9 min
jakie rodzaje spolek sa dostepne w polsce

W Polsce istnieje sporo różnych form organizacji biznesowych, a jedne z najpopularniejszych to właśnie spółki. Można je nazwać związkami osób, które łączą siły, by prowadzić działalność gospodarczą. W zależności od potrzeb oraz celów polskie prawo przewiduje różne rodzaje spółek. Każda z nich ma swoje cechy czy też zasady funkcjonowania. W dalszej części artykułu przybliżymy różne rodzaje spółek, ich zalety, wady i opis działania.

Rodzaje spółek – od czego zależy wybór podczas rejestracji działalności?

W momencie rejestrowania działalności należy wybrać rodzaj spółki. Wymaga to odpowiedniej analizy oraz zależy od wielu czynników. Poniżej podajemy najważniejsze elementy, które wpływają na wybór rodzaju spółki. Warto się nimi kierować, są to jedynie najważniejsze kwestie. W razie jakichkolwiek nieścisłości najlepiej skorzystać z pomocy adwokata.

Co wpływa na wybór rodzaju spółki przy rejestracji działalności?

  • Liczba założycieli – niektóre rodzaje spółek mają określoną minimalną liczbę założycieli. Nie zawsze wystarczy tylko jedna osoba, o czym należy pamiętać.
  • Odpowiedzialność za zobowiązania – wybrane rodzaje spółek oznaczają, że założyciele ponoszą osobistą odpowiedzialność (np. spółka cywilna). Sporadycznie konsekwencje są przenoszone tylko na wkład włożony (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).
  • Kapitał zakładowy – rodzaje spółek są często determinowane przez minimalny kapitał zakładowy, który musi zostać wniesiony przez wszystkich założycieli.
  • Źródło finansowania – niektóre rodzaje spółek działają na zasadzie pozyskiwania kapitału od inwestorów, przykładowo poprzez emisję akcji (spółka akcyjna).
  • Przedmiot działalności – oczywiście charakter oraz zakres planowanej działalności może wpływać na wybór rodzaju spółki. Dla przykładu przedsiębiorstwo lecznicze powinno najlepiej wybrać spółkę komandytowo-akcyjną.
  • Kształt struktury własności – niektóre spółki umożliwiają stworzenie bardziej skomplikowanej struktury własnościowej. Zwykle zależy to od rozmiaru przedsięwzięcia oraz liczby założycieli i współpracowników.
  • Koszty i formalności – różne rodzaje spółek wiążą się z innymi kosztami oraz wymaganiami formalnymi, co często decyduje o ostatecznym wyborze.
  • Podatki i księgowość – to bardzo ważne kwestie, jeśli chodzi o spółki. Różne ich rodzaje będą miały tutaj inne wymagania.

Rejestracja działalności nie jest oczywiście niczym trudnym. Mimo wszystko założenie spółki może być już skomplikowane. Warto wykorzystać usługi prawnika lub eksperta ds. finansów. Różne rodzaje spółek umożliwiają skorzystanie z innych przywilejów, oferują konkretną strukturę własności, źródło finansowania czy odpowiedzialność itd. Elementów jest naprawdę wiele – należy wziąć pod uwagę każdy z nich.

Z pomocą doradcy Habza możesz wnioskować o kredyt dla osób prywatnych oraz dla firm. Udzielimy wsparcia w procesie kredytowania niezależnie od skomplikowania Twojej sytuacji czy kłopotów, w jakie wpadła Twoja firma.

Rodzaje spółek w Polsce – jakie wyróżniamy i czym się charakteryzują?

Wybór odpowiedniego rodzaju spółki jest bardzo istotny. Warto wiedzieć, że istnieje ich obecnie sześć i każda ma swoje wady oraz zalety. Rodzaje spółek w Polsce są podzielone oraz bardzo precyzyjnie opisane przez przepisy prawa. Poniżej przedstawiamy spis oraz najważniejsze informacje:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.):

Charakteryzuje się ona ograniczoną odpowiedzialnością wspólników do wniesionego kapitału. Do założenia wymagana jest co najmniej 2 osoby, a budżet musi być podzielony na udziały. Jeśli chodzi o rodzaje spółek w Polsce, ten wybór jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych.

Przedsiębiorcy tak często się na niego decydują przez kilka względów. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wyróżnia prosta struktura własności oraz ograniczenie ryzyka dla wspólników. Te elementy najczęściej decydują o wyborze tej formy organizacji biznesowej.

Spółka akcyjna (S.A.):

To rodzaj spółki kapitałowej, gdzie budżet dzieli się na akcje. Wszyscy akcjonariusze ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania i jest ona ograniczona do wartości posiadanych udziałów. Ta forma organizacji biznesowej będzie odpowiednia dla dużych przedsiębiorstw.

Rodzaje spółek takie jak akcyjna umożliwiają pozyskiwanie inwestorów publicznych. Mogą oni po prostu kupować emitowane akcje. Spółka akcyjna nie może zostać założona przez jedną osobę – kapitał musi zostać podzielony na akcje między więcej akcjonariuszy.

Spółka komandytowo-akcyjna (S.K.A.):

Jest to połączenie spółki akcyjnej oraz komandytowej. Występują tutaj dwa rodzaje wspólników. Jednym z nich są komplementariusze i odpowiadają oni za zobowiązania spółki. Akcjonariusze natomiast ponoszą odpowiedzialność tylko do wysokości posiadanych akcji. Jeśli chodzi o rodzaje spółek w Polsce, ten wybór będzie idealny, kiedy potrzeba rozbudowanej struktury przedsiębiorstwa.

Taką formę organizacji biznesowej przybierają działalności wymagające zaawansowanego rozłożenia kapitału. Spółki komandytowo-akcyjne to najczęściej duże przedsiębiorstwa, które pozyskują środki od publicznych inwestorów.

Spółka komandytowa (S.K.):

W tego rodzaju spółce występują dwa rodzaje wspólników. Jednym z nich są komplementariusze i odpowiadają oni za zobowiązania spółki. Komandytariusze natomiast są odpowiedzialni tylko do wysokości swojego wkładu. Taka forma organizacji biznesowej umożliwia łączenie osób z kapitałem i tych, które mają pomysł, wiedzę czy też doświadczenie.

Spółka komandytowa może być wykorzystywana dla mniejszych oraz większych przedsiębiorstw. Tutaj również do założenia potrzebna jest więcej niż jednak osoba. Niektóre rodzaje spółek można wybrać tylko, gdy rzeczywiście przedsiębiorca nie działa samodzielnie.

Spółka jawna:

Biorąc pod uwagę rodzaje spółek w Polsce, ta forma działalności biznesowej jest najprostsza. Wspólnicy odpowiadają tutaj za zobowiązania swoim majątkiem osobistym. Wszyscy ponoszą odpowiedzialność solidarnie i bez ograniczenia. Zobowiązania spółki są swego rodzaju wartością nadrzędną.

Ten rodzaj prowadzenia przedsiębiorstwa jest dość popularny ze względu na prostotę struktury. Mimo wszystko odpowiadanie swoim własnym majątkiem będzie dość ryzykowna w każdej sytuacji.

Spółka cywilna:

Jest to nieformalny związek co najmniej dwóch osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Ta struktura biznesowa również będzie jedną z najprostszych. Wspólnicy odpowiadają tutaj za zobowiązania spółki swoim własnym majątkiem osobistym. Pod tym względem ta forma przypomina spółkę jawną.

Oczywiście do założenia wymagane jest co najmniej dwie osoby. Spółkę cywilną wykorzystuje się bardzo często, ponieważ to prosta forma współpracy co najmniej dwóch przedsiębiorców.Rodzaje spółek w Polsce i ich charakterystyka przedstawiona powyżej pomoże przy wyborze odpowiedniej formy struktury biznesowej. Najważniejsze różnice dotyczą odpowiedzialności za działania przedsiębiorstwa, liczby współpracowników czy też prostoty strukturalnej. Wybór rodzaju spółki zależy konkretnie od rodzaju działalności i wymagań prawnych.

Trudne kredyty to nasza specjalność. Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Rodzaje spółek – porównanie najważniejszych form organizacji biznesowej

Warto zauważyć, że niektóre rodzaje spółek są dość podobne pod niektórymi względami. Wybrane formy struktury biznesowej będą bardzo ryzykowne dla wspólników. Inne rodzaje spółek w Polsce znacząco zmniejszają potencjalne zagrożenie utraty swojego majątku. Przy zakładaniu przedsiębiorstwa to bardzo ważna kwestia. Niektóre działalności już domyślnie wiążą się ze sporym ryzykiem – prawnie warto wykorzystać wszystkie możliwe zabezpieczenia.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowa, akcyjna oraz komandytowo-akcyjna są najbezpieczniejsze. Taki wybór w pewnym sensie zmniejsza ryzyko prowadzenia działalności. Wspólnicy ponoszą zwykle odpowiedzialność tylko do wartości wniesionego kapitału lub posiadanych akcji czy też udziałów. Nie ma tutaj możliwości utraty własnego majątku. Za zobowiązania spółki odpowiadamy tylko wniesionymi środkami lub posiadanymi udziałami – w razie upadku tracimy wyłącznie je.

Niektóre formy struktury biznesowej niestety wiążą się ze znacznie większym ryzykiem. Rodzaje spółek takie jak jawna czy cywilna oznaczają, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania także własnym majątkiem. Wybór takiej działalności oznacza spore ryzyko, jednak ma również pewne zalety. Przede wszystkim to bardzo proste formy struktury biznesowej. Łatwo podzielić zyski oraz współpracować. Mimo wszystko w razie upadku wspólnicy mogą naprawdę wiele stracić.

Podobieństw jest oczywiście znacznie więcej. Niektóre rodzaje spółek w Polsce umożliwiają pozyskiwanie kapitału od inwestorów publicznych. Dzięki temu można zyskać dodatkowy przypływ środków, by przedsiębiorstwo mogło sprawnie działać oraz się rozwijać. Spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne dają taką możliwość.

Inwestorzy publiczni najczęściej wykupują akcje lub udziały w zamian za kapitał. Oprócz pomocy dla przedsiębiorstwa mogą oni również zarobić, gdy firma się rozwinie. Zwykle w takiej sytuacji udziały lub akcje drożeją – inwestor ma opcję ich sprzedaży.

Konsolidacja chwilówek, kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy i każde inne trudne zobowiązanie wiąże się nie tylko ze skomplikowaną procedurą, ale także sporym stresem.
Dlatego ze względu na trudną sytuację finansową, nie warto wnioskować o takie zobowiązanie samodzielnie. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy Habza, który przeanalizuje Twoją sytuację, dobierze odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania. Tobie pozostanie tylko podpisanie nowej umowy kredytowej.

Jaki rodzaj spółki wybrać najlepiej?

Wybór najlepszego rodzaju spółki zależy od wielu czynników oraz indywidualnych okoliczności. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, ilu będzie wspólników. Dla samodzielnych przedsiębiorców najlepszym wyborem będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub cywilna. Te formy biznesowe nie wymagają wspólników.

Jeżeli jednak zamierzasz działać w grupie, należy wykorzystać na przykład spółkę jawną czy też komandytową. Znaczenie ma także wymagany poziom skomplikowania struktury biznesowej.

Kolejna bardzo istotna kwestia to odpowiedzialność. Niektóre rodzaje spółek w Polsce zabezpieczają osobisty majątek przed błędami firmy. Jest to na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.Przy zakładaniu firmy należy także wziąć pod uwagę perspektywy rozwoju. Jedne spółki oferują bardziej złożone struktury zarządzania niż inne. Należy to wziąć pod uwagę wcześniej. Dla mniejszych przedsiębiorstw takie rozwiązania, jak spółka akcyjna, komandytowo-akcyjna czy komandytowa będą „na wyrost”. Warto je wykorzystać dopiero przy większych przedsięwzięciach, w których bierze udział dużo osób.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)