kredyt-dla-mlodych-moje-pierwsze-mieszkanie

Kredyt dla młodych – moje pierwsze mieszkanie

Starając się o kredyt w banku każdorazowo musimy wylegitymować się zdolnością kredytową. Kluczowe znaczenie w procesie weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy będą miały jego dochody. Pod uwagę weźmiemy zarówno ich wysokość, jak i źródło. Nie ma znaczenia czy w gestii naszych zainteresowań jest kredyt dla młodych małżeństw, czy dla emeryta. Jest to jeden z głównych czynników, który zawsze wpływa na to, czy mamy szansę na pozytywną decyzję banku.

Młodzi ludzie i szanse na kredyt

Chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda sytuacja na rynku pracy. Młodzi ludzie, bez wykształcenia kierunkowego i doświadczenia zawodowego, rzadko kiedy mogą liczyć na zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony i wysokie zarobki. Musi się nam poszczęścić, żebyśmy za pierwszym strzałem znaleźli pracę marzeń i do tego z wysokim wynagrodzeniem. Również ukończone studia nie determinują tego, że zaraz po ich skończeniu otrzymamy dobrze płatną pracę na umowę na czas nieokreślony. Co więcej, oba te czynniki muszą iść ze sobą w parze. Nawet wysokie zarobki, które osiągamy, jeśli nie są stabilne, nie są także wysoko oceniane przez bank. Co to właściwie oznacza w praktyce i staraniach o kredyt dla młodych?

Nawet umowa o pracę opiewająca na sporą kwotę, która zawarta jest na czas określony, w oczach banku nie daje gwarancji stabilności, szczególnie przy długoterminowych kredytach hipotecznych. Jeszcze niżej niż umowa o pracę na czas określony, oceniane są umowy zlecenia. A bez udokumentowania ciągłości zleceń nasze szanse na kredyt hipoteczny są jeszcze niższe, żeby nie powiedzieć, zerowe. Oznacza to, że poza wynagrodzeniem na odpowiednim pułapie, dużą rolę odgrywa forma zatrudnienia, w której bezapelacyjnie najwyższą ocenę zdobywa umowa o pracę na czas nieokreślony. Powyższe, pozwala nam wysnuć wnioski, że o kredyt dla młodych małżeństw wcale nie tak łatwo. Jednakże czy zdobycie dodatkowego finansowania na zakup swojego pierwszego mieszkania jest niemożliwe?

kredyt dla młodych na mieszkanie

Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/464219/mlodych-zycie-na-kredyt

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt dla młodych

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, zanim otrzymamy kredyt w banku, musimy przejść weryfikację pod kątem zdolności kredytowej. Oczywiście, możemy zacząć od negocjacji z pracodawcą. Zmiana warunków zatrudnienia i zwiększenie wynagrodzenia, bądź znalezienie dodatkowego źródła dochodów, może i nie jest niemożliwe, jednakże na pewno bardzo trudne do zrealizowania w krótkim czasie. Jak więc zwiększyć swoje szanse na kredyt, na inwestycję w mieszkanie dla młodych? Bardziej realnym wyjściem z sytuacji, które pozwoli nam zwiększyć zdolność kredytową, jest na pewno wzięcie kredytu z inną osobą, a nawet osobami. Oczywiście, pewnie nie wzbudza żadnych wątpliwości, kredyt dla młodych małżeństw. Wtedy o kredyt starają się dwie osoby, dzięki czemu zwiększają swoją zdolność kredytową i obniżają ogólne koszty utrzymania.

Jak to możliwe? W ocenie banku średnie miesięczne koszty utrzymania jednoosobowego gospodarstwa domowego wynoszą 1 000 złotych. Każda kolejna osoba to już tylko 300 złotych. W praktyce oznacza to, że koszt utrzymania dwuosobowego gospodarstwa domowego, w przeliczeniu na jedną osobę wynosi tylko 650 złotych. Z kolei przychody to już nie tylko wysokość jednego wynagrodzenia, a dwóch. Co więcej, to także dodatkowa gwarancja wypłacalności dla banku. W przypadku utraty pracy przez jednego z małżonków, w dalszym ciągu pozostaje wynagrodzenie drugiego z nich. Płynność finansowa mimo, iż może zostać nadwyrężona w dalszym ciągu będzie zachowana, czego nie możemy powiedzieć, w przypadku utraty pracy przez singla. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że aby starać się o kredyt dla młodych na zakup mieszkania, nie trzeba być małżeństwem.

Na takich samych zasadach bank potraktuje nas jeśli bierzemy kredyt hipoteczny ze swoim partnerem, z którym nie jesteśmy w formalnym związku. Bank bierze bowiem pod uwagę nie status naszego związku, a wysokość dochodów i wydatków, które ponosimy na utrzymanie gospodarstwa domowego. Jeśli składają się na nie pensje dwojga osób, zwiększamy swoje szanse na kredyt dla młodych. Jak jeszcze możemy zwiększyć swoje szanse na kredyt dla młodych małżeństw? Osoby wkraczające w dorosłe życie, mogą zwiększyć zdolność kredytową, dopisując do zobowiązania osoby trzecie. Mogą to być rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, a także osoby niespokrewnione, które wyrażą taką chęć i legitymują się zdolnością kredytową na wymaganym poziomie. W ten sposób mamy znacznie większe szanse nie tylko na kredyt sam w sobie, ale także na znacznie większe kwoty kredytu dla młodych.

Mieszkanie dla młodych małżeństw – warunki

Hasło mieszkanie dla młodych wielu może kojarzyć się przede wszystkim z programem rządowym, który bił swego czasu rekordy popularności. Program mieszkanie dla młodych funkcjonował w latach 2014-2018 i był skierowany do osób, które nie ukończyły 35 roku życia i planowały zakup nowego mieszkania na kredyt. Oczywiście był także cały szereg innych warunków do spełnienia. Dlaczego cieszył się takim zainteresowaniem? Wszystko to dzięki temu, że po pozytywnym przejściu weryfikacji mogliśmy liczyć na dofinansowanie wkładu własnego. Obok zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie, konieczność zebrania wkładu własnego, to bowiem kluczowy problem w przypadku kredytu dla młodych. Minimalna kwota wkładu własnego jaka jest wymagana przez bank to 10% wartości nieruchomości. Wiele placówek określa go na pułapie nawet 20%. Biorąc pod uwagę ceny mieszkań, nie jest to mała kwota.

Co jeszcze może poprawić naszą zdolność kredytową

Wiemy już, że starając się o kredyt dla młodych na zakup swojego pierwszego mieszkania znaczenie będą miały źródło i wysokość dochodów, a także wydatki. Znacząco podwyższyć naszą zdolność kredytową może wzięcie kredytu z partnerem, bądź dopisanie do kredytu innych osób trzecich. Co jeszcze możemy zrobić? A raczej o czym nie możemy zapomnieć mają w planach inwestycję w mieszkanie dla młodych? Historia kredytowa, czyli to jak wywiązywaliśmy się z wcześniejszych umów kredytów, ma niebagatelne znaczenie. Ale od początku.

Nawet niewielkie dochody pozwalają na wzięcie niewysokiego kredytu gotówkowego czy sprzętu elektronicznego na raty. Każdy z nas ma chyba za sobą zakup chociażby laptopa, telefonu, słuchawek, głośników, suszarki do włosów czy telewizora. Z całą pewnością wszystkie te przedmioty można wziąć na raty. Wiele osób myśli sobie jednak, po co brać na raty telefon za 400 złotych, skoro mam niezbędną gotówkę i po problemie. Odpowiedź jest prosta: po to aby jak najszybciej zacząć budować swoją historię kredytową, zanim jeszcze zdążymy pomyśleć o tym, że potrzebujemy kredytu hipotecznego. Pozytywna historia kredytowa nie tylko zwiększa nasze szanse na kredyt dla młodych, a wręcz jest niezbędna. Przy wysokich kredytach hipotecznych pozwala bowiem ustalić bankom czy rzetelnie wywiązujemy się z zawartych umów.

Brak historii kredytowej nie oznacza także, że mamy czyste konto. Może i dla nas tak to właśnie wygląda. Jednak w oczach banku niemożność weryfikacji czy jesteśmy godnymi zaufania klientami, stawia nas na równi z tymi, których historia w BIK nie jest pozytywna. Dlatego właśnie tak ważne jest budowanie historii kredytowej, tak szybko jak to możliwe. Okazać może się, że niedrogi sprzęt wzięty na raty, zadecyduje o tym czy otrzymamy w niedalekiej przyszłości znacznie wyższy kredyt hipoteczny.

Kto pomoże nam przy kredycie dla młodych małżeństw

Tak jak i w każdym innym przypadku, kiedy to staramy się o pozyskanie dodatkowego finansowania, pomocne może okazać się doświadczenie doradców kredytowych. Kredyt hipoteczny na sfinansowanie mieszkania dla młodych, opiewa na wysokie kwoty, które spłacać będziemy przez wiele kolejnych lat. Dobrze więc jeśli do tematu podejdziemy odpowiedzialnie. Doradca kredytowy i jego wiedza nie tylko zwiększają szanse na kredyt, ale także stwarzają możliwość na wynegocjowanie lepszych warunków kredytowania, a tym samym tańszego zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz