Rozłożenie długu na raty u komornika

Rozłożenie długu na raty u komornika. Jak napisać wniosek?

Brak płynności finansowej i kłopoty z terminową spłatą rat kredytu mogą przytrafić się każdemu. Kiedy decydujemy się na większy kredyt lub nawet niewielką pożyczkę, zawsze bierzemy pod uwagę aktualną kondycję finansową i perspektywy przychodów. W stabilnej sytuacji terminowe spłacanie rat nie stanowi problemu, dlatego chętniej sięgamy po kolejne kredyty czy krótkoterminowe pożyczki ufając, że poradzimy sobie bez trudu z kolejnym zobowiązaniem. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, które mogą wpłynąć negatywnie na stan naszych finansów. Groźny wypadek, nagła choroba lub utrata pracy czy też kluczowego kontrahenta w interesach mogą pogorszyć radykalnie naszą sytuację. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wówczas wzięcie kolejnej pożyczki, która pokryje kosztowne leczenie, chwilowe straty lub rosnące zadłużenie. Gdy gorsza sytuacja finansowa trwa dłużej, jesteśmy zmuszeni wziąć kolejną pożyczkę, nie mając pewności czy podołamy z terminową spłatą rat. Niespłacone zaległości zostają odnotowane w bazie Krajowego Rejestru Długów. To skutecznie obniża wiarygodność oraz zdolność kredytową. Nie jesteśmy w stanie wziąć kolejnej pożyczki na dogodnych warunkach, a tym samym zaczyna brakować środków na terminową spłatę wszystkich zobowiązań, które w efekcie trafiają pod egzekucję komorniczą.

Egzekucja komornicza zazwyczaj związana jest z ogromnym stresem. Zwłaszcza, kiedy przy dużym zadłużeniu możemy stracić nawet dorobek całego życia. Windykacja długów może skończyć się nie tylko zajęciem rachunku bankowego i wynagrodzenia. Może dotyczyć samochodu i sprzętów niezbędnych do normalnego funkcjonowania, a także rodzinnego domu lub mieszkania. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy nasze długi zostały skierowane do windykacji?

Czy jest możliwe rozłożenie długu u komornika?

Kiedy nasze długi zostaną przekazane do windykacji, przede wszystkim nie należy unikać komornika i jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem. Jeśli kontakt z wierzycielem nie jest możliwy, warto postarać się o rozłożenie długu na raty u komornika. Co prawda egzekutor w tym względzie nie posiada żadnych uprawnień, ale warto spróbować uzyskać nowe warunki spłaty zadłużenia za jego pośrednictwem.

W tym celu należy sporządzić pismo z prośbą o rozłożenie długu na raty, argumentując to ciężką sytuacją materialną i życiową. Adresatem wniosku zawsze powinien być wierzyciel, ponieważ kancelaria komornicza po otrzymaniu naszego pisma jedynie przekazuje je wierzycielowi, który ustosunkowuje się do naszej prośby.

Co powinien zawierać wniosek o rozłożenie długu na raty u komornika?

Przede wszystkim we wniosku o rozłożenie długu na raty należy umieścić nasze dane osobowe, takie jak adres zamieszkania, numer telefonu oraz numer PESEL. Następnie podać całkowitą kwotę zadłużenia oraz listę wszystkich wierzycieli wraz z ich adresami. Formułując propozycję ugody, najlepiej zaproponować raty o stałej wysokości. Równe raty rozłożone w czasie umożliwią terminową spłatę.
We wniosku warto zamieścić również ubolewanie z powodu zaistniałych problemów ze spłatą długu oraz podać powody, dla których nie zdołaliśmy uiścić ich w terminie. Jeśli jest to wypadek, choroba, utrata pracy lub śmierć bliskiej osoby, warto dołączyć dokumentację, która może potwierdzić przyczyny trudnej sytuacji finansowej i życiowej. Może to być zwolnienie lekarskie, rachunki za leczenie, a także wyciągi z pensji lub emerytury.

Jeśli stres związany z egzekucją życiowego dorobku lub inne przyczyny sprawiają, że samodzielne sporządzenie wniosku przysparza nam jakichkolwiek trudności, w żadnym wypadku nie należy rezygnować. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie wiarygodnej instytucji finansowej.

Habza Finanse to specjaliści od trudnych kredytów. Staramy się znaleźć optymalne rozwiązanie w każdej sytuacji, a w przypadku kłopotów z terminową spłatą rat oferujemy pomoc w konsolidacji kredytów i chwilówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz