5 min
dlaczego-pozyczki-pozabankowe-ciesza-sie-taka-popularnoscia

Banki wciąż są niezwykle ważnymi instytucjami finansowymi, ale nie sposób pominąć faktu, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat respekt wobec nich znacznie zmalał. Wiele osób, kiedy pojawi się potrzeba pozyskania dodatkowej gotówki, nie myśli już nawet o kredycie w banku, ale od razu decyduje się na skorzystanie z usług firmy pożyczkowej. Ilość takich firm ciągle rośnie co oznacza, że muszą one konkurować między sobą o klientów. Pojawia się jednak pytanie: dlaczego pożyczki pozabankowe są tak popularne? Co przemawia na ich korzyść?

Na co najczęściej zaciągane są pożyczki?

Klienci firm pożyczkowych mają niezwykle różnorodne motywacje, jednak niektóre cele pożyczkowe powtarzają się bardzo często. Otrzymane w ramach pożyczki środki służą między innymi opłacie bieżących rachunków, uregulowaniu innych długów czy poradzeniu sobie z nagłymi, nieprzewidzianymi wydatkami (na przykład związanymi z chorobą).

Zdarza się również, że klienci potrzebują kilkaset złotych bądź kilka tysięcy na zakup sprzętu elektronicznego bądź wyposażenia domu. Dodatkowe fundusze przydają się również w przypadku remontu. Jak widać, zastosowań pożyczki może być bardzo wiele, tym bardziej, że firmy pożyczkowe nie kontrolują w jaki sposób i na ile rzeczy wydane zostaną pieniądze.

dlaczego pozyczki pozabankowe ciesza sie taka popularnoscia - wykres cele pozyczek

1 Źródło: https://moniak.info/na-co-polacy-zaciagaja-kredyty-i-pozyczki-pozabankowe/

Pożyczki pozabankowe – dlaczego są tak lubiane?

Co sprawia, że jak wspomniano na wstępie, duża ilość klientów woli udać się do firmy pożyczkowej, a nie do banku? Jednym z powodów jest z pewnością wygoda takiego rozwiązania. Firmy pożyczkowe ograniczają formalności do minimum, dzięki czemu wnioskowanie o kredyt jest niezwykle szybkie i łatwe. W większości przypadków wystarczy wypełnić prosty formularz naszymi danymi (takimi jak numer PESEL, czy numer i seria dowodu osobistego), a następnie potwierdzić swoją tożsamość.

Różne firmy stosują w tym zakresie odmienne rozwiązania, ale najszybszym i najczęściej spotykanym z nich jest konieczność wykonania przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę jednej złotówki czy nawet jednego grosza. Przy rozważaniu wniosku wzięte pod uwagę zostaną wprowadzone do niego dane, a także prawdopodobnie wyciąg z konta bankowego. Decyzja wydawana jest w wielu przypadkach niemal błyskawicznie, głównie z uwagi na zastosowanie algorytmów wyliczających zdolność kredytową, które nie wymagają udziału w procesie pracownika firmy.

Jednak wygoda to nie wszystko zwłaszcza, że wiele banków umożliwia już wzięcie kredytu czy zrobienie zakupów na raty online na podobnych zasadach. Na korzyść firm pożyczkowych przemawiają także mniejsze wymagania wobec klientów. Banki przy rozważaniu wniosku o kredyt zawsze dokonują weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy i sprawdzają jego dane w BIK-u, a także na listach dłużników.

Osoba, która ma niską zdolność kredytową lub negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, nie mówiąc już o obecności na liście dłużników bądź toczącym się wobec niej postępowaniu egzekucyjnym, będzie miała niskie szanse na otrzymanie kredytu. Pomóc może jedynie wsparcie dobrego pośrednika kredytowego. Firmy pożyczkowe są bardziej liberalne i skłonne do udzielania pożyczek także osobom w gorszej sytuacji finansowej co sprawia, że dla wielu osób są one jedynym sposobem na pozyskanie dodatkowej gotówki jako, że bank udzieliłby im odmowy.

Czy warto brać pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe same w sobie nie są niczym złym. Mogą pomóc wielu osobom, na przykład tym, które pilnie potrzebują środków i nie chcą tracić czasu na zbędne formalności bądź po prostu nie otrzymałyby kredytu w banku.  Warto także wskazać, że chociaż ogółem mówiąc pożyczki są droższe od kredytów, to nie zawsze tak jest. Standardem stały się na przykład darmowe pierwsze pożyczki dla nowych klientów, które pozwalają pożyczyć niewielkie sumy na krótki okres bez żadnych kosztów.

Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy nie będziemy w stanie takiej pożyczki spłacić – szybko narosną wtedy odsetki karne i na przykład opłaty za wysłane monity. Dlatego też decyzję o zaciągnięciu pożyczki pozabankowej należy podjąć odpowiedzialnie i jedynie w momencie, kiedy będziemy mieć pewność, że będziemy w stanie rzeczoną pożyczkę spłacić na czas.

Dlaczego pożyczki pozabankowe cieszą się popularnością – podsumowanie

Firmy pożyczkowe udostępniają ciekawą i potencjalnie korzystną alternatywę dla kredytów bankowych, tak więc nic dziwnego, że wiele osób decyduje się korzystać z ich usług. Minimalna ilość formalności oraz szybkość i wygoda z jaką można zaciągnąć pożyczkę, w połączeniu z niewielkimi wymaganiami, to najważniejsze z przyczyn takiego stanu rzeczy. Należy jednak pamiętać, aby nie zadłużać się ponad miarę.

Oceń ten post

1 komentarz

  1. Dobry artykuł, ale niewiele uwagi poświęca się ryzyku, na jakie narażona jest osoba biorąc kredyt. Na przykład możesz uzależnić się od takich pożyczek i w efekcie uzyskać duże zadłużenie z tytułu pożyczek.
    Chociaż oczywiście pożyczki z RRSO 0% to dobra okazja, gdy pilnie potrzebujesz pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń teraz

Wypełnij wniosek online
To tylko 2 minuty

Wypełnij wniosek