kredyt-inwestycyjny-dla-malych-i-nowych-firm

Kredyt inwestycyjny dla małych i nowych firm

Pod koniec 2017 roku w Polsce było zarejestrowanych ponad trzy miliony jednoosobowych działalności gospodarczych. To absolutny rekord w historii kraju. W dodatku zainteresowanie prowadzeniem własnego biznesu cały czas jest ogromne – nowych firm przybywa średnio około 20 tysięcy w każdym miesiącu! Polacy stają się coraz bardziej przedsiębiorczy i coraz odważniej rezygnują z pracy na etacie. Niektórzy karierę zawodową zaczynają od razu od założenia własnej firmy.

Nie da się jednak ukryć, że prowadzenie działalności to spore wyzwanie. Nie możemy się tu spodziewać regularnych wypłat co miesiąc, tylko musimy bazować na wypłacalności i terminowości naszych kontrahentów, z którymi, jak wiadomo, bywa bardzo różnie. Wiemy jednak, że firma nie powinna stać w miejscu, tylko stale się rozwijać. Możemy mieć głowę pełną pomysłów, plany świetnych i pewnych inwestycji, jednak nic nie będziemy w stanie z nimi zrobić bez pieniędzy. Rozwój firmy zazwyczaj jest kosztowny, bo wiąże się z zakupem nowych sprzętów lub technologii, powiększaniem przestrzeni firmowej, wdrażaniem nowych działań, czy choćby zatrudnianiem większej ilości pracowników. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym inwestowanie w działalność będzie możliwe, nawet jeśli jest ona niewielka i istnieje na rynku krótki czas. Kredyt inwestycyjny dla małych i nowych firm powinien pomóc.

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm

Uzyskanie finansowania w przypadku firm działających na rynku krótko jest trudne, ale możliwe. Banki niestety nieufnie podchodzą do mało doświadczonych przedsiębiorców, co jest  również spowodowane tym, że wciąż rośnie suma niespłacanych kredytów bankowych. Dlatego przed przyznaniem pozytywnej decyzji, analitycy poproszą o szereg dokumentów, których zadaniem będzie udowodnienie naszej wiarygodności i zdolności do spłaty zobowiązania. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że każdy bank ma swoje procedury analizy wniosków kredytowych i rodzaj wymaganych dokumentów może być różny. Z pewnością musimy przedstawić te z nich, które potwierdzą istnienie naszej firmy od określonego czasu, np. wpis do ewidencji działalności gospodarczych. Konieczne mogą okazać się potwierdzenia przelewu podatku dochodowego za miesiące, w których firma funkcjonuje lub oświadczenie przedsiębiorcy, że takiego podatku przelewać nie musiał z powodu zbyt niskich dochodów. Tutaj dochodzimy do bardzo ważnego momentu wnioskowania o kredyt inwestycyjny dla małych i nowych firm, czyli wysokości dochodów. Część przedsiębiorców celowo zawyża koszty prowadzenia działalności, żeby uniknąć płacenia podatku dochodowego. Pamiętajmy jednak, że może się to szybko zemścić podczas wnioskowania o kredyt. Bank odmówi jego udzielenia, jeśli uzna, że firma, która od miesięcy wykazuje wyłącznie stratę, nie zasługuje na miano wiarygodnej.

Wśród tych dokumentów, które mogą nam się przydać, znajdą się również zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami i podatkami. Bank może także poprosić o wyciąg z rachunku firmowego i podsumowanie księgi przychodów i rozchodów oraz, opcjonalnie i w zależności od branży, w której działamy czy też osobowości prawnej naszej działalności, inne dokumenty.

Kredyt inwestycyjny dla małych firm

Nie ulega wątpliwości, że jednoosobowe działalności gospodarcze stanowią największy odsetek wśród wszystkich polskich firm. Zatem niemądre ze strony banków byłoby całkowite ograniczenie drobnych przedsiębiorców w zaciąganiu produktów kredytowych – stanowią oni bowiem ogromną rzeszę klientów. Dlatego kredyt inwestycyjny dla małych firm również jest możliwy. W tym przypadku powinniśmy zacząć od przygotowania dobrego biznesplanu. Nasze pomysły inwestycyjne powinny być dla banku atrakcyjne i udowadniać, że dzięki nim firma się rozwinie i będzie bardziej wypłacalna. Poza biznesplanem niezbędny będzie komplet dokumentów finansowych firmy, wyciągi z konta bankowego i urzędowe zaświadczenia o terminowym wywiązywaniu się ze składek. Kredyt inwestycyjny dla małych firm ciężko będzie uzyskać tym podmiotom, które nieterminowo regulowały raty zobowiązań albo nie wywiązywały się z płacenia składek i podatków. Szczegółowy wykaz niezbędnych dokumentów otrzymamy w banku przed złożeniem wniosku kredytowego. Zazwyczaj mamy przynajmniej siedem dni na ich dostarczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz