Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – co trzeba wiedzieć?

Specjalista ds. kredytów oddłużeniowych, konsolidacji chwilówek i szeroko rozumianych trudnych kredytów

8 min. czytania
wykreslenie-hipoteki-z-ksiegi-wieczystej-co-trzeba-wiedziec

Moment, w którym spłacimy całkowicie kredyt hipoteczny i nie tylko zwolnimy sporo miejsca w comiesięcznym budżecie, ale także stracimy znad głowy widmo przejęcia i sprzedaży nieruchomości przez bank w razie niespłacania długu, jest zawsze niezwykle radosny. Musimy jednak wiedzieć, że tak naprawdę cała sprawa nie kończy się wraz z momentem płatności ostatniej raty.

Obniż swoje raty dzięki kredytowi refinansowemu z pomocą Habza Finanse.

Wysokie raty kredytu nadwyrężają Twój domowy budżet? Nie ryzykuj, że nie będziesz w stanie spłacać rat na czas. Zamień nieopłacalny kredyt na nowy, który nie będzie wiązał się ze stresem i nerwami. Dzięki wsparciu naszym ekspertów możesz liczyć na szybką decyzję kredytową przy minimum formalności.

Hipoteka, którą obciążona jest nieruchomość i która pozwala bankowi we wspomnianej sytuacji ją przejąć, nie znika automatycznie kiedy wykonamy finalny przelew. Konieczne jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, aby permanentnie zamknąć kwestię kredytu hipotecznego. Co trzeba wiedzieć o tej operacji? Kto musi zawnioskować o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej i ile to trwa?

Czyim obowiązkiem jest wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej jest warunkiem nałożenia hipoteki na nieruchomość, a więc także zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wpis ten nie traci ważności od określonej daty, nie znika też z księgi sam – trzeba go wykreślić. Kto musi złożyć w tym celu wniosek?

Wbrew pozorom wcale nie bank, na rzecz którego wykonany został dany wpis i który gwarantuje mu możliwość przejęcia nieruchomości w razie niespłacania rat kredytu, a sam właściciel nieruchomości. Tak stanowi ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, i nie zapowiada się aby miało się w tej kwestii cokolwiek, w najbliższym czasie zmienić.

Oczywiście, chociaż to właściciel nieruchomości składa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, musi w tym celu uzyskać pozwolenie od kredytodawcy. Jest to konieczne, ponieważ w przeciwnym wypadku dłużnik mógłby na przykład wykreślić hipotekę jeszcze w trakcie spłacania długu, tym samym pozbawiając bank głównego zabezpieczeni zobowiązania jako, że wraz z wykreśleniem wpisu hipoteka przestaje obowiązywać.

wykreslenie hipoteki z ksiegi wieczystej co trzeba wiedziec- grafika obowiazek wpisu do hipoteki

1 Źródło: https://prawo.gazetaprawna.pl/galerie/1118622,duze-zdjecie,2,oczekiwanie-na-wpis-do-ksiegi-wieczystej.html

Jak uzyskać od banku zgodę na wykreślenie hipoteki?

Jeśli już spłaciliśmy kredyt wystarczy, że zwrócimy się do banku z prośbą o wystawienie kwitu mazalnego (czyli w praktyce zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej), a powinniśmy bez problemu go otrzymać. Standardową praktyką stosowaną dla ułatwienia życia kredytobiorców i oszczędzenia im czasu, jest przygotowywanie przez bank takiego kwitu już w momencie kiedy zaksięgowana zostanie wpłata ostatniej raty tak, aby były dłużnik nie musiał niczego załatwiać ani czekać.

Należy dopilnować uzyskania kwitu mazalnego jeszcze przed złożeniem wniosku o wykreślenie hipoteki, ponieważ bez niego zostanie on odrzucony. Ma on formę fizyczną i dostarczany jest z reguły pocztą. Niektóre banki wystawiają go za darmo, ale może się zdarzyć, że zostanie od nas pobrana niewielka opłata.

Przed przejściem do następnego kroku, którym jest złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej w odpowiednim dla miejscu zamieszkania sądzie, należy upewnić się czy kwit na pewno został poprawnie wystawiony, a więc czy zawiera wszystkie poniższe informacje:

  • dane odnośnie byłego dłużnika i umowy kredytowej;
  • numer księgi wieczystej;
  • informację o tym, że kredyt został spłacony i bank zgadza się na wykreślenie hipoteki.

Banki wystawiają tego typu kwitów bardzo dużo, pomyłka jest bardzo mało prawdopodobna, ale mimo wszystko może się zdarzyć (na przykład w numerze księgi wieczystej), tak więc dla pewności warto dokładnie zweryfikować poprawność wszystkich danych.

Czy bank może odmówić wyrażenia zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Jest możliwe, że bank nie wyrazi zgody na wykreślenie hipoteki, ale może to mieć miejsce tylko w ściśle określonych przypadkach. Na przykład, kiedy wysłaliśmy już ostatnią ratę kredytu i natychmiast zawnioskowaliśmy o kwit mazalny, ale bank jeszcze jej nie zaksięgował, a więc nie ma pewności czy kredyt został rzeczywiście spłacony do końca.

Inna sytuacja, w której w tym zakresie może pojawić się problem to taka, w której między bankiem a dłużnikiem toczy się konflikt o pewne składniki długu, na przykład ubezpieczenie czy prowizję, które uważamy, że zostały naliczone niesłusznie i nie chcemy ich zapłacić, ale bank nie uzna kredytu za spłacony, dopóki tego nie zrobimy.

Jak wypełnić wniosek o wykreślenie hipoteki?

Wniosku o wykreślenie hipoteki nie piszemy samodzielnie, wszystkich obowiązuje ten sam wzór, który możemy pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Wydrukowany i prawidłowo wypełniony wniosek należy dostarczyć do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania sądu rejonowego.

Korzystny kredyt konsolidacyjny z Habza Finanse to najlepszy sposób na odzyskanie wolności finansowej.

Niska, indywidualnie ustalona rata kredytu konsolidacyjnego nie będzie stanowiła dla Ciebie wyzwania. Dzięki elastycznemu okresowi spłaty będziesz regulować kredyt w swoim tempie, a wysoka kwota konsolidacji pozwoli Ci pozbyć się nawet największych długów.

Wniosek jest dość rozbudowany, wobec tego przydane mogą być wskazówki odnośnie tego, jak go wypełnić. Na pierwszej stronie, jedyne co trzeba uzupełnić to nazwa sądu rejonowego, do którego planujemy się zwrócić, a także jego wydział ksiąg wieczystych. Potrzeby nam będzie również numer naszej księgi. Poniżej należy wybrać jakiej sprawy dotyczy nas wniosek, co powinniśmy zrobić dopiero na drugiej stronie, zaznaczając „x” obok punktu „Wpis prawa, ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, roszczenia lub hipoteki”.

Pole numer 7 jest miejscem, w które powinniśmy wpisać treść naszego żądania, a więc w tym wypadku wykreślenie z księgi hipoteki. W tym miejscu należy podać wszystkie dane jej dotyczące (kwotę, numer, a także rodzaj), jak i informację odnośnie do tego, na rzecz kogo ustanowiono hipotekę (czyli konkretnego banku).

W dalszej kolejności konieczne będzie uzupełnienie danych osobowych: najpierw naszych, czyli dłużnika, a następnie drugiej strony, a więc byłego wierzyciela. Konieczne będzie także wpisanie informacji zawartych na kwicie mazalnym. Na końcu pozostanie nam jedynie oznaczenie dokumentu datą i złożenie na nim własnoręcznego podpisu, a następnie dostarczenie do sądu.

Ile kosztuje wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nie jest operacją darmową. Na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek dokonania na rzecz sądu wpłaty w kwocie 100 złotych, co można zrobić zarówno gotówkowo, jak i przelewem (przy czym musimy pamiętać, aby w tytule przelewu jasno określić za co płacimy i wskazać numer naszej hipoteki), a także poprzez zakup znaku opłaty sądowej.

Czas oczekiwania na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nie jest z reguły szybką operacją co sprawia, że w praktyce tego śladu po kredycie hipotecznym pozbędziemy się prawdopodobnie długo po jego spłaceniu. Czas oczekiwania na decyzję sądu, która, jeśli wniosek został wypełniony poprawnie, w większości przypadków powinna być pozytywna, może wynosić nawet kilka miesięcy, w zależności od tego, jak obłożony sprawami jest w danej chwili określony sąd.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej – podsumowanie

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej to konieczny i stosunkowo prostolinijny, chociaż niestety długotrwały proces. Należy dopilnować jego dokonania, aby nie spotkały nas w przyszłości żadne nieprzyjemności z tytułu hipoteki wciąż nałożonej na mieszkanie, mimo spłaconego kredytu.

Czy bank sam wykreśli wpis z księgi wieczystej?

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej nie leży po stronie banku. Właściciel nieruchomości sam musi zająć się tą kwestią po spłaceniu ostatniej raty kredytu. W przeciwnym wypadku wciąż bank będzie miał w księdze wieczystej wpisane prawo do nieruchomości, mimo, że zobowiązanie zostało uregulowane i nie ma już ku temu żadnych podstaw.

Co jest potrzebne do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej?

Żeby móc wykreślić hipotekę z księgi wieczystej, niezbędne jest posiadanie zgody od banku w tej sprawie. Możliwe, że bank dostarczy ją nam z własnej inicjatywy po spłacie kredytu, ale bywa też, że trzeba się po nią zwrócić samodzielnie. Dodatkowo niezbędny jest także poprawnie wypełniony wniosek, który należy złożyć wraz ze zgodą banku w wydziale ksiąg wieczystych odpowiedniego dla miejsca zamieszkania sądu.

Czy wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej jest darmowe?

Za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej pobierana jest opłata stała w wysokości 100 złotych. Nie ma znaczenia, jaka jest wartość nieruchomości. Opłata musi zostać uiszczona konkretnie na rzecz sądu, czy to za pomocą gotówki, czy w inny sposób (na przykład przelewem). Co więcej, bank może pobrać niewielką opłatę za wystawienie zgody na wykreślenie hipoteki (jednak nie wszystkie banki się na to decydują).

Oceń ten post

Skontaktuj się z naszym doradcą

Wypełnij wniosek Zadzwoń teraz

Kontakt

Masz pytania?

Zadzwoń teraz
Wypełnij krótki wniosek

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny
(09:00 - 19:00)