5 min
wspolny-kredyt-gotowkowy-co-trzeba-wiedziec

Zobowiązania finansowe można zaciągać samodzielnie, ale często bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest dzielenie nich z innymi. Dlatego też wiele osób decyduje się na wspólny kredyt gotówkowy, czy to z członkiem rodziny, czy z przyjaciółmi. Co trzeba na ten temat wiedzieć? Kto może być współkredytobiorcą i jakie będą jego obowiązki? Czy wspólny kredyt naprawdę się opłaca?

Z kim można wziąć kredyt?

Wspólny kredyt gotówkowy najczęściej bierzemy z osobami nam bliskimi – czy to naszymi krewnymi, partnerami czy przyjaciółmi. Zwłaszcza, jeśli środki z kredytu zostaną wykorzystane tylko przez jedną osobę, a druga będzie jedynie wykorzystana jako współkredytobiorca, aby zwiększyć szansę na pozytywną decyzję kredytową.

Ciężko, aby ktoś, kto nie ma do nas zaufania, był skłonny podjąć się ryzyka, że będzie spłacał kredyt, z którego nawet nie mógł skorzystać. W praktyce jednak, jeśli chodzi o zasady i warunki stawiane przez same banki, stopień pokrewieństwa czy ogółem relacja między współkredytobiorcami nie ma żadnego znaczenia. Co jest zatem istotne?

Wszyscy współkredytobiorcy muszą mieć ukończony 18 rok życia, a także posiadać pełnię zdolności do czynności prawnych. Im wyższa zdolność kredytowa współkredytobiorców, tym większe prawdopodobieństwo, że kredyt zostanie przyznany. Nie możemy wspólnie wziąć kredytu na przykład z osobą bezrobotną (i nie pobierającą emerytury czy renty).

Najlepiej postrzeganym współkredytobiorcą będzie osoba w średnim wieku, o ustabilizowanej sytuacji zawodowej i finansowej, która nie ma długów wcale bądź ma, ale niewielkie i spłaca je regularnie, a przy tym dobrze zarabia.

Nie oznacza to, że zdolność kredytowa wszystkich współkredytobiorców musi być równa. Częstą praktyką jest na przykład wspólne zaciąganie kredytów przez osoby młode wspólnie z ich rodzicami. Młodzi ludzie mają w wielu przypadkach niską zdolność kredytową – zarabiają relatywnie niewiele, nie zdążyli jeszcze zbudować pozytywnej historii kredytowej. Zaangażowanie w kredyt rodziców, posiadających wyższą zdolność kredytową, może poskutkować przyznaniem kredytu, którego nie otrzymalibyśmy samodzielnie.

Jakie obowiązki ma współkredytobiorca?

Zanim zdecydujemy się wziąć z kimś wspólny kredyt gotówkowy, powinniśmy poważnie się zastanowić, ponieważ jest to poważna decyzja, której skutki możemy odczuwać nawet latami. Zwłaszcza, jeśli ma to być tylko przysługa i druga osoba zobowiązała się przed nami do samodzielnej spłaty długu, a żadne pieniądze nie trafią do nas.

Współkredytobiorca stoi na równej pozycji z innymi osobami, które zaciągnęły dany kredyt. Jest tak samo jak one odpowiedzialny za jego terminową spłatę, tak więc w razie, gdyby ona nie nastąpiła, czekają go te same konsekwencje. W pierwszej kolejności windykacja (przypominanie o obowiązku spłaty długu, wizyty windykatora w miejscu zamieszkania, próby dojścia do porozumienia), a następnie nawet sprawa w sądzie i egzekucja komornicza.

Czy poręczyciel i współkredytobiorca oznacza to samo?

Poręczenie kredytu i przystąpienie do niego jako współkredytobiorca mają pewne podobieństwa, ale nie jest to dokładnie takie same zobowiązanie. Poręczyciel nie otrzymuje środków z kredytu, a jedynie poręcza, że w razie gdyby kredytobiorca był do tego niezdolny, będzie spłacał dług. Ma pewne możliwości pozwalające mu kontrolować przebieg spłaty długu – może wystąpić do banku z prośbą o przekazanie informacji dotyczących statusu spłaty, ponadto powinien zostać niezwłocznie poinformowany, jeśli wystąpią jakiekolwiek opóźnienia.

Współkredytobiorca stoi na równi z kredytobiorcą i zobowiązany jest solidarnie spłacać kredyt, również wtedy, kiedy jeszcze nie powstały żadne opóźnienia i drugi kredytobiorca nie jest do tego niezdolny. Można więc powiedzieć, że wspólny kredyt gotówkowy oznacza większą odpowiedzialność niż poręczenie kredytu.

Czy warto brać wspólny kredyt gotówkowy?

Wspólny kredyt gotówkowy ma jedną ważną zaletę – pozwala zaciągnąć kredyt osobom, które miałyby problem z osiągnięciem tego samodzielnie. Większa ilość kredytobiorców oznacza bowiem mniejsze ryzyko dla banku – jeśli jeden z nich nie będzie w stanie spłacić kredytu, można zwrócić się do drugiego, a więc jest większe prawdopodobieństwo, że możliwe będzie odzyskanie pożyczonej sumy.

Z drugiej strony, musimy pamiętać, że bycie współkredytobiorcą jest dużą odpowiedzialnością i nakłada na nas obowiązek terminowej spłaty długu. Ponadto zaciągnięte zobowiązanie będzie negatywnie wpływać na naszą zdolność kredytową. W związku z tym warto decydować się na takie rozwiązanie przede wszystkim w sytuacji, kiedy ufamy drugiej osobie i jesteśmy pewni, że wspólna spłata kredytu będzie przebiegać płynnie i bez żadnych problemów.

Wspólny kredyt to najczęściej spotykany wariant w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ tego typu kredyty bardzo ciężko pozyskać, a potem spłacać samodzielnie. W przypadku kredytów gotówkowych, zwłaszcza na niewielkie kwoty, jest to łatwiejsze, aczkolwiek mimo wszystko wspólny kredyt gotówkowy może być nie tylko korzystny, ale wręcz niezbędny.

wspolny kredyt gotowkowy co trzeba wiedziec - wykres ilosc kredytobiorcow

1 Źródło: http://magazynfakty.pl/kredyty-mieszkaniowe-zaciagane-wiecej-niz-jednego-kredytobiorce-sa-lepiej-splacane/

Wspólny kredyt gotówkowy – podsumowanie

Warto zastanowić się nad wspólnym kredytem gotówkowym zwłaszcza, jeśli obawiamy się negatywnej decyzji od banku. Należy jednak pamiętać, że bycie współodpowiedzialnym za spłatę kredytu oznacza również równy udział we wszelkich negatywnych konsekwencjach w razie braku regularnych płatności, tak więc jest to coś, co należy dobrze przemyśleć.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)