12 min
jak-obnizyc-rate-kredytu-poznaj-sprawdzone-sposoby

Jak obniżyć ratę kredytu?

Wysokie stopy procentowe sprawiły, że coraz więcej kredytobiorców mierzy się z widmem utraty płynności finansowej. Jest to poważny problem, który może wpędzić w spiralę zadłużenia. Warto więc wcześniej zastanowić się nad tym, jak obniżyć raty kredytów. Eksperci kredytowi wskazują, że sposobów jest przynajmniej kilka. Niektóre z nich są dostępne dla wszystkich, w przypadku innych trzeba spełnić określone kryteria. Jedno jest pewne: zawsze warto próbować porozumieć się z bankiem, aby uniknąć dużo bardziej poważnych problemów.

Jak obniżyć raty kredytów? Czy to możliwe po podpisaniu umowy?

Wielu kredytobiorców jest przekonanych, że podpisana z bankiem umowa jest sztywna, a tym samym nie podlega żadnym zmianom. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie musi być. Tak naprawdę bankom zależy na tym, aby kredytobiorcy spłacali swoje zobowiązania. Są więc elastyczni, co do wysokości rat nawet już po podpisaniu umowy. Oznacza to, że jeśli pojawią się problemy z regulowaniem należności wobec banku, nie należy załamywać rąk, tylko czym prędzej skontaktować się z placówką i spróbować się porozumieć. UWAGA: najlepiej zrobić to jeszcze zanim pojawią się opóźnienia w płatnościach. W przeciwnym razie bank może nie być zbyt wyrozumiały, a to może oznaczać spotkanie przynajmniej z windykatorem.

Jak obniżyć raty kredytów? Sprawdzone sposoby

Wiele osób zastanawia się, czy można zmniejszyć ratę kredytu. Jak już wskazaliśmy, jest to jak najbardziej możliwe. Obecnie kredytobiorcy mogą zdecydować się na:

Każde ze wskazanych rozwiązań ma swoje zalety. Co ważne, po rozwiązania sięgać można bez względu na rodzaj kredytu. Oznacza to, że są to opcje dostępne zarówno dla tych, którzy mają na swoim koncie kredyt gotówkowy, jak i tych, którzy zdecydowali się zaciągnąć kredyt hipoteczny na sfinansowanie na przykład zakupu mieszkania bądź budowę domu. Zanim zdecydujesz się na któreś z wymienionych opcji, powinieneś poznać je bliżej. Pozwoli Ci to na podjęcie najlepszej decyzji.

Doradca Habza znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki  i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza.

Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego?

Jak obniżyć ratę kredytu gotówkowego to pytanie, które często pada z ust osób spłacających zwykły kredyt gotówkowy. Może zdarzyć się tak, że sytuacja finansowa kredytobiorcy znacznie zmieniła się od momentu podpisania umowy kredytowej. Problemy ze zdrowiem, utrata pracy, obniżenie zarobków – są to sytuacje, które mogą wiązać się z trudnościami z terminowym regulowaniem swoich należności wobec banku. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, możesz skierować do banku prośbę o wakacje kredytowe. Większość banków komercyjnych daje swoim klientom możliwość skorzystania z nich. UWAGA: pamiętaj, że najczęściej w umowie znajduje się informacja, ile razy w ciągu jednej umowy kredytowej możesz sięgnąć po wakacje kredytowe. Nie jest to bowiem instrument, z którego można korzystać niezliczoną ilość razy. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Być może wbrew temu, co wydawało się na pierwszy rzut oka, nie jest ona wcale taka zła i uda się regulować kolejne raty.

Decydując się na złożenie wniosku o wakacje kredytowe, pamiętaj, że musisz go uzasadnić. Banki pomagają kredytobiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji nie ze swojej winy. Oznacza to, że jeśli straciłeś pracę, zmniejszyły się dochody gospodarstwa domowego, padłeś ofiarą ciężkiej choroby (lub ktoś z Twoich bliskich), możesz spodziewać się pozytywnej decyzji banku. Jeżeli jednak trudności ze spłatą zobowiązania są wynikiem błędów w zarządzaniu domowymi finansami, licz się z tym, że bank niekoniecznie przychyli się do Twojej prośby.

Zastanawiając się nad tym, jak zmniejszyć raty kredytu, pamiętaj, że możesz również zdecydować się na wydłużenie okresu spłaty. W takim przypadku musisz złożyć do banku wniosek, w którym poprosisz o dłuższy okres kredytowania, co będzie wiązało się z obniżeniem rat. Dokładnie zastanów się jednak, czy po zmniejszeniu wysokość raty będzie dla Ciebie odpowiednia. Musisz również pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się zawsze ze zwiększeniem odsetek, które trzeba wpłacić do banku. Im dłuższy czas kredytowania, tym jest ich więcej. Jeśli jednak raty w dotychczasowej wysokości są dla Twojego domowego budżetu zbyt dużym obciążeniem, może to być jedyne rozwiązanie, które pomoże Ci uniknąć zaległości w spłacie zobowiązania.

Jeśli jesteś kredytobiorcą, który ma na swoim koncie więcej niż jeden kredyt, możesz zdecydować się na konsolidację. W tym przypadku musisz zaciągnąć inny kredyt – tak zwany konsolidacyjny – z którego pieniądze zostaną przeznaczone na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny online możesz zaciągnąć w banku, w którym już masz zobowiązania bądź zdecydować się na skorzystanie z usług całkiem innej placówki. Pamiętaj, że pieniędzy z konsolidacji nie możesz przeznaczyć na dowolny cel. W zdecydowanej większości przypadków nawet nie dostaniesz ich do ręki. Co więcej, nie pojawią się również na Twoim koncie. Bank wpłaci je na konto, na które spłacasz raty kredytu. Dzięki temu ma pewność, że pożyczone pieniądze zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Ciekawą propozycją jest również refinansowanie kredytu. W tym przypadku musisz znaleźć bank, który zaproponuje Ci korzystniejsze warunki niż ten, w którym masz już zobowiązanie. Wówczas po prostu przenosisz kredyt do drugiego banku. Jak to wygląda w praktyce? Twój nowy kredytodawca spłaca Twoje dotychczasowe zobowiązanie w pierwszym banku, a Ty wpłacasz raty na nowe konto. Co ważne, ich wysokość jest oczywiście niższa niż dotychczas. Pamiętaj, że samodzielnie poszukiwanie kredytodawcy oferującego refinansowanie kredytu może być trudne. Uwzględnić trzeba bowiem szereg kryteriów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takim przypadku okazuje się skorzystanie z usług eksperta finansowego. Może to być doradca kredytowy, który jest specjalistą niezależnym. Oznacza to, że nie działa on na rzecz żadnego z banku. Refinansowanie kredytu sprawia, że wysokość raty kredytu może się znacznie obniżyć, co jest niewątpliwie korzystne dla każdego kredytobiorcy.

Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego?

Jak obniżyć raty kredytu hipotecznego to od pewnego czasu jedno z najczęściej zadawanych pytań. Rosnące stopy procentowe sprawiły, że coraz więcej kredytobiorców mających na swoim koncie kredyt mieszkaniowy mierzy się z ratami o niewyobrażalnej wysokości. Ci, którzy nie chcą mieć zaległości, aktywnie poszukują możliwych rozwiązań. Zalicza się do nich między innymi renegocjacja umowy kredytowej.

Wiele osób sądzi, że raz podpisana z bankiem umowa nie podlega zmianom. Tymczasem warunki zawsze można z bankiem negocjować – nawet wtedy, kiedy od podpisania umowy minęło kilka lat. Możesz złożyć wniosek o zmianę wysokości oprocentowania kredytu. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, możesz mieć pewność, że raty się zmniejszą. Pamiętaj jednak, że uzasadnienie Twojego wniosku musi być dość poważne. Bank nie przychyli się do Twojej prośby wtedy, kiedy trudności ze spłatą zobowiązania będą wynikać z niefrasobliwości w zaciąganiu kolejnych kredytów. Kiedy jednak wykażesz, że Twoje dochody się zmniejszyły, masz dużą szansę na to, że bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek. Wysokość raty kredytu wówczas się zmniejszy.

Odpowiadając na pytanie, jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego, warto wskazać na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Zajmuje się on pomocą tym, którzy muszą spłacać kredyt mieszkaniowy, a z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Jeśli ten rodzaj wsparcia Cię zainteresował, pamiętaj, że więcej informacji znajdziesz, wchodząc na stronę Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto tylko dodać, że jest to mechanizm, który doskonale sprawdza się od lat.

Bank odmówił Ci kredytu? Twoja zdolność kredytowa nie jest na najwyższym poziomie?

Nie trać czasu na bezowocne wysyłanie kolejnych wniosków, które dodatkowo obniżają Twoją zdolność kredytową. 
Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy Habza, który znajdzie dostępne w Twojej sytuacji rozwiązanie kredytowe i przeprowadzi Cię przez proces kredytowania bez dodatkowego stresu i nerwów.

Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu?

Jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu to jedno z tych pytań, na które odpowiedź może być naprawdę krótka. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że istotne są odpowiednie argumenty. Bank nie zmniejszy Ci wysokości rat, jeśli nie będzie ku temu jasnych przesłanek. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nie przedstawisz argumentów jasno wskazujących na przyczynę Twoich trudności z terminowym regulowaniem kolejnych rat, nie licz na to, że bank przychyli się do Twojej prośby. Raty nigdy nie są zmniejszane tylko dlatego, że klient doszedł do wniosku, że chce kredyt spłacać dłużej.

Do argumentów zwiększających szansę na obniżenie rat kredytu przez bank zalicza się między innymi:

  • utratę pracy;
  • obniżenie wysokości zarobków;
  • ciężką chorobę kredytobiorcy;
  • ciężką chorobę najbliższych kredytobiorcy.

Jeśli powołasz się na któryś z wybranych argumentów, masz duże szanse, że bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek. Oczywiście pamiętaj, aby zawsze podawać prawdę. Wprowadzanie banku w błąd nie jest najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, prędzej czy później się wyda, a wówczas kredytodawca może oskarżyć Cię o próbę wyłudzenia. To może oznaczać dla Ciebie poważne kłopoty z prawem – z całą pewnością lepiej ich uniknąć.

Prośba o obniżenie raty kredytu – co powinna zawierać?

Prośba o obniżenie raty kredytu gotówkowego i hipotecznego zasadniczo jest taka sama. Decydując się na złożenie takiego wniosku, musisz pamiętać, aby zawierał on Twoje dokładne dane. Niezbędne jest także umieszczenie danych kredytodawcy, do którego wniosek kierujesz. Ważne, aby prośba zawierała numer umowy kredytowej zawartej z bankiem. Oczywiście prośba nie będzie pełna, jeśli nie zawrzesz w niej uzasadnienia. Pamiętaj, że odgrywa ono naprawdę istotną rolę i jest czynnikiem mocno wpływającym na to, jaką decyzję ostatecznie podejmie bank. Brak uzasadnienia może skutkować decyzją odmowną.

O ile obniży się rata kredytu po negocjacjach?

Kiedy wiesz już, jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu, z pewnością zastanawiasz się nad tym, o ile zmniejszy się wysokość raty, jeśli bank podejmie decyzję dla Ciebie korzystną. Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Obniżka jest bowiem uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim wpływa na nią wysokość kredytu, a także to, na jakie rozwiązanie bank zdecydował się postawić. Jeśli okres kredytowania zostanie znacznie wydłużony, możesz liczyć na to, że obniżka naprawdę będzie znacząca.

Kiedy kredyty zaczną spadać w praktyce?

Kiedy kredyty zaczną spadać to pytanie, które zadają wszyscy decydujący się na złożenie wniosku o obniżenie rat. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko dlatego, że wiele zależy od decyzji banku. Może być tak, że bank obniży ratę już od kolejnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Wówczas obniżka następuje naprawdę szybko. Musisz jednak pamiętać, że to bank decyduje, jak będzie wyglądało zmniejszenie wysokości rat, a także, od kiedy zacznie ono obowiązywać. Może być tak, że termin obniżki zostanie bardziej odroczony. To kiedy kredyty zaczną spadać, zawsze możesz próbować negocjować z bankiem.

Dlaczego warto obniżyć ratę kredytu?

Jeśli zdecydujesz się na obniżenie raty kredytu, zyskujesz stabilność finansową. Jest to rozwiązanie adresowane do osób, które z różnych powodów borykają się z trudnościami w terminowej spłacie zobowiązań. Dzięki zmniejszeniu wysokości rat masz szansę uniknąć zaległości w regulowaniu swoich zobowiązań wobec banku. W efekcie nie musisz martwić się wszczęciem procedury windykacyjnej czy – na co bank decyduje się w ostateczności – wizytą komornika.

Trudne kredyty to nasza specjalność.

Z pomocą doradcy Habza uzyskasz potrzebne finansowanie niezależnie od skomplikowania sytuacji.

Jak obliczyć raty kredytu, aby dowiedzieć się, czy potrzebujemy na przyszłość obniżenia rat?

Wiesz już, jak obniżyć raty kredytów. Dowiedziałeś się także, jak uzasadnić wniosek, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję banku. Z pewnością zastanawiasz się teraz, jak obliczyć raty kredytu, aby wiedzieć, czy w przyszłości może być w Twoim wypadku potrzebna ich obniżka. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z kalkulatora kredytowego. Takie narzędzia znajdziesz z łatwością w Internecie. Korzystanie z nich jest w pełni darmowe. Co ważne, kalkulator kredytowy to narzędzie, którego obsługa jest banalnie prosta. Oznacza to, że każdy poradzi sobie z tym bez większych problemów. Możesz również skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Przeanalizuje on Twoją sytuację finansową i oceni, czy jest ona stabilna i bezpieczna.

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie, jak negocjować z bankiem obniżenie raty kredytu, wcale nie jest trudna. Obecnie kredytobiorcy mający problem z regulowaniem swoich należności względem banku mają naprawdę mnóstwo możliwości, które pomagają utrzymać płynność finansową. Jeśli wisi nad Tobą widmo rosnących zaległości w spłacie rat kredytu, nie czekaj. Jak najszybciej skontaktuj się z bankiem, złóż stosowny wniosek i czekaj na decyzję. Oczywiście pamiętaj, że musisz go odpowiednio uzasadnić. Banki nie zmniejszają wysokości rat wszystkim, którzy są tym zainteresowani. To rozwiązanie zarezerwowane jest dla tych klientów, którzy w trudnej sytuacji nie znaleźli się z własnej winy.

1/5 - ilość głosów (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek