5 min
umorzenie-kredytu-frankowego-co-dalej

W ostatnich latach wielu kredytobiorców, którzy posiadali zobowiązanie finansowe, zaciągnięte we frankach szwajcarskich szuka skutecznych rozwiązań w zakresie możliwości przewalutowania bądź umorzenia długu. Rozwiązanie to pozwala na uwolnienie się od problemów związanych z terminowym regulowaniem spłat zadłużenia. Umorzenie kredytu frankowego to forma pomocy dla osób, które nie są w stanie spłacać swojego kredytu zgodnie z harmonogramem ze względu na trudną sytuację finansową.

W praktyce umorzenie kredytu frankowego oznacza przedterminowe zakończenie wymagalności spłaty zobowiązania po uprzednim uzgodnieniu warunków z bankiem. Bank może jednak w ramach ugody żądać zwrotu części kwoty kredytu, przeniesienia własności nieruchomości na bank bądź ustanowienia hipoteki na nieruchomości. Warto również pamiętać, że umorzenie kredytu frankowego nie zwalnia kredytobiorcy z obowiązków podatkowych. Zgodnie z polskim prawem, kwota umorzonego kredytu jest traktowana jako przychód i podlega opodatkowaniu.

Ważnym krokiem, jaki powinien wykonać każdy kredytobiorca po umorzeniu kredytu frankowego, jest wnioskowanie o odpowiednie zaświadczenie od banku, które potwierdza zakończenie spłaty zobowiązania. Jest to istotne, gdyż pozwala uniknąć ewentualnych problemów związanych z niezgodnym z prawem odzyskiwaniem należności w ramach windykacji. Warto pamiętać również, aby odpowiednio zabezpieczyć swoją sytuację finansową. Choć kredyt frankowy został umorzony, z pewnością posiadasz inne zobowiązania finansowe, które należy regularnie spłacać. Odpowiednie zarządzanie swoimi finansami uchroni Cię przed kolejnymi trudnościami związanymi ze spłacaniem kredytów.

Umorzenie kredytu frankowego – kiedy można się o nie starać?

Kredyt frankowy, inaczej kredyt walutowy to specjalny rodzaj finansowania, w którym wartość zobowiązania jest powiązana z kursem franka szwajcarskiego. To, na co warto zwrócić uwagę to fakt, iż w związku ze wzrostem kursu franka zmienia się rata kredytu. Wiele osób, które zaciągnęły taki kredyt, w momencie wzrostów franka, zostało dotkniętych przez wysokie koszty kredytowania. Zdarzało się, że kredytobiorcy byli w tak trudnej sytuacji, że rozważali nie tylko przewalutowanie kredytu, ale również sprzedaż nieruchomości i spłatę zobowiązania. Jednym z rozwiązań jest umorzenie kredytu frankowego. Kto i kiedy może na niego liczyć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż uzależniona jest od indywidualnej sytuacji każdego kredytobiorcy. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których bank umarza zadłużenie kredytobiorcy frankowego:

  • Brak odpowiedniej zdolności kredytowej w momencie zaciągania kredytu – wielu Polaków kupiło swoje pierwsze mieszkanie w latach 2000. To właśnie wtedy szczególną popularnością cieszyły się kredyty frankowe, które pozwalały na zaciągnięcie wyższego kredytu niż w walucie polskiej, dzięki czemu kusiły swoją atrakcyjnością. W takiej sytuacji bank może być zobowiązany do umorzenia kredytu, ponieważ nie spełnił swoich obowiązków informacyjnych wobec kredytobiorcy.
  • Znalezienie się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej z powodu zmiany kursu franka – niewątpliwie sytuacja taka dotknęła tysięcy Polaków. Wzrost kursu franka szwajcarskiego sprawił, że rata wielu z kredytobiorców wzrosła nawet dwukrotnie. W takiej sytuacji bank może być zobowiązany do umorzenia kredytu, ponieważ nie przewidział skutków zmiany kursu.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Warto pamiętać, że umorzenie kredytu frankowego nie jest prostym procesem i z pewnością nie odbędzie się on podczas jednej wizyty w banku. Bardzo często wymaga on odpowiedniego przygotowania, dogłębnej analizy umowy kredytowej i doradztwa doświadczonych prawników. Konsultacja z prawnikiem pomoże nie tylko przygotować się do procesu, ale również rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i da szansę bezbłędnego przygotowania kompletu dokumentów. Podobnie zresztą jak umorzenie podatku od kredytu frankowego. Na taką okoliczność również trzeba się przygotować, zaczynając od konsultacji ze specjalistą w zakresie finansów, aby dowiedzieć się w sprawie zaniechania poboru podatku.

Umorzenie kredytu frankowego a podatek – czy należy go odprowadzić?

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, umorzenie długu jest traktowane jako przychód podatkowy. Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli w danym roku podatkowym skorzystałeś z możliwości umorzenia kredytu frankowego, jesteś zobowiązany do zgłoszenia tego faktu jako przychód w zeznaniu podatkowym i odprowadzenia od niego podatku. Podatek od umorzenia kredytu frankowego ma jednak pewne wyjątki:

  • zwolnienie z podatku dla osób, których zadłużenie związane jest z działalnością gospodarczą – w takim przypadku, kredytobiorca może zaliczyć umorzony dług do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala na jego odliczenie od podatku.
  • skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi, która umożliwia odliczenie od podatku umorzonego długu, jeśli spełnione są określone warunki.

Wiadomo już, kiedy podatek od umorzenia kredytu frankowego nie obowiązuje. W każdym przypadku kredytobiorca powinien jednak skonsultować się z doradcą podatkowym, aby uniknąć problematycznych sytuacji, w których Urząd Skarbowy dochodzić będzie od niego zwrotu podatku i stosownej rekompensaty.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek