6 min
umowa-na-czas-okreslony-a-kredyt-gotowkowy

Czy możliwe jest wzięcie kredytu gotówkowego przy umowie na czas określony?

Bez wątpienia w przypadku ubiegania się o kredyt gotówkowy, bank najlepiej postrzega umowę o pracę na czas nieokreślony. Niestety, nie każdy może cieszyć się spokojem, jaki daje stabilne zatrudnienie. Sporo osób jest zatrudnianych na czas określony, a dopiero kolejną umowę mają przedłużaną bezterminowo. Czy w takiej sytuacji możliwy jest kredyt gotówkowy? Umowa o pracę na czas określony nie przekreśla Twoich szans, choć może je nieco zmniejszać. Zobacz, jak to wygląda w polskich bankach.

Zdolność kredytowa a umowa na czas określony

Czy kredyt gotówkowy jest możliwy przy umowie na czas określony? To pytanie zadaje sobie wielu klientów banków, którzy chcą ubiegać się o produkt kredytowy, ale ich umowa z pracodawcą wygasa za kilka miesięcy. Ogólnie odpowiedź brzmi – tak – możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy z umową na czas określony. Jednak wszystko zależy od indywidualnej oceny zdolności kredytowej, jak również produktu, o jaki się ubiegasz. Każdy bank ma przy tym inną politykę, więc niezbędne będzie zebranie ofert i porównanie ich.

Standardowo zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy maksymalny okres trwania umowy o pracę na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy. To łączny okres 3 umów, bo maksymalnie tyle można zawrzeć z jednym pracodawcą. Większość banków będzie skłonna przyznać kredyt gotówkowy osobie, która ma przed sobą w perspektywie jeszcze wielomiesięczne zatrudnienie pokrywające się z okresem, na jaki chce zaciągnąć zobowiązanie.

Warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca z umową na czas określony

Przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy, umowa o pracę na czas określony nie musi być problemem. W określonych sytuacjach bank będzie w stanie ją zaakceptować, ale to będzie zależało przede wszystkim od tego:

 • Jak długo pracujesz na tej umowie u jednego pracodawcy. Tutaj każdy bank ma inne regulacje. Jedne wymagają przynajmniej 1-miesięcznego stażu zatrudnienia, inne patrzą 3-6 miesięcy wstecz.
 • Na jaki okres jest zawarta umowa – jak długo w przód obowiązuje? Nikłe szanse na kredyt ma osoba, której umowa kończy się za kilka tygodni. W tym przypadku ratunkiem może się okazać promesa od pracodawcy, będąca pewnym rodzajem zapewnienia/zobowiązania do przedłużenia tej umowy na kolejny okres. Jeżeli jednak umowa ma obowiązywać jeszcze przez 2 lata, to w tym czasie nie powinno być problemu z zaciągnięciem kredytu gotówkowego. Przy umowie na czas określony jest spore prawdopodobieństwo, że zapadalność ostatniej raty przypadnie najpóźniej na miesiąc czy dwa miesiące przed końcem obowiązywania umowy z pracodawcą.
 • Czy jest to pierwsza czy kolejna umowa u danego pracodawcy lub innego, celem ustalenia, czy występuje ciągłość zatrudnienia.

Oczywiście warto wspomnieć o tym, że umowa na czas określony powinna być świadczona na rzecz pracodawcy, który nie działa w branży wykluczonej przez bank czy darzonej mniejszym zaufaniem. Np. w czasie pandemii Covid-19 przedstawiciele sektora turystycznego czy gastronomicznego byli niemal całkowicie pozbawieni możliwości ubiegania się o produkty kredytowe w bankach.

Na stałe tej możliwości pozbawieni są m.in. prowadzący kasyna, fabryki broni i amunicji, producenci energii nuklearnej, firmy związane z produkcją pornografii, lombardy i inne, które mają zdaniem banku ryzykowne PKB. Jeżeli masz u takiego pracodawcy umowę na czas określony, kredyt gotówkowy może być dla Ciebie nieosiągalny nawet pomimo wysokich zarobków.

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego, mając umowę na czas określony?

Choć źródło dochodów, forma zatrudnienia i okres obowiązywania umowy o pracę czy prowadzenia działalności gospodarczej są ważne z perspektywy banku, to sprawdza on także inne elementy wpływające na zdolność kredytową. Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca, który ubiega się o kredyt gotówkowy z umową na czas określony? W jego przypadku również liczy się:

 • wiek – minimalny i maksymalny wiek kredytobiorców to indywidualna kwestia banku. Zazwyczaj każda osoba pełnoletnia, która ma zdolność do czynności prawnych może taki wniosek złożyć. Niektóre banki udzielają pożyczki osobom starszym, np. 21-latkom. Maksymalny wiek kredytobiorcy (w momencie spłaty ostatniej raty) waha się od 67 do 80 lat,
 • historia kredytowa w BIK – Biuro Informacji Kredytowej to baza, w której gromadzone są dane na temat kredytobiorców. Wpisy o opóźnieniach w spłacie rat lub adnotacje o dużej ilości zapytań kredytowych w ostatnim czasie mogą skutecznie przekreślić Twoje szanse na kredyt gotówkowy,
 • liczba osób na utrzymaniu wnioskodawcy oraz bieżące wydatki.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy dla osoby, która ma wysoki dochód, niskie koszty utrzymania oraz dobrą historię kredytową jest jak najbardziej osiągalny.

Jaki bank umożliwia kredyt gotówkowy przy umowie na czas określony?

Sporo banków umożliwia obecnie wnioskowanie o kredyt gotówkowy z umową o pracę na czas określony. Na tej liście jest m.in.:

 • ING Bank Śląski,
 • PKO BP,
 • mBank,
 • Credit Agricole,
 • BNP Paribas.

Poszczególne oferty różnią się jednak warunkami, głównie RRSO, które ma największy wpływ na kształtowanie się wysokości rat kredytów gotówkowych. Możesz wygodnie porównać je w porównywarce online, na stronie internetowej banku lub przy pomocy doradcy kredytowego.

Czasem banki są skłonne zastosować odstępstwo od procedury i zaakceptować dochód z umowy na czas określony i dłuższy okres kredytowania. Jednak należy to dzisiaj do rzadkości z uwagi na chęć uniknięcia ryzyka, jakim dla banku jest Twoja potencjalna niewypłacalność. W takiej sytuacji można jeszcze rozważyć przystąpienie do kredytu z współkredytobiorcą, który ma bardziej stabilną sytuację finansową i umowę na czas nieokreślony, ewentualnie poprosić znajomego lub członka rodziny o poręczenie. Jednak bycie żyrantem to spora odpowiedzialność i nie miej pretensji, jeśli spotkasz się z odmową.

Zdolność kredytowa przy umowie o pracę na czas określony

Nawet, jeśli okaże się, że masz zdolność kredytową przy umowie o pracę na czas określony, dokładnie zweryfikuj warunki zaproponowane przez bank. Może się okazać, że będą one mało atrakcyjne lub wymuszą na Tobie skorzystanie z dodatkowych produktów bankowych, np. konta osobistego z deklaracją comiesięcznych wpływów.

Zastanów się, czy czujesz się pewnie i mając umowę o pracę na czas określony, kredyt gotówkowy nie będzie stanowił dla Ciebie zbyt dużego obciążenia psychicznego i finansowego. Na pewno jakąś formą zabezpieczenia będzie promesa od pracodawcy, w której zadeklaruje on chęć zatrudnienia Cię ponownie po wygaśnięciu umowy. Najlepiej na czas nieokreślony. 

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)