9 min
czym jest pozyczka pracownicza

Pożyczka pracownicza jest formą wsparcia finansowego, z której można skorzystać w niektórych przedsiębiorstwach. Dzięki niej pracownicy zawsze mają dostęp do dodatkowych środków, jeżeli tego naprawdę potrzebują. Czym dokładnie jest pożyczka pracownicza, kto może z niej skorzystać oraz jak wygląda proces jej zaciągania? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Czym jest pożyczka pracownicza?

Pożyczka pracownicza polega na tym, że pracownik zaciąga zobowiązanie finansowe u osoby lub firmy, w której jest zatrudniony. Takie rozwiązanie zyskało popularność, przez o wiele korzystniejsze warunki niż oferują banki czy instytucje pożyczkowe. Należy pamiętać, że pożyczki pracownicze nie będą dostępne we wszystkich miejscach pracy.

Środki są wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej czy wolnych pieniędzy przedsiębiorstwa. Pożyczka pracownicza to tylko jedna z form wsparcia pracownika. Często dostępne są również specjalne zapomogi i inne świadczenia. Zwykle pożyczka pracownicza jest przeznaczana na opłacenie rachunków, leczenie lub finansowanie życiowych wydarzeń.

Kto może przygotować podanie o pożyczkę pracowniczą i gdzie je skierować?

Podanie o pożyczkę pracowniczą może zostać przygotowane przez dowolnego pracownika, który spełnia warunki określone przez firmę lub instytucję oferującą tę formę wsparcia finansowego. Zwykle wymagane jest zatrudnienie na stałe oraz odpowiedni czas pracy. Niektóre firmy nakładają dodatkowe wymogi w postaci między innymi minimalnej wysokości wynagrodzenia.

Podanie o pożyczkę pracowniczą kieruje się do działu kadr lub finansowego w przedsiębiorstwie, gdzie jesteśmy zatrudnieni. Niekiedy trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające sytuację finansową czy cel przeznaczenia środków. Procedura przekazania pieniędzy może różnić się zależnie od firmy.

Pożyczka pracownicza – wzór pisma

Pożyczka pracownicza zależy tak naprawdę od sporządzenia odpowiedniego wniosku. Zwykle to właśnie ten dokument decyduje, czy dana osoba otrzyma środki. Wzór pisma różni się zależnie od przedsiębiorstwa, w którym pracujemy. Mimo wszystko każdy wniosek powinien zawierać te podstawowe informacje:

  • Dane osobowe i kontaktowe pracownika;
  • Dane adresata;
  • Wysokość pożyczki, o którą wnioskujemy;
  • Rodzaj pożyczki (długoterminowa lub krótkoterminowa);
  • Harmonogram spłat, czyli sposób i czas opłacania wszystkich rat (o ile występują);
  • Dane i podpisy poręczycieli;
  • Podpis wnioskującego.

Samodzielne sporządzenie dokumentu nie będzie większym problemem. W razie jakichkolwiek problemów można skontaktować się z wyżej postawioną osobą, jeśli chodzi o przedsiębiorstwo.

Połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt konsolidacyjny pozwoli Ci zmniejszyć miesięczne obciążenie wynikające z zadłużenia i uzyskać więcej miejsca w domowym budżecie na inne potrzebne wydatki, a nawet utworzenie poduszki finansowej.

Specjaliści Habza znajdą dla Ciebie kredyt konsolidacyjny na możliwie najlepszych warunkach, z ratą dopasowaną do Twoich możliwości.

Pożyczka pracownicza – ile wynosi?

Wysokość pożyczki pracowniczej różni się zależnie od polityki firmy oraz indywidualnych ustaleń między pracodawcą a pracownikiem. Zwykle jest oznaczony pewien limit w postaci maksymalnej kwoty. Mimo wszystko najczęściej wszystko zależy od indywidualnych negocjacji. Pożyczka pracownicza zwykle wynosi około kilku tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że jest ona ograniczona do pewnej procentowej wartości wynagrodzenia pracownika.

Pożyczka pracownicza najczęściej ma charakter krótkoterminowy, a warunki są ustalane bezpośrednio z pracodawcą. Często na jej wysokość ma także wpływ staż pracy w danej firmie. Warto zapytać o kwotę pożyczki za pośrednictwem działu kadr lub finansowego.

Pożyczka z zakładu pracy – jak ją spłacić?

Pożyczka pracownicza charakteryzuje się zwykle dopasowanymi według preferencji warunkami spłaty. We wniosku należy zaznaczyć, czy interesuje nas krótki lub długi okres – będzie to bardzo istotne dla pracodawcy. Trzeba także sprecyzować, w jaki sposób chcemy uregulować zobowiązania.

Pożyczka z zakładu pracy powinna być spłacana według wcześniej określonego harmonogramu. Należy wszystko opłacać terminowo i w razie jakichkolwiek problemów natychmiast skontaktować się ze swoim pracodawcom.

Najczęstsze metody spłaty to jednorazowe pokrycie całej należności, potrącanie pewnej kwoty z wypłaty czy też standardowe opłacanie rat na przykład co miesiąc. Wybór zależy od ustaleń między dwoma stronami.

Jakie wady i zalety ma pożyczka z zakładu pracy?

Pożyczka pracownicza jest formą wsparcia finansowego, która ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim będzie ona łatwo dostępna oraz dość elastyczna pod względem warunków. Dlaczego pożyczka pracownicza jest tak często wykorzystywana?

  • Korzystne warunki – zwykle pożyczka pracownicza oferuje korzystniejsze warunki finansowe niż banki czy instytucje finansowe. Koszty zobowiązania finansowego są po prostu mniejsze.
  • Elastyczność – można dość dowolnie ustalić warunki kredytowania z pracodawcą. Banki nie umożliwiają negocjacji na takim poziomie.
  • Brak formalności – zwykle pożyczka z zakładu pracy nie wymaga żadnych dodatkowych dokumentów oprócz początkowego wniosku.

Pożyczka pracownicza ma jednak także pewne wady. Nie jest to niestety idealny produkt finansowy – dlaczego?

  • Ograniczona kwota – pożyczka pracownicza jest możliwa tylko do określonej kwoty, która zwykle będzie dość niska.
  • Brak anonimowości – nie dla każdego ujawnianie sytuacji finansowej przed pracodawcą będzie komfortowe.
  • Związanie z pracodawcą – zaciągnięta pożyczka oznacza konieczność jej spłaty. Wtedy pracownik jest związany z danym przedsiębiorstwem.

Pożyczka pracownicza może być bardzo korzystna, jednak należy mieć na uwadze także jej wady. Nie jest to perfekcyjny produkt finansowy, lecz dla wielu osób będzie on naprawdę korzystny.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?
Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową.

Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Pożyczka pracownicza a pożyczka pozabankowa – jakie są różnice?

Pożyczka pracownicza i pożyczka pozabankowa to dwa zupełnie różne pojęcia. Warto wiedzieć, że są niemal całkowicie inne pod wieloma względami. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych różnic.

Pożyczka pracowniczaPożyczka pozabankowa
Źródło finansowaniaUdzielana przez pracodawcę. Firma, w której pracownik jest zatrudniony, udostępnia środki na ustalonych warunkach.Udzielana przez instytucję pozabankową, jak na przykład firma pożyczkowa. To źródło finansowania niezależne od miejsca pracy.
Warunki i oprocentowanieZwykle warunki są korzystne. Najczęściej można liczyć na niższe oprocentowanie oraz brak dodatkowych opłat.Warunki są bardziej rygorystyczne. Koszt całej pożyczki będzie najprawdopodobniej wyższy.
DostępnośćTylko dla pracowników konkretnej firmy, która oferuje zaciąganie pożyczki pracowniczej. Trzeba spełniać kryteria pracodawcy.Dostępna dla szerokiego grona klientów niezależnie od miejsca zatrudnienia.
Związek z pracodawcąWiąże się z danym zakładem pracy, co może znacząco wpłynąć na przyszłość zawodową.Nie ma żadnego związku z pracodawcą.

Różnic jest naprawdę sporo. Warto także zwrócić uwagę na maksymalne kwoty. Pożyczka pracownicza najczęściej jest możliwa tylko przy założeniu niższych środków. Pozabankowe produkty finansowe oferują znacznie więcej przy niższych wymaganiach.

Kto i kiedy może wnioskować o pożyczki pozabankowe na raty?

Aby ubiegać się o pożyczki pozabankowe na raty, należy spełniać określone wymagania, które narzucają instytucje pożyczkowe. W zależności od wybranego kredytodawcy warunki mogą być inne:

  • Wiek – wnioskodawca musi mieć zwykle ukończone 18 lat.
  • Stałe źródło dochodu – należy posiadać stały przychód, na przykład umowę o pracę, emeryturę czy działalność gospodarczą.
  • Historia kredytowa – niektóre firmy sprawdzają historię i zdolność kredytową klienta.
  • Wysokość dochodu – zwykle istnieją pewne wymagania, co do minimalnej wysokości dochodu, by uzyskać pożyczkę.

Pożyczki pozabankowe zwykle są znacznie mniej restrykcyjne niż pracownicze. Można je uzyskać nawet w kilka minut, wnioskując przez internet, co umożliwia wiele najpopularniejszych firm.

Pożyczka pozabankowa online – jak spłacić tego rodzaju zobowiązanie?

Sposób spłaty zawsze zostaje ustalony w momencie podpisania umowy. Opłacenie pożyczki pozabankowej online jest zwykle bardzo proste. Najczęściej całość należności można pokryć jednorazowo za pomocą przelewu bankowego. Jeżeli jednak w umowie zawarte są raty, należy opłacać je zgodnie z określonymi terminami.

Gdy spóźniamy się z wpłatą, najczęściej zostaną naliczone pewne kary. W przypadku pożyczek pozabankowych mogą być naprawdę wysokie. Warto wiedzieć, że niektóre firmy umożliwiają renegocjowanie warunków umowy po jej zawarciu. Mimo wszystko najczęściej należy już za pierwszym razem dokładnie sprawdzić warunki i zdecydować się, czy pożyczka będzie dobrym wyborem.

Jakie wady i zalety ma pożyczka pozabankowa?

Pożyczki pozabankowe cieszą się ogromną popularnością nie bez powodu. Jakie są zalety tego rodzaju produktów finansowych?

  • Szybkie źródło gotówki;
  • Minimum formalności;
  • Nie ma tu wygórowanych warunków uzyskania;
  • Nie są potrzebne poręczenia jak w przypadku banków;
  • Można je uzyskać nawet przez internet.

Każde zobowiązanie finansowe ma także pewne wady. Co warto wiedzieć o pożyczkach pozabankowych?

  • Zwykle występuje tu wysokie oprocentowanie;
  • Okres spłaty jest bardzo krótki;
  • Ogromne kary za opóźnienia w spłacie.

Warto zauważyć, że firm pożyczkowych jest coraz więcej. Ciągle pojawiają się nowe oferty. Mimo wszystko należy być uważnym – łatwo trafić tutaj na bardzo niekorzystną umowę.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Pożyczka pozabankowa a pożyczka pracownicza – co wybrać?

Wybór zależy od konkretnej sytuacji i osobistych preferencji. Pożyczka pracownicza zawsze będzie oznaczać lepsze warunki oraz znacznie mniej kosztuje. Są tu jednak bardziej restrykcyjne wymagania. Pożyczka pozabankowa kosztuje więcej, lecz niemal każdy może ją bez większego problemu otrzymać. Warto także zwrócić uwagę na brak formalności.

Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Należy mieć je wszystkie na uwadze przy wyborze. Pożyczki pozabankowe oraz pracownicze cieszą się ogromną popularnością, ponieważ oba te produkty finansowe to dostęp do stosunkowo szybkich środków niskim kosztem.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek