6 min
ryczalt-a-kredyt-hipoteczny-i-gotowkowy-czy-to-mozliwe

Ryczałt a kredyt hipoteczny i gotówkowy – czy są możliwe?

Twoja firma stosuje uproszczone zasady opodatkowania działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy można zaciągnąć kredyt na ryczałcie? Musisz wiedzieć, że nie Ty jeden! Dla wielu przedsiębiorców ryczałt ewidencjonowany to najkorzystniejszy sposób opodatkowania. W zależności od branży płaci się podatek w wysokości od 2 do 17%. Często słyszy się jednak, że uzyskanie kredytu dla ryczałtowców może okazać się niemożliwe. Jak jest naprawdę? Na wstępie uspokajamy – nie ma się czego obawiać. Kredyt przy ryczałcie to opcja dostępna dla polskich firm, chociaż czasami może być nieco bardziej skomplikowana.

Ryczałt a zdolność kredytowa

Dlaczego niektóre banki krzywo patrzą na kredyt na ryczałt? Żeby to zrozumieć, trzeba uświadomić sobie, że jest to specyficzna forma opodatkowania. Nie płaci się go bowiem standardowo od dochodu, ale od przychodu – bez kalkulacji kosztów. Sam przychód nie oddaje zbyt dobrze całościowego obrazu firmy. Mamy pojęcie, jak dużo przedsiębiorstwo zarabia, ale nie znamy jego wydatków. Bank nie wie zatem, jakie są ostateczne zyski przedsiębiorstwa, dlatego ciężko mu dokonać oceny ryzyka kredytowego. To, czy otrzymasz kredyt na ryczałcie 2023, będzie zależało również od branży, w której działasz.

Nauczone doświadczeniami z czasu pandemii banki wiedzą, że niektóre sektory gospodarki są mniej odporne na niespodziewane sytuacje. Jeśli działasz w jednym z nich, zdolność kredytowa na ryczałcie będzie jeszcze niższa. Przy takich kredytach banki biorą pod uwagę również staż działalności – dobrze, aby wynosił minimum 2 lata. Warto oczywiście zadbać też o pozytywny wizerunek firmy w bazie BIK. Aby sprawdzić, czy masz szansę na kredyt oraz o jaką wysokość zobowiązania możesz wnioskować, skorzystaj z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej dla ryczałtu.

Ryczałt a kredyt hipoteczny – sprawdź swoje możliwości

Mówiąc o kredycie hipotecznym na ryczałcie, bierzemy pod uwagę dwa przypadki. Pierwszy to taki, w którym przedsiębiorca prowadzący działalność na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego chce kupić prywatne mieszkanie. Druga sytuacja dotyczy kredytu hipotecznego na ryczałt przeznaczony na zakup nieruchomości przeznaczonej dla firmy. W obu przypadkach trzeba spełnić pewne warunki. Po pierwsze, banki zawsze niechętnie udzielają pożyczek nowym firmom. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest na rynku mniej niż 12, a nawet 24 miesiące, w niektórych bankach spotkasz się z decyzją odmowną.

Kredyt hipoteczny przy ryczałcie wiąże się z jeszcze jednym problemem. Banki liczą zdolność kredytową na podstawie dochodu, a przy uproszczonej formie opodatkowania nie mają do niego dostępu. Dlatego też określają go szacunkowo, według ustalonej stawki. Każdy bank stosuje własne kryterium, np. uznaje, że dochód stanowi 60% przychodu. Ta wartość będzie inna dla każdej instytucji kredytowej. Dalej procedura badania zdolności kredytowej jest już przeprowadzana według standardowych procedur każdego banku.

Kredyt hipoteczny ryczałt 2023 – czy coś się zmieniło w stosunku do poprzednich lat? W wyniku wprowadzenia Nowego Ładu wielu przedsiębiorców zdecydowało się przenieść swoją firmę właśnie na opodatkowanie uproszczone. Jest to dla nich po prostu korzystniejsze rozwiązanie. Jeśli należysz do tej grupy i obawiasz się, że ciężko będzie Ci zaciągnąć kredyt, to możesz być spokojny. Badając Twoją zdolność kredytową, bank weźmie bowiem pod uwagę sytuację firmy w ubiegłym roku podatkowym. Jeśli zmiany dokonałeś niedawno, a w roku 2021 czy 2022 działalność była opodatkowana na zasadach ogólnych, to z kredytem na ryczałcie nie będzie większych problemów.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Ryczałt a kredyt gotówkowy – czy Twoja firma może na niego liczyć?

Kredyt hipoteczny charakteryzuje się zazwyczaj bardziej rygorystycznymi wymogami, dlatego łatwiej może Ci być, zaciągnąć kredyt gotówkowy na ryczałcie. Tutaj również bank weźmie pod uwagę Twoje dochody (obliczone jako ustalona część przychodów ewidencjonowanych). Kredyt gotówkowy dla ryczałtowca będzie również uzależniony od stażu działalności firmy. Instytucje kredytowe standardowo biorą też pod uwagę raporty z BIK. Poznanie historii zobowiązań klienta pozwala bowiem lepiej ocenić jego wiarygodność finansową. Co zaskakujące, wysokość płaconego podatku także ma znaczenie. Zależność ryczałt – zdolność kredytowa jest bowiem następująca: im wyższa stawka podatku, tym lepsza sytuacja danej firmy.

Kredyt dla firm na ryczałcie jest więc możliwy. Maksymalna wysokość zobowiązania zazwyczaj nie jest sztywno ustalona przez bank. Górny próg możliwej kwoty kredytu jest uzależniony przede wszystkim od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Ryczałt – jakie dokumenty do kredytu?

Chcesz starać się o kredyt dla firmy na ryczałcie? Aby przeprowadzić swoje przedsiębiorstwo przez cały proces bez niepotrzebnego stresu i straty czasu, najlepiej wcześniej przygotować wszystkie dokumenty. Dzięki temu oszczędzisz sobie powtórnych wycieczek do placówki kredytodawcy. Dla firm, które jako formę opodatkowania wybrały ryczałt, dokumenty do kredytu obejmują oczywiście przede wszystkim wniosek kredytowy. Będziesz musiał podać w nim m.in. dane swojej firmy, a także wnioskowaną kwotę i okres kredytu. Udając się do banku, zabierz też deklarację PIT-28 za ostatni rok podatkowy. Przyda się również dokument z ZUS – poświadczenie terminowej wpłaty składek z ostatnich 12 miesięcy. Z Urzędu Skarbowego musisz natomiast pobrać zaświadczenie potwierdzające, że w ostatnim roku regularnie płaciłeś podatek. Udzielenie kredytu dla osób na ryczałcie może być także poprzedzone prośbą banku o złożenie deklaracji o ponoszonych w toku działalności kosztach. To pomoże kredytodawcy przeprowadzić ocenę ryzyka.

Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny na ryczałt, także w tym przypadku wymagane będzie zebranie kompletu dokumentów. Potrzebujesz już nie tylko wniosku kredytowego, zeszłorocznego PIT i zaświadczeń z ZUS i US. Bank będzie wymagał też kartoteki nieruchomości, na którą zaciągnięta ma być hipoteka. W zależności od rodzaju transakcji (budowa domu, zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym) mogą to być: odpis z księgi wieczystej, pozwolenie na budowę, umowa z deweloperem, umowa przedwstępna ze sprzedającym.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Widzisz teraz, że, nawet jeśli Twoja firma jest opodatkowana ryczałtem, kredyt hipoteczny 2023 to opcja wciąż dla Ciebie otwarta! Wymaga spełnienia kilku formalności, ale podobne wymogi dotyczą większości kredytów. Najważniejsza informacja jest taka, że ryczałt jako forma opodatkowania nie przekreśla Twoich szans na kredyt!

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)