5 min
jak-znalezc-idealna-pozyczke

Zaciągnięcie pożyczki, nawet na stosunkowo niewielką kwotę nie jest czymś, do czego powinniśmy podchodzić lekko i bez zastanowienia. Różnica w całkowitym koszcie między najlepszą, a najgorszą ofertą pożyczki, na jaką napotkamy podczas swoich poszukiwań, w większości przypadków będzie bardzo duża. Dowodzi to, że warto poświęcić czas i energię, aby znaleźć idealną pożyczkę i dzięki temu potencjalnie sporo oszczędzić.

Nie jest to jednak takie łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że rynek usług pozabankowych w Polsce mocno się rozrósł, a poszczególne firmy muszą ze sobą konkurować, aby pozyskać klientów. W takim razie jak znaleźć idealną pożyczkę? Gdzie się zwrócić i na co zwracać największą uwagę?

Na co należy zwracać uwagę, szukając idealnej pożyczki?

Bardzo ważnym parametrem pożyczki jest oczywiście oprocentowanie, na podstawie którego wyliczane są odsetki. Niższe oprocentowanie oznacza tańszą pożyczkę, jednak wbrew pozorom zobowiązanie o niskim oprocentowaniu wcale nie musi być korzystne.

W wielu przypadkach lwią część kosztów związanych z pożyczką stanowią bowiem nie odsetki, a prowizja za jej udzielenie i inne dodatkowe opłaty. Bardzo ważne jest więc aby również na nie zwracać uwagę, debatując na opłacalnością danej oferty.

Wskaźnikiem, który powinien nas interesować jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Dzięki niej możemy zobaczyć, ile dana pożyczka rzeczywiście będzie nas kosztowała, ponieważ do wyliczania RRSO bierze się pod uwagę nie tylko samo oprocentowanie, ale także prowizję i inne koszty.

jak znalezc idealna pozyczke - wykres ilosc pozyczek

1 Źródło: https://loanmagazine.pl/sektor-instytucji-pozyczkowych-2018/

Porównywarki i rankingi mogą pomóc, ale podchodź do nich ostrożnie

Wystarczy kilka sekund, aby znaleźć w Internecie dziesiątki porównywarek, rankingów i zestawień, które mają pomóc w wyborze pożyczki. Potrafią one być bardzo pomocne, bowiem agregują wszystkie oferty w jednym miejscu i od razu pozwalają nam szybko porównać ich najważniejsze parametry. Dzięki temu oszczędzimy sporo czasu, który stracilibyśmy na znajdowanie poszczególnych firm pożyczkowych i przeglądanie ofert na ich stronach.

Z tego typu narzędzi trzeba jednak korzystać ostrożnie. To, że dana pożyczka znajduje się na pierwszej pozycji w rankingu, wcale nie znaczy, że będzie w naszej sytuacji najtańsza i najlepsza. Nie wiadomo w końcu, kim jest autor rankingu, jaką ma wiedzę i doświadczenie, i czym dokładnie się kieruje.

Ponadto, z uwagi na fakt, że nie zwraca się przecież konkretnie do nas, a do ogromnej grupy osób poszukujących pożyczek, ranking musi mieć charakter ogólny i nie zawsze będzie dopasowany do naszych okoliczności (na przykład tego, że jesteśmy wpisani na listę dłużników, a zawarci w rankingu pożyczkodawcy nie akceptują wniosków takich osób).

Sprawdź opinie w Internecie

Jeśli wejdziemy na stronę internetową jakiegokolwiek pożyczkodawcy, z pewnością przeczytamy, że jest on wiarygodny, uczciwy, dba o klientów i ma w swojej ofercie najtańsze, najlepsze pożyczki. Oczywiście każdy będzie zachwalał swoje własne usługi i nie zawsze to, co przeczytamy, będzie prawdą. Dlatego też warto zasięgnąć informacji u tych osób, które znają prawdę, czy to negatywną, czy pozytywną na temat danej firmy, a więc jej byłych i obecnych klientów.

O niemal każdej firmie znajdziemy jakieś opinie, czy to w wątkach na forach poświęconych tego typu sprawom, czy w ocenach firmy w Google. Często dowiemy się z nich rzeczy, o których przedstawiciele firmy nigdy wprost by nam nie powiedzieli. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że część ocen może być sfałszowana przez samego pożyczkodawcę, ale z drugiej strony też musimy pamiętać, że niektórzy mają tendencję do przesadnej krytyki i również nie wszystkie opinie negatywne będą prawdopodobnie całkowicie prawdziwe.

Dowiedz się, gdzie brali pożyczki twoi najbliżsi

Opinie w Internecie mogą być sfałszowane albo nie przedstawiać pełnego obrazu sytuacji, ale nasza rodzina i przyjaciele z reguły będą z nami szczerzy. Dlatego też warto zapytać ich, gdzie im zdarzyło się brać pożyczki i jakie mają opinie o danej firmie. Będziemy dzięki temu mieli pewność, że mamy do czynienia z wiarygodnym pożyczkodawcą, oferującym wysoką jakość usług.

Skorzystaj z usług pośrednika kredytowego

Rankingi, porównywarki, opinie – to wszystko niewątpliwie jest cenne, ale nie zastąpi wieloletniego doświadczenia i wiedzy z zakresu bankowości, jaką mają dobrzy pośrednicy kredytowi. Zwracając się do nich, nie tylko uzyskujemy pewność, że przedstawiona nam zostanie faktycznie najlepsza oferta z możliwych, ale także oszczędzamy dużo czasu i energii. Nie musimy przeszukiwać stron poszczególnych pożyczkodawców, dokonywać obliczeń czy zastanawiać się co wybrać – wszystko to zostanie zrobione za nas.

Usługi pośredników kredytowych są szczególnie cenne w przypadku pożyczek i kredytów na duże kwoty (na przykład kredytów hipotecznych), jednak nawet przy niewielkich pożyczkach mogą okazać się kluczowe. Jak wspomniano, różnice między kosztem pożyczki w poszczególnych ofertach potrafią być bardzo rozbieżne, a nie powinniśmy godzić się na to, aby z uwagi na niewiedze niepotrzebnie przepłacać, czy to o setki złotych, czy o dziesiątki tysięcy.

Jak znaleźć idealną pożyczkę – podsumowanie

Biorąc pod uwagę mnogość ofert na rynku pożyczek, znalezienie tej idealnej z pewnością nie jest łatwe. Jednak z pomocą powyższych wskazówek, niewątpliwie jest to coś możliwego do osiągnięcia. Nie warto w związku z tym zadowalać się przeciętną czy drogą pożyczką, jeśli można równie dobrze skorzystać ze znacznie tańszej, lepszej oferty.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek