Czym jest zadłużenie alimentacyjne i jakie mogą być jego konsekwencje?

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw i układów konsumenckich

7 min. czytania
zadluzenie alimentacyjne

Świadczenia alimentacyjne są obowiązkowe i regularnie muszą być opłacane przez rodziców na rzecz dzieci. Niestety wiele osób objętych alimentami uchyla się od płacenia. Wtedy powstaje zadłużenie alimentacyjne, które może mieć poważne konsekwencje. Dłużnik zawsze musi spłacić należności – również te zaległe oraz potencjalne odsetki. W tym artykule przyjrzymy się, na czym polega zadłużenie alimentacyjne i jakie są jego warunki.

Czym jest zadłużenie alimentacyjne?

Zadłużenie alimentacyjne powstaje, kiedy zobowiązana do płacenia alimentów osoba nie opłaca ich terminowo. Im dłużej zwlekamy ze spłatami, tym większy dług się wygeneruje. Warto wiedzieć, że po około 2 miesiącach bezskutecznych prób egzekwowania świadczeń alimentacyjnych, można złożyć wniosek do Funduszu Alimentacyjnego. Wtedy całość zostaje wypłacona z państwa – sporadycznie suma jest częściowo pomniejszana.

czlowiek korzystajacy z laptopa

W skrajnych przypadkach i dużych zaległościach może pojawić się nawet list gończy za długi. Niektórzy decydują się, by sprzedać wierzytelność. Służy do tego giełda długów – znajdziemy tam również zadłużenie alimentacyjne różnych osób.

Jak sprawdzić zadłużenie alimentacyjne?

Zadłużenie można sprawdzić między innymi w rejestrach dłużników. Informacje tam podawane są jawne. Warto sprawdzić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN) oraz Biuro Informacji Gospodarczej (BIG). Osoby, które znajdują się w tych spisach, mogą mieć problem z zaciąganiem zobowiązań finansowych. Klient wysokiego ryzyka najczęściej otrzyma odmowę, gdy będzie próbował wziąć kredyt lub pożyczkę.Jeżeli środki wypłaca Fundusz Alimentacyjny, tutaj również generuje się dług. Wtedy dana osoba ma dług zarówno u swojego dziecka, jak i w powyższej instytucji. Należności dla Funduszu Alimentacyjnego można sprawdzić za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej – telefonicznie lub osobiście. Zadłużenie alimentacyjne poznamy także u komornika.

Doradca Habza Finanse znajdzie dla Ciebie korzystne finansowanie, wynegocjuje możliwie najlepsze warunki i wyręczy Cię we wszelkich formalnościach.

Pozyskaj potrzebny kredyt lub pożyczkę na prostych zasadach z Habza Finanse.

Jak obliczyć zadłużenie alimentacyjne samodzielnie?

Zadłużenie alimentacyjne możemy obliczyć samodzielnie. Aby to zrobić, należy dodać wszystkie nieopłacone alimenty, biorąc pod uwagę orzeczoną przez sąd kwotę lub tą, która została zawarta w umowie. Mogą zostać doliczone odsetki za zadłużenie. O nich można dowiedzieć się z orzeczenia sądu, umowy alimentacyjnej lub w Biurze Informacji Gospodarczej.

Od całości zobowiązania za określony czas należy odjąć zapłacone środki – w ten sposób uzyskujemy całkowite zadłużenie alimentacyjne. Odsetki nie zawsze zostaną doliczone. Najłatwiej jednak zaczerpnąć informację z BIK lub od Funduszu Alimentacyjnego.

Jakie są konsekwencje niespłaconych długów alimentacyjnych?

Niespłacone zadłużenie alimentacyjne może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeżeli nastąpi przystąpienie do długu przez inną osobę – to oboje dłużników jest zagrożone prawnymi skutkami zaniechania.

Co grozi za niespłacanie długów alimentacyjnych?

  • Egzekucja komornicza;
  • Kary pieniężne;
  • Zablokowanie dokumentów takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy;
  • Ograniczenia w dostępie do świadczeń społecznych jak 500 plus lub zasiłki rodzinne;
  • Wpisanie do rejestru dłużników;
  • Postępowanie karnoskarbowe;
  • Zmiana orzeczenia alimentacyjnego.

Im dłużej zwlekamy ze spłatą, tym większych konsekwencji można się spodziewać. W skrajnych przypadkach dłużnik zostaje pociągnięty do odpowiedzialności na przykład przez nakazanie prac społecznych.

Jak odzyskać zaległy dług alimentacyjny?

Niestety dług alimentacyjny jest często bardzo trudny do odzyskania. Mimo wszystko można podjąć kilka kroków, które przyspieszą ten proces:

  • Kontakt z dłużnikiem – to pierwszy krok, który należy wykonać;
  • Postępowanie komornicze – zwykle wysłane zostaje powiadomienie czy też monit o konieczności opłaty zadłużenia, później komornik zajmuje majątek dłużnika;
  • Wniosek do sądu – należy złożyć wniosek o egzekucję alimentów, by nałożyć na dłużnika sankcje;
  • Kontakt z organem skarbowym – wtedy zostaje wszczęte postępowanie karnoskarbowe;
  • Wsparcie prawnika – taka osoba może pomóc o wiele szybciej odzyskać środki.

Warto wiedzieć, że dłużnik zawsze musi pokryć należności. Nawet jeżeli środki pochodzą z Funduszu Alimentacyjnego – osoba, której dotyczy orzeczenie sądu (po zakończonej sprawie o zadłużenie alimentacyjne) lub umowa alimentacyjna, będzie miała obowiązek je zwrócić.

Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o rozłożenie na raty zadłużenia alimentacyjnego?

We wniosku należy zawrzeć informacje o swojej sytuacji finansowej, dane osobowe, numer sprawy alimentacyjnej oraz uzasadnienie prośby. Warto również zawrzeć propozycję planu spłaty. Przed złożeniem wniosku można skontaktować się z prawnikiem, by wprowadzić ewentualne poprawki, co zwiększy szansę na powodzenie. Dokument należy dostarczyć do sądu, który wydał orzeczenie alimentacyjne.

czlowiek piszacy na kartce

Warto wiedzieć, że złożenie wniosku wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty. Należy również pamiętać o zawarciu dodatkowej dokumentacji, której wymaga sąd – na przykład potwierdzenia sytuacji finansowej.

Po złożeniu dokumentu zostanie on rozpatrzony. Ostatecznie otrzymamy decyzję od sądu. Na odpowiedź wpływa między innymi to, jak duże jest zadłużenie alimentacyjne oraz okres zwłoki spłaty kolejnych zobowiązań.

Czy zadłużenie alimentacyjne ulega przedawnieniu?

Zadłużenie alimentacyjne nie ulega przedawnieniu. Zgodnie z prawem tego rodzaju roszczenia można dochodzić w dowolnym momencie. Czas, który minął od powstania zobowiązania, nie ma tutaj znaczenia.

To bardzo istotna kwestia dla beneficjentów, czyli osób uprawnionych do odbioru alimentów. Można odzyskać zaległości nawet po bardzo długim okresie, nie ma narzuconego limitu czasowego.

Pozyskamy dla Ciebie możliwie najkorzystniejszą ofertę finansowania.

Skontaktuj się ze specjalistą Habza Finanse jeszcze dziś i uzyskaj kredyt na dogodnych warunkach.

Czy zadłużenie alimentacyjne przechodzi na spadkobierców?

Po śmierci dłużnika zadłużenie alimentacyjne przechodzi na spadkobierców. To jeden z nielicznych rodzajów długów, który jest dziedziczony. Gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów zmarła, jej zadłużenie zwykle będzie zidentyfikowane jako część spadku. Spadkobiercy dzielą aktywa oraz pasywa po zmarłym równo. Dlatego też są odpowiedzialni za spłatę alimentów (tylko za swoją część spadku). Jeżeli jest ich wielu, każdy będzie zobowiązany do pokrycia części zadłużenia.

Jak sprawdzić wysokość zadłużenia alimentacyjnego?

Wysokość zadłużenia alimentacyjnego można sprawdzić za pośrednictwem rejestru BIK lub RDN. Można również skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, gdy alimenty są wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego. Komornik również dostarczy odpowiednie informacje.

Co grozi za niespłacanie długów alimentacyjnych?

Niespłacenie długów alimentacyjnych zwykle prowadzi do wszczęcia postępowania komorniczego. Mogą również zostać nałożone inne sankcje, na przykład prace społeczne lub kary pieniężne.

Czy można rozłożyć zadłużenie alimentacyjne na raty?

Tak, jednak wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku oraz zgody sądu, który wydał orzeczenie alimentacyjne.

Czy zadłużenie alimentacyjne ulega przedawnieniu?

Nie, zadłużenie alimentacyjne nie ulega przedawnieniu. To jeden z niewielu rodzajów długów, który można odzyskać nawet po bardzo długim czasie.

Czy zadłużenie alimentacyjne jest elementem spadku?

Tak, długi alimentacyjne przechodzą na spadkobierców po śmierci dłużnika.

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)