7 min
rozlozenie-dlugu-na-raty-u-komornika-jak-napisac-wniosek

Brak płynności finansowej i kłopoty z terminową spłatą rat kredytu mogą przytrafić się każdemu. Kiedy decydujemy się na większy kredyt lub nawet niewielką pożyczkę, zawsze bierzemy pod uwagę aktualną kondycję finansową i perspektywy przychodów. W stabilnej sytuacji terminowe spłacanie rat nie stanowi problemu, dlatego chętniej sięgamy po kolejne kredyty czy krótkoterminowe pożyczki ufając, że poradzimy sobie bez trudu z kolejnym zobowiązaniem.

Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, które mogą wpłynąć negatywnie na stan naszych finansów. Groźny wypadek, nagła choroba lub utrata pracy czy też kluczowego kontrahenta w interesach mogą pogorszyć radykalnie naszą sytuację. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wówczas wzięcie kolejnej pożyczki, która pokryje kosztowne leczenie, chwilowe straty lub rosnące zadłużenie. Gdy gorsza sytuacja finansowa trwa dłużej, jesteśmy zmuszeni wziąć kolejną pożyczkę, nie mając pewności czy podołamy z terminową spłatą rat. Niespłacone zaległości zostają odnotowane w bazie Krajowego Rejestru Długów. To skutecznie obniża wiarygodność oraz zdolność kredytową. Nie jesteśmy w stanie wziąć kolejnej pożyczki na dogodnych warunkach, a tym samym zaczyna brakować środków na terminową spłatę wszystkich zobowiązań, które w efekcie trafiają pod egzekucję komorniczą.

Nie czekaj aż komornik zapuka do Twoich drzwi – uzyskaj korzystny kredyt na spłatę długów.

Skontaktuj się ze specjalistami kredytowymi Habza Finanse i dowiedz się, jak spłacić nawet przeterminowane zobowiązania. Z naszą pomocą uzyskasz korzystny kredyt i zaczniesz spokojne życie, z jedną niską ratą.

Egzekucja komornicza zazwyczaj związana jest z ogromnym stresem. Zwłaszcza, kiedy przy dużym zadłużeniu możemy stracić nawet dorobek całego życia. Windykacja długów może skończyć się nie tylko zajęciem rachunku bankowego i wynagrodzenia. Może dotyczyć samochodu i sprzętów niezbędnych do normalnego funkcjonowania, a także rodzinnego domu lub mieszkania. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy nasze długi zostały skierowane do windykacji?

Czy jest możliwe rozłożenie długu u komornika?

Kiedy nasze długi zostaną przekazane do windykacji, przede wszystkim nie należy unikać komornika i jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem. Jeśli kontakt z wierzycielem nie jest możliwy, warto postarać się o rozłożenie długu na raty u komornika. Co prawda egzekutor w tym względzie nie posiada żadnych uprawnień, ale warto spróbować uzyskać nowe warunki spłaty zadłużenia za jego pośrednictwem.

W tym celu należy sporządzić pismo z prośbą o rozłożenie długu na raty, argumentując to ciężką sytuacją materialną i życiową. Adresatem wniosku zawsze powinien być wierzyciel, ponieważ kancelaria komornicza po otrzymaniu naszego pisma jedynie przekazuje je wierzycielowi, który ustosunkowuje się do naszej prośby.

Komornik nie jest stroną w sprawie i działa pod kierownictwem wierzyciela – nawet jeśli uda nam się dokonać jakichś ustaleń bezpośrednio z nim, a nie z naszym wierzycielem, to nie ma on obowiązku ich dotrzymać. Oznacza to więc, że jeśli na przykład dojdziemy z komornikiem do porozumienia, że nie zajmie on naszego wynagrodzenia za pracę, to w każdej chwili może on to i tak zrobić, jeśli zawnioskuje o to wierzyciel.

W ostateczności, jeśli instytucja wobec której jesteśmy dłużnikami nie chce rozwiązać sprawy polubownie, możemy próbować dojść do porozumienia właśnie z komornikiem, ale musimy być przygotowani na to, że nie zawsze okaże się to skutecznym rozwiązaniem. Dlatego też przede wszystkim warto zadbać o to, aby do egzekucji komorniczej w ogóle nie doszło, a jeśli ma ona miejsce, aby jak najszybciej skontaktować się z naszym wierzycielem.

Jeśli sami nie podejmiemy inicjatywy i nie będziemy próbowali rozwiązać sprawy pomyślnie dla obu stron, wierzyciel prawdopodobnie zażąda od komornika egzekucji ze wszystkich możliwych źródeł: naszego wynagrodzenia, konta bankowego, ruchomości, a nawet domu czy mieszkania, w którym przebywamy.

rozlozenie dlugu na raty u komornika jak napisac wniosek - wykres egzekucje komornicze

1 Źródło: https://forsal.pl/gospodarka/prawo/galerie/1458303/duze-zdjecie,1,start-komorniczego-allegro.html

Co powinien zawierać wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika?

Przede wszystkim we wniosku o rozłożenie długu na raty należy umieścić nasze dane osobowe, takie jak adres zamieszkania, numer telefonu oraz numer PESEL. Następnie podać całkowitą kwotę zadłużenia oraz listę wszystkich wierzycieli wraz z ich adresami. Formułując propozycję ugody, najlepiej zaproponować raty o stałej wysokości. Równe raty rozłożone w czasie umożliwią terminową spłatę.
We wniosku warto zamieścić również ubolewanie z powodu zaistniałych problemów ze spłatą długu oraz podać powody, dla których nie zdołaliśmy uiścić ich w terminie. Jeśli jest to wypadek, choroba, utrata pracy lub śmierć bliskiej osoby, warto dołączyć dokumentację, która może potwierdzić przyczyny trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Może to być zwolnienie lekarskie, rachunki za leczenie, a także wyciągi z pensji lub emerytury.

Obawiasz się zajęcia majątku przez komornika? Skontaktuj się z nami.

Mamy wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu trudnych kredytów dla osób zadłużonych. Wynegocjujemy dla Ciebie korzystny kredyt lub pożyczkę, dzięki której wyjdziesz z pętli długów. Działamy szybko i nie pobieramy przedpłat.

Dobre uzasadnienie wniosku jest kwestią kluczową. Nie należy podawać wszystkich możliwych szczegółów, a jedynie sprawić, aby nasz wierzyciel miał dobry ogląd sytuacji. Całkowity brak uzasadnienia bądź niewystarczająco przekonujące uzasadnienie może sprawić, że wierzyciel uzna, iż jesteśmy w stanie spłacić zadłużenie w normalnym trybie i nie przychyli się do naszego wniosku.

Jeśli stres związany z egzekucją życiowego dorobku lub inne przyczyny sprawiają, że samodzielne sporządzenie wniosku przysparza nam jakichkolwiek trudności, w żadnym wypadku nie należy rezygnować. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie wiarygodnej instytucji finansowej.

Habza Finanse to specjaliści od trudnych kredytów. Staramy się znaleźć optymalne rozwiązanie w każdej sytuacji, a w przypadku kłopotów z terminową spłatą rat oferujemy pomoc w konsolidacji kredytów i konsolidacji chwilówek.

Rozłożenie długu u komornika na raty – podsumowanie

Egzekucja komornicza to ciężka sytuacja nie tylko pod względem czysto finansowym, ale również mentalnym. Wiąże się z ogromnym stresem i może doprowadzić do pozbawienia nas nawet dorobku całego życia (mieszkania, cennych ruchomości). Dlatego też, jeśli już do niej dojdzie, musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby uniknąć tego typu negatywnych konsekwencji.

Wniosek o rozłożenie długu u komornika na raty nie zawsze zostanie odebrany pozytywnie, ale wysyłając go niczym nie ryzykujemy i nic nas to nie kosztuje. Dlatego też zdecydowanie warto podjąć taką próbę zwłaszcza, że nie musimy nawet tworzyć go samodzielnie, a wystarczy, że pobierzemy, wydrukujemy i wypełnimy odpowiedni wzór.

Czy można rozłożyć dług u komornika na raty?

W momencie, gdy Twoje długi zostaną przekazane do windykacji, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem. Dzięki temu możesz postarać się o rozłożenie długu na raty możliwe do spłaty. Wystarczy, że sporządzisz stosowne pismo z argumentacją, możesz np. napisać, że przez ciężką sytuację życiową i materialną nie jesteś w stanie spłacić długu na obecnych warunkach. Tak sporządzone pismo możesz przekazać wierzycielowi lub komornikowi, który działa pod kierownictwem wierzyciela i to on przekaże mu Twój wniosek o rozłożenie długu na raty.

Jak uniknąć windykacji przez komornika?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie regularna spłata rat zobowiązań zgodnie z harmonogramem spłaty ustalonym w umowie. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości przez nagłe problemy finansowe, to powinieneś wziąć sprawy w swoje ręce jak najszybciej – jeszcze zanim sprawa trafi do komornika. Możesz skorzystać z pomocy doradców kredytowych, którzy pomogą Ci znaleźć korzystny kredyt konsolidacyjny lub pożyczkę na spłatę długów. Windykacja komornicza jest tak naprawdę ostatecznością, która dotyka osoby zupełnie niezainteresowane tematem spłaty swoich długów. Jeśli będziesz szukać możliwości wyjścia z trudnej sytuacji, to unikniesz windykacji.

Co może zająć komornik podczas ściągania długu?

Według obowiązujących przepisów komornik może zająć: konto bankowe, wynagrodzenie za pracę, nieruchomość, ruchomość, wierzytelność, prawa majątkowe czy też środki zawarte w akcjach, jeśli dłużnik takie posiada. Lepiej jest jednak próbować rozwiązać problem z długami niż “walczyć” z komornikiem. Do pewnego etapu sprawę windykacji można załatwić polubownie, chociażby poprzez konsolidację długów.

5/5 - ilość głosów (1)

2 komentarzy

  1. W mojej sytuacji ciężko cokolwiek zrobić.
    Swój dług zacząłem spłacam na własną rękę czyli na raty wysyłam swoją kwotę komornikowi. Po pewnym czasie postanowiłem napisać pismo, by było wszystko na papierze. Prosiłem o rozłożenie na raty, napisałem także, że kilka rat już wpłaciłem , prosiłem również o odblokowanie konta bankowego. Półtora miesiąca temu komornik tylko przysłał mi kopie mojego pisma, a na odpowiedź do tej pory się nie doczekałem, ale wpłacam dalej swoje raty. Zawsze to o kilka stów bedzie mniej do końca spłaty…
    Wierzyciel nie odpowiada, komornik tylko odsyła dalej i tak stoję w miejscu. Telefonicznie z komornikiem dogadać się nie da, bo nikt nigdy nie odbiera, na email nie odpisuję . A wierzyciel jest, ale tak jakby go nie było, bo w internecie nie ma podanego nawet adresu siedziby.. Więc z samym wierzyciel nie ma mocnych na porozumienie się, prócz przez komornika.

    Proszę o odpowiedź, jeśli dobrze robię tym że sam spłacam raty.. A jeśli źle to co mogę robić, by wssystko było dobrze.

    Ps. Otworzyłem kolejne konto bankowe w innym banku. I moje pytanie brzmi czy w momencie kiedy spłacam te raty i komornik o tym wie, bo było napisane w liście, to czy bedzie szukał nowego konta bankowe i go zajmie czy się już tym nie muszę martwić?
    Dziękuje i pozdrawiam

  2. Witam serdecznie mój partner spalaca dług za alimenty i komornik od ponad roku zabiera nam 60%jego wypłaty,a ja obecnie mam umowę na 1/8etatu mamy dziecko 7letnie i wpadliśmy dodatkowo w dług na mieszkanie ponieważ od dwóch miesięcy jestem na l4 i niedawno wyszłam że szpitala,ale nadal mam nie zdolność do pracy wiadomo iż na 1/8etatu moje l4 to parę groszy naprawdę jest ciężko a o wykopie leków to już nawet nie maze ponieważ nie stać mnie czy jeżeli dołączę całą chistorie leczenia i zadluzen za rachunki to wystarczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek