5 min
pelna-lista-dokumentow-niezbednych-do-wziecia-kredytu-gotowkowego

Zaciągnięcie kredytu jest obecnie znacznie prostsze i szybsze niż niegdyś, jednak z pewnych procedur, takich jak weryfikacja tożsamości czy obliczanie zdolności kredytowej, banki po prostu nie mogą zrezygnować. Wymagają one w związku z tym dostarczenia różnych dokumentów – na szczęście w przypadku kredytu gotówkowego jest ich znacznie mniej niż w przypadku kredytu hipotecznego, ale dużo tutaj zależy od parametrów kredytu (na przykład tego, czy będzie on w jakiś sposób zabezpieczony). W takim razie jakie dokumenty są niezbędne do wzięcia kredytu gotówkowego?

Podstawowe dokumenty potrzebne do kredytu gotówkowego

Są takie dokumenty, które będą wymagane od każdego kredytobiorcy bez wyjątku, niezależnie od typu kredytu czy rodzaju jego zabezpieczeń. Mowa tutaj o:

  • dowodzie osobistym
  • wniosku kredytowym
  • dokumencie potwierdzającym posiadane dochody.

Dowód osobisty

Chociaż za dokument tożsamości w Polsce poza dowodem osobistym uważa się także paszport, a w niektórych sytuacjach nawet książeczkę wojskową, to banki wymagają od kredytobiorców posiadania dowodu osobistego (w przypadku cudzoziemców niezbędna będzie za to karta czasowego bądź stałego pobytu). W przypadku kredytu na niewielką kwotę zaciąganego przez Internet jest możliwe, że we wniosku będziemy musieli podać jedynie dane znajdujące się na dowodzie (numer, serię, datę ważności), a nie będzie konieczności skanowania samego dokumentu. Weryfikację tożsamości przeprowadza się wtedy zazwyczaj poprzez przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę.

Wniosek kredytowy

Poprawnie wypełniony wniosek kredytowy, zawierający jedynie prawdziwe i zgodne z rzeczywistością dane, jest podstawą do udzielenia decyzji kredytowej. Warto kilka razy sprawdzić, czy na pewno nie pomyliliśmy się na przykład w swoim numerze PESEL, numerze NIP pracodawcy czy kwocie wynagrodzenia.

Wniosek o kredyt można aktualnie w wielu bankach złożyć przez Internet, a jego wypełnienie nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut. W przypadku niewielkich kwot bardzo często rozpatrywaniem wniosków zajmuje się zautomatyzowany algorytm, co oznacza, że decyzję kredytową możemy otrzymać dosłownie w kilka minut.

Dokument potwierdzający dochody

Dokumentem potwierdzającym posiadane dochody jest zazwyczaj zaświadczenie o dochodach od pracodawcy, w przypadku pobierania emerytury czy renty będą to odpowiednie zaświadczenia z urzędu potwierdzające wysokość rzeczonych świadczeń lub decyzja w sprawie przyznania świadczenia. Bywa, że w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej bank może zażądać kopii umowy, a nawet kilku poprzednich. Jeśli zaś jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, ale jedynie na czas określony, konieczna może być promesa od pracodawcy, czyli dokument, w którym wyraża wolę przedłużenia z nami obecnej umowy. Tak szczegółowe dokumenty zaświadczające wysokość dochodów będą jednak potrzebne jedynie w przypadku kredytów gotówkowych na naprawdę wysokie kwoty (oraz kredytów hipotecznych). Jeśli interesuje na niewielki kredyt gotówkowy bądź na przykład zakup jakiegoś sprzętu elektronicznego na raty, weryfikacja wysokości dochodów prawdopodobnie odbędzie się poprzez przeanalizowanie wyciągu z konta bankowego.

Zostanie sprawdzone, jakiej wysokości wpłaty otrzymujemy co miesiąc i czy pokrywają się one z wysokością wynagrodzenia zadeklarowaną przez nas we wniosku kredytowym. Banki zdecydowały się na uproszczenie i przyspieszenie w ten sposób procedur, ponieważ przykładowo pozyskanie od pracodawcy zaświadczenia o dochodach może potrwać nawet kilka dni, w zależności od tego, kto zajmuje się w danej firmie takimi sprawami i jakie będzie natężenie jego pracy. Utrudnia to wzięcie kredytu od ręki, kiedy nagle pojawiła się potrzeba posiadania dodatkowej gotówki. Dzięki wykorzystaniu wyciągów z konta bankowego możliwe jest uzyskanie decyzji kredytowej niemal natychmiast, bez wychodzenia z domu.

pełna lista dokumentów niezbednych do wziecia kredytu gotowkowego - wykres kwota kredytow

1 Źródło: https://infowire.pl/generic/release/485298/bik-kredyt-w-parach-czy-osobno

Jakie jeszcze dokumenty mogą być potrzebne do zaciągnięcia kredytu gotówkowego?

Powyżej wymienione dokumenty w większości przypadków powinny okazać się wystarczające zwłaszcza, jeśli chcemy pożyczyć od banku stosunkowo niewielką kwotę. Niekiedy może się jednak zdarzyć, że potrzebne będzie jeszcze kilka dodatkowych. Jeśli przykładowo chcemy, aby ktoś poręczył nam kredyt, bank będzie wymagał umowy poręczenia. Dodatkowe dokumenty mogą być również niezbędne w przypadku dodatkowego zabezpieczenia kredytu, na przykład zastawem pojazdu.

Pozostałe warunki otrzymania kredytu

Zgromadzenie niezbędnych dokumentów jest bardzo ważne jednak, jak łatwo można się domyślić, kredytodawcy stawiają przed klientami również inne wymagania. Należą do nich:

  • ukończenie 18 roku życia
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
  • posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

Podczas gdy z pierwszymi dwoma warunkami większość kredytobiorców nie powinna mieć problemów, trzeci z nich bywa poważną przeszkodą. Zdolność kredytowa, czyli zdolność do terminowej spłaty długu, zależna jest między innymi od dochodów, wysokości obecnych zobowiązań i historii kredytowej. W kontekście wysokości dochodów i obecnych zobowiązań warto pamiętać, że nawet wysokie zarobki nie gwarantują otrzymania kredytu, jeśli posiadamy równie wysokie zobowiązania. Banki biorą bowiem pod uwagę wskaźnik DTI (debt to income), czyli wysokość długów w porównaniu do wysokości zarobków. Osoba, która zarabia 5000 złotych netto, ale 4000 złotych z tego musi wydać na raty kredytów i pożyczek, będzie z pewnością miała mniejsze szanse na uzyskanie kredytu niż ktoś, kto co prawda zarabia o połowę mniej, ale też nie posiada żadnych zobowiązań.

Dokumenty niezbędne do otrzymania kredytu gotówkowego – podsumowanie

Jak widać, kredyt gotówkowy w większości przypadków nie wiąże się obecnie z dużą ilością formalności. Często wystarczy posiadać dowód osobisty, wypełnić wniosek i udostępnić kredytodawcy swój wyciąg bankowy, aby szybko i całkowicie zdalnie uzyskać wymarzony kredyt.

Oceń ten post

1 komentarz

  1. Po raz kolejny proszę o pomoc jako zadłużony rolnik. Mam zły BIK KRD ale jakoś muszę dalej funkcjonować i dlatego potrzebuje kredyt na zakup nawozów sztucznych. Nikt nie chce mi pomóc!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek