4 min
co-to-jest-kredyt-gospodarczy-i-jakie-ma-rodzaje

Przeglądając oferty banków z pewnością spotkałeś się z pojęciem kredytu gospodarczego. Jeśli jesteś indywidualnym klientem, ten produkt raczej nie jest dla Ciebie. Prowadzisz jednak własną firmę i chcesz pozyskać dla niej dodatkowe źródło finansowania? Jesteś w odpowiednim miejscu! Zastanawiasz się, co to jest kredyt gospodarczy i na jakie cele możesz go zaciągnąć? A może interesują Cię konkretne rodzaje kredytów gospodarczych, po które możesz sięgnąć jako przedsiębiorca? Wszystkiego dowiesz się u nas! Czytając dalej, przekonasz się, czy kredyt gospodarczy jest tym, czego szukasz!

Kredyt gospodarczy – definicja

Rozmawiając o produktach bankowych, na początku zawsze warto jasno określić omawiany termin. Kredyt gospodarczy – co to takiego? Logicznie rzecz biorąc, to nic innego niż forma finansowania udzielana osobom prowadzącym działalność gospodarczą, niezależnie od formy prawnej (np. działalność jednoosobowa, spółka z o. o.).  Krótko mówiąc, kredyt gospodarczy jest kredytem dla firm. Udziela się go na cele związanie z prowadzoną działalnością, zarówno bieżące wydatki, jak i planowane inwestycje. Przeciwieństwem kredytu gospodarczego jest kredyt detaliczny, udzielany przez banki prywatnym klientom.

Wiemy już, co to jest kredyt gospodarczy. Przyjrzyjmy się zatem z grubsza warunkom jego otrzymania. Przy każdym kredycie kluczową rolę pełni zdolność kredytowa. W sektorze przedsiębiorstw sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Każdy bank kieruje się bowiem własnymi kryteriami. Jeśli więc Twoja firma nie uzyskała pozytywnej decyzji w jednym banku, nie zniechęcaj się – inna placówka może pójść Ci na rękę.

Jakie czynniki banki najczęściej biorą pod uwagę rozpatrując wnioski dotyczące kredytów gospodarczych? Pierwsze miejsce na liście zajmuje historia kredytowa, ale nie bez znaczenia jest też staż działalności i sektor, w którym działa Twoja firma. Bank może poprosić Cię także o pokazanie wielkości obrotów oraz wykazanie, że nie zalegasz ze składkami np. w ZUS.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Nie wiesz, która pożyczka będzie dla Ciebie korzystna? Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Skontaktuj się z doradcą Habza! Pomożemy Ci na każdym etapie pozyskiwania finansowania i odciążymy Cię od wszelkich formalności, oszczędzając Twój cenny czas.

Klasyfikacja kredytów gospodarczych

Kredyt gospodarczy i jego definicja na tym etapie nie są Ci już obce. Jeśli jednak zdecydujesz się starać o taki sposób finansowania dla Twojej firmy, warto poznać kredyty gospodarcze rodzaje i charakterystyki. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, który produkt bankowy najlepiej spełni potrzeby Twojej działalności. Najczęściej spotykana klasyfikacja kredytów gospodarczych prezentuje się następująco:

Jeśli dopiero zaczynasz działalność, jedyną dostępną dla Ciebie formą kredytu gospodarczego może być tzw. kredyt na start. Jest to specjalny produkt bankowy przeznaczony dla początkujących przedsiębiorców. Co do zasady, powinien się charakteryzować mniej restrykcyjnymi regułami. Założenie firmy wymaga bowiem od przedsiębiorcy niemałych nakładów finansowych. A startująca dopiero spółka nie spełni przecież wszystkich warunków związanych z udzielaniem „normalnych” kredytów gospodarczych. Jeśli więc dopiero planujesz rozpoczęcie działalności, zwróć uwagę na kredyty dla nowych firm.

Klasyfikację kredytów gospodarczych często otwiera chyba najbardziej popularny kredyt obrotowy. Służy do zaspokajania bieżących potrzeb związanych z regularną działalnością firmy. Może do nich należeć wypłata wynagrodzeń, zakup surowców czy spłata zobowiązań. Jest to rodzaj kredytu gospodarczego udzielanego na krótkie okresy, aby potrzymać działalność w trakcie przejściowych problemów. Przeciwieństwo stanowi kredyt inwestycyjny, nierzadko udzielany na długie lata. Często przeznaczany jest bowiem na modernizację i rozwój firmy.

Kredyt w rachunku bieżącym to wygodna forma kredytu gospodarczego, którą można wykorzystać na pilne, nieprzewidziane wydatki. Jest to tzw. linia kredytowa dla firm – aktywuje się automatycznie podczas dokonywania transakcji przekraczających saldo rachunku. Dzięki takiej formie finansowania jesteś pewien, że Twojej firmie nie zabraknie środków na bieżące wydatki.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)