lub właściciela) działalności. Należy przeanalizować przede wszystkim opłacalność firmy. Gdy ta nie zarabia i może wciąż samodzielnie spłacić wszystkie zobowiązania – niektórzy przedsiębiorcy decydują się na likwidację.

Gdy jednak ma miejsce niewypłacalność, należy rozważyć upadłość. Warto także zwrócić uwagę na procedurę i koszty. Likwidacja a upadłość – tutaj pojawiają się ważne różnice. Pierwsza opcja jest znacznie „szybszym” rozwiązaniem. Pochłania także o wiele mniej kosztów. Pojawienie się zadłużenia oznacza jednak konieczność skorzystania z upadłości. Ten proces może natomiast trwać nawet wiele lat, zależnie od ustalonego planu spłaty wierzytelności.

Upadłość likwidacyjna a likwidacja – jakie są konsekwencje dla dłużnika w obu tych sytuacjach?

Upadłość likwidacyjna oraz likwidacja mają zupełnie różne konsekwencje dla dłużnika. Są to dwa odmienne procesy, o czym należy pamiętać:

 • Upadłość likwidacyjna – egzekucje i roszczenia wierzycieli zostają zawieszone, zostaje powołany zarząd komisaryczny nadzorujący majątek, który zostaje sprzedany. Po zakończeniu postępowania firma może być wykreślona z rejestru.
 • Likwidacja – dłużnik rozwiązuje umowy, majątek firmy jest sprzedawany, pokrywa się należności i działalność zostaje zakończona. Tutaj sąd nie prowadzi postępowania. Dłużnik jest odpowiedzialny za cały proces.

W każdej sytuacji dłużnik musi spłacić zobowiązania. Nie zawsze jednak może on samodzielnie rozdysponować majątek.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Likwidacja a upadłość działalności gospodarczej – jakie są koszty obu tych rozwiązań?

Koszty likwidacji oraz upadłości są różne. Zależą one od takich czynników jak skala działalności firmy, liczba wierzycieli, wymagane formalności czy wielkość zadłużenia. Likwidacja a upadłość – poniżej przedstawiamy koszty obu rozwiązań.

 • Likwidacja działalności gospodarczej – opłaty obejmują usługi likwidatora, koszty związane z zamknięciem kont bankowych, wyrejestrowaniem z urzędu skarbowego, zgłoszeniem do KRS oraz administracją. Całkowita suma może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
 • Upadłość działalności gospodarczej – w tym przypadku należy wliczyć koszty sądowe, syndyka oraz postępowanie. Całość może wynieść nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, wiele zależy od konkretnej sytuacji.

Jeśli chodzi o zależność likwidacja a upadłość – niemal zawsze pierwsza opcja będzie tańsza oraz szybciej zrealizowana. Ostatecznie decyzja zależy jednak od dłużnika lub po prostu właścicieli firmy.

Upadłość a likwidacja przedsiębiorstwa – do kogo się udać, by rozpocząć proces?

Likwidacja przedsiębiorstwa oraz upadłość wymaga udania się do odpowiednich instytucji i organów prawnych. Oczywiście miejsca te różnią się zależnie od wybranego procesu. Upadłość a likwidacja – gdzie należy się udać?

 • Likwidacja przedsiębiorstwa:
  • Kancelaria notarialna – tam należy sporządzić akt likwidacyjny. Zostanie przygotowana niezbędna dokumentacja i wpis do KRS.
  • Urząd Skarbowy – tutaj należy zgłosić likwidację przedsiębiorstwa. Potrzebna jest także deklaracja podatkowa i dłużnik musi uregulować zobowiązania związane z podatkami.
  • Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – należy złożyć wniosek o wykreślenie przedsiębiorstwa w KRS. Trzeba go dostarczyć do Sądu Rejonowego.
 • Upadłość przedsiębiorstwa:
  • Sąd Rejonowy – proces ogłoszenia upadłości jest prowadzony przez sąd. Należy złożyć odpowiedni wniosek.
  • Kancelaria prawna – warto skonsultować się z prawnikiem, by sprawnie przeprowadzić proces upadłości.

Warto zauważyć, że proces upadłościowy jest bardzo rozbudowany. Będzie konieczny kontakt z syndykiem, który rozporządza majątkiem oraz wierzycielami w ramach negocjacji warunków spłaty.

Czy spółka w likwidacji może ogłosić upadłość?

Odpowiedź brzmi: tak. Likwidacja przedsiębiorstwa to proces, kiedy majątek spółki jest sprzedawany, by pokryć należności dla wierzycieli. Następnie działalność zostaje wykreślona z KRS. Mimo wszystko podczas tego procesu mogą wystąpić komplikacje, przez które spółka nie jest w stanie samodzielnie uregulować swoich zobowiązań. Wtedy wierzyciele mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o upadłość. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, majątek przejmuje sąd i syndyk. Aktywa zostają rozdysponowane między wierzycieli, a dłużnik musi realizować zatwierdzony plan spłaty.

Upadłość a likwidacja przedsiębiorstwa – co jest lepszym wyborem?

Upadłość przedsiębiorstwa może pomóc w uregulowaniu zobowiązań. Proces nadzoruje sąd i syndyk, zostaje zatwierdzony sprawiedliwy plan spłaty. Dłużnik jest chroniony przed kolejnymi roszczeniami od wierzycieli. Mimo wszystko upadłość to proces czasochłonny oraz naprawdę kosztowny. Może on także wpływać negatywnie na reputację przedsiębiorstwa. Likwidacja jest w większości sytuacji lepszym rozwiązaniem. To bardziej uporządkowany i kontrolowany przez samego dłużnika proces. Zobowiązania wobec wierzycieli zostają pokryte po sprzedaży majątku firmy. Całość trwa znacznie krócej niż proces upadłościowy oraz takie rozwiązanie jest tańsze. Istnieje jednak pewne ryzyko, że nie wszystkie należności zostaną w pełni zaspokojone, co prowadzi do kolejnych roszczeń.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Likwidacja a upadłość – podsumowanie

Te dwa procesy są czymś zupełnie innym. Zwykle ostatecznie prowadzą do zamknięcia działalności oraz spłacenia należności dla wierzycieli. Likwidacja jest wykorzystywana, gdy właściciel firmy może samodzielnie pokryć wszystkie zobowiązania po sprzedaży majątku przedsiębiorstwa. Problemy ze spłatą zwykle oznaczają konieczność ogłoszenia upadłości. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji.

Likwidacja a upadłość – są to odmienne procesy, jednak mające zwykle ten sam skutek. Te pojęcia można spotkać wyłącznie, jeśli chodzi o zamykanie działalności. Powody mogą być różne. Same procesy mają swoje wady oraz zalety.

5/5 - ilość głosów (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek