15 min
pozyczka-dla-bezrobotnych-czy-jest-mozliwa

Bezrobocie w Polsce jest obecnie stosunkowo niskie, zwłaszcza w porównaniu do tego, jak duże było ono jeszcze kilkanaście lat temu. Jednak chociaż stopa bezrobocia wynosi zaledwie kilka procent, to w przełożeniu na ilość obywateli Polski mówimy o kilkuset tysiącach osób bezrobotnych. W praktyce jest to więc kilkaset tysięcy Polaków, którzy z uwagi na swój brak zatrudnienia są bardziej narażeni na problemy finansowe i z reguły dysponują mniejszymi funduszami. W związku z tym w pewnym momencie niezbędna może okazać się pożyczka dla bezrobotnych lub kredyt dla bezrobotnych. Tylko czy osoby nie posiadające pracy w ogóle mogą zaciągać tego typu zobowiązania?

Czy istnieje kredyt dla bezrobotnych?

Zanim przejdziemy do tego, czy możliwa jest pożyczka dla bezrobotnych (w tym także pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych), warto omówić jeszcze kwestię tego, czy istnieje kredyt dla bezrobotnych. Wiele osób preferuje bowiem zadłużanie się w banku, a nie w firmach pożyczkowych. Banki z zasady nie udzielają kredytów (zwłaszcza kredytów hipotecznych bądź kredytów gotówkowych na wysokie kwoty) osobom nieposiadającym stałego zatrudnienia. Wyjątkiem jest otrzymywanie na przykład renty bądź emerytury, z uwagi na fakt, że jest to dochód równie, jeśli nie jeszcze bardziej pewny niż wynagrodzenie za pracę. Substytutem dochodów z pracy nie mogą być za to świadczenia społeczne, takie jak na przykład 500+. Kredyt dla bezrobotnych jest więc de facto niemożliwy, o ile nie posiadamy dochodów z innych akceptowanych przez bank źródeł (między innymi emerytury, renty, zasiłku przedemerytalnego).

Prawdą jest, że banki, zwłaszcza w przypadku kredytów na niewielkie kwoty, już stosunkowo rzadko wymagają zaświadczeń o dochodach od pracodawców. Nie obędzie się jednak bez naszego osobistego oświadczenia o dochodach, gdzie będziemy musieli podać nie tylko ich wysokość, ale często również rodzaj umowy, datę, od której jesteśmy zatrudnieni, a także nazwę firmy i swojego stanowiska. Banki często prawdziwości takich zaświadczeń nie weryfikują, przynajmniej w zakresie, który wymagałby dostępu do umowy bądź dokumentów od pracodawcy. Natomiast musimy przygotować się na to, że sprawdzone zostaną wyciągi z naszego konta bankowego, na których brak regularnych dochodów w zadeklarowanej wysokości będzie łatwo widoczny.

pozyczka dla bezrobotnych - wykres stopa bezrobocia

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezrobocie_w_Polsce#/media/Plik:Unemployment_rate_in_Poland.png

Pożyczka dla bezrobotnych – czy jest możliwa?

Wiemy już, że kredyt dla bezrobotnych jest w wielu przypadkach nieosiągalny. Czy pożyczka dla bezrobotnych również jest tak trudna do uzyskania? Instytucje pozabankowe znane i cenione są między innymi z tego powodu, że znacznie upraszczają wszelkie procedury i formalności względem tego, czego spodziewać się możemy w bankach. Są ponadto wobec swoich klientów znacznie mniej wymagające. Dlatego też zarówno pożyczki dla bezrobotnych na raty, jak i chwilówki dla osób nie posiadających stałego zatrudnienia, są jak najbardziej osiągalne. Trzeba jednak podkreślić, że chociaż status bezrobotnego może wskazywać na ciężką sytuację finansową i brak dochodów, w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Zależy to od tego, jaką definicję zastosujemy. Osoba potocznie określana jako bezrobotna może:

  • otrzymywać rentę lub emeryturę;
  • zarabiać na najmie nieruchomości;
  • otrzymywać alimenty;
  • otrzymywać wynagrodzenie z tytułu posiadanych akcji;
  • być stypendystą;
  • otrzymywać wsparcie finansowe od rodziny;
  • pracować, ale bez formalnej umowy („na czarno”);
  • otrzymywać świadczenia społeczne (między innymi świadczenie wychowawcze 500+);
  • nie pracować i nie mieć żadnego innego źródła dochodu.

Tak naprawdę tylko ta ostatnia sytuacja, w której nie tylko nie pracujemy, ale też nie pozyskujemy środków z żadnych innych źródeł, może znacznie utrudnić otrzymanie pożyczki dla bezrobotnych. Osoba nieposiadająca zatrudnienia nie musi koniecznie mieć statusu osoby bezrobotnej – rejestracja w Urzędzie Pracy jest dobrowolna, a takiego formalnego statusu nie otrzymają między innymi:

  • emeryci i renciści;
  • studenci stacjonarni;
  • osoby, które nie chcą podjąć zatrudnienia i nie szukają pracy.

Firmy pożyczkowe są skłonne zaakceptować jako formę dochodu nie tylko wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, ale też z wszystkich innych źródeł, które są stabilne i dostarczają wystarczającej ilości funduszy (między innymi świadczenia 500+, których nie biorą pod uwagę banki). Nie będą też z reguły wymagać od nas żadnych dokumentów na potwierdzenie deklarowanych dochodów, a jedynie naszego własnego oświadczenia. Oznacza to, że pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych również może być w zasięgu naszych możliwości, o ile mimo zadłużenia i bezrobocia osiągamy dochody. Pożyczkodawcy mogą również oczekiwać dostępu do historii transakcji na naszym koncie bankowym, co nie powinno być dla nas problemem, o ile otrzymujemy na nie regularne wpływy z dowolnego wspomnianego powyżej (lub jeszcze innego) źródła.

Czy prywatna pożyczka dla bezrobotnych jest bezpieczna?

Wiele osób nie ma zaufania do tzw. parabanków, czyli prywatnych firm pożyczkowych. Wolimy korzystać z usług banków, które istnieją na rynku od wielu lat i charakteryzują się pozytywnymi opiniami klientów. Warto jednak mieć na uwadze, że instytucje pozabankowe często okazują się jedynym ratunkiem dla osób zadłużonych i nie każda z nich wiąże się z ryzykiem oszustwa. Aby mieć pewność, że współpraca z daną placówką nie pogorszy ich sytuacji finansowej, osoby bezrobotne powinny dokładnie zweryfikować jej status, w tym lata aktywności na rynku oraz liczbę pozytywnych opinii dotychczasowych klientów na jej temat. Mogę one również skorzystać z pomocy doradcy kredytowego i wspólnie z nim wybrać najlepszą ofertę pożyczki dla bezrobotnych w parabanku.

Kto otrzyma pożyczkę dla bezrobotnych?

Wiemy już, że pożyczkę dla bezrobotnych otrzymają osoby posiadające dochody, niekoniecznie z tytułu wynagrodzenia za pracę. Jest jednak również kilka innych podstawowych warunków, które powinny być spełnione. Należą do nich:

  • ukończenie 18 (w niektórych przypadkach 21) roku życia
  • posiadanie ważnego dowodu osobistego
  • bycie obywatelem Polski.

W zależności od konkretnej firmy pożyczkowej, konieczne może być również między innymi posiadanie konta bankowego i numeru telefonu.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby otrzymać pożyczkę dla bezrobotnych?

Ustaliliśmy, że w przypadku osób, które nie otrzymują regularnego wynagrodzenia finansowego, z oczywistych przyczyn nie jest wymagane potwierdzenie otrzymywanych dochodów, uzyskiwane od pracodawcy. Wciąż konieczne będzie jednak oświadczenie, dokumentujące inne wpływy na konto, takie jak różnego rodzaju świadczenia. Aby uzyskać pożyczkę dla bezrobotnych, musisz zatem przygotować swój dowód tożsamości i wyciąg z konta bankowego lub inny dokument wymagany przez pożyczkodawcę. Jeśli starasz się o konsolidację innych pożyczek, miej przy sobie również kopie poprzednich umów kredytowych.

Pożyczka dla bezrobotnych pod zastaw

Nie pracujesz i posiadasz zbyt niskie dochody z innych źródeł, aby otrzymać pożyczkę? Rozwiązaniem może być pożyczka dla bezrobotnych pod zastaw. Zastaw jest dla pożyczkodawcy dobrym zabezpieczeniem, ponieważ oznacza, że nawet jeśli potencjalny klient jest niewypłacalny, to część pożyczonych środków będzie można odzyskać ze sprzedaży zastawionej ruchomości. Jak to działa w praktyce? Istnieją dwa rodzaje zastawu:

  • zastaw zwykły
  • zastaw rejestrowy.

Zastaw przyjmuje formę umowy między wierzycielem, a dłużnikiem. Na jej podstawie w razie braku terminowej płatności długu wierzyciel będzie miał prawo dochodzić zaspokojenia swojej należności właśnie z zastawionej ruchomości. Z reguły zastawia się przedmioty o dużej wartości materialnej, takie jak pojazdy czy biżuterię. Zastaw zwykły od rejestrowego różni się przede wszystkim tym, że w przypadku pierwszego z nich dana rzecz przechodzi we władanie wierzyciela do czasu spłaty pożyczki, a w przypadku drugiego – dłużnik dalej ma możliwość korzystania z zastawionej ruchomości.

Poręczenie pożyczki dla bezrobotnych

Innym sposobem, który pozwala na otrzymanie pożyczki nawet mimo braku zatrudnienia i niskich dochodów, jest poręczenie zobowiązania. Żyrantem pożyczki dla bezrobotnych na raty może być na przykład członek rodziny bądź przyjaciel, a nawet osoba całkiem obca. Najważniejsze, aby posiadała ona wystarczająco wysokie dochody. Jeśli pożyczkobiorca okaże się niezdolny do terminowej spłaty zadłużenia, wierzyciel zwróci się o zwrot swojej należności właśnie do poręczyciela. Dzięki temu znacznie maleje ryzyko związane z udzieleniem pożyczki osobie o niewielkich dochodach. Poręczenie pożyczki jest dużą odpowiedzialnością, dlatego też warto się nad takim krokiem poważnie zastanowić. Kiedy już pożyczka zostanie udzielona, nie będzie możliwości, aby się z tego zobowiązania wycofać, chyba, że wierzyciel udzieli na to zgody.

Kredyt konsolidacyjny dla bezrobotnych

Wiesz już, że banki z reguły nie udzielają kredytów osobom bezrobotnym, a wyjątkiem jest uzyskiwanie przez nie odpowiednich świadczeń. Bezrobotni mogą jednak otrzymać kredyt konsolidacyjny w jednej z firm pozabankowych.

Osoby, które nie otrzymują udokumentowanego wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy, często borykają się jednak z problemami finansowymi. Doskonale wiedzą o tym właściciele prywatnych firm pożyczkowych, którzy niejednokrotnie użyczają im tzw. chwilówek. Bardzo często prowadzi to do spirali zadłużenia.

Gotowość parabanków do współpracy z bezrobotnymi ma jednak swoje zalety. Jedną z nich jest fakt, że mogą oni liczyć na skorzystanie z konsolidacji dotychczasowych zobowiązań, w tym wspomnianych chwilówek, których nie są w stanie terminowo spłacać. Nowa umowa kredytowa podpisana z prywatną firmą pożyczkową wiąże się najczęściej z wyższymi odsetkami niż te, które mógłby zaproponować przedstawiciel banku. Jednak dla wielu osób pozbawionych poszczególnych źródeł stałego dochodu może to być jedyna szansa na pozbycie się długów, z której warto skorzystać. Kredyt konsolidacyjny dla bezrobotnych może pozwolić im na wydłużenie okresu spłaty dotychczasowych pożyczek, a tym samym zmniejszyć miesięczną ratę.

Utrata pracy a pożyczka lub kredyt

Co zrobić w sytuacji, kiedy spłacamy pożyczkę lub kredyt, który został nam udzielony na podstawie dochodów z tytułu wynagrodzenia za pracę, a właśnie straciliśmy zatrudnienie? Jakie grożą nam konsekwencje? Niektóre umowy kredytowe, zwłaszcza kredytów hipotecznych, mogą wymagać od kredytobiorców, aby informowali bank o utracie lub zmianie miejsca pracy. Jednak nie ma powodu do obaw – o ile dalej będziemy terminowo spłacać raty, nie powinny nam grozić żadne dodatkowe konsekwencje. Warto sprawdzić, czy przy zaciąganiu kredytu nie zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie go właśnie od utraty pracy – może się to okazać dla nas bardzo korzystne. Jednak nawet jeśli takie ubezpieczenie posiadamy, to, czy zostanie ono wypłacone, zależy między innymi od tego, z jakich względów straciliśmy pracę. Jeśli było to na przykład zwolnienie dyscyplinarne, prawdopodobnie ubezpieczenie nie okaże się użyteczne.

Pożyczka dla bezrobotnych – podsumowanie

Jak widać, pożyczki dla bezrobotnych, w tym nawet pożyczki długoterminowe dla bezrobotnych, są jak najbardziej możliwe. To, czy uda nam się je uzyskać, zależy przede wszystkim od tego, jakimi innymi źródłami dochodu dysponujemy. Brak stałego zatrudnienia nie musi być wcale dużą przeszkodą, o ile posiadamy środki z tytułu alimentów, świadczeń społecznych czy umów najmu. Kredyt dla bezrobotnych jest znacznie cięższym przypadkiem. Banki również akceptują dochody inne niż te pochodzące z tytułu wynagrodzenia za pracę, ale ich lista jest znacznie bardziej ograniczona, a problemem będzie również między innymi zła historia kredytowa czy duża ilość posiadanych długów. Znacznie mniej problematyczna będzie pożyczka dla bezrobotnych i zadłużonych.

Pożyczka dla osób bezrobotnych jest możliwa do uzyskania przede wszystkim w prywatnych firmach finansowych. Niestety, banki często odmawiają współpracy osobom otrzymującym niskie dochody i posiadającym wpisy w BIK. Warto jednak dodać, że niekiedy akceptują one takie źródła dochodu jak świadczenia emerytalne i socjalne. Jeśli mimo wszystko tradycyjny kredyt okaże się nieosiągalny, współpracę może zaoferować Ci wiele instytucji pozabankowych.

Jeśli chcesz wnioskować o pożyczkę dla bezrobotnych, musisz wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie nawiążesz współpracę z prywatną firmą. To z kolei oznacza wyższe odsetki, niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Ze względu na niskie dochody i długi — jeśli takowe występują — pożyczkodawca może również wymagać od Ciebie dodatkowego zabezpieczenia kredytu w postaci poręczyciela, ubezpieczenia lub nieruchomości pod zastaw.

Osoby bezrobotne, mimo swojego statusu, mogą starać się o różne rodzaje pożyczek. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim zobowiązania krótkoterminowe, kredyty konsolidacyjne i ratalne. Dwie ostatnie możliwości często okazują się najkorzystniejsze dla osób o niskich dochodach. Pożyczka dla bezrobotnych powinna być przede wszystkim dostosowana do indywidualnej sytuacji każdego klienta, dlatego pamiętaj, aby dokładnie przestudiować umowę przed jej podpisaniem.

Szczegółowe warunki przyznawania pożyczki dla bezrobotnych określa indywidualnie każda spośród aktywnych na rynku instytucji finansowych. Podstawą jest jednak ukończenie 18. roku życia i posiadanie dowodu tożsamości, a w wielu przypadkach również konta bankowego, umożliwiającego potwierdzenie otrzymywanych dochodów. Musisz również złożyć odpowiedni wniosek — w oddziale lub online — wzbogacony o dodatkowe dokumenty.

Terminowa spłata pożyczki dla bezrobotnych może zauważalnie poprawić Twoją sytuację finansową i zdolność kredytową, podobnie jak pozbycie się wszelkich innych długów. Buduje ona bowiem wizerunek wiarygodnego klienta, z którym różnorodne instytucje finansowe chętnie podejmą współpracę w przyszłości. Eliminacja długów z czasem prowadzi także do usunięcia wpisów w BIK, co w wyraźny sposób przekłada się na zdolność kredytową.

Bardzo często otrzymywane kredyty wpływają na odzyskanie przez nas kontroli nad domowym budżetem i płynnością finansową. To z kolei przekłada się na jakość naszego życia oraz dalsze plany inwestycyjne i zawodowe. Jest to podwójnie ważne w przypadku pożyczek dla bezrobotnych, ponieważ wiele osób, które się na nią decyduje, znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Odpowiednie zarządzanie pozyskanymi środkami pomoże im uwolnić się od długów.

Najpoważniejsze konsekwencje wynikające z zaległości w spłacaniu pożyczek są Ci zapewne dobrze znane — należą do nich dodatkowe odsetki, listy ponaglające od wierzycieli, a w ostateczności nawet windykacja i wizyta komornika. Terminowość jest jednak szczególnie ważna w przypadku osób bezrobotnych, które chciałyby podjąć się pracy zarobkowej, jednak spotykają się z odmową ze względu na status dłużnika. Wpisy w BIK mogą tylko pogorszyć ich sytuację osobistą i zawodową.

Sam fakt, że dana osoba posiada status bezrobotnej, nie oznacza, że nie otrzymuje żadnych dochodów. Wbrew pozorom, ich źródeł może być bardzo dużo, a wiele z nich stanowi wystarczający argument dla firm udzielających pożyczek dla bezrobotnych. Należą do nich:

  • świadczenia emerytalne,
  • świadczenia socjalne,
  • stypendia,
  • alimenty.

Wielu bezrobotnych otrzymuje również nieformalne wynagrodzenie z tytułu wykonywania pracy w tzw. szarej strefie, jednak z oczywistych przyczyn nie jest ono uwzględniane w procesie starań o kredyt.

Pożyczek dla bezrobotnych udzielają przede wszystkim prywatne firmy, które czasami wzbudzają niepokój wśród potencjalnych klientów. Zdecydowanie większym zaufaniem społecznym cieszą się banki, te jednak nie są przychylne udzielaniu pożyczek osobom o niskich dochodach. Wśród pozabankowych instytucji znajdziesz jednak wiele uczciwych i atrakcyjnych ofert — aby wybrać właściwą, skontaktuj się z doradcą kredytowym lub skorzystaj z internetowych narzędzi.

Tak, pożyczka konsolidacyjna dla osób bezrobotnych jest jak najbardziej możliwa. Jej jedynym minusem jest fakt, że udzielają jej tylko instytucje pozabankowe, co wiąże się z naliczeniem klientowi wyższych odsetek. Mimo to zredukowanie kilku długów do jednej miesięcznej raty, wydłużenie okresu spłaty pożyczki i umowa zawarta na nowych, korzystnych warunkach, umożliwia Ci poprawę sytuacji finansowej.

Dodatkowe zabezpieczenie, poręczyciel lub nieruchomość pod zastaw nie zawsze są wymogiem uzyskania pożyczki dla bezrobotnych, jednak w wielu przypadkach jedno z tych rozwiązań może okazać się bardzo pomocne. Stanowią one bowiem dla pożyczkodawcy gwarancję spłaty długu mimo niskich dochodów klienta. Twoim żyrantem może zostać zarówno bliska, spokrewniona z Tobą osoba, jak i taka, która nie jest członkiem rodziny. Musi to być jednak ktoś zaufany, otrzymujący stosunkowo wysokie dochody.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek