pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie – na czym polega?

Co to jest pożyczka na oświadczenie?

Pożyczka na oświadczenie jest formą kredytu gotówkowego, który można przeznaczyć na dowolne cele. Uzyskanie tego rodzaju pożyczki wiąże się z wypełnieniem wniosku i podpisaniem przez kredytobiorcę oświadczenia o zarobkach. Z reguły nie wymaga on przedstawiania jakichkolwiek dodatkowych zaświadczeń. Procedura uzyskania takiego kredytu wydatnie skraca wszelkie formalności. Pozwala to na sprawne i szybkie wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie wnioskowanej kwoty kredytu. Pożyczka na oświadczenie zakłada wiarę instytucji finansowych w prawdziwość złożonych przez kredytobiorcę deklaracji. Nie oznacza to jednak, że nie mają one żadnych możliwości weryfikacyjnych. Klient w momencie wnioskowania o środki finansowe może zostać poproszony o podanie informacji dotyczących np.:

 

 

  • numeru rachunku bankowego i udokumentowania bieżących ruchów na koncie, 
  • adresu zamieszkania i statusu do zajmowanego lokum oraz ilości osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym i będących na jego utrzymaniu,
  • formy zatrudnienia i wszystkich źródeł zarobkowania,
  • informacji o aktualnym stanie zadłużenia u innych pożyczkodawców.

Gdzie szukać pożyczki na oświadczenie?

Podmiotami udzielającymi pożyczki na oświadczenie mogą być wszelkiego rodzaju instytucje, które w oparciu o właściwe dla siebie przepisy prawne zajmują się działalnością finansową. Zaliczamy do nich instytucje bankowe – banki komercyjne i spółdzielcze oraz finansowe instytucje pozabankowe (np. firmy pożyczkowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, pożyczkowe portale społecznościowe).

Jak to wygląda w banku?

Jeszcze do niedawna oferty handlowe istniejących na rynku polskim banków prześcigały się w propozycjach kredytów na oświadczenie. Zmieniająca się sytuacja finansowa i rosnące z roku na rok zadłużenie wymusiło jednak zaostrzenie procedur związanych z przyznawaniem tego rodzaju pożyczki. Obecne uregulowania prawne wynikające z regulaminów bankowych narzucanych przez KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) oraz nowelizacje ustaw Kodeksu Cywilnego wymuszają na bankach pewne ograniczenia w oferowaniu pożyczek na oświadczenie. Nie oznacza to jednak, że brak ich na rynku bankowym. Decydując się na zawarcie umowy kredytu na oświadczenie w instytucji bankowej musimy mieć świadomość, że składany przez nas wniosek będzie podlegał bardziej szczegółowej kontroli. Jedną z form weryfikacji może być prześledzenie historii kredytowej klienta przy pomocy takich instrumentów jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej), czy KRD (Krajowy Rejestr Długów). Dbając o swoje bezpieczeństwo banki chętniej udzielają pożyczki na oświadczenie osobom, które od jakiegoś czasu widnieją na liście ich klientów. Wiąże się to z możliwością prześledzenia źródeł przychodów klienta na istniejącym rachunku bankowym. Zawarcie umowy z nowym klientem zazwyczaj obwarowane jest koniecznością założenia takiego rachunku. Minimalizacja ryzyka zawierania umów o kredyt na oświadczenie wiąże się również z ograniczeniami dotyczącymi wysokości kredytowanych sum, mniej korzystnym oprocentowaniem i wyższymi kosztami.

Jak to wygląda w pozabankowych instytucjach finansowych?

Bardziej liberalne podejście do pożyczek na oświadczenie mają parabankowe instytucje finansowe. Zawieranie umów kredytowych z pozabankowymi firmami pożyczkowymi jest również uwarunkowane prawnie, ale nie podlega wszystkim obostrzeniom, którymi obwarowane są kredyty bankowe. Minimum formalności, pożyczki bez BIK, kredyty zawierane online to hasła, które coraz częściej kuszą znajdującego się w nagłej potrzebie klienta. Tym bardziej, że formalności związane z uzyskaniem pożyczki na oświadczenie w instytucjach pozabankowych trwają niekiedy od kilkunastu minut do jednego dnia roboczego. O pożyczkę na oświadczenie w tzw. parabankach na pewno łatwiej starać się osobom pozostającym bez wiarygodności finansowej oraz możliwości udokumentowania swoich źródeł zarobkowania. Chętnie korzystają z nich osoby pracujące na zasadach innych niż umowa o pracę. 

 

 

Za zminimalizowanie formalności przy zawieraniu takich umów kredytowych trzeba oczywiście zapłacić więcej i zasada ta dotyczy zarówno banków jak i instytucji pozabankowych. Dlatego warto zawsze przyjrzeć się dokładnie proponowanym warunkom umowy i sprawdzić wiarygodność kredytodawcy. Zawierane w pośpiechu umowy kredytowe oraz brak ostrożności mogą niekiedy stać się źródłem sporych kłopotów ze spłatą zobowiązań. Firma HABZA Finanse to sprawdzony i doświadczony partner w pośrednictwie kredytowym. Oferujemy swoim klientom różnorodne formy rozwiązań finansowych i pomocowych w trudnych przypadkach kredytowych i sytuacjach zadłużeniowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz