4 min
czym-sie-rozni-wibor-1m-a-3m-i-ktory-bedzie-lepszy

Czym się różni WIBOR 1M a 3M i który będzie lepszy?

W ostatnim czasie dużo słyszy się o wskaźnikach ekonomicznych i stopach procentowych. Żyjemy w czasach, w których sytuacja na rynkach finansowych jest niezwykle dynamiczna. WIBOR to jeden z indeksów cieszących się szczególnie dużym zainteresowaniem. Ma bowiem realny wpływ na koszty wielu produktów finansowych – w tym opłat leasingowych oraz rat kredytów gotówkowych i hipotecznych. Jeśli masz zamiar zaciągnąć zobowiązanie i stoisz przed decyzją „WIBOR 1M czy 3M?”, to zapraszamy do lektury. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest WIBOR, ile wynosi WIBOR 3M, WIBOR 1M oraz poznasz, od czego zależy stawka wibor obowiązująca na rynku międzybankowym.

Czym się różni WIBOR 1M od 3M?

Zacznijmy od samego początku. Czym jest WIBOR? Skrót skrywa nazwę Warsaw Interbank Offered Rate i oznacza po prostu wartość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym. Jest to więc koszt, po jakim instytucje kredytowe pozyskują gotówkę od siebie nawzajem. Ma zatem bezpośredni wpływ na to, ile za kredyty płacą klienci spoza sektora bankowego. Jaka jest wobec tego różnica między WIBOR 1M a 3M? Symbole liczbowe oznaczają po prostu okres zobowiązania zaciąganego na rynku międzybankowym. A zatem WIBOR 1M to kredyt miesięczny, WIBOR 3M – trzymiesięczny. WIBOR 1M i 3M różnią się oczywiście także wartością. Na dzień 14 grudnia 2022 r. pierwszy wskaźnik wynosił 7%, drugi uplasował się na poziomie 7,09%. To, ile wynosi wartość indeksu WIBOR danego dnia, zależy od kilku czynników. Jednym z ważniejszych jest taktyka Rady Polityki Pieniężnej i wysokość ustalanych przez nią stóp procentowych. Dane potrzebne do kalkulacji indeksu zapewniają największe banki komercyjne działające w kraju.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Co lepsze – WIBOR 1M czy 3M?

W tym miejscu pewnie zadajecie sobie pytanie, co jest lepsze dla konsumentów: WIBOR 1M czy WIBOR 3M? To oczywiście zależy od wielu indywidualnych uwarunkowań. Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć „WIBOR 1M” lub „WIBOR 3M”. Przy kredytach gotówkowych i hipotecznych największe znaczenie będzie miał czas trwania zobowiązania. Jeśli okres kredytowania ma być stosunkowo długi, większe znaczenie ma zapewnienie sobie względnie stabilnej wysokości rat. Dlatego lepszym wyborem może być tutaj WIBOR 3M, bo po prostu rzadziej się zmienia. Jeśli kredyt nie jest długookresowy, można rozważyć WIBOR 1M – zwłaszcza przy prognozowanych spadkach stóp procentowych. Jeśli sytuacja na rynku finansowym stanie się korzystniejsza, już po miesiącu zaczniesz płacić niższe raty.

A co z leasingiem – WIBOR 1M czy 3M? Jeśli umowę zawierasz na stopę zmienną, zasady będą podobne jak przy kredytach. Trzeba zdecydować, co ma większe znaczenie – stałość rat, czy możliwość zmniejszenia opłat w przypadku zmiany warunków na rynku. Jeśli stabilność ma dla Ciebie kluczowe znaczenie, może warto rozważyć też leasing ze stałym oprocentowaniem?

Znasz już różnicę między WIBOR 3M a 1M. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w artykule orientujesz się już, co będzie dla Ciebie lepsze. Pamiętaj, aby zawsze brać pod uwagę indywidualne uwarunkowania i dobrze przeanalizować oprocentowanie kredytu. To, co będzie korzystniejsze dla innych, niekoniecznie okaże się tańsze dla Ciebie. Zanim zdecydujesz się więc wziąć kredyt hipoteczny, poznaj wysokości stawki WIBOR i sprawdź wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w różnych bankach. Pozwoli Ci to wybrać najlepszą ofertę i potwierdzić podpisem na umowie kredytowej zrozumiałe dla Ciebie warunki.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek