Debet na koncie – czym jest i jak działa?

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw i układów konsumenckich

9 min. czytania
debet-na-koncie-–-czym-jest-i-jak-dziala

Wolne środki zawsze mogą okazać się przydatne na nieprzewidziane wydatki, rachunki, wycieczkę czy nawet wyjście ze znajomymi. Nie zawsze jednak sytuacja finansowa będzie odpowiednia, pieniędzy może zabraknąć. Warto wiedzieć, co to jest debet na koncie. Takie rozwiązanie może uratować sytuację, kiedy brakuje funduszy. Czym jest debet i jak dokładnie działa? Czy pozwala na podwyższenie kwoty kredytu? Jakie zmiany wprowadza w rachunku płatniczym? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co to jest debet na koncie? Podstawowe informacje

Debet na koncie można określić jako ujemne saldo, które powstaje przez wypłacenie z rachunku większej ilości środków, niż początkowo się tam znajdowało. Takie rozwiązanie może być naprawdę przydatne, jednak nie należy go nadużywać. Debet na koncie to zawsze oddzielna umowa pożyczkowa podpisywana z bankiem, a niespłacony debet niesie poważne konsekwencje. Aby otrzymać dodatkowe środki, sprawdzana jest zdolność kredytowa klienta i dane w bazach dłużników – w ten sposób bank określa limit. Skorzystanie z debetu oznacza konieczność opłacenia odsetek. Są one wyliczane na podstawie tylko wydanej kwoty. Warto wiedzieć, że warunki takiej pożyczki będą często naprawdę korzystne, a klient banku może je próbować negocjować. Zwykle debet na koncie jest tańszy niż standardowy kredyt gotówkowy.

Skorzystanie z tej usługi oczywiście nie będzie dostępne dla każdego. Należy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Co oznacza debet na koncie bankowym? Jeżeli Twoje saldo jest ujemne, najprawdopodobniej zostało wydane więcej pieniędzy, niż było dostępne. Im większy debet, tym wyższe odsetki trzeba opłacić, ponieważ naliczane są od wykorzystanej kwoty limitu.

Każda oferta banku będzie różnić się warunkami spłaty, ceną czy też dostępną kwotą. Debet na koncie jest dostępny najczęściej nawet na start, tuż po założeniu konta. Wszystkie banki oferują taką usługę. Konto z debetem na start to wygodne rozwiązanie, lecz należy być bardzo uważnym przy operowaniu środkami oprocentowanymi. Ustalenie limitu debetowego to kluczowa kwestia przed podpisaniem umowy.

Jak działa debet na koncie?

Korzystanie z debetu wymaga podpisania oddzielnej umowy dotyczącej ustalenia limitu zadłużenia i warunków. Standardowo można wydać tylko tyle środków, ile aktualnie jest na rachunku bankowym. Debet umożliwia korzystanie z dodatkowych środków – można pożyczyć dowolną ilość do ustalonego wcześniej limitu. Cały proces używania tej usługi jest naprawdę prosty. Zwykle to, jaka jest maksymalna wysokość debetu oraz jego wykorzystanie, można monitorować w aplikacji mobilnej.

Jak działa debet na koncie? Można go porównać do standardowego kredytu odnawialnego. Limit jest określany w umowie z bankiem. Najczęściej klienci mogą wykorzystać do kilku tysięcy złotych debetu. Pożyczkę można użyć na dowolny cel, lecz nie trzeba. Wiele osób uznaje debet, jako swego rodzaju zabezpieczenie finansowe. Pożyczoną sumę najczęściej zwracamy w 30 dni. Spłatę salda debetowego należy uregulować razem z naliczonymi odsetkami.

Po opłaceniu zobowiązania można ponownie wykorzystać środki. Limit debetowy jest dostępny co miesiąc. W umowie znajduje się informacja o dostępnym limicie, warunkach spłaty oraz odsetkach. Debet jest bardzo wygodny, ale często korzystanie z niego może prowadzić do naprawdę dużych kosztów.

Jak zrobić debet na koncie? Poradnik krok po kroku

Kiedy zastanawiasz się, jak ustawić debet na koncie, nie jest to wbrew pozorom trudne. Należy w pierwszej kolejności poznać dokładną ofertę danego banku. Warto zapytać konsultanta o warunki, wymagane dokumenty, limity czy oczywiście koszty, jakie trzeba będzie ponieść. Jak zrobić debet na koncie krok po kroku?

  1. Wypełnij wniosek dostarczony przez bank – można to zwykle zrobić także online przez stronę internetową banku. Oczywiście dostarczenie dokumentu do fizycznej placówki także będzie dobrym rozwiązaniem.
  2. Przejdź weryfikację banku – zwykle trzeba dostarczyć dokumenty takie jak dowód tożsamości, potwierdzenie dochodu itd. Bank musi być pewny, że klient będzie w stanie spłacić swój dług.
  3. Bank ustali limity – na podstawie zdolności kredytowej i historii finansowej klienta ustalany jest limit debetu.
  4. Zapoznaj się z warunkami – debet na koncie wiąże się z określonymi odsetkami, opłatami za używanie usługi oraz warunkami spłaty. Należy być świadomy wszystkich zobowiązań i praw.
  5. Zaakceptuj ofertę – gdy warunki przedstawione przez bank są satysfakcjonujące, klient musi potwierdzić ofertę. Zwykle wiąże się to z podpisaniem umowy lub złożeniem elektronicznego potwierdzenia.

Od momentu akceptacji oferty debet na koncie będzie dostępny. Można swobodnie z niego korzystać, pamiętając przy tym o terminowym spłacaniu zobowiązań. Warto wiedzieć, że używanie debetu buduje historię kredytową.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Kiedy można zrobić debet na koncie?

Już wiesz, jak działa debet na koncie, więc rozumiesz konsekwencje z tym związane. To pewna forma pożyczki, która generuje pewne odsetki oraz opłaty. Nie należy więc nadużywać debetu, by nie narazić się na długi. W niektórych sytuacjach będzie on jednak naprawdę przydatny. Kiedy można zrobić debet na koncie? Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych sytuacji:

  • Nieprzewidziane nagłe wydatki – na przykład naprawa samochodu, wizyta u lekarza, awaria sprzętu domowego itd.
  • Bieżące wydatki – może to być czynsz, rachunki czy nawet zapłata za zakupy. Jeżeli brakuje środków, debet na koncie „uratuje” sytuację.
  • Inwestycje – przedsięwzięcia biznesowe często również wymagają dodatkowych pieniędzy. Nie zawsze środki na koncie pozwolą, by wykonać daną inwestycję.

Co to jest debet na koncie? Można go nazwać formą pożyczki z odsetkami i dodatkowymi opłatami. Dlatego też nie należy pochopnie oraz bez przemyślenia wykorzystywać limitu. Za każdą pożyczkę trzeba zapłacić w terminie. Inaczej może to wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Są one dość precyzyjnie określone w umowie z bankiem.

Debet na koncie można zrobić, kiedy podstawowe środki się skończą. Dodatkowo należy pamiętać, że poprzednie długi muszą zostać spłacone, by ponownie wykorzystać pożyczkę. Ujemne saldo oznacza użycie debetu na koncie.

Jak spłacić debet na koncie? Warunki spłaty i wskazówki

Jeżeli wygenerujesz debet na koncie, zwykle zostaje on automatycznie spłacony z przychodów. Pieniądze są od razu pobierane i odejmowane od salda klienta banku. Debet jest pokrywany w pierwszej kolejności po wpłynięciu środków na konto.

Mimo wszystko nie zawsze dzieje się to automatycznie. Takie rozwiązanie jest najpopularniejsze, jednak w niektórych przypadkach trzeba manualnie opłacić zobowiązania. Zwykle trzeba to zrobić maksymalnie 30 dni od momentu pożyczki. Dłuższe zwlekanie może skutkować wpisem do BIK czy też większymi odsetkami.

Jak spłacić debet na koncie? Ważne są regularne wpłaty – przykładowo co miesiąc czy dwa tygodnie. W ten sposób dług będzie zawsze spłacony w terminie. W przypadku nadwyżki finansowej warto natychmiast pokryć debet, gdy ten występuje. Najważniejsza jest regularność. Zwlekanie ze spłatą zobowiązań generuje tylko kolejne coraz większe koszty. Bez pokrycia długu nie można ponownie skorzystać z debetu.

Debet na koncie to forma pożyczki, którą trzeba spłacić bardzo szybko. 30 dni terminu powinno w zupełności wystarczyć, by otrzymać pensję czy wpłacić środki z dowolnego źródła zarobku. Bank wcześniej analizuje możliwości finansowe klienta, dzięki czemu limity są ustalone według jego rzeczywistej sytuacji majątkowej.

Czy komornik może zająć debet na koncie?

W tym przypadku wiele zależy od konkretnej sytuacji. Egzekucja komornicza z rachunku bankowego oczywiście jest zgodna z prawem i bardzo popularna. Debet na koncie nie będzie jednak brany pod uwagę w wielu sytuacjach. Wszystko zależy konkretnie od żądania zgłoszonego przez wierzyciela.

Komornik ma za zadanie zdjąć z dłużnika zobowiązania finansowe wobec klienta. Jeżeli wierzyciel zgłosi żądanie dotyczące rachunku bankowego, debet nie zostanie wzięty pod uwagę. Gdy jednak dokument mówi o egzekucji z dowolnych środków (wierzytelności), sytuacja może być nieco inna. Jeśli komornik nie znajdzie innych możliwości, jest w stanie zdjąć zobowiązania dłużnika, także wykorzystując jego debet na koncie. Niestety takie działanie także będzie legalne.

Egzekucja komornicza na debecie to dodatkowe konsekwencje dla dłużnika. Wtedy jedno zobowiązanie zostaje pokryte, ale generują się kolejne koszty w postaci odsetek dla banku i dodatkowych opłat.

Konsolidacja chwilówek, kredyt konsolidacyjny, kredyt oddłużeniowy i każde inne trudne zobowiązanie wiąże się nie tylko ze skomplikowaną procedurą, ale także sporym stresem. 
Dlatego ze względu na trudną sytuację finansową, nie warto wnioskować o takie zobowiązanie samodzielnie. 

Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy Habza, który przeanalizuje Twoją sytuację, dobierze odpowiednie rozwiązanie i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania. Tobie pozostanie tylko podpisanie nowej umowy kredytowej.

Jak korzystać z debetu na koncie, by nie wpaść w długi?

W pierwszej kolejności należy ustalić racjonalny i realistyczny limit. Debet na koncie nie może być trudny do spłacenia, by nie ryzykować potencjalnymi długami. Należy także planować wszystkie wydatki – szczególnie te, które wymagają pożyczenia środków. Oczywiście później trzeba trzymać się planu, by unikać nieprzewidzianych i nadmiernych opłat. Najlepiej mocno ograniczyć częstotliwość korzystania z debetu. W ten sposób zmniejszone zostaną także koszty w postaci odsetek dla banku. Warto używać tego źródła jako rozwiązanie „na czarną godzinę”. Jeżeli zastanawiasz się, jak korzystać z debetu na koncie, bardzo istotne jest spłacanie długów regularnie i terminowo. Dodatkowo trzeba śledzić stan konta, by przypadkowo nie użyć pożyczonych środków, które oczywiście są oprocentowane.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)