zarządzanie długiem

Jak zarządzać długiem – co zrobić, gdy mamy duże problemy finansowe?

Słowa takie jak „zadłużenie” czy „dłużnik” zwykle nie kojarzą się dobrze, jednak korzystanie z kredytów i pożyczek jest codziennością zarówno wielu firm, jak i osób prywatnych. Zadłużone są też rządy i samorządy. To dlatego, że pozyskanie zewnętrznych środków sprzyja rozwojowi działalności i zachowaniu rentowności. Zadłużenie może generować jednak problemy w przypadku nagłego obniżenia dochodów lub innego rodzaju kryzysu niepozwalającego na spłatę zobowiązań. Jak sobie wówczas radzić?

Zarządzanie długiem – nie tylko wtedy, gdy zadłużenie wymyka się spod kontroli

Zadłużenie wcale nie musi być czymś złym. Ważne jednak, by przy zaciąganiu zobowiązań mierzyć siły na zamiary, a uzyskane w ten sposób środki wykorzystać do powiększenia dochodów. Dlatego kredyt na zakup sprzętu, który usprawni pracę firmy, może być świetnym pomysłem, ale już branie drogiego samochodu w leasing tuż po założeniu pierwszej działalności gospodarczej już niekoniecznie. Tak naprawdę kontrolowane zadłużenie firmy może jej wyjść przede wszystkim na korzyść, a w przypadku klientów indywidualnych terminowe spłacanie zobowiązań powstałych za sprawą pożyczek czy używania karty kredytowej pozwala budować zdolność kredytową i wpływa na ich wiarygodność wobec instytucji finansowych. Zdarza się jednak, że wysokość zobowiązań zaczyna przytłaczać wierzyciela – wówczas przyda się solidna analiza i zarządzanie długiem. Warto jednak prowadzić związane z nimi działania również w tzw. lepszych czasach i przed zaciągnięciem każdego nowego zobowiązania, by mieć pewność, że nie wciągnie Cię ono w „dołek”.

 

 

Kontrola budżetu jako wstęp do zarządzania długiem

Długi zaczynają przytłaczać, gdy kwota zobowiązań jest zbyt wysoka w stosunku do przychodów. Dlatego warto zacząć od analizy dochodów i wydatków. Warto stale kontrolować budżet, zapisując wszelkie wpływy na konto, wydatki stałe i zakupy. Wówczas zdecydowanie łatwiej zorientować się, gdzie wędrują Twoje ciężko zarobione pieniądze. Do kontroli budżetu można wykorzystać arkusz kalkulacyjny w komputerze albo specjalną aplikację na telefon. Sprawdzi się jednak również kartka, długopis i kalkulator. Ważne, aby nie pomijać żadnych wydatków, aby analiza była rzetelna. Gdy zbierzesz wszystkie dane, najlepiej pogrupować je według kategorii (np. rachunki, jedzenie, rozrywka itp.) i sprawdź, w którym obszarze możesz dokonać cięć. Być może zauważysz, że dużo wydajesz na energię elektryczną i skłoni Cię to do oszczędzania prądu lub zorientujesz się, że jedzenie „na mieście” pożera znaczną część domowego budżetu. Czasami kilka drobnych zmian może skutkować oszczędnościami rzędu kilkuset złotych, które na pewno wspomogą Cię przy spłacaniu zobowiązań.

Jak zarządzać długiem?

Warto jednak wiedzieć, że oprócz zmniejszenia swoich wydatków masz wiele innych możliwości działania, które ułatwią Ci spłatę długu. Przede wszystkim warto zwrócić się do kredytodawcy lub innej instytucji, która czeka na Twoją spłatę. Często możliwa jest restrukturyzacja zadłużenia pozwalająca na wydłużenie okresu kredytowania (rozłożenie kredytu na więcej rat) lub też zawieszenia spłat na kilka miesięcy (w tym okresie płaci się tylko odsetki). Warto jednak pamiętać, że bankowi należy przedstawić wiarygodny powód niemożności dokonania płatności w terminie. W przypadku decyzji odmownej co do restrukturyzacji można również próbować przenieść zobowiązanie do innej instytucji finansowej, która będzie Ci przychylniejsza. Z kolei w przypadku kilku ciążących nad Tobą zobowiązań najlepiej sprawdzi się ich konsolidacja.

 

 

Konsolidacja kredytów to świetny sposób na zarządzanie długiem. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniej instytucji, która przeanalizuje Twoje zobowiązania i zaproponuje Ci pożyczkę lub kredyt, które przeznaczysz na ich spłatę. Jednocześnie nowa rata Twojego zobowiązania będzie niższa od sumy dotychczasowych, co ułatwi Ci jej terminowe regulowanie. Warto korzystać w tej materii z usług renomowanych instytucji finansowych jak np. Habza Finanse – tutejsi doradcy zaproponują Ci najkorzystniejsze rozwiązanie i pomogą pokonać kłopoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz