8 min
gdzie-sprawdzic-upadlosc-firmy-dowiedz-sie

Upadłość firmy jest instrumentem, który spożytkować mogą przedstawiciele różnych rodzajów działalności gospodarczej. Jest to procedura stanowiąca ostatnią deskę ratunku dla zadłużonego przedsiębiorstwa. Podstawową przesłanką do jej ogłoszenia jest niewypłacalność podmiotu. Dziś powiemy o tym, jak i gdzie można ustalić, czy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego, czy też zostało ono już zakończone. Wbrew pozorom nie jest to prosta i oczywista czynność. Niemniej, wiedza na ten temat jest niezwykle wartościowa. Jest kluczowa w kontekście uniknięcia ryzyka finansowego, wynikającego z kooperacji z zadłużonym kontrahentem bądź z takim, wobec którego stwierdzono upadłość. Zajrzyj do artykułu i dowiedz się więcej.

Gdzie sprawdzić upadłość firmy? – lista miejsc

Jeśli chcesz wiedzieć, czy możliwe jest sprawdzenie upadłości firmy, odpowiadamy, że tak. Gdzie? Możliwości jest kilka. Lista miejsc jest następująca:

  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności lub Krajowy Rejestr Sądowy,
  • Monitor Sądowy i Gospodarczy,
  • serwis monitoringu ogłoszeń MSiG i Krajowego Rejestru Zadłużonych,
  • inne wyszukiwarki typu Bankrut i IMSIG,
  • sąd.

Jak sprawdzić, czy firma ogłosiła upadłość

Ukazaliśmy już, gdzie można rozpoznać, czy określone przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość. Jak sprawdzić ogłoszenie upadłości? Wszystko zależy od tego, z jakiej metody chce się skorzystać.

Pierwszym, bardzo rozsądnym krokiem jest poszukiwanie informacji we właściwych rejestrach przedsiębiorców. Mamy tu na myśli Centralną Ewidencję i Informację o Działalności, czyli CEiDG dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz Krajowy Rejestr Sądowy, w skrócie KRS, dla spółek. To właśnie tam umieszczone są najważniejsze dane, w tym te, które odnoszą się do sfinalizowanej upadłości (zarówno w CEiDG, jak i KRS), postępowania  naprawczego oraz restrukturyzacyjnego (jedynie w CEiDG). Oba rejestry to cenne źródło informacji, lecz posiadają słabe strony. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż konkretna wiadomość o upadłości nie pojawia się w żadnym z nich w czasie rzeczywistym. Zwykle od wydania przez sąd postanowienia do jego upublicznienia mija kilka tygodni. Poza tym nie ma tam adnotacji o tym, czy postępowanie aktualnie trwa. Jest to pewnego rodzaju luka informacyjna. Długie oczekiwanie na ukazanie się stosownego oświadczenia może niejednokrotnie doprowadzić do negatywnych skutków. Dla przykładu, wraz z upływem czasu szanse na odzyskanie swoich pieniędzy drastycznie spadają. Dlatego omawiane rozwiązanie nie do końca jest dobre.

Kolejnym narzędziem umożliwiającym poszukanie, czy poszczególne podmioty charakteryzuje upadłość, jest Monitor Sądowy i Gospodarczy, w skrócie MSiG. Jest to bezpłatna, bezpieczna i sprawdzona wyszukiwarka. Plusem jest to, iż wystarczy posiadać niepełne dane kontrahenta, aby je odnaleźć. Co więcej, publikowane są w niej wiarygodne informacje. To oznacza, że jeśli znajdziesz wpis o upadłości dłużnika, zdecydowanie możesz potraktować go jako rzetelny. W tym przypadku zdarzają się również opóźnienia w zakresie jego umieszczania. Co prawda, są one krótsze od tych, które występują w rejestrze przedsiębiorców, ale nie można wykluczyć, że komunikat o postępowaniu upadłościowym znajdzie się w Monitorze od razu po wydaniu postanowienia sądowego. Pod tym względem jest to bezsprzecznie lepszy wybór od CEiDG i KRS. Ponadto w MSiG można skontrolować, czy proces jest obecnie realizowany, czy postępowanie upadłościowe zostało umorzone w przeszłości albo oddalono wniosek o upadłość.

Zmagasz się z nadmierną ilością kredytów czy pożyczek i nie widzisz możliwości na samodzielne wyjście z zadłużenia?
Skorzystaj z doświadczenia i wiedzy doradców Habza.

Przeanalizujemy Twoją sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie oddłużające, które pozwoli Ci stanąć na nogi i odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z serwisu monitoringu ogłoszeń MSiG i Krajowego Rejestru Zadłużonych, dostępnego na stronie internetowej: https://www.coig.com.pl/monitoring-ogloszen-msig/. Ogłoszenia dodawane są tam codziennie w dni robocze, nie później niż trzeciego dnia od publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Co należy zrobić, aby móc wykorzystać tę alternatywę? Po pierwsze, musisz założyć własne konto pod podanym wyżej linkiem, posługując się swoim e-mailem oraz hasłem. Po zarejestrowaniu się będziesz mógł samodzielnie logować się w dogodnym dla siebie terminie i wyszukiwać informacji na podstawie wskazanego NIP-u spółki, która jest w kręgu Twoich zainteresowań. Warto pamiętać, że założenie i utrzymanie konta nic nie kosztuje. Ty jako użytkownik możesz nieodpłatnie codziennie monitorować numery NIP, lecz nie więcej niż 100 podmiotów miesięcznie.

W Internecie dostępne są też inne wyszukiwarki, takie jak choćby Bankrut i Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy IMSIG. Są to portale, które mogą nie zawierać najświeższych danych. Warto więc podchodzić do nich z pewnym dystansem.

Nie możemy też nie wspomnieć o sądzie, który jest najpewniejszym źródłem informacji. We właściwym organie można bez większych trudności dowiedzieć się, czy upadłość firmy została ogłoszona. Nie są to bowiem informacje o charakterze tajnym. Pracownik sądowego sekretariatu jest zobowiązany do ich udzielenia.

Gdzie sprawdzić ogłoszenie upadłości, która nie została jeszcze ujawniona?

Jeżeli potrzebujesz zweryfikować, czy omawiana procedura toczy się dla interesującej cię jednostki, możesz to uczynić w dwojaki sposób. Najpewniejsze i najprostsze jest skontaktowanie się z sądem prowadzącym sprawę, czyli właściwym ze względu na siedzibę dłużnika. Musisz przy tym wiedzieć, gdzie ją ma. Gdy to ustalisz, skieruj zapytanie do wydziału gospodarczego ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych drogą telefoniczną lub osobistą. Tam pozyskasz bezproblemowo wsparcie w niezbędnym zakresie. Wytłumaczenie swojej sytuacji będzie z pewnością mile widziane. Gdy zdecydujesz się na osobisty kontakt, spójrz na sądową tablicę ogłoszeń, na której umieszczane są informacje o prowadzonych postępowaniach upadłościowych. Innym wyjściem jest kontrolowanie Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Wnioski o upadłość – gdzie sprawdzić?

Wnioski o upadłość firmy składane są w momencie, kiedy niewypłacalność staje się długoterminowa. Następnym powodem jest stan, w którym wartość zobowiązań pieniężnych przekracza wartość posiadanego majątku. Tego typu dokumenty rozpatruje sąd upadłościowy, czyli sąd rejonowy, wydział gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Jak już wspomnieliśmy, jest to sąd ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa. W Monitorze Sądowym i Gospodarczym codziennie aktualizowane są listy firm i konsumentów wnioskujących o ich upadłość oraz restrukturyzację.

Sprawdzenie upadłości firmy – do czego może się przydać?

Ogłoszenie upadłości niesie ze sobą wiele konsekwencji. Dotyczą one z jednej strony samego dłużnika, ale z drugiej wierzycieli bądź też innych osób trzecich, które w jakiś sposób były związane z osobą zadłużoną. Pytanie: gdzie sprawdzić, czy firma jest w upadłości, zadaje sobie wielu przedsiębiorców, obawiających się, że ich obecni, jak również przyszli kontrahenci mają poważne problemy finansowe. Na szczęście nie pozostają z tym sami. Jak wykazaliśmy, wychodząc im naprzeciw, udostępniono rozwiązanie, które jest niezwykle przydatne w różnorakich sytuacjach:

  • podczas nawiązywania nowej współpracy – podjęcie decyzji o zainicjowaniu biznesowej relacji powinno być poprzedzone weryfikacją, w jakiej sytuacji finansowej jest potencjalny partner; przezorność i rozwaga jest w pełni uzasadniona,
  • w momencie ukazania się problemów z odzyskaniem należności – gdy dłużnik nie uiszcza należnych płatności, nie można tego ignorować i biernie czekać, warto szybko i zdecydowanie zadziałać, dowiadując się, czy nie jest czasem w trakcie ogłaszania upadłości,
  • z chwilą chęci odliczenia VAT od niezapłaconych faktur – przedsiębiorcy zwykle czynią to po upływie 90 dni od terminu płatności i jest to tak naprawdę ostatni dzwonek na wszczęcie windykacji oraz podjęcie próby odzyskania całości pieniędzy.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Sprawdzenie upadłości firmy – podsumowanie procedury krok po kroku

Analiza przedsiębiorstwa pod kątem upadłości jest niewątpliwie interesującym zagadnieniem. Jednostki prowadzące działalność gospodarczą interesują się tym z różnych powodów, choć tak naprawdę sprowadzają się one do jednego, konkretnego. Nie da się ukryć, że poddanie tego kontroli pozwala na uniknięcie dalszych nieprzyjemności. To klucz do bezpiecznej i prawidłowej współpracy oraz funkcjonowania biznesu. Działanie to jest w pełni zasadne. Upewnienie się, czy dany podmiot jest w upadłości, jest możliwe poprzez obranie jednej z kilku dostępnych dróg weryfikacji. Intuicyjnie poszukiwania można rozpocząć w rejestrze przedsiębiorców. Ciekawą opcją jest też użycie Monitora Sądowego i Gospodarczego, a także skontaktowanie się z odpowiednim oddziałem w sądzie. Innym wariantem jest zajrzenie do wymienionych przez nas portali internetowych. Każdy z nich ma wady i zalety, dlatego też zachęcamy do wykonywania tego typu czynności w wysoce przemyślany sposób, przy ich uwzględnieniu. Jesteśmy przekonani, że zastosowanie się do tego zagwarantuje gruntowne przeanalizowanie sytuacji danego podmiotu i ewentualne uchronienie się od kłopotów.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek