8 min
kredyt-gotowkowy-dla-obcokrajowca

Otwarte granice i członkostwo w Unii Europejskiej spowodowały, że w Polsce zamieszkuje coraz większa liczba obcokrajowców. Ogromne znaczenie ma też niestabilna sytuacja za naszymi wschodnimi granicami, dlatego do Polski przybywa coraz więcej Ukraińców, Białorusinów czy Mołdawów znajdując tu pracę, dom i swoje miejsce na ziemi, a kredyt dla obcokrajowca zaczyna pojawiać się w ofercie coraz większej ilości banków. Szacuje się, że w naszym kraju przebywa minimum 1,2 miliona obywateli Ukrainy, pracujących głównie w budownictwie, gastronomii i usługach.

Jesteś obcokrajowcem i potrzebujesz dodatkowej gotówki? Weź kredyt dla obcokrajowców z Habza Finanse.

Nie trać swojego czasu na szukanie najlepszego kredytu. Zostaw to zadanie w rękach specjalistów kredytowych. Dzięki nam nie przepłacisz za kredyt i nie będziesz musiał się martwić formalnościami – we wszystkim Ci pomożemy.

Wbrew pozorom, jak na razie nie obserwujemy ogromnego ich odpływu za naszą zachodnią granicę, do Niemiec. Przyczyn tego upatruje się przede wszystkim w fakcie bliskości kulturowej i językowej Polski i Ukrainy, a także w fakcie, iż wielu naszych wschodnich sąsiadów nie tylko nad Wisłą pracuje, ale wychowuje dzieci, uczy się, studiuje, zakłada biznesy – słowem, zapuszcza korzenie. A ponieważ imigranci stanowią coraz większą siłę w kraju, wiele firm poszukuje swoich klientów również wśród nich i przygotowuje oferty dla obcokrajowców. Tak robią również banki i firmy pożyczkowe, które – wiedząc, że obcokrajowcy w Polsce pracują i zarabiają – oferują im swoje usługi coraz chętniej i dotyczy to również produktów kredytowych. Do niedawna obcokrajowcy musieli mieć polskie obywatelstwo, by wnioskować o pożyczki w bankach, dzisiaj już nie jest to konieczne. Jak wygląda kredyt gotówkowy dla obcokrajowca i procedura wnioskowania o niego? Czym różni się od wnioskowania o inne produkty bankowe? Co trzeba o nim wiedzieć i jakie dokumenty przygotować przed złożeniem wniosku? Zapraszamy do lektury naszego mini-poradnika.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – jakie są warunki?

W większości przypadków obcokrajowcy otrzymają w Polsce takie same warunki kredytu, jak obywatele kraju, jeżeli oczywiście zatrudnieni będą z zachowaniem wszelkich regulujących tę sytuację przepisów. Dalej cała sprawa wygląda w zasadzie tak samo: w każdym poszczególnym przypadku będzie to oczywiście zależne od zdolności kredytowej, dochodów i budowanej historii. Czy jednak kredyt dla obcokrajowca może być droższy niż ten, który zaproponowany zostanie obywatelowi Polski. Absolutnie nie! Mamy tutaj jasność i równość: maksymalne oprocentowanie produktów kredytowych w Polsce określa prawo. Nie ma możliwości, by banki proponowały obcokrajowcom droższy kredyt niż nakazują przepisy, tylko dlatego, że mają do klienta mniej zaufania. Nieco inaczej wygląda to w przypadku firm pożyczkowych, które obowiązują inne przepisy. Tutaj kredyt gotówkowy dla obcokrajowca może być droższy, jednak uzyskać go będzie dużo łatwiej.

Co dalej? Obcokrajowcy muszą również przejść taką samą procedurę analizy zdolności kredytowej jak Polacy. Największą szansę na kredyt gotówkowy dla obcokrajowca mają ci zatrudnieni na stałe od kilku czy kilkunastu miesięcy. Coraz częściej jednak banki udzielają kredytów również tym obcokrajowcom, którzy mają umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Zobacz też: kredyt dla firm!

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowców – jakie dokumenty są potrzebne?

Instytucje finansowe różnią się między sobą procedurami, w ramach których udzielają kredytów. Oznacza to, że jeden bank może wymagać zupełnie innych dokumentów, niż drugi. Może się również okazać, że w jednym banku obcokrajowiec otrzyma kredyt bez najmniejszego problemu, a w drugim dostanie jedynie negatywną decyzję po analizie. W poszukiwaniu kredytu z pewnością przyda się pomoc kogoś, kto jest doświadczony, np. pośrednika kredytowego, a przede wszystkim kogoś, kto biegle posługuje się językiem polskim i jest w stanie tłumaczyć, bo to właśnie po polsku (w niektórych bankach także po angielsku) sporządzane są wszystkie dokumenty.

Uzyskaj korzystny kredyt dla obcokrajowca – szybko i przy minimum formalności.

Specjaliści kredytowi Habza Finanse mają wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu atrakcyjnych zobowiązań. Wiemy jak znaleźć najlepszy kredyt dla obcokrajowca i chętnie Ci w tym pomożemy – szybko i bez zbędnego stresu.

Jest jednak kilka dokumentów, których będzie wymagała większość instytucji kredytowych:

  • karta stałego lub czasowego pobytu – większość banków będzie wymagała pobytu na terenie kraju przez minimum 12 miesięcy;
  • zezwolenie na zatrudnienie w kraju, wydawane przez wojewodę – wnioskuje o nie pracodawca, który chce zatrudnić obcokrajowca;
  • meldunek w Polsce – jego załatwienie nie jest problematyczne. Nie ma również konieczności posiadania swojego mieszkania, wystarczy umowa najmu.
  • numer PESEL – wnioskujemy o niego w urzędzie gminy. Będą go wymagały tylko niektóre banki, ponieważ czasem wystarczy, że pracownik zaznaczy, że klient jest “nierezydentem” i system nie będzie już wymagał numeru PESEL na żadnym etapie;
  • paszport, który musi być ważny.
kredyt gotowkowy dla obcokrajowca - wykres ilosc cudoziemcow

1 Źródło: https://forsal.pl/praca/aktualnosci/galerie/1445120/duze-zdjecie,1,zatesknimy-za-ukraincami-rok-2020-na-rynku-pracy-bedzie-przelomowy.html

Wniosek kredytowy – dokumenty

Oprócz tych dokumentów, które potwierdzą tożsamość obcokrajowca i zamieszkanie na terenie Polski, bank będzie wymagać także tych, które udokumentują jego dochód. W tym celu niezbędna będzie umowa – o pracę, zlecenie lub o dzieło. Najchętniej banki udzielają kredytów tym obcokrajowcom, którzy pracują na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale coraz częściej akceptują także pozostałe formy. Konieczne będzie posiadanie konta w banku, który działa na terenie Polski i – bardzo wskazane – budowanie pozytywnej historii współpracy z tym bankiem. Ogromne znaczenie ma przelewanie wynagrodzenia na rachunek bankowy, dokonywanie opłat z konta, czy płatności kartą. Dzięki temu obcokrajowiec będzie mógł przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że na terenie Polski pracuje, uzyskuje dochody i tutaj również swoje pieniądze wydaje. Przy spełnieniu tych warunków kredyt gotówkowy dla obcokrajowca pozyskać być powinno szybko i bezproblemowo.

Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu – czy to możliwe?

Jak wspomniano powyżej, do dokumentów wymaganych do otrzymania kredytu należy karta pobytu: stałego bądź czasowego. Możemy się jednak zastanawiać: czy kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu jest rzeczywiście możliwy? W końcu oznacza ona, że dana osoba ma prawo przebywać na terenie Polski jedynie przez ograniczony i z reguły dość krótki (do kilku lat) czas.

Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu faktycznie jest możliwy, nie będzie jednak łatwy do pozyskania. Jeśli bank zgodzi się na jego udzielenie, to prawdopodobnie możliwy będzie tylko kredyt krótkoterminowy, obowiązujący co najwyżej do daty utracenia prawa do przebywania na terenie naszego kraju. W ten sposób bank zabezpieczy się przed sytuacją, w której dana osoba zmuszona będzie opuścić Polskę i przestanie spłacać kredyt.

Czy pożyczki dla Ukraińców mogą być alternatywą dla kredytów?

Wielu Polaków zamiast kredytów w bankach wybiera pożyczki czy chwilówki w firmach pożyczkowych, głównie z uwagi na szybkość i łatwość, z jaką można je pozyskać. Biorąc pod uwagę, jak skomplikowaną procedurą cechuje się kredyt dla obcokrajowca, można zapytać, czy pożyczki dla Ukraińców i innych imigrantów nie będą lepszym wyborem.

Musimy jednak wziąć pod uwagę, że zazwyczaj firmy pożyczkowe skupiają się przede wszystkim na polskich klientach. Oznacza to, że we wniosku online zostaniemy prawdopodobnie poproszeni o podanie takich danych, jak numer PESEL czy seria i numer dowodu osobistego, które nie każdy obcokrajowiec musi posiadać. Czy oznacza to, że pożyczka dla Ukraińca jest niemożliwa? Niekoniecznie, natomiast pozyskanie jej nie będzie tak szybkie, jak w przypadku polskich obywateli. Konieczna może być osobista wizyta w oddziale firmy pożyczkowej bądź rozmowa telefoniczna z konsultantem. Może się także okazać, że dana firma w ogóle nie ma w swojej ofercie tego typu pożyczek.

W związku z tym pożyczki dla obcokrajowców są ciekawą, ale mimo wszystko stosunkowo trudno dostępną alternatywą. Bezpieczniejszy, pewniejszy i mniej kosztowny może okazać się kredyt dla Ukraińców i innych obcokrajowców pracujących na terenie Polski.

Nasz ekspert

Izabela Szermanowicz

Kredyty trudne/konsolidacje

Skontaktuj się z ekspertem Habza Finanse, który pomoże Ci w uzyskaniu kredytu gotówkowego

Czy obcokrajowiec może dostać kredyt w Polsce?

W związku z tym, że do Polski napływa coraz więcej obcokrajowców (szczególnie z Ukrainy i Białorusi), to wiele banków wprowadza do swojej oferty kredyty dla obcokrajowców. Obcokrajowcy, którzy pracują lub uczą się w naszym kraju, mają szanse na kredyt bankowy, dzięki któremu mogą sfinansować np. bieżące wydatki.

Jakie dokumentu są potrzebne do otrzymania kredytu dla obcokrajowca?

W każdym banku można spotkać się z różnymi procedurami, które dotyczą udzielania kredytów. Z tego względu każdy bank może wymagać od obcokrajowca innego zestawu dokumentów. Istnieje jednak kilka dokumentów, które będzie wymagała większość instytucji finansowych. Będzie to m. in. karta stałego lub czasowego pobytu, zezwolenie na zatrudnienie w Polsce, meldunek w naszym kraju, numer PESEL oraz ważny paszport. Z takim zestawem dokumentów będziesz mógł ubiegać się o kredyt w różnych bankach.

Czy obcokrajowiec, który ma kartę czasowego pobytu może dostać kredyt w Polsce?

Karta pobytu to jeden z dokumentów potrzebnych do ubiegania się o pieniądze w banku. Może jednak zastanawiać fakt, czy musi ona być stała, czy wystarczy jedynie czasowa, aby dostać kredyt dla obcokrajowca. Kredyt dla obcokrajowca z kartą czasowego pobytu może być trudniejszy do uzyskania, jednak nie jest to niemożliwe. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej będzie to kredyt krótkoterminowy na niewielką sumę. W taki sposób bank zabezpiecza się przed zaprzestaniem spłaty kredytu przez kredytobiorcę zaraz po opuszczeniu przez niego terenu Polski.

Oceń ten post

8 komentarzy

  1. Witam, jestem nar bahadur khadka … Moja narodowość jest nepalska i mieszkam w Polsce 3 lata. Mam kartę pobytu tymczasowego ważną do 04-02-2022. Jestem umową o pracę, a moja pensja wynosi 2250 zł …. Więc mogę stąd pożyczyć.

  2. Witam czy mogę w Polsce wziąć kredyt i kupić nieruchomość na Ukrainie ? Czy jest w ogóle możliwe ?

  3. Witam czy można wziąć w Polsce kredyt na mieszkanie ale kupić nieruchomość na Ukrainie ?mieszkam w Polsce z 2012 roku mam umowę o prace na czas nieokreślony czy jest może taka możliwość

  4. Jestem Ukrainiec,mam Visa do pracy, PESEL, umowa zlecenie,dowód osobisty Ukraina. Czy mogę dostać jakiejś kredyt?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek